Dobrý večer, dnes je úterý 4.8.2020
svátek slaví Dominik,
zítra Kristián

orli finaleNa trofej pro vítěze Českého poháru basketbalisté Prostějova nedosáhli. V sobotním finálovém utkání totiž Orli podle očekávání nestačili na Nymburk. Velký favorit a tuzemský gigant vyhrál souboj na jindřichohradecké palubovce jednoznačným poměrem 91:67, když rozhodující náskok získal už v průběhu první čtvrtiny. Nymburk nastoupil do utkání ve velkém tempu a prakticky od začátku se ujal vedení. Prostějovská zakončení nedosahovala pod tlakem nymburské obrany zdaleka takové úspěšnosti, aby Hanáci mohli s obhájcem prvenství držet krok. Když k tomu navíc Nymburk přidal čtyři trojky ze šesti pokusů, vyšplhalo se jeho vedení až na šestnáct bodů - 13:29.

Kolotoč českých šampionů nezastavila ani přestávka mezi čtvrtinami. Především Vojtěch Hruban ničil Orly svojí přesnou rukou. V prvním poločasu se ani jednou z pěti trojkových pokusů nezmýlil. Celkem Prostějov obdržel před poločasovou přestávkou devět trojek ze dvanácti pokusů. Ani v útoku se Orli nemohli chytit, a tak poločasová ztráta činila hrozivých třicet bodů – 25:55. Do druhé poloviny finálového střetnutí Českého poháru jako kdyby nastoupil vyměněný Prostějov. Ariete se prosazovalo na útočné polovině a i díky Pandulově trojce s klaksonem oznamujícím konec hracího období nastříleli ve třetí čtvrtině více bodů než za celý první poločas. Naopak Nymburk ztratil na své ofenzivní kreativitě a především efektivitě. Vývoj utkání nutil trenéra Kemzuru nechávat na hřišti nejsilnější sestavu, i když se po prvních dvaceti minutách zdálo, že by si mohli zahrát i hráči z lavičky... Stav po třiceti minutách byl ale i nadále jednoznačný - 52:67. Prostějovská obrana také v posledním dějství trápila střelce Nymburka a díky tomu se Orlům podařilo po čtyřech minutách závěrečné čtvrtiny snížit až na rozdíl deseti bodů. Další ztrátu náskoku odmítl trojkou Ilievski a začal tak rozhodující bodovou vlnu Nymburka, na kterou již borci v prostějovských dresech nedokázali odpovědět a nakonec padli o čtyřiadvacet bodů – 67:91. Nymburk tak opět obhájil prvenství v Basketbalovém poháru České pošty. Prostějov si poprvé v pětileté historii FINAL 8 odváží medaili - stříbro.

67  ARIETE PROSTĚJOV
91  ČEZ BASKETBALL NYMBURK

Očima trenérů
Zbyněk CHOLEVA - Ariete Prostějov:
„Jsem rád, že jsme se dostali do finále. A to jsme v druhé půlce taky zdramatizovali. Nepovedla se nám určitě první půlka, první čtvrtka, kde jsme dostali 30 bodů. Nymburk ukázal svojí sílu. Měl neuvěřitelnou úspěšnost střelby a my jsme to nedokázali zastavit.  Naopak nám se střelba nedařila. Až v průběhu druhého poločasu jsme se začali trefovat a nakonec ten zápas i trochu zdramatizovali. Musím klukům poděkovat, prali se o každý bod.“

Kestutis KEMZURA - ČEZ Basketball Nymburk:
„Na začátku, v prvním poločasu jsme hráli skvěle, především v obraně. Ve druhém poločasu jsme začali jakoby relaxovat, přestali bojovat a nepokračovali ve výkonu z prvního poločasu. Soupeř do toho dal více energie, začal se trefovat. My jsme přestali hrát spolu. Naštěstí jsme se dostali zpět do hry, začali se opět soustředit a dotáhli zápas k vítězství.“