Až pátý celek po dlouhodobé části UNIQA extraligy žen ČR 2021/22 vyřadil v semifinále jejího vítěze a na úkor favorita tak postoupil do bojů o mistrovský titul! Ve čtvrtém střetnutí série přitom prostějovské volejbalistky prohrávaly doma v Národním sportovním centru PV s těmi libereckými už 0:2 na sety a zdálo se, že jejich zápasové vedení 2:1 vezme za své. Nevzalo, neboť přišel absolutní obrat na 3:2, čímž celá hala propukla v obrovský jásot nad senzačním postupem do finále aktuálního ročníku elitní české soutěže!

VK Prostějov – Dukla Liberec 3:2 (-22, -24, 14, 22, 11)

Konečný stav série: 3:1.
Rozhodčí: Horký a Kavala. Čas: 143 minut. Diváci: 500. Sestava Prostějova: Bajusz 4, Fričová 16, Kvapilová 10, Šunderlíková 16, Faltínová 18, Löff 17, libero Stavinohová – Meidlová 1. Trenéři: Miroslav Čada a Lubomír Petráš. Sestava Liberce: Dubianska 1, Šotkovská 10, Kohoutová 11, Kojdová 18, Šulcová 12, Blažková 16, libero Dostálová – Kolářová, Nová 3, Skrypak 6, Nečasová. Trenéři: Libor Gálík a Dita Gálíková.
Bodový vývoj – první set: 0:2, 2:3, 2:5, 3:7, 4:9, 5:10, 8:10, 8:13, 12:13, 16:14, 19:15, 19:17, 21:18, 21:20, 22:25. Druhý set: 0:2, 1:4, 4:4, 6:5, 6:7, 8:7, 13:8, 13:11, 14:13, 16:13, 16:15, 17:18, 18:22, 20:22, 20:24, 24:24, 24:26. Třetí set: 4:0, 6:2, 6:4, 9:4, 11:6, 11:8, 13:8, 14:10, 20:10, 22:11, 25:14. Čtvrtý set: 1:0, 1:2, 6:2, 9:3, 9:8, 10:11, 12:11, 12:13, 17:13, 18:14, 18:17, 21:17, 22:18, 22:20, 25:22. Pátý set: 0:1, 2:1, 4:2, 4:5, 7:5, 10:6, 10:9, 12:11, 15:11.

Hosté nastoupili bez univerzálky Nikoly Kvapilové, na jejíž post tak musela smečařka Petra Kojdová. Přesto měli mnohem lepší vstup do zápasu, neboť na rozdíl od chybujícího domácího týmu dobře přihrávali i útočili. A rychle získali výraznější náskok 4:9, po snížení na 8:10 znovu 8:13. Hanačky měly potíže jak na příjmu, tak v dalších činnostech, nedařilo se jim. Potom ale naplno zabraly, aby mohutným náporem během dvou postavení otočily nepříznivý průběh (16:14). Vzápětí vedly ještě víc (19:15), ovšem vlastní nevynucená zaváhání je o výhodu připravila. Opětovně jistější a kvalitně bránící i útočící soupeřky tak naprosto ovládly závěr prvního dějství – 22:25.
Povzbuzeny navíc vlétly rovněž do druhé části (1:4), než se předchozím propadem otřesené vékáčko vzpamatovalo (4:4, 6:5). Pak to ještě chvilku trvalo, nicméně od stavu 8:8 přišla silná pětibodová šňůra při výborném servisu Bajusz na 13:8. Zdálo se, že prostějovské družstvo už je v pohodě, leč nebylo. Další úsek patřil pro změnu Dukle, jež pohotově využívala každého výpadku na opačné straně sítě (13:11, 14:13). Čadovým svěřenkyním znovu přestala fungovat hra, hůř se prosazovaly přes skvělou defenzivu Severočešek. Ty vytasily sérii těžkých zákroků v poli + vítězných bloků, rázem naprosto dominovaly obratem z 16:13 na 18:22. Poté měly hned čtyři setboly, jenže bojující VK velkým vzepětím všechny odvrátilo (20:24 – 24:24). Teprve pátý drama rozetnul – 24:26.
Podještědský kolektiv tedy směřoval k triumfu, ale takový scénář Karin Šunderlíková a spol. samozřejmě nechtěly připustit. Velice dobře zahájily třetí díl (4:0), najednou jim nečinilo trable úspěšně zakončovat, jejich výkon šel celkově nahoru. Neustále udržovaly bezpečný odstup (9:4, 13:8), a když účinně zapodávala Raquel Löff, totálně své protivnice zválcovaly trhákem ze 14:10 na 20:10. O osudu téhle sady nevznikly žádné pochyby – 25:14.
Co dál? Také start do čtvrtého pokračování měla parta v růžovomodrých dresech pod kontrolou. Její kvalitní ofenziva + několik blokařských deklů za sebou zařídily razantní otáčku z 1:2 na 9:3. Leč Gálíkovy ovečky okamžitě odpověděly podobným způsobem, z konceptu rázem úplně vypadly domácí ženy a nový radikální zvrat byl na světě (10:11). Přesto se Moravanky nenechaly tímto výpadkem rozhodit, naopak zanedlouho opět pořádně zatlačily na pilu (12:13 – 17:13). Avšak bláznivá houpačka pokračovala, tentokrát značným dotažením mančaftu kapitánky Veroniky Dostálové (18:14 – 18:17). Nicméně poslední slovo zde patřilo Prostějovu – 25:22.
Strhující bitva gradovala, šlo se do rozhodujícího tiebreaku. V něm oboustranně kralovaly obrany nad útokem, skóre přitom zase charakterizovalo přelévání sem a tam (0:1, 4:2, 4:5, 7:5). Průběžně poslední minibrejk dal skvadře z Hané křídla, o pár minut později vedla už 10:6. Načež kontrovala severočeská ekipa dalším zdramatizováním již tak nesmírně vypjatého mače (10:9). Jenže následná koncovka VK byla doslova drtivá a od stavu 12:11 při servisu Kateřiny Kvapilové se povedlo třemi vydřenými výměnami v řadě uzavřít celý maratónský spektákl k ohromnému nadšení fanoušky narvaného hlediště – 15:11 a 3:2!

Miroslav Čada (hlavní trenér VK Prostějov): „Byl to strašně těžký zápas. Cítili jsme před ním, že jsme blízko finále, ale museli postup potvrdit na hřišti. A pod tímhle tlakem vědomí velké šance se nám v prvních dvou setech herně moc nedařilo. Byli jsme křečovití, opakovaně ztratili slibný náskok, prohrávali 0:2 na sady. Moc si vážím toho, že i za natolik nepříznivé situace holky bojovaly dál. Postupně nechaly křeč za sebou, týmově se zlepšily, od třetího setu měly navrch hlavně lepším útokem. A dokonaly jak výborný obrat utkání, tak vítězství v celé sérii. Myslím, že zasloužené.“
Simona Bajusz (kapitánka VK Prostějov): „Musím celý tým moc pochválit, že z prohraných dvou setů, kdy to s námi nevypadalo vůbec dobře, dokázal tímhle způsobem vybojovat zbytek utkání. Všechny jsme se ohromně semkly, hrály společně, z 0:2 se zvedly a nakonec zvítězily. Postoupit do finále extraligy takovým obratem je obrovská euforie!“
Libor Gálík (hlavní trenér Dukly Liberec): „Gratulace Prostějovu, protože celou sérii bojoval a byl šťastnější. Především ve vyrovnaných koncovkách setů, nejvíc ve třetím utkání u nás. My jsme měli všechny čtyři zápasy malinko slabší útok než soupeř, to podle mě rozhodlo. A rozhodování sudích nechám na posouzení každého, ať se podívá na video. Že nám dnes chyběla Nikola Kvapilová? Samozřejmě scházela, ale ve třech předchozích utkáních jsme ji měli a přesto dva z nich prohráli. Holky výborně přihrávaly i bránily, makaly. Bohužel útokem nedaly ty nejdůležitější míče.“
Veronika Dostálová (kapitánka Dukly Liberec): „V prvních dvou setech jsme naplno šly do boje, hrály dobře a ukázaly, jak moc tady chceme urvat vítězství, abychom vrátily sérii k nám domů do Liberce. Bohužel od třetího setu jsme šly výkonem dolů, nevyšel nám ani tiebreak a nepovedlo se zápas dovést do úspěšného konce. Gratulujeme Prostějovu, my se porveme aspoň o třetí místo. Pořád je to medaile.“