Pokud by řidiči respektovali všechna pravidla, je prakticky vyloučeno, aby došlo ke kolizi s vlakem. Přesto každý rok umírá zbytečně na železničních přejezdech mnoho lidí. V závěru minulého týdne proto policisté monitorovali chování řidičů na prostějovských přejezdech.

„Kontrolovali jsme především respektování dopravního značení na železničních přejezdech a další ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích v souvislosti se železničními přejezdy,“ sdělila policejní komisařka Zuzana Slabá s tím, že při akci, jejímž smyslem byla především prevence, se naštěstí s příliš vážnými excesy vůči silničnímu zákonu policisté nesetkali. Mírnější přestupky byly vyřešeny na místě blokovými pokutami.

Počet nehod se zvyšuje

Hlavním důvodem policejní akce byla skutečnost, že za posledních několik let se stále zvyšuje počet nehod na železničních přejezdech. „Pokud by řidiči, a nejen oni, skutečně respektovali všechna pravidla, je střet s vlakem zcela vyloučen. V drtivé většině nehod na železničních přejezdech jsou viníky účastníci silničního provozu, kteří vjedou na přejezd v době, kdy to zákon zakazuje,“ konstatovala policistka Slabá a dodala: „Jen za loňský rok bylo v Olomouckém kraji osmnáct mimořádných událostí na železničních přejezdech, z toho tři lidé srážku nepřežili.“

 

CO SE NA PŘEJEZDU NESMÍ?

PŘED KAŽDOU VĚTU DÁT SYMBOL

Předjíždět další vozidla, otáčet se a couvat.

Ve vzdálenosti 15 metrů před ním a za ním zastavit a stát.

Užít dálková světla, mohl-li by být oslněn strojvedoucí vlaku nebo řidič protijedoucího vozidla.

Při zastavení vozidla před železničním přejezdem nesmí řidič užít ani potkávací světla, pokud by jimi mohl oslnit řidiče vozidla v protisměru.

Kdy se na přejezd nesmí vjet?

Je-li dávána výstraha dvěma červenými střídavě přerušovanými světly signálu přejezdového zabezpečovacího zařízení.

Je-li dávána výstraha přerušovaným zvukem houkačky nebo zvonku přejezdového zabezpečovacího zařízení.

Sklápějí-li se, jsou-li sklopeny nebo zdvihají-li se závory.

Je-li již vidět nebo slyšet přijíždějící vlak nebo jiné drážní vozidlo nebo je-li slyšet jeho houkání nebo pískání; toto neplatí, svítí-li přerušované bílé světlo signálu přejezdového zabezpečovacího zařízení.

Dává-li znamení k zastavení vozidla zaměstnanec dráhy kroužením červeným nebo žlutým praporkem a za snížené viditelnosti kroužením červeným světlem.

Nedovoluje-li situace za železničním přejezdem jeho bezpečné přejetí a pokračování v jízdě.

Základní pravidla chování na a u přejezdu

Před železničním přejezdem si musí řidič počínat zvlášť opatrně, zejména se přesvědčit, zda může železniční přejezd bezpečně přejet.

Vozidla se před železničním přejezdem řadí za sebou v pořadí, ve kterém přijela. Nejde-li o souběžnou jízdu nebo o jízdu podle § 12 odst. 2, smějí vozidla přejíždět přes železniční přejezd jen v jednom jízdním proudu.

Ve vzdálenosti 50 m před železničním přejezdem a při jeho přejíždění smí řidič jet rychlostí nejvýše 30 km/hod. Svítí-li přerušované bílé světlo signálu přejezdového

zabezpečovacího zařízení, smí 50 m před železničním přejezdem a při jeho přejíždění jet rychlostí nejvýše 50 km/hod. Při přejíždění železničního přejezdu nesmí řidič zbytečně prodlužovat dobu jeho přejíždění.

Dojde-li k zastavení vozidla na železničním přejezdu (například při poruše), musí jeho řidič odstranit vozidlo mimo železniční trať a nemůže-li tak učinit, musí neprodleně učinit vše, aby řidiči kolejových vozidel byli před nebezpečím včas varováni.

Před železničním přejezdem, u kterého je umístěna dopravní značka „Stůj, dej přednost v jízdě!“, musí řidič zastavit vozidlo na takovém místě, odkud má náležitý rozhled na trať.

Zákaz řízení na šest měsíců

Řidiči by si měli podle policie dobře rozmyslet, jak se na křížení silnice se železnicí chovat. A to nejen kvůli svému zdraví a životu, ale protože je za přestupky v této oblasti čekají tvrdé sankce. Na místě mohou dostat pokutu 2,5 tisíce korun, ve správním řízení až pět tisíc. Současně za přestupek na přejezdu mohou neukáznění řidiči přijít o sedm bodů a při opakování přestupku přijdou na půl roku o řidičský průkaz.