Na skvělé vystoupení proti Olomouci nedokázali v šestém kole 1. ligy navázat basketbalisté Prostějova. Proti Novému Jičínu odehráli minulý pátek v dalším duelu skupiny „Východ“ povedené pasáže, přesto prohráli vysoko 76:98, když nezvládli poslední čtyři minuty utkání. Orlům výrazně chyběl pod košem jediný klasický pivot Radim Havel a zraněný bojovník Lukáš Jenčík. Kvůli zranění kotníku odehrál jen necelých osmdesát vteřin Jakub Schneider.

Hosté začali náporem a zaznamenali prvních šest bodů zápasu. Orli naopak start zaspali, rychle se ale zvedli a na začátku čtvrté minuty snížili na 7:8 po tříbodové akci Slavíka. O minutu později Nosek dokonce otočil výsledek a po pěti minutách vedli domácí 13:10. V závěru čtvrtiny se ale soupeř připomněl sérií sedmi bodů v řadě a díky tomu po deseti minutách vedl 25:20.

Druhá část prvního poločasu připomínala jednu velkou houpačku. Nový Jičín nejprve odskočil na rozdíl sedmi bodů, Orli však dokázali opovědět. Po trojkách Noska a Kalisze ve 14. minutě vedli 31:30. Pak začal úřadovat novojičínský Janů, který sám zakončil tři útoky v řadě. Dvě minuty před pauzou bylo sice zase vyrovnáno, do vedení se ale domácí nedostali a v poločase prohrávali 40:43.

Další nepříjemnou ránu dostali Orli na začátku třetí desetiminutovky. Po pěti minutách prohrávali 48:58, palubovku navíc musel po páté osobní chybě opustit Komárek, což znamenalo další oslabení. Manko Hanáků postupně narostlo až na patnáct bodů, kde zlepšení přišlo v závěru čtvrtiny. Poslední tři minuty domácí vyhráli 12:4 a před rozhodující pasáží za stavu 62:67 drželi šanci na obrat.

Po dalších čtyřech minutách a koši Kaštila Prostějov snížil na 74:76, další vzepětí domácího výběru ale basketbalisté Nového Jičína rychle odmítli. V následující pasáži potrestali několik ztrát, především pak nepřesné střelecké pokusy Orlů. Klíčové body zaznamenal především Kelar, který do poločasu střelecky mlčel, přesto nastřádal třináct bodů. Když se navíc z otevřených pozic trefil také Janů a Bukovjan, dohrával Prostějov střetnutí v útlumu.

ŘEKL PO UTKÁNÍ

Michal Pešta – BCM Orli Prostějov:

„Konečný výsledek je pro nás trošku krutý, protože ještě čtyři minuty před koncem bylo utkání otevřené. Takový je basketbal. Stačí chvilka a soupeř vám ujede. Začátek nebyl ideální, ale dokázali jsme se zvednout a hráli vyrovnanou partii, přestože byl tým oslabený. Hodně nám chyběl Radim Havel, scházely nám jeho centimetry. Je to škoda, protože v plné sestavě jsme měli slušnou šanci vyhrát.“

1. LIGA BASKETBALISTŮ, SKUPINA VÝCHOD – 6. KOLO

BCM Orli Prostějov – BC Nový Jičín

76:98 (20:25, 40:43, 62:69)

Sestava a body Prostějova: Nosek 24, Kaštil 19, Klepač 13, Kalisz 11, Slavík 7, Sabol 2, Varsík, Schneider, Komárek, Gerö. Trenér: Michal Pešta

Nejvíce bodů Nového Jičína: Janů 24, Bujnoch 17, Mikulec, Bukovjan 15

Trojky: 7:11, Fauly: 17:11. Trestné hody: 7/10 – 13/16. Doskoky: 27:43.

1. BASKETBALOVÁ LIGA

Ostatní výsledky 5. kola: Opava B – Fastav Zlín 96:72 (27:21, 53:39, 75:53), BK VIVIDBOOKS Pardubice – Snakes Ostrava 72:66 (14:25, 33:40, 47:54), Tuři Svitavy – Basketbal Olomouc 108:74 (32:16, 57:37, 93:55), Basket Brno U 23 – Královští sokoli 77:73 (18:14, 41:30, 54:52)

10. Prostějov 5          1          4          359:440          6

6. kolo, pátek 20. října, 18.00 hodin: Snakes Ostrava – BCM Orli Prostějov (neděle 22.10., 18:00), Zlín – Královští sokoli (18:15), Olomouc – Brno U23, Nový Jičín – Svitavy (19:00), Opava B – Pardubice (19:30)