Návrat fotbalu na scénu je už skutečně v plném proudu a první zastávku o tomto víkendu nabídl krajský přebor. Zde došlo v 16. kole i na jeden regionální souboj. Zatím nejúspěšnější regionální účastník z Lipové přivítal na svém hřišti trápící se Určice. Správnou nohou nakonec do jarní fáze vykročili domácí, kteří dokázali v obou poločasech jednou skórovat. Mnoho pohledného toho ale pro oko diváka mač nenabídl, protože s náročným terénem a silným větrem se bylo těžké popasovat pro obě strany.

Během podzimní přestávky nastaly v obou klubech určité změny a čekalo se, s čím tak do prvního klání na jaře vyrukují. O daleko větší změny se postarali v Lipové, kde skončil záložník Badra. Naopak mužstvo doplnil brankář Mikeš či záložník Zezula. Na straně hostů se zase v určickém dresu ukázal ofenzivní hráč Gottwald. Favoritem utkání pak byla Lipová, která na podzim stihla posbírat o čtrnáct bodů více a zvítězila i na půdě dnešního soupeře.

Úvodní minuty a vůbec celý první poločas patřily spíše hostujícím hráčům, tedy především po stránce držení míče a celkového tlaku. To bylo hodně ovlivněno také tím, že Určice hrály s větrem, který tomu dost pomáhal. Paradoxně se ale dokázaly dostat jen k jedné velké šanci, kterou hned v úvodu neproměnily. Naopak domácí čekali na své příležitosti a tu svou dokázali proměnit, takže do kabin mohli odcházet spokojení.

Ve druhé půli mohli pomoc větru využít zase domácí a snažili se o to. I tak ale i nadále nepůsobili úplně dominantním dojmem, což při svém náskoku ani nemuseli. Určice tak tlačily do plných, a navíc proti větru, takže to měly silně komplikované. Nepomohla jim ani druhá inkasovaná branka, po které už Lipová neměla problém dovést utkání do vítězného konce a připsat si první jarní body.

Hned první akce, která stojí za zmínku, mohla a patrně i měla být gólová. Hostující Gottwald si našel prostor na rohu velkého vápna, odkud poslal pas do malého vápna, kde však míč na hrbolatém terénu odskočil Halouzkovi tak, že obrovská šance skončila mimo tři tyče. O první pokus domácích se postaral hlavou Zezula, ale také mířil mimo. Poměrně bojovný zápas toho pak delší chvíli moc nenabídl, ale ve 28. minutě z toho byla branka. Dlouhý míč se za přispění větru zastavil blíž, než čekal brankář Sohlich, domácí Hrušák jej z otočky dokázal propálit – 1:0. V poslední šanci první půle byl opět hostující Halouzka, který pláchl po křídle, ale z velkého úhlu si na Mikeše nepřišel.

Do druhé půle se karty, co se týče silného větru, obrátily. Hned v úvodu byl v šanci Pěček, ale jeho hlava mířila hodně nad. Na druhé straně podruhé zaměstnal brankáře Mikeše Halouzka ranou do rukavic. V 58. minutě přišla z domácí strany pojistka. Přihrávku si našel Pěček a jeho sprint do vápna skončil přízemní vybídkou ke skórování, které „využil“ vracející se obránce Horák a přidal vlastní branku. Hostům se ale hrubě nelíbilo postavení Pěčka, což dávali silně najevo. „Bohužel nás tato trojice sudích pravidelně dokáže zařezat. Nechápu, jestli to neumí, nebo je to schválně, ale s dalšími sudími tyto problémy nemáme. Museli vidět, že je dva metry za naším posledním hráčem, ale jestli i po tom v klidu spí, tak si to asi nijak neberou,“ byl viditelně rozladěný kouč Určic Petr Gottwald i po zápase. Na brance ale ani protesty nic nezměnily. V další šanci se pak ocitl střídající Vraj, který se uvolnil, ale jeho ránu zlikvidoval Sohlich. Určice se pak dostaly ke třem zakončením, ale Škrabal, Halouzka i Gottwald pálili hodně nad. V závěru mohl ještě přidat třetí hřebík do rakve Stryk, jenže ani on nevyřešil situaci tří na jednoho nejlépe.

Na domácí straně bychom dnes vypíchli kapitána Dominika Bokůvku, který řídil dobře fungující obranu a udával pokyny i směrem dopředu. U hostů by se dal také vybrat kapitán Mariánek, jenž na své tradiční „šestce“ ukázal kvality a jako správný kapitán i potřebný klid v době, kdy si přišel na některé věci stěžovat.

Nestává se zase tak často, aby proti sobě nastoupilo bratrské duo, jako tomu bylo v nedělním derby. Na straně domácích to byl starší Tomáš Škrabal, který přivítal mladšího Davida. Vtipné na tom také bylo, že jeden hrál na pravé straně zálohy a druhý na levé, takže se i v soubojích velmi často potkávali.

Dalo by se říct, že velmi poklidná. Až na pasáž po druhé brance se vše obešlo bez nějakých větších výbuchů emocí a oba celky se soustředily hlavně na své výkony. Ani na tribuně a okolí hřiště nebylo nic nevraživého a i fanoušci, kteří vydrželi celý zápas v silném větru a chladném počasí, zaslouží poděkování.

PB SCOM krajský přebor muži

16. kolo: Rapotín – Mohelnice 1:2 (1:0). Branka: 23. Ševčík. ŽK: 16. Ostrák, 39. Kmínek, 42. Machalický, 51. Kocourek – 42. Havlíček, 70. Hajtmar, 70. Knýř, 90. Kotůlek. * Bělotín – Postřelmov 2:1 (0:0). Branky: 54. Marek, 59. Jemelka – 66. Klos. ČK: 72. Jurásek. * Želatovice – Medlov 0:5 (0:3). Branky: 3. a 58. Trefil, 21. Michalik, 40. a 50. P.Kasal. ŽK: 49. Calábek, 72. Matušík, 76. Goldemund – 15. Cikryt, 42. J.Kasal, 61. Srdýnko. * Bohuňovice – Konice 1:3 (1:1). Branky: 13. Tománek – 45. a 67. Jašíček, 59. Bačovský. ŽK: 3. Poláček, 33. Nesvadba, 40. Frýčar, 94. Veselský – 34. Janeček, 80. Jašíček, 89. Krása. * Lipová - Určice 2:0 (1:0). Branky: 28. Hrušák, 58. Horák (vl.). ŽK: 36. Karásek, 74. Vykopal – 61. Sohlich, 87. Halouzka. * Čechovice - Litovel 4:1 (4:1). Branky: 7. Luža, 13. Šolín, 30. Růžička, 42. Šteigl – 39. Bohanos. ŽK: 51. Pecháček. * Zábřeh - Dolany 1:2 (1:0). Branky: 7. Nízký – 61. Blaho, 79. Grossmann. ŽK: 21. Knápek, 68. Paclík – 76. Kaluža. * Velké Losiny – Brodek u Přerova 5:1 (1:0). Branky: 36. Šinogl, 46. Hegner, 79., 86. a 87. Grézl – 12. Zajíc. ŽK: 60. Hegner.

1          FK Medlov        16        15        1          0          56:10    46

2          Sokol Bělotín    16        12        3          1          42:17    39

3          FC Želatovice   16        9          4          3          38:22    31

4          Jiskra Rapotín   16        9          1          6          39:32    28

5          SK Lipová         16        9          1          6          26:24    28

6          FK MOHELNICE           16        8          3          5          29:23    27

7          FC Dolany        16        7          2          7          30:33    23

8          Velké Losiny     16        7          1          8          22:25    22

9          Brodek u Přerova          16        6          3          7          35:36    21

10        Sokol Konice     16        6          3          7          21:25    21

11        Sokol Čechovice           16        6          2          8          29:31    20

12        SULKO-Zábřeh 16        4          3          9          23:27    15

13        TJ Postřelmov   16        4          3          9          15:25    15

14        Sokol Určice     16        3          2          11        13:39    11

15        Sokol Bohuňovice         16        3          1          12        19:32    10

16        TATRAN LITOVEL        16        3          1          12        11:47    10