Dobré odpoledne, dnes je úterý 20.10.2020
svátek slaví Vendelín,
zítra Brigita
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FO|TOGALERIE: Předloni oslavila házená v Kostelci na Hané šedesát let své existence. Takhle dlouho se v tomto městečku hraje klasická mezinárodní verze tradičního kolektivního sportu, což místní oddíl TJ Sokol – HK v roce 2018 při kulatém výročí náležitě připomněl velkolepým setkáním.

Nyní nám ale kostelecký házenkářský patriot a kronikář Jiří Grepl poskytl informace, že česká verze daného sportovního odvětví má na Hané ještě hlubší časové kořeny a starší minulost.
„Ve světě zuřila druhá světová válka, a přesto se v Kostelci na Hané hrála díky několika nadšencům národní házená. Ta byla tehdy velmi rozšířeným sportem, se kterým jste se mohli až do začátku šedesátých let minulého století setkat v každé větší vesnici. Už tenkrát se však projevovala její nevýhoda, neboť národní házená nesahala za hranice tehdejšího Československa a nejlepší kluby tak neměly srovnání se zástupci jiných zemí. Proto českou házenou postupně vytlačovala modernější házená mezinárodní,“ píše v odborně zpracovaném materiálu Jiří Grepl.
„Dochované fotografie byly získány od pana Jaroslava Muchy a dokazují, že i ve složité válečné době hráči SK Sokol Kostelec na Hané svůj milovaný sport neopustili. Bohužel jsou právě jen fotografie jediným dokumentem zachycujícím činnost kosteleckých házenkářských nadšenců po roce 1940,“ doplňuje Grepl.

 

 

 

31 hazena histor2 31 hazena histor3 31 hazena histor8

Total Comments

  • Václavková pohřební služba
  • Bellis
  • Veterina Plajner
  • Auto Rolný
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Sportovní události jsou pozastaveny. Co vám bude nejvíce chybět?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Hřbitov v novém.

Prostějovští radní se vytasili s plánem na příštích šest let, který zahrnuje kompletní rekonstrukci Městského hřbitova v Brněnské ulici. Opravou má projít smuteční síň, cestní síť, vybudovat se mají nové parkovací plochy a radnice hodlá dokoupit nový mobiliář. Pomoci mají samozřejmě evropské fondy.

 

Hrozící povodně.
Po abnormálních srážkách přišlo nebezpečí rozvodnění řek i říček také na Prostějovsku. Vodohospodáři vyhlásili na říčce Hloučele pod přehradou, na Romži ve Stražisku a dalších místech Prostějovska různé povodňové stupně ohrožení. V závěru týdne se situace naštěstí uklidnila.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Josef SUCHÁNEK

Pečeť tomu definitivně dá až ustavující zasedání Zastupitelstva Olomouckého kraje, ovšem už nyní je více než jisté, že novým hejtmanem bude právě lídr seskupení Pirátů a STAN.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

92

Statistika počtu obyvatel Prostějova za první pololetí opět nezní lichotivě. Město přišlo za prvních šest měsíců o dalších dvaadevadesát obyvatel.

33

Total Comments

Výrok týdne

„JE TO NA POVÁŽENOU, SUBDODAVATEL TO ZMASTIL!“

Šéf odboru dopravy prostějovského magistrátu Miroslav Nakládal vysvětlil, proč je z Prostějova do Kojetína tak „daleko“.

Total Comments

-