Dlouhých třináct zápasů trvalo čekání basketbalistů BK Olomoucko na ligové vítězství. Dočkali se v Pardubicích, kde byli ve střetnutí 16. kola Kooperativy NBL lepším týmem a zvítězili 88:76, přestože museli v úterním duelu nastoupit bez zraněného Radovana Kouřila.

Hanáci se v úvodu utkání prezentovali kvalitní defenzivou. V útoku sice nedokázali proměnit některé střely, sami ale zabránili pardubickým hráčům několikrát přesně zakončit a na konci čtvrté minuty vedli 7:0. Až pak se domácí trefili, přesto do konce čtvrtiny nedokázali ani jednou vyrovnat. Olomoucko místy vedlo až o devět bodů, na konci čtvrtiny už drželo pouze těsný náskok 17:15.

Hned na začátku druhé periody Heřman třemi body otočil skóre na domácí stranu, hosté však dokázali kontrovat a soupeři se několikrát vystřídali ve vedení. Ani jeden protivník si ovšem nedokázal vytvořit více než pětibodový náskok. V závěru poločasu se Pardubice dostaly na rozdíl dvou bodů, přesto se hosté ještě odpoutali, když Pekárek trojkou z půlky současně se sirénou upravil na 40:35.

Pekárek si střeleckou pohodu přinesl i do druhého poločasu a osmi body v řadě upravil ve 25. minutě na 55:45. Po oddechovém čase ještě natáhl vedení Olomoucka na dvanáct bodů Váňa, pak ale domácí zabrali a během minuty umazali ze svého manka rovnou polovinu. O jejich body se staral především Vyoral. I přes jeho aktivitu Olomoucko vstupovalo do poslední periody za stavu 65:60.

Ve 33. minutě výrazně vstoupil do děje Váňa. Pěti body v řadě natáhl náskok na 70:60 a vzápětí Bezbradica přidal trojku, po níž domácí kouč opět sáhl za záchrannou brzdu. Pauza domácím pomohla ke snížení na 65:73, jejich nápor zastavil až Bezbradica. Čtyři minuty před koncem vedli o deset bodů a ve velké pohodě ukončili sérii porážek.

HLASY TRENÉRŮ:

Kenneth SCALABRONI – BK JIP Pardubice:

„Jsem hodně zklamaný. Z naší strany to nebylo povedené utkání. Nebyli jsme dostatečně kvalitní ani v obraně, ani v útoku. Na začátku jsme se hodně snažili skórovat, byla z toho křeč a téměř pět minut jsme nedali ani bod. To nás v dalším průběhu zápasu hodně poznamenalo, nedokázali jsme se dostat do tempa. Nemám pro to vysvětlení, nevím proč to tak je, to mě vážně trápí...“

Predrag BENÁČEK – BK Olomoucko:

„Bylo to pro nás hodně těžké utkání, protože nám chyběl ústřední rozehrávač. Klíčové bylo, že hráči věřili, že můžou zápas i tak zvládnout. Jejich bojovnost byla úctyhodná. Pro úspěch udělali absolutní maximum. Od první minuty byli soustředění a na obou polovinách odvedli kvalitní práci. Dostali za to odměnu. Potvrdilo se, že naše výkony jdou postupně nahoru, kvůli týmu mám velkou radost.“

Ostatní výsledky 16. kola: Hradec Králové – Ústí nad Labem 89:78 (18:11, 43:29, 72:52). Nejvíce bodů: Barac 22, Lošonský 13, Peterka 12, Stamenkovic 11 – Autrey 25, Fait 15, Hanes 11, Svejcar 9 * Ostrava – Kolín 85:110 (20:25, 31:53, 63:75). Nejvíce bodů: Waterman 34, Alleyn 20, Bohačík 7, Heinzl 7 – Wallace 22, Číž 20, Machač 17, Skinner 15 * Brno – Nymburk 92:101 (25:21, 48:51, 70:78). Nejvíce bodů: Puršl 19, Půlpán 17, Nehyba 12, Farský 12 – Obasohan 26, Hruban 18, Prewitt 16, Zimmerman 8.

Ostatní výsledek 17. kola: Nymburk – Hradec Králové 120:63 (35:14, 66:22, 95:42). Nejvíce bodů: Palyza 24, Obasohan 13, Harding 12, Dalton 11, Kovář 11 – Barac 11, Peterka 11, Šoula 10, Sedmák 8.

Dohrávka 17. kolo, úterý 5. ledna, 17:00 hodin: Svitavy – Ústí nad Labem.

Dohrávky 4. kola, středa 6. ledna, 17:30 hodin: Nymburk – Děčín (středa 13. ledna, 17.00), Hradec Králové – Brno, Pardubice - Kolín.

Dohrávka 16. kola, čtvrtek 7. ledna, 18:00 hodin: Opava – Děčín.

18. kolo, sobota 9. ledna, 17:30 hodin: Ostrava – Děčín (středa 6. ledna, 17.30), Hradec Králové – Svitavy, Ústí nad Labem – Kolín, Praha – Olomoucko, Pardubice – Brno, Opava – Nymburk.

Dohrávka 9. kola, neděle 10. ledna, 17:00 hodin: Ostrava - Nymburk.

Dohrávka 8. kola, středa 13. ledna, 18:00 hodin:

Ostrava – Brno (17.30), Ústí nad Labem – Olomoucko.