Primátor František Jura pokračuje v dialogu s podnikateli, kteří nabízejí služby prostějovským občanům a zaměstnávají zdejší občany. Po několika návštěvách výrobních podniků z posledních týdnů svolává ve spolupráci s Okresní hospodářskou komoru jednání se živnostníky a podnikateli působícími v centu města. Položili jsme mu proto několik otázek, které souvisejí s touto problematikou a s dalšími aktuálními tématy.

 

* Pane primátore, už za týden se uskuteční vaše beseda s podnikateli z památkové zóny nazvaná Živé centrum Prostějova. Co vás k jejímu svolání vedlo a co si od této akce slibujete?

„Důvodem organizace této akce je samozřejmě vylidňující se centrum Prostějova. Nejsme žádnou výjimkou, podobný trend můžeme pozorovat i v dalších městech. To ale neznamená, že bychom se s tím měli smířit. Jsem přesvědčen, že náměstí T. G. Masaryka a jeho bezprostřední okolí si zaslouží naši pozornost. Je důležité, aby centrum města opravdu žilo a lidé měli důvod je navštěvovat. V poslední době opustilo své tradiční provozovny hned několik živnostníků, kteří zde působili často i desítky let. Je to signál, že musíme začít jednat. Proto chceme slyšet, co podnikatelům v centru města chybí, případně jak jim můžeme pomoci. Pondělní jednání má být společnou poradou nad tímto tématem. Chceme odstartovat další fázi dialogu s lidmi, kteří v Prostějově dlouhodobě působí, platí zde daně a nabízejí práci našim občanům.“

* Některé reakce naznačují, že město se do tohoto tématu vůbec nemá plést, případně že se všichni musíme smířit s novou realitou v podobě odlivu lidí do nákupních center. Objevily se dokonce bizarní názory, že obchodníky v centru mají nahradit takzvaní skejťáci. Co si o tom myslíte?

„Já rozhodně nehodlám bojovat proti nákupním centrům, mají své místo na trhu a plní důležité role. Jsem ale přesvědčen, že do města naší velikosti patří i menší obchody, provozovny služeb, kavárny, cukrárny a restaurace. Když si přece chcete dát sraz s kamarády, s kolegy z práce nebo se členy rodiny, bude vám lépe v útulné restauraci než v supermarketu. A na náměstí i v dalších částech památkové zóny je toho mnohem víc. Také turisté, kteří do města přijedou a hodlají zde utratit své peníze, přece neskončí na okraji Prostějova v nějakém moderním bufetu. My chceme podnikatelům nabídnout nějakou formu marketingové podpory, chceme zvážit výši nájemného v městských nebytových prostorách a ve hře je například i možnost vjet na nějakou dobu do centra města autem. Ale nechceme to rozhodovat bez samotných živnostníků, je důležité s nimi o tom debatovat.“

* Účastníky akce, kterou připravujete, bude jistě zajímat váš záměr vybudovat v centru Prostějova nové náměstí. Co nám o něm můžete říct?

„Nové náměstí vznikne na místě bývalé židovské zástavby, která se bohužel nedochovala, na křížení Uprkovy, Koželuhovy a Kostelní ulice. Dnes slouží především jako plocha k parkování aut, která ovšem není v dobrém stavu. My chceme celý prostor regenerovat, vysadit v něm 13 stromů, přidat vodní prvek a vybavit jej lavičkami. Na tomto místě v samém centru města budeme preferovat chodce a cyklisty a snažit se o celkové zklidnění oblasti. Občané samozřejmě nepřijdou ani o parkování, v okolí vzniknou plochy pro automobily na místě bývalé budovy tržnice a později také na pozemku po bývalé sodovkárně.“

* Jak to vypadá s často zmiňovaným novým bazénem?

„Není žádným tajemstvím, že pracujeme na přípravě nového bazénu, který by nahradil dosluhující městské lázně. Důvodem je stav městských lázní, které už veřejnosti slouží více než 60 let. Je to krásná stavba inspirovaná výstavou Expo 1958 v Bruselu, ale své už má odslouženo, životnost zdejších technologií není možné prodlužovat donekonečna. Navíc se změnily požadavky například na dostupnost takových areálů, kam chce spousta návštěvníků dojet autem. Proto jsme hledali místo mimo vlastní centrum města a našli jsme jej v sousedství areálu našeho letního akvaparku Koupelky. Obě zařízení pro plavce, tedy otevřený akvapark a nový krytý bazén, tak propojíme. Bude to mít spoustu výhod jak pro nás coby provozovatele, tak i pro občany. Naším cílem není pouhá náhrada současných lázní, ale zcela zásadní rozšíření služeb, které bude možné v novém objektu poskytovat. Kromě bazénu, jehož velikost zachováváme, mohou naši občané počítat s vyžitím pro všechny generace. Pro nejmenší návštěvníky tady bude dětský bazén, dále počítáme s wellness zónou, s celým saunovým světem a s prostorami pro fitness.“

* Nedávno proběhla prezentace vašeho záměru přebudovat bývalá jezdecká kasárna. Můžete nám jej nějak představit?

„Celý areál v Jezdecké ulici jsme si rozdělili na dvě části, a to na nový park a novou bytovou zástavbu. Veřejná prostranství si vezme na starost město, aby zde vybudovalo odpočinkovou zónu pro celou lokalitu včetně nedalekých sídlišť. Bytovou výstavbu pak hodláme svěřit soukromým investorům. Dostanou jasné limity výstavby a jednoznačný časový rámec, dokdy musejí práce proběhnout. Jsem přesvědčen, že z jezdeckých kasáren vznikne další zajímavé místo pro všechny generace našich obyvatel, kteří se budou moci setkávat na procházkách parkem. Podobných volných ploch už nemáme příliš mnoho, a proto klademe na výslednou kvalitu veřejného prostoru opravdu velký důraz.“