Dobrý večer, dnes je úterý 23.4.2019
svátek slaví Vojtěch,
zítra Jiří
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Na mistrovství republiky krajských výběrů vedl jako jeden z trenérů Olomoucký kraj. Michal Janeček z SK Prostějov 1913 se přitom podílel na velkém a nečekaném úspěchu. Jeho svěřenci z ročníku 2004 v západních Čechách jen těsně nedosáhli na medaili. Dělila je od ní jediná výhra.

Vedení krajského výběru složeného z hokejistů narozených roku 2004 dostal Michal Janeček na starost loni. Funkce schválená krajským svazem mu přinesla nemalé úsilí, před samou vrcholnou akcí musel sestavu vlivem zranění a nemocí různě lepit. Navíc neměl tak široký výběr jako trenéři v jiných krajích.
Pro ilustraci poslouží například Moravskoslezský kraj, kde se dá vybírat z hráčů Vítkovic, Třince, Havířova, Frýdku-Místku, Opavy, Nového Jičína nebo Poruby. Naproti tomu od Pradědu po Hanou se reprezentace Olomouckého kraje skládala z extraligových dorosteneckých zástupců Šumperku, Olomouce a Přerova. S tím, že Janeček s sebou vzal i jednoho hráče z prvoligového Prostějova, obránce Jakuba Soldána.

Velká a přínosná zkušenost
„Před mistrovstvím jsem se modlil, aby přijeli všichni kluci. Jít do zápasů s velmi malým počtem hráčů by se rovnalo malé sebevraždě. Všechno se ale nakonec povedlo a turnaj jsme odehráli se ctí,“ potěšilo trenéra a sekretáře z řad SK Prostějov 1913, jenž byl za nemalou a přínosnou zkušenost moc rád. A navíc Olomoucký kraj kromě toho, že nepřišel o čest, dosáhl i parádního úspěchu.
Na mistrovství konaném v Karlových Varech a Chebu od 23. do 26. ledna se probojoval mezi nejlepší čtyři a o jeho umístění těsně pod medailovými příčkami rozhodl jediný, závěrečný duel. Moravané v něm podlehli Středočeskému kraji vysoko 1:7. „Sedmý zápas už byl na kluky asi příliš. Vůbec se nám nepovedl,“ nezastíral Janeček.

Absolutní špička z hlediska umístění i zázemí
Celkový dojem představení jeho družiny však poslední utkání nepoškodilo. Zůstal velmi dobrý, což překvapilo snad úplně všechny, včetně Michala Janečka a jeho trenérského kolegy Petra Rutara ze Šumperka. „Nečekali jsme, že se dostaneme až tak daleko. Je to historický úspěch, čtvrté místo je absolutní špička. Jsem strašně potěšený, že jsem u toho mohl být,“ liboval si Prostějovan.
Jeho skvělé dojmy z akce se začaly rodit v Chebu, kde nikdy předtím nebyl a neznal stadion ani jeho okolí. „Byl ale malý a útulný. Měli jsme perfektní zázemí, dobře se o nás starali. Ubytovaní jsme byli v nedalekých Františkových Lázních, kde bylo všechno na špičkové úrovni. Kdo tuto destinaci a její hotely zná, potvrdí to,“ prohlásil Michal Janeček, který s kolegy navštívil přímo i vyhlášené lázně.

Stoprocentní středa
První dva zápasy přišly na řadu hned v první den turnaje, tedy ve středu 23. ledna. Olomouckému kraji se nejprve postavil do cesty Královéhradecký kraj, jeden z hlavních favoritů. Od začátku bojovné a důrazné měření sil rozsekla jediná branka, které z dorážky docílili „Hanakische Deutsche“. Ti těsný náskok udrželi až do konce, na čemž měl velkou zásluhu jejich brankář Jan Špunar z Olomouce.
Další těžký souboj přišel proti Ústeckému kraji. „Klukům jsme řekli, aby pokračovali v dobrém výkonu. První zápas sice vyhráli, ale dávali jsme jim zdvižený prst, že musíme hrát velmi odpovědně zezadu. To se nám opět povedlo, sice jsme prohrávali 0:1, ale ve druhé třetině se nám podařilo vyrovnat hru i skóre. Ve třetí části jsme z protiútoku dali na 2:1 a pak si ještě trefou do prázdné branky výhru pojistili,“ popsal průběh utkání Janeček.
Díky stoprocentnímu zisku bodů se z Olomouckého kraje rázem stal jeden z kandidátů na přední umístění. Dvě výhry ale hokejisty ukolébaly a v pátek za to pykali. Jihočeský kraj byl hratelný sok, jenže výsledek vypadal úplně jinak. Došlo na první prohru v poměru 1:6 a zároveň varování, že v každém zápase je potřeba hrát naplno od první do poslední minuty.

Nejlepší zápas turnaje přišel proti Plzeňským
Olomoucký kraj se však z vysoké porážky zvládl rychle oklepat. Tým si vzal k srdci rady od trenérů a proti velmi silnému Plzeňskému kraji sehrál svou nejlepší partii na turnaji. Od začátku nastoupil značně koncentrovaně, perfektně bránil střední pásmo, dobře bruslil, dohrával souboje a tlačil se do brány. Po třech patnáctiminutových třetinách si po zásluze odnesl výhru 4:2.
V pátek vyzval krajský výběr ze střední a severní části Moravy dalšího favorita, tedy Prahu, jež do té doby ztratila jediný bod. „Kluci z metropole nás předčili hlavně v individuálních činnostech. Jejich útočníci se udrželi na puku, přecházeli přes nás v situacích jeden na jednoho, dobře stříleli,“ přiznal Janeček. Olomoucký kraj ale držel výborný gólman Špunar a prohra o dva góly (0:2) byla tak vcelku přijatelná.

Postup do TOP 4
Pokud chtěli Janečkovi a Rutarovi svěřenci postoupit dál, museli v posledním zápase chebské skupiny bezpodmínečně porazit Pardubický kraj. Na hráčích byla od úvodního buly vidět nervozita, ovšem vstřelili důležitou první branku, ke které ve třetí části přidali ještě další dvě. Své pro otevření dveří do medailové fáze turnaje si splnili. Postupovou matematiku však úplně sami vyřešit nemohli. Museli počkat na výsledky zápasů Jihočeského a Plzeňského kraje. Pokud by oba celky zvítězily, v tabulce by se dostaly před ně.
Štěstí ale stálo při Olomouckém kraji, oba konkurenti padli a rázem tu byla vstupenka do bitvy o bronz. Poslední překážka se jmenovala Středočeský kraj. „Po přesunu do Karlových Varů se kluci o zisk třetí příčky snažili, na protihráčích bylo ovšem vidět, že si za medailí jdou více,“ všiml si Michal Janeček. Zápas definitivně rozhodla třetí perioda, kterou Olomoucký kraj prohrál vysoko 0:5.

Soldán to měl těžké, ale nepropadl
I tak ale z jeho výkonu na druhém konci republiky převládají jen a jen pozitivní dojmy. Ostudu rozhodně neudělal ani bek Jakub Soldán, jediný Prostějovák v sestavě. „Měl to těžké, protože ostatní kluci hrají dorosteneckou extraligu. Naskočil snad jen jednou, možná dvakrát, byl sedmý bek, ale popasoval se s tím dobře,“ pochválil Janeček „svou“ ovečku.

Total Comments

  • Taneční čaje
  • Zagorová v Prostějově
  • Galerie
  • Ceny Kultury
  • Tvaruzkovy festival
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V MOTORESTU U KOLA?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Chvályhodný počin.

Přesně 251 velikonočních beránků nabídla středeční charitativní akce v Národním domě v Prostějově, kterou každoročně pořádá Rotary klub. Jak jsme zjistili, část krasavců byla přímo na místě prodána, zbývající originální kousky putovaly do sociálních ústavů a domovů.

Smrt pohřešovaného.

V minulém vydání Večerníku jsme zveřejnili policejní pátrací relaci po pohřešovaném seniorovi z Olšan u Prostějova. Sedmdesátiletý muž odjel osobním vozidlem k lékaři a slehla se po něm zem.
Na začátku minulého týdne přišla krutá zpráva. Důchodce byl nalezen mrtev v okrese Olomouc...

Total Comments

Osobnost týdne

HARLEJ
16 harlej 1
Pražská skupina vznikla v roce 1995 a za tu dobu si její dravé rockové písničky našly tisíce fanoušků. Svérázní muzikanti potěšili prostějovské fandy uplynulý čtvrtek večer v sále Společenského domu.

Total Comments

Číslo týdne

103
Josefa Schlesingerová spatřila světlo světa 19. dubna 1916. Na Velký pátek tak oslavila neuvěřitelné 103. narozeniny a stala se nejstarší obyvatelkou Prostějova. Vitální a stále čiperná dáma maturovala na obchodní akademii a celý život pracovala jako účetní. Dnes žije u své dcery.

Total Comments

Výrok týdne

„VEČERNÍK PRÝ VÍ VŠECHNO. TAKŽE URČITĚ VÍTE, ŽE MÁM FAKT HROZNOU ŽÍZEŇ!“

Jeden z dobře známých bezdomovců na náměstí T. G. Masaryka oslovil redaktora Večerníku se žádostí o finanční podporu na zakoupení krabicového vína.

Total Comments