Dobré dopoledne, dnes je neděle 15.12.2019
svátek slaví Radana a Radan,
zítra Albína

Už po středečním 58. kole Chance ligy si hokejoví Jestřábi mohli s předstihem zajistit plánovanou účast ve vyřazovací části. Potřebovali k tomu tříbodově porazit Litoměřice a současně, aby Frýdek-Místek podlehl v Českých Budějovicích. Obě podmínky byly i díky pracně vybojovanému vítězství 4:2 splněny, tudíž na prostějovském zimáku zavládla 20. února večer velká radost!

Podobně jako dva dny předtím v Třebíči si však Hanáci zkomplikovali situaci hned zkraje utkání. Agilní vstup se střelami Čápa zblízka vysoko nad a Luňáka zprava do Michajlova vystřídal ve 4. minutě nebezpečný průnik Kropáčka pravým křídlem zastavený až Neužilem. Vzápětí rychlí hosté podnikli další brejk tří proti dvěma, Voženílkovo zakončení z bezprostřední blízkosti ještě Neužil vyrazil betony, ale na Kadlecovo doklepnutí do prázdné brány už neměl nárok – 0:1. Naštěstí dokázali domácí brzy vyrovnat. V 7. při přesilovce Divíšek zavezl puk do útočného pásma, posunul jej doprava Nouzovi a ten z první tvrdě vypálil ke vzdálenější tyči – 1:1. Jenže poté zase dvakrát zahrozili hbití Severočeši, když bleskový výpad Průžka pravou stranou zpacifikoval Neužil, načež tutovka stejného hráče po položení gólmana skončila mimo odkryté klece. Následně borci LHK výrazně přidali a zbytek úvodní třetiny patřil jim. Leč z tlaku plného zajímavých možností (Žálčík, Volf, Luňák, Prokeš, Nouza, Husa, Starý v oslabení) se nic neujalo. A jakmile Kadlec v 15. ujel do sóla, mohl rázem opět vést Stadion, nebýt skvělého zákroku Neužila.
Do druhé periody vlétli muži v červeno-bílém jako opravdová ptačí letka, soupeře okamžitě drtili. A značný nápor záhy korunovali zaslouženou trefou. Ve 23. minutě na konci pěkné akce Meidl švihl z mezikruží, puk propadl zákrokem Michajlova a pomalu se došoural za brankovou čáru u pravé tyčky – 2:1. Ještě do poloviny zápasu pak Vykoukalovi svěřenci zůstávali herně nahoře, zvýšit mohli Nouza, Hanták, Žálčík i Račuk. Nicméně tahle převaha se postupně vytratila, neboť ji odvála série domácích vyloučení. S těmi si ale speciální formace PV poradily ve všech čtyřech oslabeních bezvadně, protivník se během těchto početních výhod nedostal do jediné větší příležitosti. Až krátce před sirénou nahodil Klejna od modré, Neužil měl zakrytý výhled a kotouč cinkl o břevno.
Tohle varování hanáckému hejnu nestačilo, proto okamžitě po startu třetí části pykalo. Uběhlo pouhých šestnáct sekund, než chybové defenzivní nedorazy ve vlastním obranném pásmu individuálním průnikem + důraznou dorážkou potrestal Průžek – 2:2. Jestřábi na šok zareagovali dobře, další minuty patřily jim. Avšak se střelami Čápa (dvakrát) i Nouzy si poradil Michajlov, stejně jako s poměrně velkou šancí Račuka. Vzápětí Prostějovany opakovaně zachránil Neužil. Fantastickými zákroky totiž zmařil v 51. jak dvojnásobnou loženku Ščegolkova u levé tyče, tak obrovský závar HC s pokusy Merty a Jíchy zblízka. Ještě o dvě minuty později vystrašil fanoušky dalším rychlým újezdem Průžek, ovšem na rozchytaného Neužila si opět nepřišel. A tak rozhodl jeden klíčový moment na opačné straně kluziště. V čase 53.36 Račuk od zadního mantinelu našel před svatyní Starého, který byl sice tísněn, leč přesto doslova procpal puk za Michajlovova záda – 3:2! Hotovo ale nebylo, protože minutu před koncem normální hrací doby se při power play náhle ocitl před bránou Kadlec, aby i jeho možnost perfektně odvrátil jeden ze dvou hrdinů střetnutí Neužil. Tím druhým se stal Starý, který o chvilku později získal uprostřed hřiště kotouč a neomylně jej poslal do opuštěné klece – 4:2!!

ÚSTY TRENÉRŮ

Jiří VYKOUKAL – LHK Jestřábi Prostějov
„Věděli jsme, že nás dnes čeká utkání pravdy. Museli jsme vyhrát a udělali pro to maximum. Soupeř hrál velice dobře, ale nakonec se projevily naše zkušenosti a zápas jsme i díky dobrému výkonu brankáře Kuby Neužila dovedli do vítězného konce. Děkujeme klukům za jejich přístup a fanouškům za podporu.“

Daniel TVRZNÍK – HC Stadion Litoměřice
„Pro oba týmy šlo o důležitý zápas, možná proto byl ze začátku opatrnější i nervózní. Naše rychlé vedení domácí otočili, a když jsme v úvodu třetí třetiny vyrovnali, rozhodlo pak naše dvojí netrefení prázdné brány. Řekl bych, že nás asi trochu doběhl náročný program, kluci toho mají i vinou chřipky plné zuby.“

Chance liga mužů ČR 2018/19 – 58. kolo
LHK Jestřábi Prostějov – HC Stadion Litoměřice 4:2 (1:1, 1:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 7. Nouza (Divíšek), 23. Meidl (Prokeš, Venkrbec), 54. Starý (Račuk, Žálčík), 60. Starý – 4. Kadlec (Voženílek, Jícha), 41. Průžek.
Rozhodčí: Kika, Obadal – Bartek, Poruba. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1377.
Sestava Prostějova: Neužil – Havlík, Mikliš, Čáp, Kolář, Krejčí, Husa, Žovinec – Volf, Divíšek, Nouza – Starý, Račuk, Žálčík – Luňák, Hanták, Dvořáček – Venkrbec, Meidl, Prokeš. Trenéři: Jiří Vykoukal a Ivo Peštuka.
Sestava Litoměřic: Michajlov – Marcel, Pavlas, Strejček, Smetana, Dluhoš, Jebavý, Klejna – Kadlec, Jícha, Voženílek – Jánský, Merta, Ščegolkov – Jirásek, Štohanzl, Průžek – Kropáček, Sklenář. Trenéři: David Bruk a Daniel Tvrzník.