Dobré ráno, dnes je pondělí 27.5.2019
svátek slaví Valdemar,
zítra Vilém

Už předem bylo jasné, že pokud chtějí hokejisté LHK Jestřábi Prostějov vyřadit v úvodním kole play-off Chance ligy mužů ČR 2018/2019 celek VHK ROBE Vsetín, musí alespoň jednou během čtvrtfinálové série zvítězit na jeho ledě. Na konci druhého vzájemného střetnutí je od tohoto dílčího cíle dělil kousíček, ale přesto zase podlehli. A soupeř zápasově vede 2:0.

Boj na moravském poli přitom odstartoval už v pátek zahajovacím měřením sil, které uvnitř svého obávaného zimního stadiónu Na Lapači zvládli mnohem lépe Valaši. Protivníka přestříleli 40:22, měli víc vyložených příležitostí a hlavně dokázali některé z nich proměnit. To Hanáci většinu času herně zaostávali, do možností se dostávali o poznání složitěji. A když si je zejména v poslední periodě přece jen vypracovali, zastavila je i smůla. Hned ve dvou případech totiž napálili brankovou konstrukci.
„První třetinu jsme odehráli docela slušně, ani ta druhá nebyla z našeho pohledu špatná. Měli jsme tam nějaké přesilovky, ale chyběly vstřelené branky. V úvodním duelu nám prostě selhalo zakončení, bez gólů nemůžeme vyhrát. Vše vyvrcholilo ve třetí části, kde jsme se snažili zápas zdramatizovat a trefili dvě tyče. Potom nás srážela častá vyloučení, definitivně rozhodl gól na 3:0,“ zhodnotil kouč elhákáčka Jiří Vykoukal. Bezprostředně po utkání sice nechtěl svůj komentář poskytnout, ale s odstupem času těchto několik vět ochotně poskytl. Navíc přidal ještě stručný výhled do sobotního pokračování. „Další zápas opět začne od nuly, počítají se vítězství. A já věřím, že napodruhé vyhrajeme my, tím sérii srovnáme,“ řekl Vykoukal přesvědčeně.
Na úspěch jeho svěřenců to však ve čtvrtfinále číslo dva dlouho nevypadalo. Byť Jestřábi výrazně zvedli svůj výkon, místy byli jednoznačně lepší, aktivně stříleli a tutovek si vypracovali celou řadu. Ovšem finální fáze dál selhávala, čehož trpěliví i produktivnější domácí využili k dvoubrankovému odskočení. Na 2:0 přitom zvyšovali v 52. minutě a tím se rozpoutala závěrečná divoká smršť hodná kanadsko-americké NHL.
Čas 53.01: Daniel Kolář snižuje nenápadným nahozením na 2:1. Čas 57.47: Antonín Pechanec trestá power play do opuštěné klece – 3:1. Čas 58.16: Jakub Husa dalším nevinně vyhlížejícím pokusem vrací svůj tým do hry – 3:2. Čas 59.20: teč Lukáše Volfa posílá drama díky zázračnému vyrovnání na 3:3 do prodloužení. Čas 60.20: nádhernou individuální akci Marka Račuka skvělým zákrokem na poslední chvíli maří gólman Jan Šelepnev. Čas 61.08: místo dovršení úchvatného prostějovského obratu přichází rozhodnutí na opačné straně z hole Radima Kucharczyka – 4:3.
Je nabíledni, že takhle infarktové vyvrcholení nervydrásající řežby nebylo pro slabší povahy, nejen kardiaci mohli mít srdeční problémy. Každopádně se štěstí nakonec přiklonilo ke Vsetínským, ti tak stoprocentně využili výhody vlastního kluziště a mají už dvě vítězství navrch. Co po sobotním spektáklu pověděl prostějovský lodivod? V podstatě nic. „Jednotlivé zápasy čtvrtfinále už nebudu hodnotit, vyjádřím se až po skončení celé série,“ sdělil Vykoukal.
V každém případě se ptačí letka ocitla téměř na hraně vyřazení. Dokáže z nelehké situace ještě vzlétnout vzhůru k postupovému nebi?

ÚSTY TRENÉRŮ

Jiří VYKOUKAL – LHK Jestřábi Prostějov
„První polovinu zápasu jsme zvládali dobře, vedli 1:0 a nepouštěli soupeře do vyložených šancí. Pak jsme ale dostali tři góly rychle za sebou po situacích, na které pořád upozorňujeme, to znamená střela beka a dorážka před bránou. Takovým způsobem inkasovat nemůžeme. Vzápětí se nám povedlo ještě v závěru druhé třetiny dvěma slepenými trefami srovnat na 3:3 a nakonec rozhodovaly až samostatné nájezdy, což je vždycky loterie. Poslali jsme na ně kluky, kteří je umí, ale bohužel nedali. Teď pojedeme do Vsetína s tím, že tam prostě musíme vyhrát.“

Luboš JENÁČEK – VHK ROBE Vsetín
„Prostějov první vítězství v sérii povzbudilo a čtvrté utkání začalo o něco lépe, my jsme se do půlky zápasu směrem dopředu těžko prosazovali. Potom však kluci perfektně sehráli tři situace v předbrankovém prostoru, svůj tlak jsme tak zúročili v zasloužený obrat. Naopak závěr druhé třetiny nám vůbec nevyšel, tam jsme dvougólové vedení hrozně rychle ztratili. Ve třetí části jsme byli jasně lepší, ale nerozhodli, dramatické prodloužení bylo nahoru, dolů s dalšími neproměněnými šancemi. Naštěstí nájezdy perfektně vychytal Janko Šelepněv.“

Chance liga mužů ČR 2018/19 – čtvrtfinále, 4. zápas

LHK Jestřábi Prostějov – VHK ROBE Vsetín 3:4sn (1:0, 2:3, 0:0– 0:0)
Stav série: 1:3.
Branky a nahrávky: 13. Račuk (Žálčík, Dvořáček), 40. Dvořáček (Žálčík, Hanták), 40. Nouza (Divíšek, Starý) – 30. Březina (Pechanec), 33. Březina (Drtina, Kopta), 38. Jonák (Rob, Teper), rozhodující nájezd Březina.
Rozhodčí: Čech, Sýkora – Štofa, Beneš. Vyloučení: 3:5. Navíc: Hořanský 10 minut. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 3521.
Sestava Prostějova: Neužil – Kolář, Žovinec, Čáp, Husa, Mikliš, Havlík, Bažant – Žálčík, Račuk, Starý – Dvořáček, Pšenička, Hanták – Nouza, Divíšek, Volf – Prokeš, Meidl, Venkrbec. Trenéři: Jiří Vykoukal a Ivo Peštuka.
Sestava Vsetína: Šelepněv – Mikuš, Drtina, Slováček, Teper, Frolo, Jeřábek – Karafiát, Kucharczyk, Rác – Jonák, Pechanec, Rob – Kopta, Šilhavý, Březina – Hořanský, Pitule, Hryciow. Trenéři: Jiří Dopita a Luboš Jenáček.