Příjemnou noc, dnes je úterý 16.7.2019
svátek slaví Luboš,
zítra Martina
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Během základní části Chance ligy se muži LHK Jestřábi Prostějov ocitli i na třetí příčce, nakonec byli rádi za holý postup do play-off a obsadili celkové sedmé místo po těsném vypadnutí ve čtvrtfinále play off se Vsetínem. V rámci komplexního ohlédnutí za uplynulým soutěžním ročníkem se Večerník následujícím obsáhlým přehledem snažil podrobně zmapovat, jakým způsobem svěřenci kouče a sportovního manažera v jedné osobě Jiřího Vykoukala procházeli celou sezónou 2018/2019.

OFICIÁLNÍ TISKOVKA: VYSOKÉ CÍLE
Vše odstartovalo v podstatě už na konci června, kdy vedení oddílu uspořádalo ve V.I.P. prostějovského zimního stadionu tiskovou konferenci. Představilo během ní všechny nové posily hráčského kádru včetně osobně přítomných útočníků Marka Račuka i Lukáše Žálčíka. Své plány prezentoval také sportovní manažer a hlavní trenér Jiří Vykoukal a odvážné vize potvrdil nejvyšší klubový šéf Jaroslav Luňák.
„Konkurence v první lize je sice tvrdá, ale po těsném čtvrtfinálovém vyřazení Kladnem nemůžu mít do nové sezóny jiný cíl než první kolo play-off konečně překonat. Věřím, že pokud si náš částečně obměněný tým sedne a bude kvalitně pracovat, má na to o nejlepší čtyřku bojovat. Do semifinále chceme. A stále žije i ten můj dlouholetý sen o postupu do extraligy,“ nezůstával Luňák nijak při zdi.

LETNÍ PŘÍPRAVA: MAXIMÁLNÍ INTENZITA
Před letními prázdninami trénovala většina Jestřábů individuálně, pouze menší skupině ordinoval společnou přípravu kondiční lodivod David Skřivánek. Podstatnou část července pak zabrala dovolená, načež se ptačí dravci týden před koncem tohoto měsíce slétli k úvodnímu týmovému tréninku na ledě. Před přátelskými duely takhle makali tři týdny.
„Šlapeme do toho od začátku pořád na plné obrátky, kluci vše zvládají. V pondělí, ve středu i v pátek máme padesát minut na ledě plus padesát minut v posilovně, v úterý a ve čtvrtek dvakrát padesát minut na ledě. Každou jednotku děláme v maximální intenzitě do velkého vyčerpání. Denně tedy máme stále dvě fáze, jednu dopoledne a druhou odpoledne,“ přibližoval náročný lodivod Vykoukal.

PŘÁTELSKÉ ZÁPASY: STŘÍDAVĚ OBLAČNO
Divokou vstupní prohru 4:5 s polskými Katowicemi v zahajovacím přátelském střetnutí sice vystřídaly tři výsledkové úspěchy (2:1sn v Katowicích, 5:3 nad Novými Zámky, 3:2 v Třebíči), leč následovaly rovněž tři porážky ve zbývajících přátelácích (s Třebíčí 2:3, v Nových Zámcích 0:3, v Českých Budějovicích 1:4).
„Je až hrozivé, jak velké množství chyb pořád děláme. Většinou jde o hrubky individuální, kterými často sami posíláme soupeře do vyložených šancí včetně sólových nájezdů. Na odstranění nedostatků se samozřejmě snažíme pracovat v přípravě, ale realizace během utkání zatím bohužel neodpovídá našim představám. Nejhorší přitom je neschopnost rozehrát, poslat přesnou přihrávku a přijmout ji,“ mračil se Vykoukal na konci tréninkového období.

1. až 4. KOLO: VYDAŘENÝ START
Premiéra Chance ligy přinesla strhující bitvu na vlastním ledě s posíleným Vsetínem, který Hanáci přestříleli 6:5 v prodloužení. Hned vzápětí sice vybouchli 4:6 v Benátkách nad Jizerou, ale pak působivě skolili favorizovanou Jihlavu 3:2 a po dalším vítězství 3:1 na Slavii Praha vypadalo všechno dost slibně.
„Po prvních dvou zápasech s mnoha inkasovanými góly jsme si řekli, že musíme zrychlit rozehrávku dopředu a zbytečně se s pukem nedrbat vzadu, protože při tom děláme hodně chyb. A soupeři pak lehce darujeme vyložené šance. Tohle jsme zlepšili a v útoku se pak snažíme být kreativní, hrát svůj kombinační hokej i využívat produktivní kluky, které v mančaftu máme,“ říkal hbitý útočník David Dvořáček.

5. až 9. KOLO: ZTRÁTY S FAVORITY
Jediným světlým momentem tohoto úseku bylo zdemolování slabé Kadaně 9:2. Jinak borci elhákáčka hrubě nezvládli vstupní top derby ročníku s Přerovem (1:4) a venku těsně nestačili na dva velké favority České Budějovice (3:4) ani Kladno (2:3). Tím pádem rychle nastal zákonitý pokles do horšího středu tabulky.
„V první třetině jsme byli herně lepší než Rytíři. Možná, kdybychom odskočili na 3:1, tak by se zápas vyvíjel jinak. Nás ale dostala do kolen častá vyloučení. Pak v závěru už nebyla síla na to, abychom dokázali srovnat a odvezli si nějaký bodík,“ litoval Jiří Vykoukal o fous nulového výjezdu do Jágrova města.

10. až 13. KOLO: ŠŇŮRA ČTYŘ VÝHER
Nejlepší série během celé soutěže přišla už takhle brzy. Prostějované nejprve přejeli Havířov 5:0 a potom si v brankově divočejších přestřelkách poradili dvakrát 5:4 na kluzištích protivníků (v Ústí nad Labem a Litoměřicích) i 6:3 doma nad Třebíčí. Jednadvacet nasázených tref během čtyř utkání přetavených ve dvanáctibodovou injekci vyneslo mančaft blízko medailovým příčkám.
„V Litoměřicích jsme nebyli herně lepší než soupeř, ale celé mužstvo bojovalo. A takové tři body mají velkou cenu, nálada v mančaftu je po čtyřech vítězstvích za sebou samozřejmě perfektní. Musíme však dál makat, aby v rychlém sledu příštích utkání co nejdéle vydržela,“ přál si kapitán jestřábího hejna Matouš Venkrbec.

14. až 20. KOLO: PŘESTALO SE DAŘIT
Dobrou formu však ofenzivně laděný kolektiv neudržel, neboť nadále příliš často inkasoval. Šok utrpěl proti v tu dobu poslednímu Frýdku-Místku (2:3), po následném vyloupení nebezpečné Poruby (5:2) dostal napráskáno ve Vsetíně (3:6) a byť ještě smáznul Benátky (5:1), rostoucí nepohoda se promítla jak do debaklů v Jihlavě (2:8) i se Slavií (3:6), tak do druhého ztraceného derby, tentokrát u Zubrů (3:4sn).
„Nejhorší výkony jsme předvedli na Dukle a proti Pražanům, to byla z naší strany bída. V Přerově už došlo ke zlepšení, od vítězství za tři body jsme nebyli daleko. Vyrovnání dvě minuty před koncem při power play i prohraných nájezdů je samozřejmě škoda, ale pokud zlepšení potvrdíme v dalších střetnutích, měli bychom jít zase nahoru,“ věřil Vykoukal.

21. až 32. KOLO: VYŠVIHNUTÍ NA TŘETÍ POST
Nejvýš během celé sezóny se parta útočně tažená produktivními hvězdami Tomášem Divíškem, Markem Račukem, Tomášem Nouzou či Lukášem Žálčíkem dostala krátce po polovině základní části. Pomohla jí k tomu nadmíru povedená série osmi obodovaných mačů za sebou včetně šesti výher, mezi nimiž se vyjímala především slastná skolení Českých Budějovic 5:3 a Vsetína 4:2, nebo cenné zářezy na ledě Havířova (3:2) i Třebíče (4:3). V součtu to devětkrát z jedenácti pokusů vyšlo výsledkově úspěšně, což znamenalo posun na krásnou třetí pozici!
„Kluci poslední dobou lépe plní taktiku, nedělají tolik chyb a maximálně bojují, díky tomu se daří překonat i některé zdravotní absence. Kádr je však úzký a uvidíme, nakolik vydržíme do náročného programu příštích kol. Průběžně vysoké umístění bych nijak nepřeceňoval, spíš bude důležité nepolevit a dál jít zápas od zápasu,“ uvažoval sportovní lídr LHK Jiří Vykoukal.

33. až 47. KOLO: HERNÍ KLOPÝTÁNÍ
Nejen vinou rozrůstající se marodky prostějovští muži docela rychle spadli do hokejově slabšího období, kdy působivé ofenzivní rejdy většinově zapadly do minulosti, aby přítomnost obstarávala spíš upracovaná podívaná. Snad jen kromě další dehonestace zoufalých Trhačů z Kadaně (11:1). Jinak byli sokové udoláváni silou vůle, například konečně vyšlo přemoci přerovského arcirivala (3:2sn), teprve zvládnuté nájezdy rozsekly rovněž bitvy s Třebíčí i Frýdkem-Místkem. Až příliš se ale rozmohly prohry, do nichž spadaly výprasky 1:7 v Budějovicích + 3:7 na Kladně. A vyvrcholením veškerého zmaru se stalo trpké podlehnutí 1:2 papírově slabým Benátkám.
„Dřív tenhle mančaft dával hromadu gólů, zatímco poslední dobou jich ubylo kvůli trápení v koncovce. Nepadá to tam a v takovém případě je asi nutné víc střílet i dorážet, aby se smůla protrhla. Každopádně síla v týmu rozhodně je, podle mě se určitě už brzy projeví,“ povídal urostlý bek Jakub Husa coby nová posila dravých ptáků do zadních řad.

48. až 55. KOLO: NAHORU, DOLŮ
Z nepříjemné krize se pořadím nebezpečně padající Jestřábi vyhrabali překvapivým, leč zaslouženě vydřeným triumfem 3:2 v Jihlavě. Vzápětí popravili sešívané 6:1, aby následující týdny ovládla výsledková houpačka do opačných poloh. Dolů soubor ze srdce Moravy zamířil vinou dalšího derby neúspěchu na zimáku konkurenčních turů (2:4) + těsného padnutí s Motorem (2:3sn), nahoře se ocitl zásluhou jasných vítězství v Kadani (7:2) i Porubě (6:2) a zpátky na hranu postupové osmičky pro play-off spadl nestabilní ansámbl vinou Kladna (2:3) a Havířova (2:5).
„Úvod nám vůbec nevyšel a po individuálních chybách jsme prohrávali 0:2. Takové hrubky nás sráží celou sezónu a obzvlášť v utkání, ve kterém se bojuje o postup do vyřazovací fáze, se jich nemůžeme dopouštět. Přípravu na zápas jsme měli velmi podrobnou, ale někteří hráči jako by na ní nebyli. Ve zbývajících padesáti minutách tým makal a dřel, ale na domácí už to nestačilo. Ve zbytku základní části se ukáže, jestli na play-off máme, nebo ne,“ lamentoval kormidelník Vykoukal.

56. až 60. KOLO: RADOST, PAK ROZPAKY
Odpověď na trenérovu řečnickou otázku byla naštěstí kladná, neboť jeho svěřenci v klíčovém momentu dlouhodobé soutěže náležitě zabrali. Rozprášili ústecký Slovan 7:0, vydřeli nesmírně důležitý úspěch 2:1 v Třebíči a mezi osmičku vyvolených definitivně vlétli zdoláním silných Litoměřic 4:2. Bohužel se okamžitě dostavilo uspokojení provázené polevením, tudíž základní část uzavřely prohry 1:4 ve Frýdku-Místku a především 2:3 s Porubou po hrozivém herním trápení.
„My jsme si to hned po utkání v kabině s klukama vyříkali a až zítra přijdeme na zimák, budeme naladění čistě na vyřazovací boje, zavládne play-off nálada. Prohry s Porubou je sice škoda, ale už je to jedno, základní část skončila. Nějak jsme ji doklepali, některé věci během ní byly z naší strany dobré a některé špatné. Teď je potřeba navázat na ty vydařené, každopádně se na play-off moc těšíme,“ upřímně okomentoval zbytečný výpadek proti ostravskému celku ostřílený forvard LHK Tomáš Divíšek.

ČTVRTFINÁLE: NEDOTAŽENÝ OBRAT S VALACHY
Série úvodního dějství k.o. bitev letošní Chance ligy mezi hokejisty Vsetína a Prostějova ještě nestihla vyprchat z živé paměti. Hanákům nevyšel čtvrtfinálový start Na Lapači, kde dvakrát podlehli 0:3 a 3:4p, byť ve druhém duelu zázračně vyrovnali během posledních dvou minut normální hrací doby z 1:3 na 3:3.
Též doma svedli s ambiciózním soupeřem dvě rovnocenné partie rozseknuté až v extra timu (4:3p, 3:4sn), čímž se po krajně nepovedeném nájezdovém rozstřelu ocitli na pokraji poměrně rychlého vyřazení. Zvlášť když za zápasového stavu 1:3 cestovali k pátému dílu na nedobytné Valašsko.
V podstatě již odepsaní Jestřábi tam však senzačně loupili 4:2. A jakmile na takřka vyprodaném vlastním stadionu vzápětí vyučili znejistělého soka 5:1, rázem se díky srovnání série na 3:3 ocitli v psychické výhodě oni. Bohužel rozhodující sedmou řežbu o všechno absolutně nezvládli, porážka 2:6 plná fatálních minel jim definitivně ukončila sezónu. V konečném pořadí obsadili až sedmý post, který jim náležel i po šedesáti kolech.
„Je mi jasné, že takové umístění nevypadá pro spoustu lidí nijak valně a můžou jej označit jako neúspěch. Za což si můžeme sami ne zrovna optimálně zvládnutou základní fází, kde jsme jak vlastní vinou, tak i některými objektivními okolnostmi poztráceli spoustu bodů, často zbytečně. A tím skoro až do závěrečného kola bojovali o holý postup do play-off, přičemž sedmá pozice odpovídala tomu, co jsme si zasloužili. Pro mě osobně je však mnohem důležitější, že jsme pak ve většině čtvrtfinálové série předvedli mnohem lepší hokej postavený na správných základech včetně soudržnosti mančaftu, který ukázal svou sílu. Scházela pouze ta pověstná postupová třešnička. Nicméně ze svého pohledu hodnotím tuto sezónu jako nejlepší ze všech prostějovských, protože jsme se dostali zatím nejblíže k semifinále. Tentokrát chyběl už jediný vyhraný zápas, což bylo zase o krůček dál než loni proti Kladnu,“ obsáhle zhodnotil kapitán elhákáčka Venkrbec.


12 graf1

Total Comments

  • Zlatá Brána
  • Václavková
  • 1
  • 2

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se vám líbí v kavárně FACE TO FACE CAFE-BAR

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Chybí už jen dvojčátka.

Během prvního pololetí letošního roku se v prostějovské porodnici narodilo 396 miminek, což je o něco víc než za stejné období roku minulého. Rodiče dávali děvčátkům nejčastěji jméno Eliška nebo Tereza, u chlapců zase převládali Jakubové a Tomášové. Stále se ale letos čeká na dvojčátka.

Opravdu mu nafackoval?

Krajské ředitelství Policie ČR prověřuje údajné selhání prostějovského policisty, který měl podle vyjádření matky nafackovat jejímu čtrnáctiletému synovi na náměstí T. G. Masaryka. A jelikož se jedná o chlapce z romské komunity, může být vyšetřování případu hodně složité a citlivé.

Total Comments

Osobnost týdne

PETR ZLÁMAL
15 zlamal
Ředitel umělecké agentury HIT TRADE má na svědomí famózní sobotní představení prostějovských rockových kapel na pláži U Vrbiček na plumovské přehradě. V rámci Rock Memory Of usedl sám i za bicí ve skupině Plus.

Total Comments

Číslo týdne

1,9
Míra nezaměstnanosti v Prostějově prolomila magickou hranici dvou procent! Aktuálně je v našem regionu bez práce 1 442 lidí, což je další historické minimum.

Total Comments

Výrok týdne

„Koupat se v takové zimě? Jedině doma  v koupelně ve vaně!“

Drtivá většina Prostějovanů míjela koupaliště ve městě během uplynulého týdne obloukem, jeden z mužů před aquaparkem měl jasný názor.

Total Comments