Dobré ráno, dnes je pondělí 14.10.2019
svátek slaví Agáta,
zítra Tereza

Už je to téměř tři roky od zatím posledního vítězství prostějovských Jestřábů v Přerově. Svěřencům Jiřího Vykoukala se totiž na půdě Zubrů nepodařilo uspět ani minulou středu v prvním kole nového ročníku Chance ligy. Během první třetiny třikrát inkasovali a protivníkův náskok dvou branek už pouze ztenčili na polovinu.

Ještě před vhozením zahajovacího buly přerovský kotel vyvolal Jana Bergera, který dres Zubrů oblékal v letech 2016–2018 a před nedávnem posílil Prostějov. Úvod utkání okořenila slibná možnost domácích. Za obranou Prostějova se kotouče zmocnil Navrátil, Neužil jeho střelu zleva na přední tyč ramenem vyrazil. Ve třetí minutě se poprvé měnilo skóre. Při vyloučení Mušky nahrál Sýkora z pravé strany před branku, kam si sjel Jakub Kubeš a bekhendem zády k Neužilovi zakončil k levé tyči. Maskovaný muž v černém dresu se natahoval marně.
Prostějovský gólman si poté zvedl sebevědomí při zákrocích proti Moučkovi a Čápovi. Dorážka Dufka šla těsně vedle. Jestřábi vyrovnali ještě před uplynutím první desetiminutovky. Sklepnutí od levé tyče nejprve prakticky zkopírovalo brankovou čáru. Za ni dostal puk Jan Berger, někdejší přerovský útočník rozvlnil z mezikruží pravý horní růžek Petráskovy branky. Z rohu útočného pásma nabil Číp Hejcmanovi, Neužil v pokleku kryl. V jedenácté minutě ale podruhé inkasoval. Kubešovo nahození od modré čáry se odrazilo doprava k Matouši Kratochvilovi, který se v zakončení po zemi za padajícího gólmana nemýlil.
Gólové ovoce přinesla také akce Zubrů, při níž Pšurný zatáhl kotouč po pravém křídle do útočné třetiny. První centr Zubrů nalezl u modré čáry Jakuba Kubeše a jeho střela křížem zapadla k zadní tyčce. Neužil měl zakrytý výhled a předsezonní posila prostějovského rivala zaznamenala svůj třetí kanadský bod v zápase.
Po přestávce připravil dobrou možnost Jandus. Při tlaku čtvrtého prostějovského útoku přihrál na okraj pravého kruhu Novákovi, jehož pokus vykopl Petrásek betonem. Na druhé straně Neužil zlikvidoval střelu Dufka k bližší levé tyči a ránu Hejcmana při trestu Krejčího. Snížit mohl ve 28. minutě zničehonic Žalčík, po jeho krásné jedovce zachránila domácí branková konstrukce. Jestřábi pak přestáli další soupeřovu početní výhodu, s vlastní však nenaložili o nic lépe. Při střele Čápa a dorážce Čípa se naopak Neužil musel mít na pozoru.
Výběru trenéra Vykoukala se povedlo vrátit do zápasu zkraje třetí části. Po dobré práci Žálčíka s Račukem a skrumáži před Petráskem doklepl puk zblízka do sítě Jakub Muška. Přerov mohl zanedlouho odpovědět, za Neužilem zvonila horní tyč. Konstrukci prostějovské klece nastřelili Zubři také v přesilovce, když na trestné lavici pykal Brančík. Deset minut před koncem se do sebe chtěli pustit Goiš a Husa, rozhodčí jim to ovšem pořádně neumožnili. Velká příležitost k smazání těsného manka se Prostějovu naskytla v samém závěru. Při vyloučení Krisla a bez Neužila v bráně hrál v šesti proti čtyřem Přerovským, gól už se mu ale vstřelit nepodařilo.
Jestřábi tak čekají na výhru na přerovském stadionu od září 2016. Se Zubry tentokrát prohráli o branku 2:3.

Středa 11. 9., 1. kolo Chance ligy
HC ZUBR Přerov – LHK Jestřábi Prostějov 3:2 (3:1, 0:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 3. Kubeš (Sýkora, Číp), 11. M. Kratochvil (Kubeš, Sýkora), 17. Kubeš (Pšurný, Navrátil) – 8. Berger (Račuk, Žálčík), 41. Muška (Žálčík, Račuk). Rozhodčí: Obadal, Vrba – Lukš, Novák. Vyloučení: 6:7. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2642. Střely na branku: 34:17.
Přerov: Petrásek – Krisl, Černý, Zbořil, Kubeš, Čáp, Weinhold – Navrátil, Pšurný, Doležal – Číp, Hejcman, Moučka – Matouš Kratochvil, Sýkora, Goiš – Süss, Dvořák, Dufek – Indrák. Trenér: Vladimír Kočara.
Prostějov: Neužil – Krejčí, Mrázek, Novotný, Muška, Březák, Brančík, Husa – Berger, Račuk, Žalčík – Hrníčko, Nouza, Kafka – Krejčík, Chlán, Ouřada – Novák, Meidl, Jandus. Trenér: Jiří Vykoukal.

Pohledem trenérů
Vladimír Kočara (HC ZUBR Přerov): „Měli jsme výbornou první třetinu, ve které jsme mohli odskočit ještě víc než na rozdíl dvou gólů. Ve zbytku zápasu se projevila síla Prostějova, vlastními chybami jsme ho vrátili zpět do utkání. Na přesilovky máme už tři týdny dvě speciální formace. V této fázi sezony si početními výhodami musíme pomoci. Myslím si, že v derby jsme si jimi mohli pomoci ještě více, ale zaplaťpánbůh aspoň za tu jednu využitou.“
Jiří Vykoukal (LHK Jestřábi Prostějov): „Myslím si, že to bylo zajímavé derby na to, že se hrálo v prvním kole. My jsme udělali chyby v první třetině, které soupeř potrestal, a celkově v tom střetnutí měl větší tlak do brány. Hráli jsme hodně po rozích, což vyvrcholilo v té závěrečné přesilovce šest na čtyři, kdy jsme si jenom nahrávali a nevytvořili si střelu. Nebereme body, ale soustředíme se na pátek (jedná se o ohlas bezprostředně po středečním utkání, tedy před pátečním zápasem, ve kterém se Prostějov utkal s Chomutovem – pozn. red.).“

HC Benátky nad Jizerou – HC Stadion Litoměřice 0:4 (0:0, 0:1, 0:3)
40. Střondala (Pavlas, Voženílek), 45. D. Sklenář (Štohanzl, Dajčar), 46. Střondala (Šalda, Voženílek), 57. Jícha (Štohanzl, Kangas)
HC Dukla Jihlava – SK Trhači Kadaň 3:1(2:0, 0:1, 1:0)
8. Pekr (Harkabus), 18. J. Holý (Poletín, Čachotský), 56. Lichanec (Poletín, J. Holý) – 28. M. Chalupa
ČEZ Motor České Budějovice – SK Horácká Slavia Třebíč 3:2(0:1, 3:0, 0:1)
23. J. Veselý (Šimánek, Plášil), 35. J. Veselý (Pýcha, M. Novák), 36. Prokeš (Plášil, Vydarený) – 10. Kusý (V. Čejka), 42. Forman (T. Havránek)
Piráti Chomutov – HC Baník Sokolov 4:1(1:1, 0:0, 3:0)
17. Chrpa (Tejnor), 41. Rudovský (Pitule), 48. Llewellyn (Blaha, J. Sklenář), 57. Vrhel (Stloukal, Rýgl) – 18. Bečvář (Vodička, Švec)
VHK ROBE Vsetín – HC Frýdek-Místek 3:4pp (2:1, 0:2, 1:0 - 0:1)
7. Pechanec (Jonák, Slováček), 11. J. Drtina (Rehuš), 60. Pechanec (Slováček, Dostálek) – 9. Martynek (Hrachovský, D. Květoň), 26. Hrachovský, 29. J. Kalus, 63. Klimša (Przybyla)
HC Slavia Praha – HC Slovan Ústí nad Labem 1:2pp (0:1, 0:0, 1:0 - 0:1)
56. Kuťák (J. Novák) – 17. Pšenička (Vildumetz), 62. Roubík (Kružík, Vl. Brož)
3. Kubeš (T. Sýkora, Číp), 11. M. Kratochvil (Kubeš, T. Sýkora), 17. Kubeš (Pšurný, Navrátil) – 8. Berger (Račuk), 41. Muška (Žálčík, Račuk)
HC RT TORAX Poruba 2011 – AZ RESIDOMO Havířov 4:2 (1:0, 1:1, 2:1)
8. Zdeněk (Svačina, Husák), 25. Gřeš (Sikora, Svačina), 56. Kanko (Obdržálek, Dluhoš), 60. Svačina – 40. Chroboček (Matai, Kotala), 52. Rašner (R. Veselý, Malina)