Dobré ráno, dnes je středa 14.11.2018
svátek slaví Sáva,
zítra Leopold
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Druhá polovina července byla po předchozím krátkém volnu doslova nabitá (mezi)národními závody v klasickém sportovním parašutismu. Členové ASO Dukla Prostějov absolvovali hned dva díly Světového poháru a mezi nimi navíc tuzemský vrchol sezóny v podobě mistrovství republiky. Všechny tři akce naznačily stoupající formu před nadcházejícími hity letošního roku, jimiž teď v srpnu budou dvě mistrovství světa.

Seriál Světového poháru na přesnost přistání pokračoval nejprve třetím kláním v Německu (13. až 15. července), kam odjel pouze jeden prostějovský tým. „Jednak měli kluci po dovolené a taky Peiting není všeobecně moc oblíbený kvůli složitým povětrnostním podmínkám. Často tam až neregulérně fouká, proto zkušení borci tenhle závod vynechali a jeli spíš mladší. V kolektivech stačily jejich výkony na šesté místo, mezi jednotlivci dopadl nejlépe junior Petr Chládek. Ve své věkové kategorii získal bronz, v chlapech skončil sedmnáctý. Ostatní naši byli ještě o něco níž,“ informoval Večerník Ivan Hovorka, reprezentační trenér České republiky, kterou na zahraničních podnicích tradičně zastupuje právě hanácká Dukla.
Mnohem lepší výsledky přivezli parašutisté Prostějova ze čtvrtého závodu Světového poháru, který hostilo italské Belluno (27. až 29. července). „Tam už jsme měli dvě kompletní družstva, přičemž áčko dosáhlo v týmovém pořadí na třetí pozici, stejně jako Miloš Kříž v individuálním hodnocení. Jirka Gečnuk přitom zůstal až vinou těsně horšího posledního seskoku o fous pod bednou, velice dobře si vedli i další kluci. Do desítky se vešel ještě Olda Šorf a do dvacítky Peťa Chládek, Hynek Tábor i Boni Hájek. Petr navíc vyhrál juniory, forma u všech jde viditelně nahoru,“ potěšilo Hovorku.

MČR ovládl celkově Gečnuk,
rekord v akrobacii má Chládek
Důležitou soutěží pro zbytek aktuální sezóny byl rovněž národní šampionát v Plzni (19. až 22. července). „Pro chlapy to každoročně je prestižní měření sil, protože zápolí mezi sebou o republikové tituly. Tentokrát navíc šlo o nominační akci směrem k oběma blížícím se MS. Nejlepší momentální připravenost prokázali v individuální akrobacii tradičně suverénní Libor Jiroušek, druhý Oldřich Šorf a třetí Jirka Gečnuk, v přesnosti díky skvělému výkonu nečekaně první Peťa Chládek se stříbrným Jiřím Gečnukem a bronzovou dvojicí Miloš Kříž, Bonifác Hájek. V absolutním hodnocení vynesla největší stabilita z obou disciplín mistrovský titul Jirkovi Gečnukovi, za nímž se na stupních vítězů seřadili ještě Olda Šorf a Petr Chládek. Posledně jmenovaný se kromě toho blýsknul juniorským rekordem v akrobacii 7,03 sekundy. Měl by být uznán jako nové mládežnické maximum ČR, zatímco světový rekord Peťovi bohužel unikne kvůli tomu, že na šampionátu byl jediný mezinárodní rozhodčí, nikoliv potřební dva. Škoda,“ vysvětlil Hovorka.

Za dveřmi už jsou MS
jak armádní, tak civilní
Právě nyní přichází na řadu parašutistické vyvrcholení roku 2018, neboť buší na vrata dva světové šampionáty. Nejprve proběhne vojenský pod hlavičkou CISM (9. až 21. srpna v maďarském Szolnoku), následně se uskuteční i civilní v kompetenci FAI (25. až 31. srpna v bulharském městě Erden-Montana).
„Na základě červencových závodů vznikly nominace. Do Maďarska pocestují Libor Jiroušek, Oldřich Šorf, Miloslav Kříž, Jakub Pavlíček a Bonifác Hájek, v Bulharsku pak budou reprezentovat Jiří Gečnuk, Hynek Tábor, Libor Jiroušek, Olda Šorf, Miloš Kříž a v juniorech Petr Chládek s Jakubem Ratajem. Nejnáročnější to samozřejmě bude pro kluky, kteří absolvují obě mistrovství. Po návratu ze Szolnoku si doma v podstatě jen vymění špinavé oblečení za čisté a hned zase pojedou pryč. Přesto věřím, že na obou soutěžních vrcholech naši borci potvrdí jednu věc: umění nachystat se na ty nejdůležitější závody. Pokud tohle vyjde, měli bychom znovu prodloužit dlouholetou medailovou tradici. Snad těch cenných kovů přivezeme co nejvíc,“ přál si kouč Ivan Hovorka.

3. závod Světového poháru 2018 – Německo (Peiting)
Muži – jednotlivci: 1. Gunde (Francie) 4 cm, 2. Wiesner (Německo) 4 cm, 3. Moujid (Francie) 6 cm, 17. Chládek 14 cm, 29. Kříž a Pavlíček 18 cm, 35. Rataj 19 cm, 39. Směšný 20 cm, 54. Hájek 27 cm, 113. Krofta (všichni Česko – Dukla Prostějov) 79 cm.
Muži – družstva: 1. Francie 47 cm, 2. Itálie 69 cm, 3. Švýcarsko 78 cm, 6. Česko – Dukla Prostějov (Hájek, Směšný, Chládek, Kříž, Pavlíček) 43 cm.
Junioři – jednotlivci: 1. Graser (Rakousko) 12 cm, 2. Primc (Slovinsko) 13 cm, 3. Chládek 14 cm, 4. Rataj 19 cm, 19. Krofta (všichni Česko – Dukla Prostějov) 79 cm.

Mistrovství republiky 2018 – Plzeň
Individuální akrobacie – muži: 1. Jiroušek 6,02 sec, 2. Šorf 6,36 sec, 3. Gečnuk 6,49 sec, 4. Tábor 6,73 sec, 5. Pavlíček 6,85 sec, 6. Směšný 6,93 sec, 7. Kříž 7,33 sec, 8. Chládek 7,60 sec, 9. Hájek 8,00 sec, 10. Rataj 8,92 sec, 12. Žák 10,35 sec.
Individuální akrobacie – junioři: 1. Chládek 7,60 sec, 2. Rataj 8,92 sec.
Přesnost přistání – muži: 1. Chládek 6 cm, 2. Gečnuk 7 cm, 3. Kříž a Hájek 8 cm, 5. Šorf 10 cm, 6. Směšný 11 cm, 7. Tábor 15 cm, 9. Jiroušek 20 cm, 20. Pavlíček 34 cm, 29. Rataj 45 cm, 44. Krofta 67 cm.
Přesnost přistání – junioři: 1. Chládek 6 cm, 2. Rataj 45 cm, 3. Krofta 67 cm.
Celkové pořadí – muži: 1. Gečnuk 5, 2. Šorf 7, 3. Chládek 9, 4. Jiroušek 10, 5. Kříž 10, 6. Tábor 11, 7. Směšný 12, 8. Hájek 13, 9. Pavlíček 15.
Celkové pořadí – junioři: 1. Chládek 2, 2. Rataj 4.

4. závod Světového poháru 2018 – Itálie (Belluno)
Muži – jednotlivci: 1. Fornalas (Švýcarsko) 4 cm, 2. Wiesner (Německo) 4 cm, 3. Kříž 5 cm, 6. Gečnuk 5 cm, 8. Šorf 7 cm, 11. Chládek 8 cm, 16. Tábor a Hájek 9 cm, 49. Jiroušek 16 cm, 75. Pavlíček 21 cm, 87. Rataj 25 cm, 109. Žák 30 cm, 114. Směšný 32 cm, 146. Krofta (všichni Česko – Dukla Prostějov) 47 cm.
Muži – družstva: 1. Maďarsko 47 cm, 2. Itálie 50 cm, 3. Česko – Dukla Prostějov A (Gečnuk, Tábor, Šorf, Hájek, Směšný) 62 cm, 8. Česko – Dukla Prostějov B (Jiroušek, Kříž, Pavlíček, Žák, Chládek) 80 cm.
Junioři – jednotlivci: 1. Chládek (Česko – Dukla Prostějov) 8 cm, 2. Graser (Rakousko) 11 cm, 3. Ferenc (Maďarsko) 17 cm, 8. Rataj 25 cm, 13. Krofta (všichni Česko – Dukla Prostějov) 47 cm.

Total Comments

  • Repoint nabídka na listopad 2018
  • interforst
  • pv_zima
  • toray
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jste spokojeni s volbou prostějovského primátora, kterým se stal František Jura?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Město už žije zimou.

 Uplynulý pátek byla definitivně zahájena Prostějovská zima, a to konkrétně slavnostním otevřením provozu mobilního kluziště na náměstí T. G. Masaryka. Přestože kalendářní dá na sebe zřejmě ještě nějaký ten týden čekat, tak kulturní je zde. Zatím si užijme bruslení, brzy se dočkáme vánočního jarmarku.

Nemá to konce

Problémy bývalého šéfa mládežnického hokeje v Prostějově Michala Tomigy jsou, zdá se, ještě větší, než se původně myslelo. Na jeho hlavu už padlo obvinění z dotačních podvodů, nově pak také obvinění z přečinu krácení daní se škodou bezmála čtyř set tisíc korun. Kde se tato kauza zastaví...?

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Total Comments

Osobnost týdne

Eliška Balzerová

 
balzerovaVšech patnáct postav v laskavé komedii Můj báječný rozvod zvládla s bravurou v prostějovském divadle skvělá česká herečka Eliška Balzerová. Pondělní závěrečný díl festivalu Aplaus 2018 vyšel na jedničku, a to před naprosto vyprodaným hledištěm.

Total Comments

Číslo týdne

83
Přesně tolik schodů k nebi vede přes novou rozhlednu Kopaninka, která se vypíná u Repech do výše 22 metrů. Pátý objekt tohoto druhu na Prostějovsku a první v jeho západní části by měl přilákat turisty i cykloturisty ze širokého okolí, pro něž bude otevřena 2. prosince. Celkové náklady na výstavbu se vyšplhaly ke třem milionům korun.

Total Comments

Výrok týdne

„JSEM PROSTĚ EXHIBICIONISTA“

Frontman legendární skupiny
Olympic Petr JANDA učinil v exkluzivním rozhovoru pro Večerník vážné přiznání...

Total Comments