Dobré dopoledne, dnes je pondělí 20.5.2019
svátek slaví Zbyšek,
zítra Monika
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Na letišti v Prostějově se od neděle 26. srpna do neděle 2. září koná mistrovství světa ve wingsuit-flyingu. První globální šampionát v této netradiční disciplíně, ve které závodníci za pomoci speciální okřídlené kombinézy klouzavě létají vzduchem, se konal před dvěma lety na Floridě. Nyní se celá špička tohoto sportu přesunula do České republiky, vrcholné akce se účastní necelá stovka sportovců z celkem 22 zemí světa.

Podnik s názvem FAI World Wingsuit Flying Championship 2018 je teprve druhým mistrovstvím světa ve wingsuit-flyingu a zároveň naváže na historicky první červencové mistrovství republiky, jehož vítězem se stal Pavel Mrázik z Prostějova. Právě on je jedním ze dvou českých zástupců, kteří na aktuálním MS startují.
Kromě nich na Hanou dorazili wingsuiteři z celé planety včetně méně tradičních států jako Kypr, Indie či Jihoafrická republika. Jak uvádí Martin Dlouhý z pořadatelské společnosti JUMP-TANDEM®, ČR na šampionátu nepatří mezi vyložené favority. „Jsme v téhle disciplíně spíše nováčkem. Mezi opravdové velmoci lze zařadit například USA, Kanadu, Rusko, Norsko či Austrálii a duchovním guru tohoto sportu je pak Němec Rolf Brombach, se kterým úzce spolupracujeme,“ uvedl hlavní organizátor.
Wingsuit-flying vychází ze sportovního parašutismu. Závodníci při něm vyskakují z letadla ve speciálních okřídlených kombinézách, které jim umožňují místo volného pádu klouzavé létání vzduchem.
Prostějovské mistrovství světa nabízí soutěž ve dvou hlavních disciplínách. Tou první je tzv. performance flying, ve kterém se závodníkům měří tři druhy výkonů – uletěná rychlost, čas a vzdálenost. „Závodníci skáčou z výšky 4000 metrů, soutěží přitom ve výškovém okně mezi 3000 a 2000 metry. Především kvůli vzdálenosti je kolem letiště vyhlášen speciální vzdušný prostor, neboť soutěžící mohou urazit i více než deset kilometrů,” vysvětlil Martin Dlouhý.
K zaznamenání výkonů slouží speciální GPS jednotky, tzv. trackery. Monitorují veškerá letová data každého parašutisty, zároveň je také upozorňují hlasovým povelem o vstupu do soutěžní brány. Ze záznamů trackerů pak mezinárodní rozhodčí vyhodnocují jednotlivé výkony.
Druhou disciplínou pak je tzv. acrobatic flying neboli týmová soutěž, ve které se skupiny wingsuiterů snaží o co nejlepší zvládnutí akrobatických prvků a největší umělecký dojem. Družstva tak musí po výskoku z letadla předvést povinné i vlastní volitelné akrobatické formace. Jedná se zpravidla o různé spirály, výměny pozic či vzájemná spojení členů formace. Součástí každé soutěžní skupiny je i kameraman, který pro rozhodčí vše snímá. Kromě počtu předvedených pozic či stylu létání se proto hodnotí i práce kameramana.
Organizátoři věří, že by světový šampionát poprvé konaný v Česku mohl přinést i zápisy do historických tabulek v podobě hned několika nových světových rekordů. „Podobně jako jiné sporty, i wingsuit-flying se dlouhodobě vyvíjí. Závodníci tak mají k dispozici nejmodernější kombinézy, které jim umožňují dosáhnout ještě lepších výkonů než v minulosti. Pokud tedy bude světové špičce přát počasí, mělo by dojít ke stanovení nejednoho nového maxima,“ doplnil Martin Dlouhý.

Total Comments

  • Noc Kostelů
  • Muzejní noc
  • Lázně Skalka
  • Hořava
  • Semo Smržice
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V RESTAURACI JADRAN?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Prostějov nejlepší v ČR!

Po absolutním vítězství v prestižní anketě v rámci Olomouckého kraje se statutární město Prostějov ocitlo i na samém vrcholu hodnocení Měst pro byznys také v celé České republice. Prostějov se tak stal nejlepším městem v celém tuzemsku, které dokáže vytvořit ty správné podmínky pro firmy, podnikatele a živnostníky.

K výbuchu nic nového.

Minulé pondělí uspořádalo vedení Policie ČR - územního odboru Prostějov tiskovou konferenci, na které kromě jiných kauz informovalo také o pokračujícím prověřování okolností tragického výbuchu domu v Mostkovicích. Nic nového jsme se ale nedozvěděli, případ stále není uzavřen...

Total Comments

Osobnost týdne

VLADIMÍR ČÍŽEK
19 cizek
Řidič kamionu obdržel minulé pondělí ocenění z rukou šéfa prostějovské policie i zástupce organizace BESIP za to, že 5. března zablokoval svým nákladním vozidlem provoz na dálnici D46 u Prostějova a zabránil tak fatálním následkům, které mohl způsobit řidič jedoucí v protisměru.

Total Comments

Číslo týdne

23

Už po třiadvacáté v řadě měli Prostějované možnost na náměstí T. G. Masaryka sledovat nádherné skvosty historických vozidel. Nedělní přehlídku i následnou tradiční projížďku napříč městem sledovaly stovky spokojených návštěvníků.

Total Comments

Výrok týdne

„POSEČKEJTE MI PROSÍM, JÁ SE TOTIŽ V SOBOTU VDÁVÁM!“

Večerník požádal ředitelku Barboru Prágerovou o odpovědi na otázky k tématu fungování kina Metro 70,
obdrželi jsme však velice roztomilou omluvu.

Total Comments