Dobrý podvečer, dnes je středa 19.9.2018
svátek slaví Zita,
zítra Oleg
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Na letišti v Prostějově se od neděle 26. srpna do neděle 2. září koná mistrovství světa ve wingsuit-flyingu. První globální šampionát v této netradiční disciplíně, ve které závodníci za pomoci speciální okřídlené kombinézy klouzavě létají vzduchem, se konal před dvěma lety na Floridě. Nyní se celá špička tohoto sportu přesunula do České republiky, vrcholné akce se účastní necelá stovka sportovců z celkem 22 zemí světa.

Podnik s názvem FAI World Wingsuit Flying Championship 2018 je teprve druhým mistrovstvím světa ve wingsuit-flyingu a zároveň naváže na historicky první červencové mistrovství republiky, jehož vítězem se stal Pavel Mrázik z Prostějova. Právě on je jedním ze dvou českých zástupců, kteří na aktuálním MS startují.
Kromě nich na Hanou dorazili wingsuiteři z celé planety včetně méně tradičních států jako Kypr, Indie či Jihoafrická republika. Jak uvádí Martin Dlouhý z pořadatelské společnosti JUMP-TANDEM®, ČR na šampionátu nepatří mezi vyložené favority. „Jsme v téhle disciplíně spíše nováčkem. Mezi opravdové velmoci lze zařadit například USA, Kanadu, Rusko, Norsko či Austrálii a duchovním guru tohoto sportu je pak Němec Rolf Brombach, se kterým úzce spolupracujeme,“ uvedl hlavní organizátor.
Wingsuit-flying vychází ze sportovního parašutismu. Závodníci při něm vyskakují z letadla ve speciálních okřídlených kombinézách, které jim umožňují místo volného pádu klouzavé létání vzduchem.
Prostějovské mistrovství světa nabízí soutěž ve dvou hlavních disciplínách. Tou první je tzv. performance flying, ve kterém se závodníkům měří tři druhy výkonů – uletěná rychlost, čas a vzdálenost. „Závodníci skáčou z výšky 4000 metrů, soutěží přitom ve výškovém okně mezi 3000 a 2000 metry. Především kvůli vzdálenosti je kolem letiště vyhlášen speciální vzdušný prostor, neboť soutěžící mohou urazit i více než deset kilometrů,” vysvětlil Martin Dlouhý.
K zaznamenání výkonů slouží speciální GPS jednotky, tzv. trackery. Monitorují veškerá letová data každého parašutisty, zároveň je také upozorňují hlasovým povelem o vstupu do soutěžní brány. Ze záznamů trackerů pak mezinárodní rozhodčí vyhodnocují jednotlivé výkony.
Druhou disciplínou pak je tzv. acrobatic flying neboli týmová soutěž, ve které se skupiny wingsuiterů snaží o co nejlepší zvládnutí akrobatických prvků a největší umělecký dojem. Družstva tak musí po výskoku z letadla předvést povinné i vlastní volitelné akrobatické formace. Jedná se zpravidla o různé spirály, výměny pozic či vzájemná spojení členů formace. Součástí každé soutěžní skupiny je i kameraman, který pro rozhodčí vše snímá. Kromě počtu předvedených pozic či stylu létání se proto hodnotí i práce kameramana.
Organizátoři věří, že by světový šampionát poprvé konaný v Česku mohl přinést i zápisy do historických tabulek v podobě hned několika nových světových rekordů. „Podobně jako jiné sporty, i wingsuit-flying se dlouhodobě vyvíjí. Závodníci tak mají k dispozici nejmodernější kombinézy, které jim umožňují dosáhnout ještě lepších výkonů než v minulosti. Pokud tedy bude světové špičce přát počasí, mělo by dojít ke stanovení nejednoho nového maxima,“ doplnil Martin Dlouhý.

Total Comments

  • Interforst
  • pvecko
  • 1
  • 2

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE BĚHEM LÉTA LÍBÍ V PROSTĚJOVSKÝCH RESTAURACÍCH?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Sportu dveře dokořán!

Minulý čtvrtek dopoledne bylo i za účasti ministra školství, mládeže a tělovýchovy Roberta Plagy a dalších politických i sportovních celebrit slavnostně otevřeno Národní sportovní centrum v Prostějově. Krásnou halou za 130 milionů korun od státu se město může právem pyšnit.

Káže vodu, pije víno!

Další skandál se valí na hnutí Změna pro Prostějov. Tentokrát se provalil malér na zastupitelku Hanu Naiclerovou. Tato žena porušila stavební zákon, když zakoupený dům v Čehovicích měla dle povolení rekonstruovat, známá kazatelka morálky ho však rovnou zbourala. Hrozí jí až 500 000 korun pokuty!

Total Comments

Osobnost týdne

Aneta Langerová
Zpěvačka, hudebnice a vítězka soutěže Česko hledá SuperStar z roku 2004 svým vystoupením na náměstí T. G. Masaryka uzavřela letošní Hanácké slavnosti v Prostějově. Koncert populární zpěvačky rozezpíval celé centrum a byl vydařenou tečkou za letošními hody.

aneta

Total Comments

Číslo týdne

 1769
VPodle nejnovější statistiky Úřadu práce je nyní právě tolik obyvatel Prostějovska ve věku od 18 do 64 let bez zaměstnání. Je to o tři klienty více než předchozí měsíc, ale i tak patří náš region k těm s absolutně nejnižší nezaměstnaností.

Total Comments

Výrok týdne

„DIEGO NENÍ ŽÁDNÝ BUZERANT A TOMU PEDOFILOVI SE BRÁNIL!“

Ladislav Lakatoš svérázné brání šestnáctiletého syna, kterého měl údajně obtěžovat sedmašedesátiletý Josef S.

Total Comments