Příjemnou noc, dnes je čtvrtek 15.11.2018
svátek slaví Leopold,
zítra Otmar
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Na letišti v Prostějově se od neděle 26. srpna do neděle 2. září koná mistrovství světa ve wingsuit-flyingu. První globální šampionát v této netradiční disciplíně, ve které závodníci za pomoci speciální okřídlené kombinézy klouzavě létají vzduchem, se konal před dvěma lety na Floridě. Nyní se celá špička tohoto sportu přesunula do České republiky, vrcholné akce se účastní necelá stovka sportovců z celkem 22 zemí světa.

Podnik s názvem FAI World Wingsuit Flying Championship 2018 je teprve druhým mistrovstvím světa ve wingsuit-flyingu a zároveň naváže na historicky první červencové mistrovství republiky, jehož vítězem se stal Pavel Mrázik z Prostějova. Právě on je jedním ze dvou českých zástupců, kteří na aktuálním MS startují.
Kromě nich na Hanou dorazili wingsuiteři z celé planety včetně méně tradičních států jako Kypr, Indie či Jihoafrická republika. Jak uvádí Martin Dlouhý z pořadatelské společnosti JUMP-TANDEM®, ČR na šampionátu nepatří mezi vyložené favority. „Jsme v téhle disciplíně spíše nováčkem. Mezi opravdové velmoci lze zařadit například USA, Kanadu, Rusko, Norsko či Austrálii a duchovním guru tohoto sportu je pak Němec Rolf Brombach, se kterým úzce spolupracujeme,“ uvedl hlavní organizátor.
Wingsuit-flying vychází ze sportovního parašutismu. Závodníci při něm vyskakují z letadla ve speciálních okřídlených kombinézách, které jim umožňují místo volného pádu klouzavé létání vzduchem.
Prostějovské mistrovství světa nabízí soutěž ve dvou hlavních disciplínách. Tou první je tzv. performance flying, ve kterém se závodníkům měří tři druhy výkonů – uletěná rychlost, čas a vzdálenost. „Závodníci skáčou z výšky 4000 metrů, soutěží přitom ve výškovém okně mezi 3000 a 2000 metry. Především kvůli vzdálenosti je kolem letiště vyhlášen speciální vzdušný prostor, neboť soutěžící mohou urazit i více než deset kilometrů,” vysvětlil Martin Dlouhý.
K zaznamenání výkonů slouží speciální GPS jednotky, tzv. trackery. Monitorují veškerá letová data každého parašutisty, zároveň je také upozorňují hlasovým povelem o vstupu do soutěžní brány. Ze záznamů trackerů pak mezinárodní rozhodčí vyhodnocují jednotlivé výkony.
Druhou disciplínou pak je tzv. acrobatic flying neboli týmová soutěž, ve které se skupiny wingsuiterů snaží o co nejlepší zvládnutí akrobatických prvků a největší umělecký dojem. Družstva tak musí po výskoku z letadla předvést povinné i vlastní volitelné akrobatické formace. Jedná se zpravidla o různé spirály, výměny pozic či vzájemná spojení členů formace. Součástí každé soutěžní skupiny je i kameraman, který pro rozhodčí vše snímá. Kromě počtu předvedených pozic či stylu létání se proto hodnotí i práce kameramana.
Organizátoři věří, že by světový šampionát poprvé konaný v Česku mohl přinést i zápisy do historických tabulek v podobě hned několika nových světových rekordů. „Podobně jako jiné sporty, i wingsuit-flying se dlouhodobě vyvíjí. Závodníci tak mají k dispozici nejmodernější kombinézy, které jim umožňují dosáhnout ještě lepších výkonů než v minulosti. Pokud tedy bude světové špičce přát počasí, mělo by dojít ke stanovení nejednoho nového maxima,“ doplnil Martin Dlouhý.

Total Comments

  • Repoint nabídka na listopad 2018
  • interforst
  • pv_zima
  • toray
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jste spokojeni s volbou prostějovského primátora, kterým se stal František Jura?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Město už žije zimou.

 Uplynulý pátek byla definitivně zahájena Prostějovská zima, a to konkrétně slavnostním otevřením provozu mobilního kluziště na náměstí T. G. Masaryka. Přestože kalendářní dá na sebe zřejmě ještě nějaký ten týden čekat, tak kulturní je zde. Zatím si užijme bruslení, brzy se dočkáme vánočního jarmarku.

Nemá to konce

Problémy bývalého šéfa mládežnického hokeje v Prostějově Michala Tomigy jsou, zdá se, ještě větší, než se původně myslelo. Na jeho hlavu už padlo obvinění z dotačních podvodů, nově pak také obvinění z přečinu krácení daní se škodou bezmála čtyř set tisíc korun. Kde se tato kauza zastaví...?

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Total Comments

Osobnost týdne

Eliška Balzerová

 
balzerovaVšech patnáct postav v laskavé komedii Můj báječný rozvod zvládla s bravurou v prostějovském divadle skvělá česká herečka Eliška Balzerová. Pondělní závěrečný díl festivalu Aplaus 2018 vyšel na jedničku, a to před naprosto vyprodaným hledištěm.

Total Comments

Číslo týdne

83
Přesně tolik schodů k nebi vede přes novou rozhlednu Kopaninka, která se vypíná u Repech do výše 22 metrů. Pátý objekt tohoto druhu na Prostějovsku a první v jeho západní části by měl přilákat turisty i cykloturisty ze širokého okolí, pro něž bude otevřena 2. prosince. Celkové náklady na výstavbu se vyšplhaly ke třem milionům korun.

Total Comments

Výrok týdne

„JSEM PROSTĚ EXHIBICIONISTA“

Frontman legendární skupiny
Olympic Petr JANDA učinil v exkluzivním rozhovoru pro Večerník vážné přiznání...

Total Comments