Dobrý podvečer, dnes je pátek 18.1.2019
svátek slaví Vladislav,
zítra Doubravka
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Na letišti v Prostějově se od neděle 26. srpna do neděle 2. září koná mistrovství světa ve wingsuit-flyingu. První globální šampionát v této netradiční disciplíně, ve které závodníci za pomoci speciální okřídlené kombinézy klouzavě létají vzduchem, se konal před dvěma lety na Floridě. Nyní se celá špička tohoto sportu přesunula do České republiky, vrcholné akce se účastní necelá stovka sportovců z celkem 22 zemí světa.

Podnik s názvem FAI World Wingsuit Flying Championship 2018 je teprve druhým mistrovstvím světa ve wingsuit-flyingu a zároveň naváže na historicky první červencové mistrovství republiky, jehož vítězem se stal Pavel Mrázik z Prostějova. Právě on je jedním ze dvou českých zástupců, kteří na aktuálním MS startují.
Kromě nich na Hanou dorazili wingsuiteři z celé planety včetně méně tradičních států jako Kypr, Indie či Jihoafrická republika. Jak uvádí Martin Dlouhý z pořadatelské společnosti JUMP-TANDEM®, ČR na šampionátu nepatří mezi vyložené favority. „Jsme v téhle disciplíně spíše nováčkem. Mezi opravdové velmoci lze zařadit například USA, Kanadu, Rusko, Norsko či Austrálii a duchovním guru tohoto sportu je pak Němec Rolf Brombach, se kterým úzce spolupracujeme,“ uvedl hlavní organizátor.
Wingsuit-flying vychází ze sportovního parašutismu. Závodníci při něm vyskakují z letadla ve speciálních okřídlených kombinézách, které jim umožňují místo volného pádu klouzavé létání vzduchem.
Prostějovské mistrovství světa nabízí soutěž ve dvou hlavních disciplínách. Tou první je tzv. performance flying, ve kterém se závodníkům měří tři druhy výkonů – uletěná rychlost, čas a vzdálenost. „Závodníci skáčou z výšky 4000 metrů, soutěží přitom ve výškovém okně mezi 3000 a 2000 metry. Především kvůli vzdálenosti je kolem letiště vyhlášen speciální vzdušný prostor, neboť soutěžící mohou urazit i více než deset kilometrů,” vysvětlil Martin Dlouhý.
K zaznamenání výkonů slouží speciální GPS jednotky, tzv. trackery. Monitorují veškerá letová data každého parašutisty, zároveň je také upozorňují hlasovým povelem o vstupu do soutěžní brány. Ze záznamů trackerů pak mezinárodní rozhodčí vyhodnocují jednotlivé výkony.
Druhou disciplínou pak je tzv. acrobatic flying neboli týmová soutěž, ve které se skupiny wingsuiterů snaží o co nejlepší zvládnutí akrobatických prvků a největší umělecký dojem. Družstva tak musí po výskoku z letadla předvést povinné i vlastní volitelné akrobatické formace. Jedná se zpravidla o různé spirály, výměny pozic či vzájemná spojení členů formace. Součástí každé soutěžní skupiny je i kameraman, který pro rozhodčí vše snímá. Kromě počtu předvedených pozic či stylu létání se proto hodnotí i práce kameramana.
Organizátoři věří, že by světový šampionát poprvé konaný v Česku mohl přinést i zápisy do historických tabulek v podobě hned několika nových světových rekordů. „Podobně jako jiné sporty, i wingsuit-flying se dlouhodobě vyvíjí. Závodníci tak mají k dispozici nejmodernější kombinézy, které jim umožňují dosáhnout ještě lepších výkonů než v minulosti. Pokud tedy bude světové špičce přát počasí, mělo by dojít ke stanovení nejednoho nového maxima,“ doplnil Martin Dlouhý.

Total Comments

  • Pojd hrat hokej
  • Gatta
  • dsp
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE LÍBÍ VE STYLOVÉ RESTAURACI TUNING BAR?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Otevřená srdce Prostějovanů.

Sobotní charitativní ples s názvem Pomáháme tancem znovu po roce dokázal, že Prostějované mají stále hodně otevřená srdce a dokáží pomoci lidem v nouzi. Organizátoři akce, jež si vzpomněla i na 100. výročí Československa, opět vybrali desítky tisíc korun, které poputují potřebným.

V drogách jela i úřednice.

Mezi sedmi obviněnými po historicky největší policejní razii na protidrogové scéně během prosince loňského roku v Prostějově je také úřednice magistrátu! Jakmile se zjistilo, že dáma z odboru IT byla členkou drogového gangu, vedení radnice ji okamžitě propustilo ze svých služeb..

Total Comments

Osobnost týdne

LEONA MACHÁLKOVÁ

 
02 ples46Hlavní hvězdou tradičního Městského plesu, který se konal uplynulý pátek, byla tato stále půvabná rodačka z nedalekého Přerova. Svým zpěvem potěšila stovky návštěvníků uvedené zahajovací akce celé plesové sezóny v Prostějově.
PAVLA ASCHENBRENNEROVÁ

Total Comments

Číslo týdne

 17 300 000

Už zítra při mimořádném jednání chtějí prostějovští zastupitelé v první fázi schválit a rozdělit přes sedmnáct milionů korun v rámci dotací sportovním klubům ve městě. Nejvíce, tedy pět milionů korun, obdrží prvoligoví hokejoví Jestřábi.

Total Comments

Výrok týdne

„NAPSALI JSME SI ASI TŘICET ZPRÁV, VŠECHNY JSME ALE SMAZALI! KAŽDÝ JSME TOTIŽ TEHDY MĚLI JEŠTĚ JINÝ VZTAH!“


Současná přítelkyně Radima Žondry Žaneta Zelená se u soudu hodně snažila pro muže obviněného z přepadení tenistky Petry Kvitové poskytnout potřebné alibi

Total Comments