Dobré poledne, dnes je pondělí 17.2.2020
svátek slaví Miloslava,
zítra Gizela
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Zatímco na konci ledna prostějovští zastupitelé na mimořádném zasedání schválili miliony korun v rámci veřejné finanční podpory prioritním klubům v tzv. skupině „extraliga“, v rámci únorového jednání přišly na řadu výkonnostně menší oddíly, kluby a zájmové společnosti. Kromě rozdělení více než 3,5 milionu korun se ale opakovaně hlasovalo také o dotaci pro hokejový mládežnický klub SK Prostějov 1913, basketbalisty a tenisty z prvně jmenované skupiny. Přestože komunální politici všechny dotace schválili vesměs bez mrknutí oka, objevili se opět někteří „rýpalové“. Opoziční zastupitele „trápila“ hlavně dotace Tenisovému klubu Prostějov spolek.

K diskusím o veřejné finanční podpoře do sportu se zastupitelé dostali během únorového jednání. „Budeme se zabývat schvalováním žádostí sportovních klubů o dotaci nad padesát tisíc korun, které musejí projít schvalovacím procesem zastupitelstva. Chtěl bych říct, že všechny prošly podrobným a velice důkladným projednáváním ve sportovní komisi. Celkový objem této veřejné finanční pdpory doporučených ke schválení je na stejné úrovni, možná trochu i vyšší než v loňském roce a činí bezmála pět milionů korun. K dispozici je přesný návrh doporučených dotací města sportovním klubům včetně toho, o kolik peněz nás žádaly, kolik jsme jim schválili a rovněž zde máme velice detailně popsán i počet členů jednotlivých klubů včetně zastoupení mládežnických sportovců. Zároveň je zveřejněno i to, jak velkou dotaci obdržel klub či oddíl v loňském roce a jaký je jeho roční rozpočet,“ předeslal směrem k přítomným Jan Krchňavý (PéVéčko), náměstek primátora statutárního města Prostějova.
Vzápětí požádal zastupitele, aby se o dotacích hlasovalo v jediném bloku bez toho, že by se muselo dlouze rokovat o finanční podpoře každému klubu zvlášť. „Děkuji za přehledné zpracování návrhů a souhlasím s hlasováním v jednom bloku. A budu hlasovat pro,“ překvapil Jan Navrátil (Změna pro Prostějov). Právě on byl přitom v minulosti znám jako „nepřítel“ sportu a vždy se jen těžce smiřoval s tím, když magistrát kohokoliv podporoval finančními injekcemi.
Zastupitelé nakonec dotace menším sportovním klubům odhlasovali jednomyslně. „Konstatuji, že pro předložený návrh schválených dotací hlasovalo všech třiatřicet přítomných zastupitelů, proti nebyl nikdo a nikdo se také nezdržel,“ ohlásil prostějovský primátor František Jura (ANO 2011). Je také pochopitelné, že všechny částky musely být vzhledem k omezenému rozpočtu magistrátu oproti představám žadatelů více či méně okleštěny. Ve většině případů se však vrátí do radniční pokladny jinou formou, neboť oddíly z nich platí pronájem městských sportovišť.
Daleko širší a jiskrnější diskuse se však rozproudila při schvalování dotací třem velkým klubům, které měly svoje žádosti z ledna odloženy. Zejména více než jeden milion korun pro Tenisový klub spolek vzbudil mezi opozičníky rozruch. „Nemám nic proti milionu korun do tenisu. Náš slavný rodák pan Wichterle hrál taky tenis, pak se ale naštěstí začal věnovat vědě... A já bych ten milion korun raději věnoval vědě než tenisu. Vědci totiž nejsou o nic horší než sportovci, také si zaslouží podporu,“ vyjádřil se Jan Navrátil. Padly však i mnohem horší věty. „Co se týká tenisu, je těžké tady komentovat, že zde existuje nějaký úspěšný podnikatel či manažer. A to ve chvíli, kdy tento člověk při svém úspěchu v byznysu neustále chodí za městem a kdykoliv potřebuje peníze, tak je dostane. Zdá se mi to nefér vůči ostatním, co potřebují v něčem podpořit. Někdo si prostě stále chodí na radnici pro peníze jako do bezedné pokladničky. Už minule jsem kritizoval, když se schvalovaly jiné peníze pro tenis, národní sportovní centrum. To je pro město časovaná bomba, u které absolutně nevíme, co nám způsobí. Zopakuji to i dnes, okolo všeho jsou cítit mafiánské praktiky a zase je v tom tenisový spolek, který se kolem toho pohybuje. A nikdy nevíme, kdy přijde znovu a bude chtít po nás další peníze,“ nezadržoval proud své výřečnosti Petr Kapounek (Na rovinu!).
„Na tyto nemístné projevy nebudu reagovat,“ vzkázal přes Večerník Miroslav Černošek, šéf tenisového klubu. „Za naším oddílem jsou vidět velké výsledky jednotlivců i družstev. Prostějovský tenis patří ke klubové špičce doma i ve světě, a pro nás je hlavní, abychom i nadále dodávali českému tenisu kvalitní hráče i hráčky,“ označil jasně své priority úspěšný předseda TK Agrofert. Sportovní příznivci se jistě shodnou, že až někteří opoziční zastupitelé budou nabízet prostějovským občanům obdobnou zábavu, pak možná poznají, jak se věci v současném českém sportu mají. Možná...
I přes další výhrady nakonec zastupitelé schválili nejen 1,2 milionu korun pro Tenisový klub Prostějov spolek, ale také tři miliony mládežnickému hokejovému klubu SK Prostějov 1913 a 700 tisíc korun basketbalistům BK Olomoucko. Nutno ještě podotknout, že většina těchto prostředků putuje i ve všech třech těchto případech na nájem sportovišť, případně energie a cestovné.

11 graf211 graf3


Total Comments

  • Ples Jevíčko
  • gatta
  • Interforst
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak jste spokojeni s dosavadním působením primátora statutárního města Prostějov Františka Jury?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Památky lákají.

V Olomouckém kraji vloni došlo k nejrychlejšímu nárůstu počtu turistů v rámci celého Česka. Vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu. Návštěvnost narostla téměř o devět procent a více lidí zde také přenocovalo. V regionu se vloni ubytovalo přes tři čtvrtě miliónu hostů.

Sabine páchala škody.

Černé předpovědi se vyplnily a orkán s dívčím jménem způsobil výrazné škody i v regionu. Strhával střechy, vyvracel stromy a ničil také elektrická vedení. Škody sčítá i prostějovský magistrát, kvůli dalším škodám byl nucen dokonce na dva dny uzavřít Městský hřbitov.

Total Comments

Osobnost týdne

ZDENĚK IZER
06 pawlovska
Známý bavič a imitátor tentokrát rozechvěl bránice divákům při svém nedělním představení v němčickém kině Oko, u něhož nechyběl ani Večerník

Total Comments

Číslo týdne

1 708


Jde o varování? Také na Prostějovsku se výrazným způsobem zvýšila nezaměstnanost, a to o čtrnáct procent. Aktuálně je na prostějovském „pracáku“ registrováno přes sedmnáct stovek lidí bez práce.

Total Comments

Výrok týdne

„LIDÉ SI NA MĚ UKAZUJÍ PRSTEM“

Redakci se ozval svědek bedihošťského případu skorovraždy. Nešťastný muž J. C. si postěžoval nad chováním spoluobčanů. Někteří jej prý viní ze spoluúčasti...

Total Comments