Příjemnou noc, dnes je čtvrtek 21.11.2019
svátek slaví Albert,
zítra Cecílie
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Zatímco na konci ledna prostějovští zastupitelé na mimořádném zasedání schválili miliony korun v rámci veřejné finanční podpory prioritním klubům v tzv. skupině „extraliga“, v rámci únorového jednání přišly na řadu výkonnostně menší oddíly, kluby a zájmové společnosti. Kromě rozdělení více než 3,5 milionu korun se ale opakovaně hlasovalo také o dotaci pro hokejový mládežnický klub SK Prostějov 1913, basketbalisty a tenisty z prvně jmenované skupiny. Přestože komunální politici všechny dotace schválili vesměs bez mrknutí oka, objevili se opět někteří „rýpalové“. Opoziční zastupitele „trápila“ hlavně dotace Tenisovému klubu Prostějov spolek.

K diskusím o veřejné finanční podpoře do sportu se zastupitelé dostali během únorového jednání. „Budeme se zabývat schvalováním žádostí sportovních klubů o dotaci nad padesát tisíc korun, které musejí projít schvalovacím procesem zastupitelstva. Chtěl bych říct, že všechny prošly podrobným a velice důkladným projednáváním ve sportovní komisi. Celkový objem této veřejné finanční pdpory doporučených ke schválení je na stejné úrovni, možná trochu i vyšší než v loňském roce a činí bezmála pět milionů korun. K dispozici je přesný návrh doporučených dotací města sportovním klubům včetně toho, o kolik peněz nás žádaly, kolik jsme jim schválili a rovněž zde máme velice detailně popsán i počet členů jednotlivých klubů včetně zastoupení mládežnických sportovců. Zároveň je zveřejněno i to, jak velkou dotaci obdržel klub či oddíl v loňském roce a jaký je jeho roční rozpočet,“ předeslal směrem k přítomným Jan Krchňavý (PéVéčko), náměstek primátora statutárního města Prostějova.
Vzápětí požádal zastupitele, aby se o dotacích hlasovalo v jediném bloku bez toho, že by se muselo dlouze rokovat o finanční podpoře každému klubu zvlášť. „Děkuji za přehledné zpracování návrhů a souhlasím s hlasováním v jednom bloku. A budu hlasovat pro,“ překvapil Jan Navrátil (Změna pro Prostějov). Právě on byl přitom v minulosti znám jako „nepřítel“ sportu a vždy se jen těžce smiřoval s tím, když magistrát kohokoliv podporoval finančními injekcemi.
Zastupitelé nakonec dotace menším sportovním klubům odhlasovali jednomyslně. „Konstatuji, že pro předložený návrh schválených dotací hlasovalo všech třiatřicet přítomných zastupitelů, proti nebyl nikdo a nikdo se také nezdržel,“ ohlásil prostějovský primátor František Jura (ANO 2011). Je také pochopitelné, že všechny částky musely být vzhledem k omezenému rozpočtu magistrátu oproti představám žadatelů více či méně okleštěny. Ve většině případů se však vrátí do radniční pokladny jinou formou, neboť oddíly z nich platí pronájem městských sportovišť.
Daleko širší a jiskrnější diskuse se však rozproudila při schvalování dotací třem velkým klubům, které měly svoje žádosti z ledna odloženy. Zejména více než jeden milion korun pro Tenisový klub spolek vzbudil mezi opozičníky rozruch. „Nemám nic proti milionu korun do tenisu. Náš slavný rodák pan Wichterle hrál taky tenis, pak se ale naštěstí začal věnovat vědě... A já bych ten milion korun raději věnoval vědě než tenisu. Vědci totiž nejsou o nic horší než sportovci, také si zaslouží podporu,“ vyjádřil se Jan Navrátil. Padly však i mnohem horší věty. „Co se týká tenisu, je těžké tady komentovat, že zde existuje nějaký úspěšný podnikatel či manažer. A to ve chvíli, kdy tento člověk při svém úspěchu v byznysu neustále chodí za městem a kdykoliv potřebuje peníze, tak je dostane. Zdá se mi to nefér vůči ostatním, co potřebují v něčem podpořit. Někdo si prostě stále chodí na radnici pro peníze jako do bezedné pokladničky. Už minule jsem kritizoval, když se schvalovaly jiné peníze pro tenis, národní sportovní centrum. To je pro město časovaná bomba, u které absolutně nevíme, co nám způsobí. Zopakuji to i dnes, okolo všeho jsou cítit mafiánské praktiky a zase je v tom tenisový spolek, který se kolem toho pohybuje. A nikdy nevíme, kdy přijde znovu a bude chtít po nás další peníze,“ nezadržoval proud své výřečnosti Petr Kapounek (Na rovinu!).
„Na tyto nemístné projevy nebudu reagovat,“ vzkázal přes Večerník Miroslav Černošek, šéf tenisového klubu. „Za naším oddílem jsou vidět velké výsledky jednotlivců i družstev. Prostějovský tenis patří ke klubové špičce doma i ve světě, a pro nás je hlavní, abychom i nadále dodávali českému tenisu kvalitní hráče i hráčky,“ označil jasně své priority úspěšný předseda TK Agrofert. Sportovní příznivci se jistě shodnou, že až někteří opoziční zastupitelé budou nabízet prostějovským občanům obdobnou zábavu, pak možná poznají, jak se věci v současném českém sportu mají. Možná...
I přes další výhrady nakonec zastupitelé schválili nejen 1,2 milionu korun pro Tenisový klub Prostějov spolek, ale také tři miliony mládežnickému hokejovému klubu SK Prostějov 1913 a 700 tisíc korun basketbalistům BK Olomoucko. Nutno ještě podotknout, že většina těchto prostředků putuje i ve všech třech těchto případech na nájem sportovišť, případně energie a cestovné.

11 graf211 graf3


Total Comments

  • ZŠ Melantrichova
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V HOSTINCI U POSLEDNÍHO HALÍŘE?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Bílá pastelka zabrala.

Jubilejní dvacátá sbírka na speciální služby pro nevidomé, slabozraké a na podporu speciálních výukových programů měla širokou odezvu i mezi dětmi základních škol a studenty středních škol v Prostějově. Dohromady se mezi školní mládeží v Prostějově vybralo 60 328 korun.

Opět bez tiskové konference.

Radní už podruhé za sebou prokázali, že o setkání s novináři zřejmě příliš nestojí. Informace z magistrátu o jednání rady města v úterý 19. listopadu sice došla, jedním dechem ale bylo sděleno, že se tradiční následná tisková konference konat nebude... Vivat transparentnost!

Total Comments

Osobnost týdne

JAN DOLANSKÝ

46 dolanskySpolečně s dalšími známými herci se v prostějovském divadle představil v rámci akce Noc divadel ve hře Perfect Days. Partnery mu byli například Jan Hofman, Lenka Vlasáková a Dana Syslová.

Total Comments

Číslo týdne

 30

Celý minulý týden se logicky nesl ve znamení oslav a připomínek třicátého výročí listopadových událostí roku 1989. Vrcholem všeho byly nedělní oslavy sametové revoluce na prostějovském náměstí T. G. Masaryka.

Total Comments

Výrok týdne

„KDYŽ JSEM SI PŘEČETL  ROZHOVOR S PANEM  ŠLAMBOREM, TAK JSEM  SI MUSEL DÁT SKLENIČKU  STUDENÉ VODY!“

Předseda Oblastního sdružení ODS Prostějov Petr Sokol žasne, jak po třiceti letech někteří vidí sametovou revoluci...

Koordinátor útvaru BESIP pro Olomoucký kraj MIROSLAV CHAROUZ se k současnému stavu na silnici vyjadřuje v exkluzivním rozhovoru na strna 14 hodně kriticky.

Total Comments