Dobré dopoledne, dnes je úterý 26.3.2019
svátek slaví Emanuel,
zítra Dita
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Kulaté jubileum letos oslavuje tenisové mistrovství světa družstev do 14 let. V Prostějově se právě nyní koná už podvacáté za sebou, celé dvě dekády tak jeho organizaci skvěle zvládá místní Tenisový klub pod křídly marketingové agentury TK PLUS. World Junior Tennis Finals je přitom každoročně pro největší naděje bílého sportu z celé planety a všech kontinentů první příležitostí, jak se utkat o globální tituly. Vlastně taková obdoba mužského Davis Cupu či ženského Fed Cupu.

Večerník nahlédl do historie turnaje, aby zjistil, které země jsou za uplynulých dvacet let jeho hanáckých dějin nejúspěšnější. Mezi chlapci posbíral od roku 1999 do loňska nejvíc prvenství výběr USA, který dokázal na prostějovských antukových kurtech zvítězit čtyřikrát. Následují Francie, Španělsko, Německo a Jižní Korea shodně se dvěma triumfy, dalších sedm států si připsalo jednu zlatou euforii.
Mezi výherci však chybí žáci České republiky, pro něž se dosavadním maximem v domácím prostředí stala dvě stříbra z let 2004 a 2007. Což byly také jediné případy, kdy se tuzemské talenty dostaly v rámci MS U14 na bednu. Ještě v létě 2009 naposledy reálně atakovaly cenné kovy čtvrtou pozicí a od té doby se pravidelně pohybují od sedmého místa níž s jedinou výjimkou (2014 – pátí). Na druhé příčky dosažené například Jiřím Veselým, Robertem Rumlerem a Lukášem Vrňákem tak již pomalu sedá prach, který by bylo fajn sfouknout.
Co žákyně a WJTF? Tomuto celosvětovému dostaveníčku v areálu TK Prostějov dlouhodobě kralují taktéž děvčata USA, jež dobyla prestižní trofej mezi sezónami 1999 a 2017 šestkrát, přičemž unikátní je hlavně jejich šňůra čtyř primátů (2007 až 2010), navíc přidala ještě tři stříbra. Devíti americkým účastem ve finále zdatně konkurují Rusky, které do titulové bitvy postoupily rovněž devětkrát a pět těchto pokusů proměnily ve zlato. Na třetím postu úspěšnosti pak s Ukrajinou figuruje Česko, obě země zvítězily dvakrát. Kolektiv ČR v letech 2001 a 2003 a asi nikoho nepřekvapí, že strůjkyněmi tehdejších slavných zářezů byly Lucie Šafářová s Nicole Vaidišovou, pozdější členky elitní desítky ženského žebříčku WTA Tour.
Zkraje třetího tisíciletí se Češky pohybovaly v úplném popředí šampionátu čtrnáctiletých pravidelně, což dokládají stříbro 2000 i bronz 2002. Následně sice přišel podobný pokles jako u stejně starých (či spíše mladých) Čechů, ovšem ne tak výrazný. Přesto české holky zůstávají členkami užší mezinárodní špičky trvale, vždyť v roce 2009 skončily opět druhé, v létě 2013 třetí a hned třikrát za posledních šest sezón čtvrté (2012, 2016, 2017). Z tohoto výčtu je ale zároveň patrné, že i dívčí medailová radost se momentálně stává ohroženým druhem.
„Je potřeba vědět, že tenis je absolutně globální sport provozovaný na celé planetě, a konkurence v něm tedy panuje obrovská už od mládežnických kategorií. K těm žákovským je podle mého názoru potřeba přistupovat velmi rozumně a citlivě, netlačit na úspěch za každou cenu. Myslím, že přesně v tomhle duchu čeští kapitáni i trenéři ke každému mistrovství přistupují a nestaví vidinu získání medaile nad všechno ostatní. I tak naše týmy stupně vítězů občas zdárně atakují, každý takový počin pak má velkou cenu,“ míní Petra Černošková, ředitelka World Junior Tennis Finals. „A že šly výsledky České republiky v posledních letech trochu dolů? U kluků asi ano, u holek spíš ne. Těm několikrát chyběl malý poslední krůček, někdy i trocha štěstí. Každopádně záleží na síle toho kterého ročníku, a to jak u českých družstev, tak u všech ostatních. V dlouhodobém horizontu se potom logicky nejčastěji prosadí na vrchol tenisově kvalitní státy kralující i dospělým. Určitě není náhoda, že jsou jimi především USA, Rusko, Francie, Španělsko nebo Německo. A my můžeme mít jedině radost z toho, že se k nim díky systematické přípravě mládeže stále může počítat taky Česká republika,“ shrnula dlouholetá šéfka.

wtf1wtf2

Total Comments

  • Muzeum Kočárů
  • Prostějovské Velikonoce
  • Basic
  • Zahradnictví Adelovi
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_superfinale_korfbal

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V PIZZERII HRADEBNÍ?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Už mají plán.

Uběhl už nějaký ten týden od rozhodnutí brněnského soudu, který zneplatnil smlouvy mezi městem a společností Manthellan. Zdálo se, že si magistrát neví rady, co bude dělat se Společenským domem a jeho okolím. Minulou středu ale radní poprvé zveřejnili své plány s rekonstrukcí kulturáku i okolí. A bude se opravovat!

Škoda za 300 tisíc?!

V minulém vydání Večerník referoval o vandalském činu, který poškodil auto prostějovské zastupitelky Hany Naiclerové. Ta při prvotním šetření odhadla pro policii škodu na „zničeném“ autě politém barvou částkou tří set tisíc korun. Záhy vyšlo ale najevo, že někdo jí vozidlo polil Balakrylem, který za pár dní myčka odstranila...

Total Comments

Osobnost týdne

ANEŽKA FELNEROVÁ
12 felnerovaSpeciální ocenění si z mezinárodní koktejlové soutěže juniorů pod názvem HANÁCKÁ BARMAN SHOW 2019, která se konala v přednáškovém sále Národního domu, odnesla tato studentka pořádající Střední odborné školy Prostějov.

Total Comments

Číslo týdne

25 000
Společný koncert pěveckého sboru Nota Bene, dětí ze ZUŠ Vladimíra Ambrose a klavíristy Daniela Juna, který proběhl minulou středu v Městském divadle v Prostějově, vynesl rovných pětadvacet tisíc korun. Částka poputuje organizaci UNICEF.

Total Comments

Výrok týdne

„KDO JINÝ BY SI MĚL PROSTĚJOV UKLIDIT, KDYŽ NE MY SAMI!“

Náměstkyně primátora Milada Sokolová zvala všechny dobrovolníky, aby přiložili ruku k dílu při akci Ukliďme si Česko

Total Comments