Dobrý večer, dnes je úterý 18.12.2018
svátek slaví Miloslav,
zítra Ester
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Kulaté jubileum letos oslavuje tenisové mistrovství světa družstev do 14 let. V Prostějově se právě nyní koná už podvacáté za sebou, celé dvě dekády tak jeho organizaci skvěle zvládá místní Tenisový klub pod křídly marketingové agentury TK PLUS. World Junior Tennis Finals je přitom každoročně pro největší naděje bílého sportu z celé planety a všech kontinentů první příležitostí, jak se utkat o globální tituly. Vlastně taková obdoba mužského Davis Cupu či ženského Fed Cupu.

Večerník nahlédl do historie turnaje, aby zjistil, které země jsou za uplynulých dvacet let jeho hanáckých dějin nejúspěšnější. Mezi chlapci posbíral od roku 1999 do loňska nejvíc prvenství výběr USA, který dokázal na prostějovských antukových kurtech zvítězit čtyřikrát. Následují Francie, Španělsko, Německo a Jižní Korea shodně se dvěma triumfy, dalších sedm států si připsalo jednu zlatou euforii.
Mezi výherci však chybí žáci České republiky, pro něž se dosavadním maximem v domácím prostředí stala dvě stříbra z let 2004 a 2007. Což byly také jediné případy, kdy se tuzemské talenty dostaly v rámci MS U14 na bednu. Ještě v létě 2009 naposledy reálně atakovaly cenné kovy čtvrtou pozicí a od té doby se pravidelně pohybují od sedmého místa níž s jedinou výjimkou (2014 – pátí). Na druhé příčky dosažené například Jiřím Veselým, Robertem Rumlerem a Lukášem Vrňákem tak již pomalu sedá prach, který by bylo fajn sfouknout.
Co žákyně a WJTF? Tomuto celosvětovému dostaveníčku v areálu TK Prostějov dlouhodobě kralují taktéž děvčata USA, jež dobyla prestižní trofej mezi sezónami 1999 a 2017 šestkrát, přičemž unikátní je hlavně jejich šňůra čtyř primátů (2007 až 2010), navíc přidala ještě tři stříbra. Devíti americkým účastem ve finále zdatně konkurují Rusky, které do titulové bitvy postoupily rovněž devětkrát a pět těchto pokusů proměnily ve zlato. Na třetím postu úspěšnosti pak s Ukrajinou figuruje Česko, obě země zvítězily dvakrát. Kolektiv ČR v letech 2001 a 2003 a asi nikoho nepřekvapí, že strůjkyněmi tehdejších slavných zářezů byly Lucie Šafářová s Nicole Vaidišovou, pozdější členky elitní desítky ženského žebříčku WTA Tour.
Zkraje třetího tisíciletí se Češky pohybovaly v úplném popředí šampionátu čtrnáctiletých pravidelně, což dokládají stříbro 2000 i bronz 2002. Následně sice přišel podobný pokles jako u stejně starých (či spíše mladých) Čechů, ovšem ne tak výrazný. Přesto české holky zůstávají členkami užší mezinárodní špičky trvale, vždyť v roce 2009 skončily opět druhé, v létě 2013 třetí a hned třikrát za posledních šest sezón čtvrté (2012, 2016, 2017). Z tohoto výčtu je ale zároveň patrné, že i dívčí medailová radost se momentálně stává ohroženým druhem.
„Je potřeba vědět, že tenis je absolutně globální sport provozovaný na celé planetě, a konkurence v něm tedy panuje obrovská už od mládežnických kategorií. K těm žákovským je podle mého názoru potřeba přistupovat velmi rozumně a citlivě, netlačit na úspěch za každou cenu. Myslím, že přesně v tomhle duchu čeští kapitáni i trenéři ke každému mistrovství přistupují a nestaví vidinu získání medaile nad všechno ostatní. I tak naše týmy stupně vítězů občas zdárně atakují, každý takový počin pak má velkou cenu,“ míní Petra Černošková, ředitelka World Junior Tennis Finals. „A že šly výsledky České republiky v posledních letech trochu dolů? U kluků asi ano, u holek spíš ne. Těm několikrát chyběl malý poslední krůček, někdy i trocha štěstí. Každopádně záleží na síle toho kterého ročníku, a to jak u českých družstev, tak u všech ostatních. V dlouhodobém horizontu se potom logicky nejčastěji prosadí na vrchol tenisově kvalitní státy kralující i dospělým. Určitě není náhoda, že jsou jimi především USA, Rusko, Francie, Španělsko nebo Německo. A my můžeme mít jedině radost z toho, že se k nim díky systematické přípravě mládeže stále může počítat taky Česká republika,“ shrnula dlouholetá šéfka.

wtf1wtf2

Total Comments

  • Repoint
  • Prohlídky
  • Muzeum
  • jaro
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se vám líbí Vánoční trhy v Prostějově?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

A jde to i bez hádek!

Ano, potěšil nás a zároveň také velice překvapil hladký průběh úterního jednání prostějovských zastupitelů. Nejdůležitější dokument města, rozpočet na rok 2019, byl schválen celkem rychle, navíc bez zbytečných průtahů v podobě slovních přestřelek s opozičními zastupiteli. Tak to má být.

Máme nejdražší vodu!.

Během posledních dvou let se cena vodného a stočného na Prostějovsku nezvyšovala a tak jsme možná mnozí nabyli dojmu, že to tak i zůstane. Moravská vodárenská ovšem pro rok 2019 sáhla k výraznému zdražení, po kterém budeme mít nejdražší vodu na Moravě.  

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Total Comments

Osobnost týdne

VLADIMÍR WALDA NERUŠIL
V němčickém kině OKO vystoupil uplynulou sobotu Waldemar Matuška. Ne, legendární zpěvák nevstal z mrtvých, ale parádně ho zastoupil jeho „dvojník“. Vánoční koncert v podání Vladimíra Waldy Nerušila se skutečně povedl.

49 walda13

Total Comments

Číslo týdne

5
O tolik korun budou mít PROSTĚJOVSKÝ Večerník levnější ti předplatitelé, kteří si pořídí ještě do konce roku abonenství nejčtenějšího regionálního periodika na rok 2019. Kvůli zdražení papíru totiž cena na stánku vystoupá od 1. ledna na rovnou dvacetikorunu.

Total Comments

Výrok týdne

„NA OPAKOVÁNÍ VOLEB JSEM BYLA PŘIPRAVENA...“

Nově zvolená senátorka za Prostějovsko Jitka Chalánková poskytla Večerníku první rozhovor ve své nové funkci.

Total Comments