Dobrý večer, dnes je pondělí 22.7.2019
svátek slaví Magdaléna,
zítra Libor
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Tenisové mistrovství světa družstev do 14 let v Prostějově je pro letošek minulostí. Turnaj ITF World Junior Tennis Finals 2018 by IMPRIMA započal uplynulé pondělí a vyvrcholil sobotními duely o konečná umístění, přičemž oba české týmy bojovaly ve finále. Už to byl báječný úspěch, který se však nedočkal ani v jednom případě zlatého vyšperkování. Tituly oslavili žáci USA a žákyně Ruska, naše národní mančafty dosáhly na stále krásné stříbrné medaile. Bronz pak putuje do Paraguaye, respektive do Spojených států. Večerník vám na tomto místě podrobně přibližuje, jak se šampionát v týdnu od 6. do 11. srpna vyvíjel.


SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ
Po večerních a nočních deštích se hanácké město probudilo do krásného pondělního rána s citelně pročištěným vzduchem. Počasí jako stvořené pro slavnostní zahájení, kterým oficiálně začal 28. ročník tenisového mistrovství světa do 14 let. Role moderátora se ujal jeden z šéfů pořádající marketingové agentury TK PLUS Petr Chytil, jenž na ploše kurtu číslo 1 uvedl vzácné hosty. Přivítat dvaatřicet nejlepších žákovských celků planety obou pohlaví dorazili předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Radek Vondráček, náměstek hejtmana Olomouckého kraje František Jura, primátorka města Prostějova Alena Rašková, prezident Českého tenisového svazu Ivo Kaderka, výkonná ředitelka Mezinárodní tenisové federace Jackie Nesbitt a ředitelka WJTF Petra Černošková.
Po slavnostním nástupu všech zúčastněných kolektivů pronesly všechny přítomné osobnosti své krátké uvítací proslovy, v nichž nejčastěji zaznělo velké uznání prostějovským organizátorům za unikátní šňůru dvaceti uspořádaných šampionátů na jednom místě. Po těchto projevech přišly na řadu slavnostní sliby přednesené zástupci hráček, hráčů i rozhodčích, načež se mikrofonu chopila dlouholetá šéfka turnaje Petra Černošková. „Prohlašuji ITF World Junior Tennis Finals 2018 by IMPRIMA za oficiálně zahájený,“ vyřkla kouzelnou formulku. A všichni aktéři se mohli vesele rozejít na jednotlivé dvorce k zápasům úvodního dne základních skupin.

PONDĚLÍ – DEN 1
Skvělý vstup do globálního turnaje se povedl zejména žákům ČR, kteří dokázali porazit favorizované Španělsko 2:1. Proti čtvrtému nasazenému celku zlomili na svou stranu dramatický vývoj, když Oldřich Vejšický v prvním singlu přebojoval Alejandra Parru 6:3, 2:6, 6:1, Hynek Bartoň vzápětí nestačil na Daniela Agulara 1:6, 6:7 a naše deblová dvojice Bartoň, Vejšický si pak fantasticky poradila s Agularem a Guijarrem v rozhodující čtyřhře 6:4, 6:2!
„Máme samozřejmě velkou radost, ale jen se potvrdila moje slova po losování o tom, že v naší vyrovnané skupině může každý porazit každého. My jsme to proti Španělům dokázali bojovným výkonem Oldy Vejšického, který nás poslal do vedení, a perfektně zvládnutým deblem. Ten kluci odehráli fantasticky, zaslouží velkou pochvalu. První vítězství je super, ovšem zatím ještě nic neznamená. Musíme na něj zkusit navázat,“ spokojeně hodnotil kapitán českých chlapců Jiří Kulich již s odkazem na úterní bitvu s nevyzpytatelným Japonskem (od 10.00 hodin).
Hodně práce měly žákyně ČR coby turnajové jedničky ve svém otevíracím duelu s Bulharskem. Linda Fruhvirtová sice v úvodní dvouhře smetla Mihaelu Tsonevu 6:1, 6:1, leč Linda Nosková následně podlehla Katerině Dimitrove 5:7, 6:4, 0:6 a v soudném deblu naše reprezentantky Fruhvirtová - Nosková udržely nervy na uzdě poměrem 7:6, 6:3. Češky tedy předvedly úplně stejný průběh jako jejich národní parťáci ke konečnému výsledku 2:1.
„Už při losování jsem říkal, že Bulharky umí být velice nepříjemné, což stoprocentně potvrdily. Linda Fruhvirtová parádně potvrdila roli tahounky družstva, naopak Lindě Noskové došla ve třetím setu energie. Ve čtyřhře to pak byly během úvodní sady trochu nervy, ale jakmile holky vydřely tiebreak, získaly díky tomu rozhodující převahu,“ oddechl si kapitán českých favoritek Daniel Filjo s krátkým dovětkem: „V úterý je potřeba hladce a bez problémů přehrát Maroko.“

ÚTERÝ – DEN 2
České národní mančafty shodně vyhrály také své druhé zápasy v základních skupinách a díky tomu měly už po úterním programu s předstihem zajištěn postup do čtvrtfinále! V případě chlapců ČR to znamenalo pozitivní senzaci, neboť se mezi elitní osmičku planety dostali na úkor čtvrtých nasazených Španělů (porazili je už v pondělí) i rovněž silných Japonců. Asijský celek přitom udolali během teplotně žhavého úterka jak herním uměním, tak obrovskou bojovností.
Dlouhý maratón přinesla zahajovací dvouhra, kterou Oldřich Vejšický nakonec ztratil po skoro třech hodinách proti Roarku Jonesovi (na Asiata opravdu nezvyklé jméno) 7:6, 1:6, 4:6. Za nepříznivého vývoje se však pochlapil prostějovský Hynek Bartoň skvělým výkonem, jímž si poradil s Kentou Nakamurou 6:4, 6:4. Stejně jako o den dříve tak rozhodoval závěrečný debl. A ten hrdinové Bartoň s Vejšickým srdnatě otočili na 6:7, 6:2, 10:5! Protože Paraguay navíc zdolala Španělsko, dostali mladí Češi za odměnu vstupenku do nejlepšího okteta!
„Před kluky smekám. V singlu tentokrát parádně zabral Hynek, byť i Olda dělal, co mohl. Každopádně jsme se znovu dostali ke klíčové čtyřhře a v ní smolně ztratili první set. K tomu strašné vedro, velká únava a rozjetý soupeř, vypadalo to na porážku. Chlapci ale opět ukázali, jací jsou úžasní bojovníci, kteří tenis umí na hodně vysoké úrovni. Druhou sadu i supertiebreak zvládli mnohem lépe po všech stránkách včetně kondice a psychiky. Tím pádem jsme splnili odvážný cíl, jsme nadšení,“ smál se navýsost spokojený kapitán českých žáků Jiří Kulich.
Dívky ČR průnikem do čtvrtfinálové fáze sice jen splnily papírovou povinnost, když byly nejvýše nasazenými žákyněmi turnaje. Přesto měl jejich dílčí úspěch samozřejmě svou cenu, byť se nerodil vůbec lehce. Již v pondělí děvčata měla problémy s Bulharkami (2:1) a totéž se opakovalo též v úterý proti podceňovanému Maroku. Spolehlivá Linda Fruhvirtová sice zase dominovala, tentokrát nad Dohou Zeghlouli 6:2, 6:1. Leč vzápětí znovu překvapivě padla Linda Nosková, jejíž viditelné herní trápení vyústilo v prohru s Yasmine Kabbaj 4:6, 7:5, 3:6.
Přesto do rozhodující čtyřhry po boku Fruhvirtové nastoupila právě Nosková, aby Češky navzdory dalším průběžným komplikacím dospěly k potřebnému vítězství 6:3, 7:6. Jakmile pak Japonky těsně přemohly Bulharsko, bylo o postupu národního souboru pořadatelského státu rovněž den dopředu jasno. „Na pozici týmové dvojky dosud není situace optimální, ale podstatné je, že přesto dokážeme soudržností kolektivu naplňovat roli favorita. Potřebujeme dostat Lindu Noskovou do singlové pohody, potom snad všechno půjde ještě lépe,“ přál si kapitán českých žákyň Daniel Filjo.

STŘEDA – DEN 3
Až během třetího dne letošního WJTF se rozešly výsledkové osudy našich reprezentačních týmů. Zatímco žákyně dominantním způsobem přejely Japonky a ovládly základní skupinu A, žáci ČR podlehli Paraguaycům a v grupě C skončili druzí.
Výběr děvčat České republiky premiérově na domácím šampionátu prožil klidný zápas, který rozhodl ve svůj prospěch už po dvouhrách. Tu první tradičně opanovala týmová dvojka Linda Fruhvirtová, jež dosud v každém střetnutí dovolila soupeřce získat maximálně tři gamy. Tentokrát tuhle vynikající normu splnila demolicí Mio Mushiky 6:0, 6:2. V přímé bitvě o skupinové prvenství pak bylo velmi důležité, že se přesně podle přání kapitána Daniela Filja herně chytila jednička kolektivu Linda Nosková. Po dvou předchozích porážkách do třetice uspěla proti Kyoce Kubo přesvědčivým poměrem 6:2, 6:4. „Mladší Linda stabilně prokazuje výbornou formu, zatímco starší Linda dnes šla výkonnostně nahoru a předvedla svůj suverénně nejlepší singl na turnaji. Za což jsme všichni rádi,“ pochvaloval si Filjo. Debl už nic neřešil a pouze upravil konečné skóre duelu na 2:1.
Parta českých chlapců nenavázala na minulé skalpy Španělska i Japonska, v rámci letošního mistrovství světa tenisových družstev do 14 let utrpěla první prohru. A byla hladká, neboť Jakub Nicod podlehl Martinu Vergarovi 6:7, 1:6 a Hynek Bartoň si vylámal zuby na Adolfo Vallejovi 4:6, 4:6. Načež za rozhodnutého stavu Nicod s Vejšickým aspoň zkorigovali na 1:2. „Chtěli jsme dát šanci trojce našeho mančaftu a Kuba zvládl jeden set skvěle, tiebreak ztratil až po velkém boji těsně 7:9. Ani Hynek určitě nehrál špatně, ale Paraguay má sílu a ukázala se jako nejkvalitnější tým naší skupiny. Přesto postupujeme mezi top osmičku z druhé pozice, což je pro nás stále krásný výsledek,“ zůstával pozitivní kapitán žáků ČR Jiří Kulich.

ČTVRTEK – DEN 4
Další výsledkovou bombu odpálili čeští chlapci, kteří už v základní skupině vyřadili evropské vicemistry ze Španělska. A ve čtvrtek na úvod play-off se postarali o ještě větší senzaci poražením Francouzů coby šampiónů z ME, současně nasazených jedniček turnaje! „My jsme byli hrozně rádi už za tu nejlepší osmičku. Přejít ještě přes favorizovanou Francii a mít na dosah stupně vítězů? To je prostě fantazie,“ říkal po triumfu 2:1 ve čtvrtfinále kapitán národního výběru žáků Jiří Kulich.
Perfektně mu vyšla taktika, když z dvouher tentokrát vynechal s menšími zdravotními problémy laborujícího Hynka Bartoně a do prvního singlu postavil trojku Jakuba Nicoda. Ten absolutně zdevastoval Lucu Van Asscheho 6:0, 6:1! A byť Oldřich Vejšický vzápětí nestačil na Seana Cuenina 3:6, 1:6, Bartoňovy ušetřené síly se pak maximálně zúročily v rozhodující čtyřhře, kde výtečně hrající Češi naprosto dominovali 6:4, 6:2. Radost z průniku do semifinále byla logicky ohromná! „Posunutím sestavy jsme chtěli Francouze překvapit, což se povedlo na jedničku. Oni mají vynikajícího lídra Cuenina, proto jsme zkusili udělat dva body přes singlovou dvojku a debl. Obě tahle utkání kluci odehráli fantasticky, díky tomu jsme dokázali takhle silného soupeře vyřadit. Pokračujeme ve velmi kvalitních prostějovských výkonech,“ usmíval se Kulich, jehož svěřenci si to o finále rozdají s Peru. „Třetí z jihoamerického šampionátu, tak trochu překvapení jako my. Určitě máme šanci a pro její naplnění zkusíme udělat všechno,“ slíbil Kulich bojovně.
V drama se proměnil také čtvrtfinálový duel našich dívek s Belgií. Protivnice už přitom seděly na lopatě, neboť Linda Fruhvirtová dalším exkluzivním výkonem zničila Hanne Vandewinkel 6:2, 6:1, načež Linda Nosková vedla nad Sofií Costoulas 6:3, 4:2 a měla několik gambolů na 5:2. V tu chvíli však znejistěla, začala kupit vlastní chyby a oživená sokyně otočila na 6:3, 4:6, 3:6. Rozetnout mač tudíž musela čtyřhra. A v ní už sehraný pár Fruhvirtová, Nosková neponechal nic náhodě: super tenisem režíroval suverénní triumf 6:2, 6:1! „Fruhvirtová pokračuje ve famózním turnaji, Noskové vydrželo výkonnostní zlepšení skoro dva sety. Až potom šla trochu dolů, ale taky je potřeba vidět, že soupeřka hrála skvěle. Každopádně se muselo jít do debla, v němž holky znova ukázaly, jak si na něj věří a jak ho umí. Zatím tedy plníme postupový plán a teď chceme do vysněného finále přes Turecko, které jsme na Evropě dost jasně porazili. Snad to zopakujeme,“ shrnul kapitán žákyň ČR Daniel Filjo. Vzápětí ho rozdováděné svěřenkyně přiměly ke skoku do kašny plné vody přímo v areálu NTC Morava – TK AGROFERT Prostějov! „Holkám jsem slíbil, že pokud se dostanou do semifinále, tak tam skočím. Stejně jako před devíti lety tady po zisku stříbra. A sliby se mají plnit,“ smál se Filjo na vysvětlenou poté, co v promáčeném oblečení vylezl na souš.

PÁTEK – DEN 5
Nesmírně hladce i rychle si účast v souboji o zlato zajistily dívky ČR, které coby největší favoritky turnaje v roli nasazených jedniček zpráskaly Turecko 3:0. Ukrutně rozjetá Linda Fruhvirtová tradičně za necelou hodinu vystřílela z kurtu Aysegul Mert 6:2, 6:0, přičemž zase dodržela zázračnou normu maximálně tří ztracených gamů v každém utkání. Stejně dominantně si vzápětí počínala i obrozená Linda Nosková vedoucí nad Ozlem Uslu 6:0, 5:0, načež neproměnila mečbol a podobně jako v předchozích střetnutích znervózněla. Naštěstí o deset minut později mač přece jen úspěšně dorazila a finálový postup byl po výsledku 6:0, 6:3 zpečetěn, sotva minulo poledne.
„Za dnešek holky zaslouží velikánskou pochvalu. Komentovat vynikající výkony Lindy Fruhvirtové by bylo nošením dříví do lesa, zahrála opět báječně. A tentokrát se k ní kromě úplného závěru přidala také Linda Nosková. Podstatné je, že koncovku zdárně dorazila a mohli jsme za rozhodnutého stavu pošetřit síly přes debla,“ pochvaloval si kapitán Daniel Filjo. „Dostat se do finále byl před šampionátem náš cíl, na jehož splnění jsme tenisově měli. Že se to skutečně podařilo, je krásné. No a teď si to rozdáme o zlato s Ruskami, které jsou oproti Evropě posílené o jednu špičkovou hráčku. Čeká nás hodně těžká práce, otevřený boj,“ předpověděl Filjo.
Svou senzační jízdu až do titulového zápasu dokonali čeští chlapci zásluhou heroického vydření dvou dlouhých semifinálových bitev proti Peru. Oldřich Vejšický se doslova rval s Gianlucou Ballotou více než dvě a půl hodiny, než ho udolal 7:6, 4:6, 6:3. Například poslední dva gamy trvaly přes dvacet minut… Srovnatelně pak vypadal střet Hynka Bartoně s Gonzalem Buenem, který prostějovský borec otočil na 3:6, 6:4, 6:4. Třetí sadu přitom zvrátil z 0:2 na 5:2, aby následně neproměnil čtyři mečboly a definitivní odpálení gejzíru euforie znamenalo po infarktovém dramatu až využití šance číslo pět!
„Dopředu jsme věděli, že pokud se nám povedlo vyřadit velmi silné Španěly a Francouze, tak rozhodně můžeme mít i na Peruánce. Na druhou stranu oni jsou hrozně houževnatí a bojovní, překonat je stálo kluky spoustu sil. Znovu však prokázali své herní schopnosti, ohromný charakter, kondiční výdrž i týmovou soudržnost, čímž naše pohádka na tomto domácím mistrovství pokračuje,“ dával průchod zasloužené radosti kapitán Jiří Kulich. V závěrečném duelu čekala na jeho svěřence výzva jménem USA. „Oni tady ještě neprohráli ani jeden singl či debl, což o něčem svědčí. Jsou jasnými favority, my můžeme jedině překvapit,“ nadhodil Kulich možnost, která se talentovaným Čechům povedla během úžasného týdne už několikrát.

SOBOTA – DEN 6
Chlapci ČR způsobili během šampionátu několik výsledkových senzací, ovšem ve finálovém zápase nic takového nehrozilo. Oldřich Vejšický totiž v první dvouhře neuhrál proti suverénnímu Bruno Kuzuharovi ani gam a utrpěl krutou porážku 0:6, 0:6. Navíc Hynek Bartoň vzápětí rychle ztrácel na Victora Lilova 0:4, schylovalo se k druhému debaklu. Pak se naštěstí vývoj střetnutí trochu vyrovnal, leč soupeř měl vše pevně ve svých rukách. A po rezultátu 3:6, 4:6 propukla v severoamerickém táboře vítězná euforie.
Také na české straně však převládala navzdory závěrečné porážce spokojenost, celková druhá příčka je vysoko nad původní plán. „Ve finále se projevila velká síla USA, jehož tenisté zde celý týden dominovali a ani nám nedali žádnou větší šanci. Olda nestačil vůbec, Hynek částečně vzdoroval, ale přesto bylo už po singlech rozhodnuto. Vyrovnaného debla si kluci dali pro radost, byť vlastně nic neřešil. Každopádně lze naše stříbro považovat za významný úspěch, kterým jsme asi všechny překvapili a tím větší radost z něj máme,“ shrnul kapitán našich žáků Jiří Kulich.
To dívky ČR pociťovaly i přes stejně vysoké umístění nemalé zklamání. Coby nasazené jedničky a tím pádem ústřední favoritky MS totiž jednoznačně pomýšlely na ovládnutí celého klání, od čehož je nedělilo mnoho. Dosud zničující Linda Fruhvirtová sice měla proti rovněž skvělé Erice Andreevě dříve nepoznané potíže, přesto však vedla 2:0 a 4:3 ve třetí sadě. Načež vinou nezvládnutého závěru podlehla 4:6, 6:3, 4:6. Tlustá čára přes rozpočet, leč většinu mistrovství trápící se Linda Nosková vzápětí vystřihla super výkon, když mač s Dianou Shnaider působivě otočila z 2:4 na 6:4, 6:2. Vše tedy rozetnula až čtyřhra, v níž Češky přes veškerou snahu padly 4:6, 4:6. A místo vysněného křepčení propukly v usedavý pláč.
„Nebudu nic zastírat, momentálně jsme zklamaní. Při značné síle našeho týmu jsme si za cíl dali minimálně postup do finále, což se podařilo splnit. V posledním zápase jsme ale chtěli tuhle naši cestu úspěšně završit a to už bohužel nevyšlo. Lindě F proti špičkové soupeřce utekla koncovka, Linda N vrátila družstvo výbornou hrou ve druhém singlu zpátky do utkání. Jenže v deblu holkám chybělo víc důrazu, v čemž je Rusky předčily, a sice těsně, ovšem zaslouženě vyhrály. Stříbro je samozřejmě taky výborné, víc ho však doceníme až později s odstupem času po opadnutí prvotních emocí,“ upřímně hodnotil kapitán našich žákyň Daniel Filjo.

VYHLÁŠENÍ VÝSLEDKŮ
Další ročník parádně vydařeného WJTF následně uzavřelo slavnostní vyhlášení výsledků na ploše AGROFERT Arény v Národním tenisovém centru Morava. Medailistům předali ceny a pogratulovali zástupci Mezinárodní tenisové federace, Českého tenisového svazu, Olomouckého kraje, města Prostějov, titulárního partnera IMPRIMA i pořádající marketingové agentury TK PLUS. Za oficiálně ukončený pak turnaj prohlásila jeho ředitelka Petra Černošková.

Přehled skupin a play-off chlapci ZDE: pdf33_wjtf_day6_boys.pdf
Přehled skupin a play-off chlapci ZDE: pdf33_wjtf_day6_girls.pdfTotal Comments

  • Makovec
  • Zlatá Brána
  • Václavková
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se vám líbí v kavárně FACE TO FACE CAFE-BAR

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Bavily se tisícovky lidí.

Uplynulý víkend přinesl dvě naprosto velkolepé akce v prostějovského regionu. Keltská noc v plumlovském kempu Žralok i tradiční Josefkol v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem přilákaly tisíce lidí k návštěvám. Nejen organizátoři tak mohli být spokojeni, vyšlo dokonce i počasí.

Krást je tak jednoduché?

Policisté řeší aktuálně případ, nad kterým zůstává rozum stát. Zatím neznámý drzoun se vloupal do chaty u Mostkovic a vůbec mu nevadilo, že uvnitř spalo hned několik osob! Ty se bohužel neprobudily, takže zloděj si zcela nerušeně pobral věci za 30 tisíc korun, včetně inhalátoru pro astmatiky…

Total Comments

Osobnost týdne

MIRAI
29 mirai
Jednu z největších „pecek“ připravili organizátoři Prostějovského léta minulý čtvrtek, kdy večer na náměstí T. G. Masaryka vystoupila kapela Mirai. O tom, že mezi stovkami fanoušků byla nejvíce zastoupena nejmladší generace, snad není třeba hovořit...

Total Comments

Číslo týdne

4 486
Prostějované se během prvního pololetí tohoto roku výrazně pohoršili ve svém chování. Letos od ledna do konce června řešili strážníci městské policie celkem 4 486 přestupků, což je o 718 případů více než za stejné období roku 2018.

Total Comments

Výrok týdne

„Lidé se nestyděli plakat, také já jsem uronila slzu!

Náměstkyně primátora Milada Sokolová takto v exkluzivním rozhovoru pro Večerník komentovala atmosféru na náměstí při promítání filmu Bohemian Rhapsody.

Total Comments