Dobré odpoledne, dnes je pátek 10.7.2020
svátek slaví Libuše a Amálie,
zítra Olga
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE: Devětadvacátý ročník ITF World Junior Tennis Finals neboli mistrovství světa družstev do 14 let se počátkem srpna 2019 uskutečnil opět v Prostějově na místních kurtech oddílu TK AGROFERT, který nejdůležitější mládežnickou akci planety v bílém sportu uspořádal už po jedenadvacáté za sebou. Znovu perfektně, navíc se stejně jako loni parádně zaskvěly domácí tenisové týmy České republiky. Fantastické žákyně po šestnácti letech získaly potřetí v historii (2001 a 2003) nejcennější zlato, neméně výborní žáci vybojovali bronz! Exkluzivní hanácký areál NTC Morava tak ovládla oprávněná euforie.

SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ
Na dvorec číslo jedna nastoupilo v pondělí 5 srpna dopoledne všech dvaatřicet zúčastněných týmů (šestnáct chlapeckých + šestnáct dívčích). Veškeré aktéry šampionátu osobně přivítaly významné osobnosti: předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Radek Vondráček, hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk, primátor statutárního města Prostějov František Jura, prezident Českého tenisového svazu Ivo Kaderka, výkonná ředitelka Mezinárodní tenisové federace Helen McFetridge a ředitelka MS U14 Petra Černošková.
„Moje patnáctiletá dcera také hraje tenis, a proto dobře vím, jak hrozně těžké je dostat se na tak špičkovou úroveň, kolik to stojí dřiny i odříkání. Zvítězit přitom může vždy pouze jeden, byť já bych to přál všem. Ať se přesto každému z vás maximálně daří a užívejte si svůj pobyt v České republice,“ řekl během úvodního projevu parlamentní lídr Radek Vondráček.
„Pro Prostějov je veliká čest, že už po jednadvacáté za sebou zde můžeme přivítat nejlepší světové tenisty mládežnické kategorie do čtrnácti let. Chci vám všem popřát co nejlepší sportovní formu a pokud budete mít trochu volného času, navštivte aspoň některá místa našeho krásného města. Hodně štěstí,“ připojil se ve svém proslovu prostějovský primátor František Jura.
Následovaly turnajové přísahy plejerky Jihoafrické republiky, kapitána žáků Austrálie a rovněž členky rozhodcovského sboru. Poté přistoupila k mikrofonu šéfka celého klání Petra Černošková a tradiční formulkou prohlásila WJTF 2019 za oficiálně otevřené.

1. hrací den: snadné vstupy
Žáci ČR letos ovládli evropský šampionát, na tom celoplanetárním byli proto nasazenými jedničkami. A svou roli v zahajovacím duelu základní skupiny A bezezbytku potvrdili proti Brazílii. Prostějovský Jakub Menšík přehrál po vyrovnanějším úvodním setu Lucase Andradeho Da Silvu 7:5, 6:0, Vojtěch Petr vzápětí nedal šanci Gustavu Tedescovi Dos Santosovi poměrem 6:2, 6:3. A už před čtyřhrou bylo výsledkově vymalováno, na čemž dílčí rezultát dvakrát 1:6 nemohl nic změnit. „Brazilci sice nepatří mezi nasazené, ale rozhodně jsme je nepodceňovali. Na turnaji může překvapit kdokoliv a pro nás bylo hodně důležité vstoupit do něj úspěšně. Což se povedlo, kluci to zvládli výborně. Kuba se chvíli dostával do tempa, ale postupně dominoval, Vojta taky odvedl velice dobrý výkon. V dalších dnech nás čekají těžší bitvy,“ odtušil kapitán chlapeckého nároďáku Jiří Kulich.
České žákyně též patřily k největším favoritkám domácího mistrovství coby nasazený tým číslo dva. Pondělní start šestidenní akce měly raketový, neboť ve skupině D nemilosrdně smetly Egypt. Nejprve Brenda Fruhvirtová za pouhých třiačtyřicet minut deklasovala Laylu Shoukry dvakrát 6:0, 6:0, načež Nikola Bartůňková vzdor počátečnímu trápení vypoklonkovala Jermine Sherif Mahmoud 7:5, 6:0. Tři kanáry ze čtyř vzájemných sad, to se hned tak nevidí, děvčata navíc přidala čtvrtý + pátý v závěrečném deblu! „Je pravda, že papírově slabší Egypťanky byly na rozjezd asi ideálními soupeřkami. Potíže měla jen v úvodu Nikča, jinak holky prokázaly své tenisové kvality a ušetřily cenné síly do dalších důležitých zápasů v příštích dnech. Japonky i Korejky budou určitě nebezpečnější, musíme se připravit na větší boj,“ řekl kapitán národního výběru našich dívek Tomáš Josefus.

2. hrací den: kluci měli problémy
České dívky ve druhém kole základní skupiny D opět suverénně vládly a turnajem procházely naprosto dominantním způsobem. Po Egypťankách deklasovaly také Jižní Koreu, když Brenda Fruhvirtová proti Sein Myoung znovu neztratila ani gam a podruhé za sebou triumfovala 6:0, 6:0, tentokrát za pouhých sedmatřicet minut! Vzápětí na ni navázala podobně skvostným výkonem i Nikola Bartůňková, která vyprovodila Yujin Kim 6:1, 6:2. Už před polednem tak děvčata měla v kapse další bezproblémové vítězství, jež sestry Brenda + Linda Fruhvirtovy potvrdily jasně zvládnutou čtyřhrou 6:0, 6:2. Tím pádem měly svěřenkyně Tomáše Josefuse s předstihem zajištěn postup do čtvrtečního čtvrtfinále, aby se ve středu utkaly s Japonkami o prvenství v grupě. „Holky tady zatím předvádějí svůj kvalitní tenis, zaslouží pochvalu. A nezbývá než si přát, aby nám dobrá forma i pohoda vydržely co nejdéle,“ uvedl kapitán Josefus.
Chlapci ČR naopak prožili první komplikace. V duelu proti Rumunsku sice domácí vyslanec tenisového Prostějova Jakub Menšík bleskově za necelou hodinu zničil Andreie Firarua 6:0, 6:1, leč poté zaváhal Vojtěch Petr podlehnutím Alexandru Comanovi 1:6, 5:7, ačkoliv ve druhé sadě vedl již 5:2. O konečném výsledku 2:1 musel tudíž rozhodnout debl, který Jakub Menšík s Lukášem Velikem odehráli parádně 6:0, 6:4 i díky druhému dějství otočenému z 3:4. „Kubův výkon byl zase skvělý, zatímco Vojta se trápil, což se ale může stát. Podstatné je, jakým způsobem se kluci vypořádali s první těžkou situací na šampionátu. Semknuli se a čtyřhru měli pod kontrolou, takže spokojenost,“ hodnotil kapitán našich žáků Jiří Kulich. K definitivnímu potvrzení průniku mezi elitní osmičku MS Češi potřebovali ve středu neprohrát s Australany 0:3, jakýmkoliv vítězstvím by přitom udrželi nejvyšší příčku ve skupině A.

3. hrací den: potvrzená prvenství ve skupině
Dívky ČR se o triumf v grupě D utkaly s Japonskem, přičemž na kurtu cestou za dalším hladkým vítězstvím opět strávily jen minimum času. Brenda Fruhvirtová ztratila během turnaje premiérové dva gamy, přesto soupeřku Sayaku Ishii znovu zničila 6:2, 6:0. Těžší to měla Nikola Bartůňková, když proti vzpurné Mio Mushika musela otáčet druhý set z 1:3. Což ale zvládla k rozhodujícímu výsledku 6:2, 6:3. Závěrečná čtyřhra sester Lindy a Brendy Fruhvirtových pak poměrem 6:1, 7:5 stanovila, že Češky stále proplouvaly letošním MS bez ztráty kytičky – potřetí 3:0.
„Dnešní zápas byl určitě nejtěžší ve skupině, Japonky nás chvílemi dost potrápily. Nikča musela ve druhé sadě hodně zabojovat a riskující soupeřku dostat zpátky pod sebe, jednoduché to rozhodně neměla. Každopádně jsme přesvědčivým způsobem postoupili do čtvrtfinále, navíc z nejvyšší pozice, takže zatím panuje spokojenost. Po splnění úvodního cíle nás však čekají další a ještě těžší kroky v play-off, kde už každý souboj bude vyřazovací. Bez ohledu na konkrétní protivníky je naší jasnou metou zisk medaile. A s takhle silným kolektivem, jaký máme letos k dispozici, se vůbec nemusíme bát ani nahlas hovořit o útoku na titul,“ řekl Večerníku kapitán tuzemských žákyň Tomáš Josefus.
Chlapci ČR také neponechali nic náhodě a již po dvouhrách střetnutí s Austrálií si též zajistili jak třetí vítězství na probíhajícím mistrovství světa, tak postup mezi osmičku nejlepších z první příčky. Domácí Jakub Menšík zase kraloval, tentokrát anihiloval Alexandera Despoju 6:2, 6:1. Vojtěch Petr vzápětí udolal nepříjemně vzdorujícího Zacharyho Viialu 6:1, 7:5 a radost mohla propuknout naplno. Bez ohledu na následný debl, v němž Čechům o nic podstatného nešlo, přesto uspěli 7:6, 6:0 a celkově 3:0. „Věděli jsme, že k absolutní jistotě postupu musíme Australany porazit, ani prohra 1:2 nemusela za určité konstelace stačit. Z toho asi pramenila trochu větší nervozita, kterou ale oba kluci zdárně překonali. Kuba nakonec bez větších problémů, Vojta musel pořádně přebojovat druhý set. Moc nás těší, že jsme dokázali vyhrát skupinu a splnit první dílčí cíl – být v top osm. Teď zkusíme zvládnout i úvodní bitvu play-off a tím se přiblížit k získání medaile, což bychom brali jako velký úspěch,“ pověděl kapitán našich žáků Jiří Kulich.

3. hrací den: skvělí chlapci a opět suverénní holky
Trend zlepšování zápas od zápasu potvrdili nejvýše nasazení chlapci ČR. Mezi elitní osmičkou v prvním kole play-off narazili na silnou Argentinu, které však nedali ani čuchnout. Vynikající formu zase prokázal Jakub Menšík tím, jak hladce přehrál Giuliana Furlottiho 6:3, 6:1. Na turnaji stále neztratil jediný set! Parťáka vzápětí napodobil Vojtěch Petr, když coby týmová jednička smetl Nicolase Eliho působivě 6:1, 6:2. „Argentinci patřili ke spolufavoritům šampionátu, a my jsme je takhle přejeli. Paráda! Před klukama smekám, oba zvládli své singly na jedničku. Postup do semifinále znamená velký úspěch, teď zkusíme ještě víc. Pokud navážeme na dnešní výkony, je v našich možnostech vyřadit i Francouze,“ svěřoval krásné pocity spokojený kapitán českých žáků Jiří Kulich.
Jen malou chvilku po jeho svěřencích slavily průnik do top kvarteta probíhajícího MS U14 rovněž dívky ČR. Ani ve čtvrtek proti nebezpečným Filipínám (nasazeným č. 4) sice nebyla do dvouhry vyslána lídryně kolektivu Linda Fruhvirtová, ovšem její kolegyně stejně neměly vážnější potíže. Mladší sestra Brenda Fruhvirtová zmuchlala Alexu Joy Milliam dvakrát 6:1, za čtyři své singly na Hané dosud přišla o pouhé čtyři gamy – neuvěřitelná převaha! Stejně jako o den dříve musela naopak vydřít druhou sadu Nikola Bartůňková, a to nad Alexandrou Eala znova úspěšně 6:2, 7:5. Ztratit set? Takový zážitek mladé Češky na letošní prostějovské antuce pořád neznaly.
„Brenda tu zvládá svoje utkání znamenitě, v podstatě žádnou soupeřku zatím nepustila víc do hry. Nikča to má proti týmovým jedničkám těžší, ale taky si dokázala vždycky poradit včetně zvládnutí vypjatějších momentů. Dneska to bylo srovnatelné se včerejškem, opět příkladně zabrala ve druhém setu. Celkově holky spolehlivě plní roli favoritek, navíc máme ještě v záloze Lindu,“ rozebíral kapitán našich žákyň Tomáš Josefus před semifinálovou bitvou s vysoce kvalitními Kanaďankami.

5. hrací den: rozhodující debl holky zvládly, kluci padli ve dvouhrách
Mladé tenistky ČR v semifinále šampionátu na domácích kurtech TK AGROFERT Prostějov přemohly mocně vzdorující Kanadu 2:1. V úvodní dvouhře zůstala Brenda Fruhvirtová věrna své špičkové formě na Hané a povodila si Kaylu Cross famózně 6:3, 6:1. Ve druhém singlu Nikoly Bartůňkové proti Victorii Mboko však přes dobrý start přišla nejen první ztracená sada týmu na turnaji, ale posléze i prohraný duel 6:4, 3:6, 2:6. Tím pádem musel o postupujícím rozhodnout závěrečný debl, který dlouho byl naprosto vyrovnaný i maximálně dramatický. Leč sestry Linda a Brenda Fruhvirtovy nelehkou situaci ustály, aby zvládnutím špičkové přestřelky 7:6, 6:3 poslaly národní trikolóru do sobotního finále proti USA. „Kanaďanky jsou velice silné, což potvrdily. Jejich jednička skvěle otočila druhý singl, hodně těžké nám to udělaly i ve čtyřhře. Pořád jsem ale holkám naprosto věřil, že prodají své schopnosti a ukážou jak větší tenisovou kvalitu, tak pevné nervy. Což se přesně stalo. Teď zbývá poslední krok ke splnění našeho jediného cíle – získat titul. Loňskému mančaftu to těsně nevyšlo, my to, pevně věřím, dokážeme,“ prohlásil odhodlaně kapitán talentovaných Češek Tomáš Josefus.
Chlapci ČR museli naopak překousnout smutek ze semifinálového vyřazení. S Francií sice svedli zcela rovnocennou bitvu, ovšem obě dvouhry o fous prohráli. Jakub Menšík nedotáhl slibně rozjeté střetnutí proti Gabrielovi Debru, ve druhém setu ztratil vedení a nakonec padl 6:3, 5:7, 1:6. Prostějovský plejer tím zaváhal prvně během aktuálního MS. Podobně bolestně podlehl Vojtěch Petr, když s Antoinem Ghibaudem v soudném třetím setu vyrovnal z 2:5 na 5:5 včetně odvrácení jednoho mečbolu, druhý zažehnal za stavu 5:6. Jenže vzápětí porážka stejně nastala a nejvýše nasazení Češi se tak museli spokojit se zápasem o třetí místo proti Chorvatsku. „S Francouzi jsme na podobné herní úrovni, rozhodovaly maličkosti. Které v klíčových momentech zvládli trochu lépe oni. Přesto klukům nemám co vytknout, bojovali ze všech sil. Chyběl kousek a tak to na světovém šampionátu v utkáních o medaile chodí. Účast mezi elitní čtyřkou přesto považuji za velký úspěch, jenž můžeme stvrdit ziskem bronzu. Samozřejmě se o něj porveme na maximum,“ burcoval kapitán našich žáků Jiří Kulich.

6. hrací den: medailové štěstí a dvě medaile
Hitem závěrečného dne MS z hlediska organizátorů samozřejmě bylo finále děvčat mezi Českou republikou a USA. Na dvorci číslo 1 se zprvu odvíjelo nefalšované obří drama. Brenda Fruhvirtová proti Tsehay Driscoll neodstartovala nejlépe a za stavu 1:3 při obětavém vybírání míčku vrazila hlavou do reklamního banneru, načež se jí z rány spustila krev.
Během chvilky měla blonďaté vlasy zbarvené do ruda, vypadalo to dost hrozivě. „Hned jsem si vzal medical time na ošetření lékařem a naštěstí se ukázalo, že jde pouze o menší oděrku. Navíc Brendu tenhle moment vůbec nepoznamenal, spíš naopak. Od návratu na kurt už byla lepší hráčkou, nepříznivý vývoj těžkého utkání zaslouženě otočila na 7:5, 6:4. A musím jí vyseknout poklonu jak za příkladnou obětavost, tak za mentální odolnost,“ chválil mladší z dua megatalentů Fruhvirtových kapitán nároďáku Tomáš Josefus. Následně vyslal do boje Brendinu starší sestru Lindu, která coby týmová jednička vůbec poprvé na turnaji absolvovala dvouhru. „Má naštípnutý malíček na levé ruce, proto jsme ji celý týden šetřili,“ přiznal Josefus. Navzdory nepříjemnému zdravotnímu handicapu však L. Fruhvirtová naplno ukázala, jak obrovským výkonnostním potenciálem disponuje. Kvalitní Clervie Ngounoue nekompromisně zatloukla do antuky 6:0, 6:1 (!!) a po téhle spanilé krasojízdě mohla propuknout zlatá radost – 2:0, rozhodnuto!
„Linda zahrála fantasticky, ale absolutorium zaslouží celý náš soudržný kolektiv. Holky překonaly zdravotní problémy, bojovaly jedna za druhou a pevně šly za cílem, který jsme si před šampionátem společně dali: získat titul. Není snadné plnit roli favorita, ovšem slečny se s tím vyrovnaly obdivuhodně. A s jediným ztraceným singlem v semifinále proti Kanadě si právem došly pro suverénní triumf,“ usmíval se šťastný Josefus.
Vítězně zakončili mistrovství také chlapci ČR. Na centrálním dvorci AGROFERT Arény přetlačili v nervydrásajícím duelu o třetí místo Chorvatsko 2:1 a umocnili tím všeobjímající euforii pořádající země. Mladí Češi se přitom nadřeli, když Lukáš Velik podlehl Mateji Dodigovi 6:3, 6:7, 1:6 a tím pádem museli otáčet vývoj střetnutí. Podařilo se to díky super výkonu Vojtěcha Petra proti Dino Prizmicovi (6:3, 6:3) i deblové parádě dvojice Jakub Menšík, Vojtěch Petr v psychicky zvládnutém souboji infarktových koncovek s párem Patrik Jurina, Dino Prizmic (7:5, 7:5).
„Elitní kvarteto bylo na letošním šampionátu strašně vyrovnané, z mého pohledu jsme mohli klidně skončit první, nebo taky zůstat bez medaile. Což se naštěstí nestalo, protože kluci proti Chorvatům ohromně zabojovali. Ustáli to jak herně, tak v hlavách. Loni bylo stříbro velkou senzací, tentokrát je bronz vyústěním kvalit našeho letošního mančaftu. Určitě můžeme být spokojení už i z toho důvodu, že vždycky je lepší turnaj uzavřít vítězstvím než porážkou,“ ohlédl se kapitán národního výběru žáků Jiří Kulich.

SLAVNOSTNÍ ZAKONČENÍ
Vyhlášení výsledků tradičně proběhlo v AGROFERT Aréně. Dekorováni při něm byli všichni medailisté, přičemž nechyběl jejich slavnostní nástup a hodnotící projev zástupkyně Mezinárodní tenisové federace Kristie Boogert. Právě vyslankyně ITF společně s náměstkem primátora statutárního města Prostějov Janem Krchňavým a ředitelkou turnaje Petrou Černoškovou předávali cenné kovy, trofeje i další ceny nejlepším družstvům čerstvě dobojovaného World Junior Tennis Finals 2019. Pochopitelně zazněly státní hymny vítězných krajin, tedy České republiky a USA (jeho mladíci ve finále zdolali Francii 2:1). Na premianty MS U14 se pak za zvuků slavné skladby We Are The Champions snášely zlaté konfety, aby celou akci jako obvykle ukončila Petra Černošková závěrečnou oficiální větou včetně rozloučení se všemi aktéry.

Total Comments

  • Makovec
  • Rock memory of
  • Elite
  • Farmářské trhy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Půjdete v tomto týdnu do Prostějova na tenis?

P3_moravian_husserle
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Uzavírka zatím bez problémů.

Už druhým týdnem je v platnosti uzavírka jedné z nejfrekventovanějších ulic v Prostějově. Zatímco dělníci už pracují na rekonstrukci povrchu vozovky na Vápenici, doprava v centru Prostějova nijak nekolabuje a řidiči v klidu využívají objízdných tras. Jen aby to tak vydrželo.

Místo basy podmínka.

Vrchní soud v Olomouci byl zcela jiného názoru než Krajský soud v Brně. Bývalý předseda mládežnického hokejového klubu LHK Jestřábi spolek Michal Tomiga uspěl u odvolacího soudu, který mu za dotační podvod ve známé kauze změnil pětiletý nepodmíněný trest na tříletou podmínku.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Jiří Vrba

Nestor pivínské zábavy se stal Největším Hanákem! Divadelník ze spolku Větřák Jiří Vrba dosáhl vítězství v prestižní anketě vyhlašované Hanáckou Kyselkou.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

100


Další „stovkařce“ v Prostějově přišel osobně poblahopřát první náměstek primátora Jiří Pospíšil. Paní Božena Zikušková oslavila kulaté narozeniny v plné svěžesti a pohodě.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„JAK MŮŽETE VYCHOVÁVAT DĚTI, KDYŽ OBA FETUJETE A KRADETE?!“

Soudce Okresního soudu v Prostějově Petr Vrtěl se v případě Ondřeje Smékala přiklonil k nejvyššímu možnému trestu, tedy dvouletému trestu domácího vězení.

Total Comments

-