Příjemnou noc, dnes je čtvrtek 2.7.2020
svátek slaví Patricie,
zítra Radomír
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 Dlouhých šest let nechyběl v Top Ten ani na jediný týden tenista prostějovského TK Agrofert Tomáš Berdych. Sedmkrát končil sezónu mezi nejlepší desítkou. Vyhrál celou řadu nesmírně obtížných zápasů, dokázal porazit Rogera Federera, Novaka Djokoviče i Rafaela Nadala. Na okruhu ATP získal třináct titulů, dvakrát dotáhl společně s Radkem Štěpánkem národní tým k vítězství v Davis Cupu. Nedosáhl pouze na grandslam, maximem byla finálová účast ve Wimbledonu v roce 2010. Především proto, že hrál ve výjimečné éře „Velké trojky“ a ta na vrchol pustila někoho jiného pouze výjimečně. Berdycha, který byl vždy stoprocentní profesionál, zastavily zdravotní problémy. Kvůli nim v průběhu londýnského Turnaje mistrů oznámil konec kariéry. Loučí se nejlepší český tenista 21. století, nejlepší hráč světa, který nedosáhl na grandslamový titul. „Tomáš prožil neuvěřitelně dobrou kariéru. Je zřejmě vůbec nejlepší z hráčů své generace, kteří nevyhráli grandslam. Kdyby hrál v jiné éře, pravděpodobně by pár titulů měl,“ prohlásil Mats Wilander, bývalá světová jednička.Na okruhu ATP byl rodák z Valašského Meziříčí, který podstatnou část kariéry spojil s prostějovských klubem, dlouhých sedmnáct let. Poprvé na sebe výrazně upozornil v roce 2004, kdy v Palermu získal premiérový titul, senzaci ale způsobil především na olympiádě v Aténách, kde ve 2. kole vyřadil tehdejší světovou jedničku Rogera Federera. Web Bleacher Report tento duel v žebříčku 25 největších propadáků v dějinách olympijského tenisu zařadil dokonce na 2. místo. „Je to největší vítězství,“ jásal na olympijských kurtech Berdych v době, kdy začínal dobývat svět.
O rok později již poskočil do třetí světové desítky a senzačně získal titul na turnaji Masters 1000 v Paříži. Cesta mezi absolutní elitu se otevřela. Od roku 2007 do roku 2016 pouze ve dvou letech nezískal ani jeden turnajový titul. Jednou to bylo v roce 2010, kdy byl nejblíže ke grandslamovému triumfu. Ve Wimbledonu dokázal porazit Federera i Djokoviče, v rozhodujícím zápase se však musel sklonit před Rafaelem Nadalem. Právě po tomto turnaji se poprvé dostal do světové desítky, ve které se nepřetržitě udržel dlouhých šest let. „Vždy jsem se snažil podávat co nejlepší výkony. Vnímal jsem, že každý rok se na konci sečte a ohodnotí a měřítkem je postup na Turnaj mistrů. Podařilo se mi to šestkrát. To jsem si pak mohl říct, že to byla dobrá sezóna,“ přiblížil své uvažování úspěšný tenista, který v jednom případě musel, přes postup, start na závěrečném podniku sezóny kvůli zranění vynechat.
Dokonalé kariéře chyběl snad jen ten grandslamový titul. V Londýně byl Berdych blízko, jeho sen rozbil španělský ranař Nadal ve třech setech. „Musím na rovinu říct, že tam nebylo nic, co jsem mohl udělat o moc lépe. Byl jsem prostě druhý. Třeba v semifinále s Djokovičem vím, že bych našel chyby, i když jsem ho vyhrál. Ale ve finále jsem prostě stál proti zkušenostem. Bylo to pro mě první finále, první wimbledonské. Ale nevzpomínám na to s hořkostí. Nástup, vyhlášení, všechno jsem si to užil i tak,“ ohlédl se Berdych.

Solitér týmovým hráčem

Samostatnou kapitolou kariéry byly starty v národním týmu v Davis Cupu. Berdych reprezentoval dlouhých třináct let a odehrál 67 zápasů. Hned v 50 dokázal zvítězit. Vyrostl ve velkou oporu, stal se klíčovým hráčem a bez jeho startů by Česká republika nemohla dvakrát po sobě vyhrát nejvýznamnější týmovou soutěž. „Každé soutěžní utkání na turnajích jsem bral vážně, ale zápasy v Davis Cupu byly výjimečné. Tenisté nemají moc možností reprezentovat a po světě nemají tisícové davy fanoušků v hledišti. O to víc jsme si užívali, když v Praze nebo Ostravě plná hala skandovala ‚Češi do toho!‘ Na to se nezapomíná,“ přiblížil svůj vztah k týmové soutěži hráč, který byl společně se Štěpánkem páteří reprezentace.
Přímo na kurtu zažil neuvěřitelnou reprezentační éru, kterou odstartoval v roce 2005 pád ze světové skupiny po liberecké porážce 2:3 s Německem. Berdych vyhrál dvě pětisetové bitvy s Haasem a Kieferem, sestup ovšem neodvrátil. Tým se dokázal vrátit mezi elitu a začal stoupat nahoru. „Nezapomenutelná byla baráž se Švýcarskem v roce 2007, kdy do Prahy přijel Federer s Wawrinkou. Světovou skupinu jsme zachránili a přišly skvělé ročníky. První vrchol přišel o dva roky později. V semifinále jsme měli v Poreči domácí prostředí a prošli do finále v Barceloně. Tehdy jsme si po porážce ještě na kurtu řekli, že tu mísu stejně vyhrajeme. A podařilo se nám to dvakrát po sobě. Bylo to neskutečné,“ ohlédl se za duely v reprezentačním dresu Berdych.
Kromě úspěchů si do dalšího života odnese v srdci pocit týmové sounáležitosti. „Vždycky jsme se na srazy a týdenní pobyty těšili. Po samostatném putování po turnajích přišla vždy skvělá změna. Spoustu společné legrace. Je něco úplně jiného být týden v partě, společně trénovat, večeřet, stále se o něco sázet, dělat legrácky. Užil jsem si to vrchovatě,“ usmívá se dnes již bývalý profesionální tenista.
V jednom z příštích čísel vám přineseme rozhovor s Tomášem Berdychem.Total Comments

  • Rock memory of
  • Elite
  • Vestour
  • KSČM
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Půjdete v tomto týdnu do Prostějova na tenis?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Dražší, ale ekologičtější.

Vedení prostějovského magistrátu se rozhodlo při ničení plevele v různých lokalitách města upřednostnit spaření zeleně technologií téměř vařící vody nebo páry. Upozaděny jsou tak chemické přípravky, především tolik kritizovaný Roundup. Má to ale jeden háček, ekologické ničení plevele bude mnohem dražší.

Vydržel jen rok.

Když byl 1. června loňského roku po vítězství ve výběrovém řízení jmenován po Janu Páleníkovi ředitelem Národního domu v Prostějově, měl s tímto zařízením velkolepé plány. Jiří Hloch však ve funkci vydržel jen něco málo přes jeden rok. Minulý týden byl městem odvolán z několika důvodů.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Vladimír Franz

Hudební skladatel, výtvarník a vysokoškolský profesor nadchl v kostele Povýšení svatého Kříže varhanním koncertem. Prostějované si pak ve Zlaté bráně mohli prohlédnout také jeho výstavu obrazů.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

61


Přesně tolik dní bude uzavřena jedna z nejfrekventovanějších komunikací v Prostějově. Už tuto středu bude zahájena rekonstrukce povrchu vozovky na Vápenici, která potrvá až do konce prázdnin.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„ŽENY MAJÍ ŠITÍ V GENECH! ŠKODA ŽE SE MU VÍCE NEVĚNUJÍ...“

Jana Komárková navrhuje pro Ptenské dětské divadlo nádherné kostýmy a v exkluzivním rozhovoru pro Večerník (čtěte na straně 10) vyzývá své pohlaví k větší aktivitě s jehlou a nití.

Total Comments

-