Dobré ráno, dnes je středa 30.9.2020
svátek slaví Jeroným,
zítra Igor

Loňské klopýtnutí těsně před Vánocemi se neopakovalo, naše volejbalistky se s kalendářním rokem 2013 rozloučily příznivým výsledkem. V 13. kole UNIQA extraligy 2013/14 porazily vzdor špatnému začátku nebezpečný Olymp Praha, zvýšily náskok v čele tabulky na osm bodů a svátky tak mohou prožít v klidu i pohodě.

Žádná známka po únavě z těžkého programu nebyla na Hanačkách v úvodu vidět. Až za stavu 7:4 si vybraly hodně slabou chvíli a osmi body v řadě nechaly soupeřky razantně promluvit do průběhu vstupní sady. Tahle velice dlouhá šňůra na 7:12 mohla být pro favorizovaný tým fatální, zvlášť když následné zlepšení (14:15) vystřídaly další chyby a dobře hrající Olymp znovu utekl (15:19, 16:22). Odvrátit tento úder se vékáčku už opravdu nepovedlo, ani zdaleka nedošlo na vyrovnanou koncovku – 18:25.

Recept na prolomení vzniklé nepohody našly domácí plejerky zkraje druhé části a měla podobu vlastní bodové série z 2:2 na 6:2. Trápení se však zase vrátilo ze dvou hlavních důvodů: kvůli nepřesné přihrávce a hůř fungující obraně. Výběr PVK většinou neměl potíže se útočně prosazovat, tudíž poměrně brzy vyrovnal na 11:11. Rozhodující pro celý set byl hned vzápětí nový trhák Agelek ofenzivně řízený Steenbergen (15:11), získaný náskok poté ještě narostl – 25:18.

Zkvalitnění prostějovského příjmu nahlodala v samotném zárodku třetího dějství výborná Hodanová (0:3), ovšem hostitelkám pomohl bleskový kontr při účinné plachtě Hutinski (4:3). Po této herní výměně názorů měly mírně navrch Čadovy svěřenky, leč definitivně utéct Pražankám se jim dlouho nedařilo. Klíčem k momentálnímu zlomení odporu hostí se vedle zpřesnění všech činností staly především smečařská průraznost Carter a pozitivní přínos střídající dvojice Markevich – Hutinski, s touhle podporou mančaft VK dokormidloval k jednosetovému vedení – 25:19.

Zpátky do střetnutí vrátily družinu z metropole ČR skvělé bloky na začátku čtvrté sady. Pohledný mač opět nabral vyrovnaný směr a každý chvilku tahal pilku, ale jen do okamžiku, kdy na tabuli svítilo skóre 7:7. Vzápětí vedoucí družstvo soutěže prchnulo na 13:8, což mu dodalo ještě víc jistoty i volejbalové převahy. Naopak Olympačkám jakoby už došel dech, dopouštěly se mnoha nepřesností a na výsledkové překvapení tak nedosáhly – 25:19 a 3:1.

Pozápasové ohlasy

Miroslav Čada (hlavní trenér VK AGEL Prostějov): „Jsem rád, že jsme utkání nakonec zvládli. Náš program byl poslední dobou enormně náročný, sehrát čtyři velmi těžké zápasy během osmi dnů s cestováním do Cannes a zpět není úplně jednoduché. Únava i menší koncentrace se projevily v prvním setu, kdy holky špatně řešily lehké míče a umožnily jít Olympu do vedení. Od druhé sady se však celý tým postupně lepšil a soupeře přehrál hlavně útokem, což vedlo k zaslouženému vítězství.“

Solange Soares (kapitánka VK AGEL Prostějov): „Začátek nebyl z naší strany dobrý, i když jsme Olymp rozhodně nepodcenily. Spíš nám nějakou dobu trvalo rozhýbat ztuhlé nohy a nabrat vyšší tempo, což přišlo během druhého setu. Pak už jsme si vývoj zápasu hlídaly a máme radost ze splnění role favorita v posledním letošním utkání.“

Stanislav Mitáč (hlavní trenér PVK Olymp Praha): „Za normálních okolností bych to hodnotil jako náš dobrý výkon, protože jsme podlehli až po boji a získali set. Ale vzhledem k únavě domácích z náročného programu jsme si z Prostějova tentokrát mohli odvézt víc, soupeřky viditelně neměly svůj ideální den. Bohužel jsme po vydařené úvodní sadě doplatili na zhoršený útok, s takovým zakončením tady prostě nešlo uspět. Byť všechny ostatní činnosti zvládly holky na velmi solidní úrovni.“

Iveta Halbichová (kapitánka PVK Olymp Praha): „V prvním setu jsme hrály odvážně, vycházelo nám podání. Tím pádem Prostějov hůř přihrával a dařilo se nám jej ubránit. Od druhého setu se ale příjem soupeře zlepšil, zatímco naše obrana zhoršila. Škoda, že jsme neudržely kvalitní výkon z úvodu po celý zápas.“

VK AGEL Prostějov – PVK Olymp Praha 3:1 (-18, 18, 19, 19)

Rozhodčí: Dziacký a Pecháček. Čas: 99 minut. Diváků: 400.

Sestava Prostějova: Borovinšek, Carter, Kossányiová, Steenbergen, Vincourová, Malesevic, libero Jášová – Hutinski, Markevich, Soares. Trenér: Miroslav Čada.

Sestava Olympu: Hodanová, Kvapilová, Sládková, Halbichová, Mlejnková, Mudrová, libero Dostálová – Kopecká, Jančaříková, Škrampalová, Vinklerová. Trenér: Stanislav Mitáč.

Bodový vývoj – první set: 2:0, 3:3, 6:3, 7:4, 7:12, 9:12, 11:13, 11:15, 14:15, 15:19, 16:22, 18:23, 18:25. Druhý set: 2:2, 6:2, 9:5, 9:7, 10:9, 11:11, 15:11, 19:12, 20:14, 22:14, 23:17, 25:18. Třetí set: 0:3, 4:3, 6:4, 7:6, 9:6, 9:9, 12:9, 12:11, 15:11, 17:14, 19:14, 20:17, 22:17, 24:18, 25:19. Čtvrtý set: 1:0, 1:2, 3:2, 3:4, 5:4, 7:7, 9:7, 13:8, 14:11, 16:11, 18:12, 20:13, 20:15, 22:15, 22:18, 25:19.