Příjemnou noc, dnes je pátek 10.7.2020
svátek slaví Libuše a Amálie,
zítra Olga
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Volby do Parlamentu Poslanecké sněmovny České republiky by podle všeobecného průzkumu a zpracovaného modelu vyhrálo hnutí ANO 2011, kterým by odevzdalo hlas zhruba sedmadvacet procent Čechů. Druhá by skončila ČSSD se ziskem 13,5 procenta. Hranici pro vstup do Sněmovny by překonalo osm stran. Výsledky průzkumu zveřejnila agentura Median v pátek 29. září, o týden později se přidala STEM/MARK. Jít k urnám chce určitě téměř polovina voličů, dalších dvacet procent obyvatelstva to zvažuje.

Přestože podle všech průzkumů hnutí ANO 2011 stále vede, jeho podpora podle aktuálních výsledků agentur z poslední doby stagnuje okolo hranice 26 až 27 procent. Podobně je na tom i sociální demokracie, jejíž přízeň voličů se pohybuje kolem 14 procent. Pokračuje pozvolný propad KSČM a oproti poslednímu měsíci klesla i voličská přízeň TOP 09.
Komunisty by podle modelu Medianu volilo 12,5 procenta lidí, čtvrté ODS by dalo hlas 9,5 procenta voličů. TOP 09 výzkum přisuzuje sedm procent, SPD Tomio Okamury o půl procentního bodu méně. Piráti a lidovci mají shodně šanci na zisk šesti procent hlasů. „Z uvolnění části protestních hlasů KSČM a stagnace ANO 2011 těží SPD Tomia Okamury, která stále mírně roste a aktuálně by dostala určitě okolo šest a půl procenta hlasů, reálně pak deset procent,“ potvrzuje Daniel Prokop z agentury Median. Dle průzkumu agentury STEM/MARK, který eviduje stejné pořadí na medailových pozicích, by se však Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury vyhoupla dokonce na čtvrté místo. I v tomto případě by se do sněmovny dostali ještě občanští demokraté, Piráti, TOP 09 a lidovci.
Oproti minulému měření také výrazně vzrostla podpora Pirátů, kteří posílili především mezi voliči do 35 let, což jde podle autorů průzkumu mimo jiné na úkor TOP 09. Piráti rovněž těží ze zvýšené volební angažovanosti studentů a dalších svých potenciálních cílových skupin. Bez zastoupení ve Sněmovně by podle Medianu zůstali Starostové a nezávislí, Zelení i Svobodní.
Potenciál na úspěch tedy nadále eviduje deset stran. „Vstup do sněmovny ale mají díky dostatečně velkému jádru voličů jistý pouze čtyři až pět stran,“ upozorňuje agentura.
Největší si tedy uchovává zmíněné hnutí ANO 2011. „V případě zisku všech voličů, kteří jeho volbu vážně zvažují a nevylučují účast, by útočilo na zisk okolo dvaatřiceti procent,“ uvádí Prokop. Zisk pouze přesvědčených voličů by však stačil jen na 19 procent. Právě okolo této hranice se pohybuje i volební potenciál ČSSD. Pokud by ale pro sociální demokraty hlasovali jen pevně rozhodnutí voliči, stačilo by to pouze na procent deset. Potenciál KSČM se pohybuje pod hladinou zisku z roku 2013, kdy komunisty volilo 14,5 procenta lidí.
Průzkum STEM/MARK také ukázal, že ze zhruba pěti milionů lidí, kteří hodlají volit, víc než milion zatím neví, pro koho bude hlasovat. „Nejde jen o to, že čtvrtina voličů neví, komu dají hlas. Ale další polovina z nich dnes dokonce ještě není schopna nějaké konkrétní strany zvažovat. To může výsledek voleb hodně ovlivnit,“ uvedl ředitel výzkumu Pavel Šimoník.
Zajímavé také je, podle čeho se u voleb rozhodují. Víc než třetina dotázaných občanů uvedla volební program, zhruba čtvrtina zaměření a orientaci strany, sedmnáct procent lákají osobnosti na kandidátce. Skoro desetina lidí volí určitou stranu ze zvyku nebo tradice.
Za premiéra by si 26 procent lidí přálo šéfa ANO 2011 Andreje Babiše, 11 procent Okamuru a desetina volebního lídra ČSSD Lubomíra Zaorálka. Případné trestní stíhání premiéra by vadilo šesti z deseti Čechů.

Total Comments

  • Makovec
  • Rock memory of
  • Elite
  • Farmářské trhy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Půjdete v tomto týdnu do Prostějova na tenis?

P3_moravian_husserle
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Uzavírka zatím bez problémů.

Už druhým týdnem je v platnosti uzavírka jedné z nejfrekventovanějších ulic v Prostějově. Zatímco dělníci už pracují na rekonstrukci povrchu vozovky na Vápenici, doprava v centru Prostějova nijak nekolabuje a řidiči v klidu využívají objízdných tras. Jen aby to tak vydrželo.

Místo basy podmínka.

Vrchní soud v Olomouci byl zcela jiného názoru než Krajský soud v Brně. Bývalý předseda mládežnického hokejového klubu LHK Jestřábi spolek Michal Tomiga uspěl u odvolacího soudu, který mu za dotační podvod ve známé kauze změnil pětiletý nepodmíněný trest na tříletou podmínku.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Jiří Vrba

Nestor pivínské zábavy se stal Největším Hanákem! Divadelník ze spolku Větřák Jiří Vrba dosáhl vítězství v prestižní anketě vyhlašované Hanáckou Kyselkou.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

100


Další „stovkařce“ v Prostějově přišel osobně poblahopřát první náměstek primátora Jiří Pospíšil. Paní Božena Zikušková oslavila kulaté narozeniny v plné svěžesti a pohodě.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„JAK MŮŽETE VYCHOVÁVAT DĚTI, KDYŽ OBA FETUJETE A KRADETE?!“

Soudce Okresního soudu v Prostějově Petr Vrtěl se v případě Ondřeje Smékala přiklonil k nejvyššímu možnému trestu, tedy dvouletému trestu domácího vězení.

Total Comments

-