Příjemnou noc, dnes je úterý 29.9.2020
svátek slaví Michal,
zítra Jeroným
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Volby do Parlamentu Poslanecké sněmovny České republiky by podle všeobecného průzkumu a zpracovaného modelu vyhrálo hnutí ANO 2011, kterým by odevzdalo hlas zhruba sedmadvacet procent Čechů. Druhá by skončila ČSSD se ziskem 13,5 procenta. Hranici pro vstup do Sněmovny by překonalo osm stran. Výsledky průzkumu zveřejnila agentura Median v pátek 29. září, o týden později se přidala STEM/MARK. Jít k urnám chce určitě téměř polovina voličů, dalších dvacet procent obyvatelstva to zvažuje.

Přestože podle všech průzkumů hnutí ANO 2011 stále vede, jeho podpora podle aktuálních výsledků agentur z poslední doby stagnuje okolo hranice 26 až 27 procent. Podobně je na tom i sociální demokracie, jejíž přízeň voličů se pohybuje kolem 14 procent. Pokračuje pozvolný propad KSČM a oproti poslednímu měsíci klesla i voličská přízeň TOP 09.
Komunisty by podle modelu Medianu volilo 12,5 procenta lidí, čtvrté ODS by dalo hlas 9,5 procenta voličů. TOP 09 výzkum přisuzuje sedm procent, SPD Tomio Okamury o půl procentního bodu méně. Piráti a lidovci mají shodně šanci na zisk šesti procent hlasů. „Z uvolnění části protestních hlasů KSČM a stagnace ANO 2011 těží SPD Tomia Okamury, která stále mírně roste a aktuálně by dostala určitě okolo šest a půl procenta hlasů, reálně pak deset procent,“ potvrzuje Daniel Prokop z agentury Median. Dle průzkumu agentury STEM/MARK, který eviduje stejné pořadí na medailových pozicích, by se však Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury vyhoupla dokonce na čtvrté místo. I v tomto případě by se do sněmovny dostali ještě občanští demokraté, Piráti, TOP 09 a lidovci.
Oproti minulému měření také výrazně vzrostla podpora Pirátů, kteří posílili především mezi voliči do 35 let, což jde podle autorů průzkumu mimo jiné na úkor TOP 09. Piráti rovněž těží ze zvýšené volební angažovanosti studentů a dalších svých potenciálních cílových skupin. Bez zastoupení ve Sněmovně by podle Medianu zůstali Starostové a nezávislí, Zelení i Svobodní.
Potenciál na úspěch tedy nadále eviduje deset stran. „Vstup do sněmovny ale mají díky dostatečně velkému jádru voličů jistý pouze čtyři až pět stran,“ upozorňuje agentura.
Největší si tedy uchovává zmíněné hnutí ANO 2011. „V případě zisku všech voličů, kteří jeho volbu vážně zvažují a nevylučují účast, by útočilo na zisk okolo dvaatřiceti procent,“ uvádí Prokop. Zisk pouze přesvědčených voličů by však stačil jen na 19 procent. Právě okolo této hranice se pohybuje i volební potenciál ČSSD. Pokud by ale pro sociální demokraty hlasovali jen pevně rozhodnutí voliči, stačilo by to pouze na procent deset. Potenciál KSČM se pohybuje pod hladinou zisku z roku 2013, kdy komunisty volilo 14,5 procenta lidí.
Průzkum STEM/MARK také ukázal, že ze zhruba pěti milionů lidí, kteří hodlají volit, víc než milion zatím neví, pro koho bude hlasovat. „Nejde jen o to, že čtvrtina voličů neví, komu dají hlas. Ale další polovina z nich dnes dokonce ještě není schopna nějaké konkrétní strany zvažovat. To může výsledek voleb hodně ovlivnit,“ uvedl ředitel výzkumu Pavel Šimoník.
Zajímavé také je, podle čeho se u voleb rozhodují. Víc než třetina dotázaných občanů uvedla volební program, zhruba čtvrtina zaměření a orientaci strany, sedmnáct procent lákají osobnosti na kandidátce. Skoro desetina lidí volí určitou stranu ze zvyku nebo tradice.
Za premiéra by si 26 procent lidí přálo šéfa ANO 2011 Andreje Babiše, 11 procent Okamuru a desetina volebního lídra ČSSD Lubomíra Zaorálka. Případné trestní stíhání premiéra by vadilo šesti z deseti Čechů.

Total Comments

  • Vinotéka Hruška
  • ČSSD
  • Interforst
  • Bellis
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak byste řešili vzrůstající pandemii koronaviru?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Smích s klasikou.

Koronavir – nekoronaavir, prostějovská veřejnost chce žít! Není proto divu, že letní promítání na nádvoří zámku mělo značnou diváckou kulisu. A co dávali? No přece klasickou českou komedii Postřižiny! A organizátoři vsadili na dobrou kartu, když se rozhodli pro film nedávno zesnulého režiséra Menzla!

 

Lidová tvořivost před volbami.
Předvolební kampaně politických stran a hnutí nabírají na intenzitě a s tím také množství různých billboardů či plakátů v ulicích města. A stejně jako před každými volbami se tyto propagační záležitosti stávají terčem vandalů. Mnoha politikům tak přibyly vousy, vlasy, dokonce mají propíchnuté oči...

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Petr JANDA

Nestárnoucí rocker řádil uplynulou sobotu večer se svým Olympicem na pláži U Vrbiček na plumlovské přehradě. Jak? Jako zamlada!

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

47 722

Město Prostějov má v tuto chvíli přesně tolik obyvatel. Jejich počet rok od roku klesá a doby, kdy jsme se chlubili více než padesátitisícovým městem, jsou dávno pryč.

33

Total Comments

Výrok týdne

„ONI POTŘEBUJÍ MASY, KTERÉ BY DĚLALY BEZ REPTÁNÍ TO, CO CHTĚJÍ. TO JSME JIM KAZILI...“

Jednadevadesátiletý Ladislav „Bor“ Šín, který byl u znovuzaložení skautů v Konici v roce 1991, takto promluvil ke komunistům.

Total Comments

-