Dobré odpoledne, dnes je pátek 6.12.2019
svátek slaví Mikuláš,
zítra Ambrož a Benjamín
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Volby do Parlamentu Poslanecké sněmovny České republiky by podle všeobecného průzkumu a zpracovaného modelu vyhrálo hnutí ANO 2011, kterým by odevzdalo hlas zhruba sedmadvacet procent Čechů. Druhá by skončila ČSSD se ziskem 13,5 procenta. Hranici pro vstup do Sněmovny by překonalo osm stran. Výsledky průzkumu zveřejnila agentura Median v pátek 29. září, o týden později se přidala STEM/MARK. Jít k urnám chce určitě téměř polovina voličů, dalších dvacet procent obyvatelstva to zvažuje.

Přestože podle všech průzkumů hnutí ANO 2011 stále vede, jeho podpora podle aktuálních výsledků agentur z poslední doby stagnuje okolo hranice 26 až 27 procent. Podobně je na tom i sociální demokracie, jejíž přízeň voličů se pohybuje kolem 14 procent. Pokračuje pozvolný propad KSČM a oproti poslednímu měsíci klesla i voličská přízeň TOP 09.
Komunisty by podle modelu Medianu volilo 12,5 procenta lidí, čtvrté ODS by dalo hlas 9,5 procenta voličů. TOP 09 výzkum přisuzuje sedm procent, SPD Tomio Okamury o půl procentního bodu méně. Piráti a lidovci mají shodně šanci na zisk šesti procent hlasů. „Z uvolnění části protestních hlasů KSČM a stagnace ANO 2011 těží SPD Tomia Okamury, která stále mírně roste a aktuálně by dostala určitě okolo šest a půl procenta hlasů, reálně pak deset procent,“ potvrzuje Daniel Prokop z agentury Median. Dle průzkumu agentury STEM/MARK, který eviduje stejné pořadí na medailových pozicích, by se však Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury vyhoupla dokonce na čtvrté místo. I v tomto případě by se do sněmovny dostali ještě občanští demokraté, Piráti, TOP 09 a lidovci.
Oproti minulému měření také výrazně vzrostla podpora Pirátů, kteří posílili především mezi voliči do 35 let, což jde podle autorů průzkumu mimo jiné na úkor TOP 09. Piráti rovněž těží ze zvýšené volební angažovanosti studentů a dalších svých potenciálních cílových skupin. Bez zastoupení ve Sněmovně by podle Medianu zůstali Starostové a nezávislí, Zelení i Svobodní.
Potenciál na úspěch tedy nadále eviduje deset stran. „Vstup do sněmovny ale mají díky dostatečně velkému jádru voličů jistý pouze čtyři až pět stran,“ upozorňuje agentura.
Největší si tedy uchovává zmíněné hnutí ANO 2011. „V případě zisku všech voličů, kteří jeho volbu vážně zvažují a nevylučují účast, by útočilo na zisk okolo dvaatřiceti procent,“ uvádí Prokop. Zisk pouze přesvědčených voličů by však stačil jen na 19 procent. Právě okolo této hranice se pohybuje i volební potenciál ČSSD. Pokud by ale pro sociální demokraty hlasovali jen pevně rozhodnutí voliči, stačilo by to pouze na procent deset. Potenciál KSČM se pohybuje pod hladinou zisku z roku 2013, kdy komunisty volilo 14,5 procenta lidí.
Průzkum STEM/MARK také ukázal, že ze zhruba pěti milionů lidí, kteří hodlají volit, víc než milion zatím neví, pro koho bude hlasovat. „Nejde jen o to, že čtvrtina voličů neví, komu dají hlas. Ale další polovina z nich dnes dokonce ještě není schopna nějaké konkrétní strany zvažovat. To může výsledek voleb hodně ovlivnit,“ uvedl ředitel výzkumu Pavel Šimoník.
Zajímavé také je, podle čeho se u voleb rozhodují. Víc než třetina dotázaných občanů uvedla volební program, zhruba čtvrtina zaměření a orientaci strany, sedmnáct procent lákají osobnosti na kandidátce. Skoro desetina lidí volí určitou stranu ze zvyku nebo tradice.
Za premiéra by si 26 procent lidí přálo šéfa ANO 2011 Andreje Babiše, 11 procent Okamuru a desetina volebního lídra ČSSD Lubomíra Zaorálka. Případné trestní stíhání premiéra by vadilo šesti z deseti Čechů.

Total Comments

 • Box
 • Konstrukta
 • Zima PV
 • Kendrion
 • Praktik
 • Hopi
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V RESTAURACI BĚLECKÝ MLÝN?

P3_restaurace_lazne
Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Skutečně pomohli a chránili.

Policejní eskortu z Prostějova, která vezla po dálnici D1 v Praze dopadeného pachatele trestného činu spáchaného v prostějovské ubytovně, potkala nečekaná situace. Naši policisté se stali svědky nehody dvou osobních vozidel. Zastavili a vyprostili dvě zraněné osoby z převrácené škodovky. Bravo!

Sdílená kola zmizí z města.

 Vedení radnice kvůli velkému zájmu občanů prodloužilo smlouvu s provozovatelem, lidé tak budou moci oproti původnímu plánu používat sdílená kola i během listopadu a prosince. Jenže poté kola na půjčení na dva měsíce zmizí a znovu se objeví až 1. března. Stroje prý potřebují servis...

Total Comments

Osobnost týdne

ILONA CSÁKOVÁ

48 csakovaPáteční slavnostní rozsvícení vánočního stromu na náměstí T. G. Masaryka zpestřila svým nádherným vystoupením před tisícovkami Prostějovanů právě tato skvělá muzikálová zpěvačka.

Total Comments

Číslo týdne

 69 356 000

Už na zítřejším zasedání zastupitelstva se bude projednávat rozpočet Prostějova na příští rok. Jak Večerník už minulý týden zjistil, ke schválení míří rozpočet se schodkem za bezmála 70 milionů korun.

Total Comments

Výrok týdne

„CHČIJE A JE MI ZIMA. TAK SE TAK BLBĚ NEPTEJ!“

Na otázku Večerníku, jak jde život, měl bezdomovec stojící před místním nádražím zcela jasnou odpověď...

Koordinátor útvaru BESIP pro Olomoucký kraj MIROSLAV CHAROUZ se k současnému stavu na silnici vyjadřuje v exkluzivním rozhovoru na strna 14 hodně kriticky.

Total Comments