Až do 15. kola podzimní části FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY museli fotbalisté Prostějov čekat na úspěch ve venkovním prostředí. A výhra se udála ve velmi důležitou chvíli, když sobotní tři body z Opavy znamenají velmi důležitý bodový posun, po kterém sice nenastala výrazná tabulkový změna, ale pro psychickou stránku i poslední duel podzimu s Kroměříží velmi klíčový okamžik, na nějž budou chtít svěřenci kouče Zavadila navázat.

Už úvodní minuty duelu nabídly zajímavé náznaky především vzduchem, kde to nejprve zkoušeli domácí hráči a posléze je v tom vystřídali hosté. Ve vyrovnané první půli se ale na šance čekalo velmi dlouho a skóre se příliš nemělo z čeho měnit. Tu první měli hráči Prostějova, kdy se po pěkné kombinaci dostal do zakončení Slaměna. Jeho prudkou přízemní střelu dokázal Číž vytěsnit na rohový kop. Na opačné straně pak v závěru kontroloval ještě Vaněček, ale i brankář Krynskyj předvedl, že je mužem na svém místě.

Druhá půle už pak přinesla daleko větší množství šancí. Hned tu první měl opět Vaněček, ale jeho hlava mířila nad. V 50. minutě se v šanci ocitl hostující Šimek, ale jeho pokus rozvlnil jen boční síť. Eskáčko následně přežilo obrovskou šanci Rezka, který svým pokusem orazítkoval břevno. Neproměněná šance domácí následně hodně mrzela, protože po hodině hry se trefil Schaffartzik. Po rohovém kopu se dostal k míči a z vápna jej uklidil – 0:1.

Ještě veseleji v táboře hostů bylo o dalších pět minut později, kdy se sám před brankářem ocitl Malec. Nejlepší střelec Prostějova si věděl rady – 0:2. Opava už poté hrála vabank a snažila se drát za rychlým snížením, jenže šance dlouho nepřicházely. Hned první velká šance už ale znamenala snížení, kdy Ondráček tečoval pokus Blechy. A bylo zaděláno na drama. Opava pak v závěru měla ještě velký tlak, který ale Prostějov dokázal i s dávkou štěstíčka přežít. Domů si tak hráči eskáčka odvezli tři velmi cenné, ale i zasloužené body.

Miloslav BROŽEK – SFC Opava:

„Myslím si, že já, hráči i fanoušci jsou pěkně nasraní z předvedené hry! Kromě asi prvních dvaceti minut, kde jsme dominovali, jsme toho moc nepředvedli, a závěru, který se už hrál vabank. Z toho celkového pohledu to bylo dneska málo, a proto jsme dnes nezískali ani bod. Chtěli jsme být lepší, dominantnější, ale nedokázali jsme to herně potvrdit a dostat se do hry, jak jsme si představovali, nezvládli jsme to. Rozhodla určitě ta pětiminutovka, kdy jsme dostali dvě branky. Dovedeme uhrát dobrý výsledek, ale pak to nezvládneme potvrdit.“

Pavel ZAVADIL – 1.SK Prostějov:

„Jsem velice rád, že jsme to zvládli a připsali si důležité body i první výhru z venkovního prostředí. V první půli jsme hráli dobře a měli jsme tam řadu závarů, centrů, které jsme mohli lépe využít. Do druhé jsme v tom chtěli pokračovat. Přežili jsme jednu šanci domácích a během pěti minut jsme odskočili na rozdíl dvou branek. V závěru už to bylo hodně na ´morál´, ale dnes jsem viděl, že každý k tomu přistoupil skvěle. Předvedli jsme, že jde hrát i s daleko lepší osobní odpovědností. Po zásluze jsme si tak odvezli tři body.“

FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA – 15. kolo

SFC Opava – 1.SK Prostějov

1:2 (0:0)

Branky: 82. Ondráček – 60. Schaffartzik, 65. Malec

Rozhodčí: Hocek – Ratajová, Novák. Žluté karty: 58. Rezek – 30. Jaroň, 70. Silný, 80. Habusta, 90. Kulig. Střely na branku: 6:5. Střely mimo branku: 12:12. Rohové kopy: 7:7. Držení míče: 47 %:53 %. Diváků: 1795.

Sestava Opavy: Číž – Konečný, Vincour (90. Wehovsky), Kadlec (86. Haitl) – Málek, Velička (46. Ondráček), Omale, Blecha, Ščudla (46. Rezek) – Rataj (86. Hýbl), Vaněček. Trenér: Miroslav Brožek

Sestava Prostějova: Krynskyj – Gabriš, Schaffartzik, Spáčil (73. Kulig) – Bartolomeu, Habusta, Šimek, Slaměna (90. Macháček), Jaroň – Malec, Silný (83. Ciencala). Trenér: Pavel Zavadil

FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA

Ostatní výsledky 15. kola: Příbram – Varnsdorf 2:2 (1:1). Branky: 10. a 67. Nečas – 27. Samko, 87. Gembický. Žluté karty: 90.(+1) Matoušek – 38. Samko, 76. Kouřil. * Vlašim – Sparta Praha „B“ 0:1 (0:0). Branky: 57. Kaštánek. Žluté karty: 19. Sanneh, 33. Singhateh, 41. Hyský, 65. Labík, 79. Heppner – 28. Horák, 60. Ševinský, 75. Penxa, 79. Váňa. * Kroměříž – Brno 0:3 (0:2). Branky: 5. Alijagič, 32. z penalty Řezníček, 58. Štěrba. Žluté karty: 30. Jaroň, 52. Kudela. * Líšeň – Vyškov 0:0 * Sigma Olomouc „B“ – Chrudim 2:4 (1:1). Branky: 44. Mika vlastní, 51. Langer – 20. z penalty a 79. Huf, 56. Kutík, 85. Řezníček. Žluté karty: 10. Tomi, 33. Kutík, 82. Záviška. * Žižkov – Jihlava 0:2 (0:1). Branky: 40. Araujo-Wilson, 90+4. Ogiomade. Žluté karty: 54. Batioja, 87. Sodoma, 90.(+2) Klusák – 47. Araujo-Wilson. * Dukla Praha – Táborsko 0:0 (0:0). Žluté karty: 39. Barac, 82. Vondrášek, 90.(+3) Rada, 90.(+3) Kozel – 44. Kone, 48. Kateřiňák, 55. Tusjak.

Tabulka

1. Vyškov                           15          9             4             2             28:16     31

2. Dukla Praha                  15          9             3             3             27:15     30

3. Táborsko                        15          7             5             3             19:13     26

4. Brno                               15          8             1             6             22:16     25

5. Jihlava                            15          7             3             5             27:20     24

6. Příbram                          15          7             2             6             18:20     23

7. Vlašim                            15          5             7             3             20:17     22

8. Opava                            15          6             3             6             17:15     21

9. Chrudim                         15          5             5             5             27:27     20

10. Líšeň                            15          5             5             5             16:19     20

11. Sigma Olomouc „B“ 15          5             2             8             19:28     17

12. Žižkov                          15          4             3             8             25:30     15

13. 1.SK Prostějov          15          4             3             8             20:28     15

14. Sparta Praha „B“      15          3             5             7             18:26     14

15. Kroměříž                     15          4             2             9             16:25     14

16. Varnsdorf                    15          2             7             6             25:29     13

KAM PŘÍŠTĚ

16. kolo, sobota 11. listopadu, 10.15 hodin: Příbram – Žižkov (pátek 10. 11., 18.00), Jihlava – Líšeň (pátek 10. 11., 18.00), Vyškov – Dukla Praha, Chrudim – Vlašim, Prostějov – Kroměříž (10.30), Brno – Sigma Olomouc „B“ (15.00), Sparta Praha „B“ – Táborsko (neděle 12. 11., 10.30), Varnsdorf – Opava (neděle 12. 11., 14.00)