Dobrý večer, dnes je sobota 14.12.2019
svátek slaví Lýdie,
zítra Radana a Radan
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Populismus, zkreslování, kriminalizace a vytváření umělých kauz jsou strategií části prostějovské opozice. V politice existuje řada neznámých, pokud s nimi umí někdo nekorektně zacházet, může být úspěšný. V oblasti ekonomiky města jsou však parametry, jež nelze zpochybnit nebo manipulovat. Níže uvádím ty nejzásadnější.


Analýza hospodaření a finančního zdraví města – ekonomická fakta
* Roste počet zaměstnanců a žáků, což má pozitivní dopad na daňové příjmy
* Nárůst počtu zaměstnanců svědčí o prosperitě na území města
* Město za poslední 4 roky hospodařilo s přebytkem 145 mil. Kč
* Za posledních 10 roků dokonce s přebytkem 249 mil. Kč
* Město podle zákona hospodařilo rozpočtově příkladně
* Město střídáním deficitů a přebytků finančně dýchá a deficity se dlouhodobě vyrovnávají
s přebytky. Deficity jsou prioritně realizovány ve prospěch investic. Rok 2018 je toho příkladem – investice ve výši 457 mil. Kč
* Město čerpá dotace, resp. umí čerpat dotace, není na nich ovšem dramaticky závislé. Mimořádné příjmy mezi roky 2014–2017 činily 139 mil. Kč. Investiční dotace byly 86 mil. Kč. Za toto období se investovalo 789 mil. Kč, tzn., že mimořádné příjmy kryly pouze 17 % investic. Tento fakt znamená budoucnost a schopnost růst.

Důležitým parametrem je provozní saldo hospodaření. Jedná se o rozdíl mezi běžnými příjmy a běžnými výdaji. Provozní saldo vyjadřuje finanční sílu města, tzn. potenciál pro investice, obnovu majetku a tvorbu finančních rezerv.
Od roku 2009 je provozní saldo v dobrém stavu a v roce 2017 dosáhlo nejvyšší hodnoty v historii – celkem 224 mil. Kč. Od roku 2015 je excelentní trend.
Město do obnovy majetku vynaložilo od roku 2014 1,1 mld. Kč, přičemž na obnovu majetku by stačilo 320 mil. Kč. Tzn., že se jedná o příkladné finanční zajišťování oprav a reprodukce majetku. Když k provoznímu saldu přičteme opravy, získáme celkovou finanční kondici města. V roce 2017 se dosáhlo nejlepší vlastní finanční kondice v historii. Mezi roky 2013–2017 se vygenerovalo nejméně 250 mil. Kč a nejvíce 298 mil. Kč.

Město Prostějov je v úplně jiné dimenzi (kondice finanční a finanční potenciál k investicím).
V roce 2012 se generovalo po úhradě provozu 201 mil. Kč a v roce 2017 298 mil. Kč, tzn. 1,5x vyšší finanční kondice než v roce 2012.
- Finanční rezerva z roku 2017 je zapojena do investic 2018.
- Město je stále bez dluhů. Limit bezpečné zadluženosti je 1,3 mld. Kč. Tzn. skok o 200 mil. Kč
- Město Prostějov obhájilo při hodnocení finančního zdraví nejvyšší možnou známku A+A+, tedy výbornou. Výborná známka je u měst velmi vzácná.

Příležitosti a doporučení:
* Realizace investic a technologií snižujících provozní výdaje
* Investice ve prospěch infrastruktury, podnikání, bydlení a vzdělávání
* Nebát se využít investiční úvěrový rámec s čerpáním v letech 2019–2023 k rychlé a komplexní realizaci oprav a investic/můj názor: „Jít případně do max. limitu úvěru 500 mil. Kč – mít úvěr tvrdě pod kontrolou“/
* Udržet likvidní finanční rezervy alespoň 50 mil. Kč
* Udržet provozní saldo a opravy na 220 mil. Kč
Investice mohou být a budou i nadále masivní. Prioritu mají nákladnější investiční projekty, které mají smysl a přinesou zvýšenou kvalitu života občanů, např. rekreační aquacentrum se dvěma bazény 50 m a 25 m, parkovací domy, byty pro mladé rodiny a starší občany.
Ing. Bedřich Grulich, ČSSD,
předseda finančního výboru

Total Comments

  • Soledo
  • Lázně Slatinice
  • Zima PV
  • Kendrion
  • Praktik
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VNÍMÁTE DÍVKY, KTERÉ SI NECHÁVAJÍ PLATIT OD MUŽŮ ZA "OTROCTVÍ"?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Máme rozpočet i vyhlášky.

Důležité úterní jednání prostějovského zastupitelstva se nijak neprodlužovalo. Komunální politici celkem racionálně projednali a schválili nejdůležitější dokument města. Na světě je tak nejen rozpočet města Prostějov na rok 2020, ale i nové vyhlášky o hazardu, odpadu či psech.

I tak se dá vydělávat!

Nová móda se rozšiřuje mezi prostějovskými dívkami, které hodlají využívat nejen své přirozené krásy, ale i tvrdé povahy. Jak jinak než přes internet si našly přivýdělek, který je hodně za hranou mravního chování, nicméně nese to. A tak mladé holky poroučí mužům a inkasují „lehce“ vydělané peníze...

Total Comments

Osobnost týdne

ONDŘEJ HAVELKA

49 havelkaFenomenální zpěvák, herec a tanečník se ve čtvrtek představil se svým Melody Makers prostějovským fanouškům na prknech divadla. A jak jinak než především swingovou hudbou z třicátých let.

Total Comments

Číslo týdne

 3 528

Výtěžek z prodeje vlastnoručně vyrobených pamlsků při nedávném Restaurant Day věnoval PROSTĚJOVSKÝ Večerník psímu útulku Voříšek v Čechách pod Kosířem. Odměnou byl ve čtvrtek veselý psí štěkot.

Total Comments

Výrok týdne

„JDU SI ZAKOUŘIT, TO SE NEDÁ POSLOUCHAT!“

První náměstek prostějovského primátora Jiří Pospíšil si od výtek opozice musel dát během zastupitelstva nejednu „rauchpauzu“

Koordinátor útvaru BESIP pro Olomoucký kraj MIROSLAV CHAROUZ se k současnému stavu na silnici vyjadřuje v exkluzivním rozhovoru na strna 14 hodně kriticky.

Total Comments