Dobré dopoledne, dnes je pátek 10.7.2020
svátek slaví Libuše a Amálie,
zítra Olga
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE: Letní soutěž Večerníku ve spolupráci s prostějovskou primátorkou Alenou Raškovou a náměstkem ministra kultury Aloisem Mačákem poznala své vyvrcholení. Během svátečního pátečního rána se oba vrcholní politici ČSSD setkali v redakci Večerníku se třemi nejlepšími znalci hanáčtiny! Dlouhodobou soutěží, která probíhala během září na stránkách Večerníku, prošli úspěšně jen ti, co zodpověděli správně všech pět otázek týkajících se starohanáckých výrazů. A soutěž to byla enormně těžká!

Hafol, pók, kalibra, roda a strožena. Co to je? Pouze osm nejlepších znalců starohanáčtiny správně odpovědělo, že jde o houf, pavouka, zmatek, rez a ostružinu. A tři vylosovaní výherci byli uplynulý pátek 28. září pozváni do redakce Večerníku, aby si od Aleny Raškové, Aloise Mačáka a šéfredaktora nejčtenějšího regionálního periodika Petra Kozáka převzali hodnotné ceny. Právě on rozhodl o třetím místě, kdy si manželka výherce Romana Jukla z Čech pod Kosířem převzala v redakci finanční hotovost 1 000 korun a poukaz na čtvrtletní předplatné Večerníku. Náměstek ministra Alois Mačák poté předal dva tisíce korun Františku Strouhalovi z Prostějova, z rukou šéfredaktora obdržel půlroční předplatné Večerníku. Vrcholem v milém a pohostinném prostředí redakce bylo vyhlášení hlavního vítěze těžké soutěže. Primátorka Alena Rašková blahopřála s finanční odměnou tří tisíc korun Janu Chudému z Kralic na Hané, Alois Mačák přispěchal s avizovaným překvapením v podobě třílitrového demižonu domácí slivovice z hrachůvek a Petr Kozák se přidal s poukazem na předplatné Večerníku pro celý příští rok!
„Obdivuji, že jste jedni z mála, kteří si s tak těžkými otázkami poradili na sto procent. Já sama, když jsem se před lety do Prostějova přistěhovala, jsem měla s hodně slovy typické hanáčtiny problémy. A to zdaleka nešlo o tak těžká slova, která jsme vybrali do soutěže,“ uvedla při blahopřání absolutnímu vítězi primátorka Alena Rašková. „Peníze určitě potěší a toto vonící pití určitě věnuji tatínkovi, který mi pomáhal v soutěži,“ svěřil se Večerníku absolutní vítěz. Vzápětí také přiznal, jak moc těžké pro něj bylo najít přesné významy pěti výrazů starohanáčtiny. „Abych našel správné odpovědi, musel jsem prostudovat hned několik slovníků. A významným pomocníkem byl také samozřejmě internet. Bylo to ale těžké, i slovníky uváděly pro soutěžní slova hned několik významů, musel jsem je všechny porovnávat a v některých případech i odhadovat. Nakonec to ale vyšlo,“ usmíval se Jan Chudý. Jak ještě dodal, tato soutěž byla vůbec první, kterou absolvoval. „Večerník odebírám pravidelně už několik let. Ale nikdy jsem se nedovážil v něčem soutěžit, výzva v podobě znalosti starohanáčtiny mě ovšem zaujala okamžitě,“ prozradil šťastný vítěz.
Skutečnosti, že letní soutěž byla skutečně enormně náročná a ze tří stovek účastníků byla stoprocentně úspěšná pouhá osmička čtenářů Večerníku, si je vědom i jeden z patronů soutěže.
„Starohanáčtina je opravdu velmi náročná a složitá. Když jsme u příležitosti jedné akce probírali s přáteli těchto pět soutěžních výrazů, mezi osmi desítkami oslovených je neuhádl vůbec nikdo,“ prozradil při předání hodnotných cen třem nejlepším účastníkům soutěže Alois Mačák, náměstek ministra kultury České republiky. „A musím dodat, že když jsme s paní primátorkou tuto soutěž připravovali, bylo zřejmé, že starohanáčtinu spousta lidí ani nemůže znát. Na druhé straně zase chceme, aby hanáčtina v nás všech stále žila, je to úžasné nářečí. Chtěl bych na závěr poděkovat všem, kteří s námi soutěžili. A máme obrovskou radost, že o tuto náročnou soutěž byl mezi čtenáři velký zájem,“ uzavřel příjemné páteční ráno v redakci Večerníku Alois Mačák.

Total Comments

  • Makovec
  • Rock memory of
  • Elite
  • Farmářské trhy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Půjdete v tomto týdnu do Prostějova na tenis?

P3_moravian_husserle
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Uzavírka zatím bez problémů.

Už druhým týdnem je v platnosti uzavírka jedné z nejfrekventovanějších ulic v Prostějově. Zatímco dělníci už pracují na rekonstrukci povrchu vozovky na Vápenici, doprava v centru Prostějova nijak nekolabuje a řidiči v klidu využívají objízdných tras. Jen aby to tak vydrželo.

Místo basy podmínka.

Vrchní soud v Olomouci byl zcela jiného názoru než Krajský soud v Brně. Bývalý předseda mládežnického hokejového klubu LHK Jestřábi spolek Michal Tomiga uspěl u odvolacího soudu, který mu za dotační podvod ve známé kauze změnil pětiletý nepodmíněný trest na tříletou podmínku.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Jiří Vrba

Nestor pivínské zábavy se stal Největším Hanákem! Divadelník ze spolku Větřák Jiří Vrba dosáhl vítězství v prestižní anketě vyhlašované Hanáckou Kyselkou.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

100


Další „stovkařce“ v Prostějově přišel osobně poblahopřát první náměstek primátora Jiří Pospíšil. Paní Božena Zikušková oslavila kulaté narozeniny v plné svěžesti a pohodě.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„JAK MŮŽETE VYCHOVÁVAT DĚTI, KDYŽ OBA FETUJETE A KRADETE?!“

Soudce Okresního soudu v Prostějově Petr Vrtěl se v případě Ondřeje Smékala přiklonil k nejvyššímu možnému trestu, tedy dvouletému trestu domácího vězení.

Total Comments

-