Dobrý večer, dnes je pátek 23.8.2019
svátek slaví Sandra,
zítra Bartoloměj
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE: Letní soutěž Večerníku ve spolupráci s prostějovskou primátorkou Alenou Raškovou a náměstkem ministra kultury Aloisem Mačákem poznala své vyvrcholení. Během svátečního pátečního rána se oba vrcholní politici ČSSD setkali v redakci Večerníku se třemi nejlepšími znalci hanáčtiny! Dlouhodobou soutěží, která probíhala během září na stránkách Večerníku, prošli úspěšně jen ti, co zodpověděli správně všech pět otázek týkajících se starohanáckých výrazů. A soutěž to byla enormně těžká!

Hafol, pók, kalibra, roda a strožena. Co to je? Pouze osm nejlepších znalců starohanáčtiny správně odpovědělo, že jde o houf, pavouka, zmatek, rez a ostružinu. A tři vylosovaní výherci byli uplynulý pátek 28. září pozváni do redakce Večerníku, aby si od Aleny Raškové, Aloise Mačáka a šéfredaktora nejčtenějšího regionálního periodika Petra Kozáka převzali hodnotné ceny. Právě on rozhodl o třetím místě, kdy si manželka výherce Romana Jukla z Čech pod Kosířem převzala v redakci finanční hotovost 1 000 korun a poukaz na čtvrtletní předplatné Večerníku. Náměstek ministra Alois Mačák poté předal dva tisíce korun Františku Strouhalovi z Prostějova, z rukou šéfredaktora obdržel půlroční předplatné Večerníku. Vrcholem v milém a pohostinném prostředí redakce bylo vyhlášení hlavního vítěze těžké soutěže. Primátorka Alena Rašková blahopřála s finanční odměnou tří tisíc korun Janu Chudému z Kralic na Hané, Alois Mačák přispěchal s avizovaným překvapením v podobě třílitrového demižonu domácí slivovice z hrachůvek a Petr Kozák se přidal s poukazem na předplatné Večerníku pro celý příští rok!
„Obdivuji, že jste jedni z mála, kteří si s tak těžkými otázkami poradili na sto procent. Já sama, když jsem se před lety do Prostějova přistěhovala, jsem měla s hodně slovy typické hanáčtiny problémy. A to zdaleka nešlo o tak těžká slova, která jsme vybrali do soutěže,“ uvedla při blahopřání absolutnímu vítězi primátorka Alena Rašková. „Peníze určitě potěší a toto vonící pití určitě věnuji tatínkovi, který mi pomáhal v soutěži,“ svěřil se Večerníku absolutní vítěz. Vzápětí také přiznal, jak moc těžké pro něj bylo najít přesné významy pěti výrazů starohanáčtiny. „Abych našel správné odpovědi, musel jsem prostudovat hned několik slovníků. A významným pomocníkem byl také samozřejmě internet. Bylo to ale těžké, i slovníky uváděly pro soutěžní slova hned několik významů, musel jsem je všechny porovnávat a v některých případech i odhadovat. Nakonec to ale vyšlo,“ usmíval se Jan Chudý. Jak ještě dodal, tato soutěž byla vůbec první, kterou absolvoval. „Večerník odebírám pravidelně už několik let. Ale nikdy jsem se nedovážil v něčem soutěžit, výzva v podobě znalosti starohanáčtiny mě ovšem zaujala okamžitě,“ prozradil šťastný vítěz.
Skutečnosti, že letní soutěž byla skutečně enormně náročná a ze tří stovek účastníků byla stoprocentně úspěšná pouhá osmička čtenářů Večerníku, si je vědom i jeden z patronů soutěže.
„Starohanáčtina je opravdu velmi náročná a složitá. Když jsme u příležitosti jedné akce probírali s přáteli těchto pět soutěžních výrazů, mezi osmi desítkami oslovených je neuhádl vůbec nikdo,“ prozradil při předání hodnotných cen třem nejlepším účastníkům soutěže Alois Mačák, náměstek ministra kultury České republiky. „A musím dodat, že když jsme s paní primátorkou tuto soutěž připravovali, bylo zřejmé, že starohanáčtinu spousta lidí ani nemůže znát. Na druhé straně zase chceme, aby hanáčtina v nás všech stále žila, je to úžasné nářečí. Chtěl bych na závěr poděkovat všem, kteří s námi soutěžili. A máme obrovskou radost, že o tuto náročnou soutěž byl mezi čtenáři velký zájem,“ uzavřel příjemné páteční ráno v redakci Večerníku Alois Mačák.

Total Comments

  • Memoriál Otmara Malečka
  • Nezamyslice
  • Sportovní hry
  • Zámek Čechy pod Kosířem
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK JSTE V LETNÍM OBDOBÍ SPOKOJENI S RESTAURAČNÍMI SLUŽBAMI?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Zájem o Večerník.

Přestože zprvu nepřálo našim výjezdům na koupaliště počasí, poslední dvě soboty jsme se vyřádili dosyta. A k našemu velkému potěšení se návštěvníci areálů v Laškově a naposledy i ve Stražisku náramně bavili, navíc si odnesli i hodnotné ceny. Tento víkend pokračujeme v Otaslavicích, tak přijďte!

Hledané osoby.

Hned dva lidé se v uplynulém týdnu zaměrně i nezáměrně ztratili. Zatímco v Horním Štěpánově postrádají čtyřiasedmdesátiletého seniora, z olomoucké nemocnice utekla patnáctiletá Prostějovanka romského původu, která je navíc v rizikovém těhotenství. Policisté se prostě v létě nenudí...

Total Comments

Osobnost týdne

DAVID KIRNER
33 kirner
Devatenáctiletý mladík z Určic se po maturitě na reálném gymnáziu v Prostějově rozhdol vyrazit na svém kole na „vélet“. Na cestě nakonec strávil celých 58 dní a našlapal neuvěřitelných 4 664 kilometrů.

Total Comments

Číslo týdne

5
Teprve po pěti měsících obdržela obhájkyně odsouzeného Radima Žondry písemnou verzi rozsudku a okamžitě se proti němu odvolala. Jak známo, ten byl už letos v březnu usvědčen a odsouzen k osmi letům vězení...

Total Comments

Výrok týdne

„OBJEVILI SE LONI NA PODZIM. A OD TÉ DOBY JSME TU MĚLI DERATIZÁTORA TŘIKRÁT“

Prodavačka z obchodu ve Ptení, který byl v uplynulém týdnu na dva dny uzavřen, přiznala, že návštěva hlodavců už nějaký ten čas trvá...

Total Comments