Příjemnou noc, dnes je pondělí 9.12.2019
svátek slaví Vratislav,
zítra Julie
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Všichni stojí na stejné startovní čáře. Výsledky letošních voleb budou nepochybně sledované s velkým napětím. Nejinak tomu bylo před čtyřmi lety. Připomeňme si, kdo patřil k vítězům a kdo k poraženým posledních voleb a jak se situace na kandidátkách změnila.

ČSSD: lídři na protipólech
V prostějovských komunálních volbách v roce 2014 zvítězila ČSSD s 25,51 procenta všech možných hlasů. Díky tomu v pětatřicetičlenném zastupitelstvu získala hned desítku mandátů. V čele kandidátky tehdy stál obhajující primátor Miroslav Pišťák, který rovněž v celkovém součtu obdržel nejvyšší počet hlasů, konkrétně to bylo 3 684. Těsně za ním skončila Alena Rašková (3 656), která jej v průběhu uplynulého volebního období ve funkci nahradila. Zatímco Rašková jde tentokrát do voleb z pozice číslo jedna a záda jí kryje náměstek Zdeněk Fišer, Pišťákovi patří úplný chvost kandidátky prostějovské ČSSD.

Zemětřesení v ANO 2011, přichází Jura
Druhé místo obsadilo v roce 2014 hnutí ANO 2011 s 15,79 procenta. To prošlo vůbec největším personálním zemětřesením, když z něj vystoupila hned čtveřice z celkem šesti zastupitelů. Platilo to i o Haně Naiclerové, která šla do voleb z pozice uchazečky o primátorské křeslo. V počtu hlasů ji v minulých volbách předstihl Jaroslav Faltýnek, který měl ze všech zastupitelů jednoznačně nejvyšší počet absencí při jednáních vedení města. Letos v jejím čele stanul náměstek hejtmana František Jura a nechybí třeba ani zastupitelka Marcela Župková.

PéVéčko s populárním Krchňavým
Třetí před čtyřmi roky skončilo tehdy nově založené PéVéčko s 11,01 procenta. Největší počet hlasů získala Ivana Hemerková, přestože jako lídr šel do voleb Jiří Pospíšil. Oba dva pak přijali místa v radě města Prostějova, pozici jedničky však v letošních volbách přenechali řediteli ZŠ Jana Železného Janu Krchňavému. Ten minule do zastupitelstva pronikl, ačkoliv do voleb šel až z pozice číslo deset.

KSČM: Šlambor čtvrtý, Změna stále s Navrátilem
O čtvrté místo se v roce 2014 podělili KSČM a hnutí Změna pro Prostějov se shodným ziskem 10,47 procenta. Oba subjekty díky tomu získaly po čtyřech mandátech. KSČM v Jaroslavu Šlamborovi dokonce měla svého uvolněného radního, v průběhu volebního období se musela vypořádat se skandálem své dvojky Josefa Augustina, který nepochopitelným způsobem opakoval svoji chybu a nedodal řádné daňové přiznání, což jej stálo místo na letošní kandidátce. V jejím čele tentokrát stojí Václav Šmíd, Jaroslav Šlambor je až na čtvrtém místě. Kandidátka Změny pro Prostějov má i tentokrát stejného lídra Jana Navrátila, navíc se rozšířila o přeběhlíky z hnutí ANO 2011. Naopak devět jejich členů už kandiduje raději za jiné seskupení.

Matyášek z TOP 09 vede hnutí Na rovinu!
Kandidátku TOP 09 a Nezávislých Prostějovanů byste letos ve volbách hledali marně. Lídr šestého nejúspěšnějšího seskupení minulých voleb Aleš Matyášek se tentokrát postavil do čela projektu Na rovinu a netají se ambicemi získat více než minulých 7,37 procenta.

Sokolová do čela ODS,
Výrazným způsobem zlepšit výsledek z minulých voleb dozajista plánuje také ODS, která po minulém zisku 6,27 procenta pro letošek doplnila název o nezávislé osobnosti města Prostějova a také změnila lídra. Předsedu Menzy sdružující lidi s vysokým IQ Tomáše Blumensteina vystřídala aktivní šéfka Okrašlovacího spolku Milada Sokolová. Je jedinou variantou pro ryze pravicové voliče, což může být spolu s rostoucími preferencemi v celorepublikové politice velká výhoda.

KDU-ČSL s Kousalem
Loni osmá skončila KDU-ČSL s 6,27 procenta hlasů, kterou i letos do voleb vedou zastupitelé Zuzana Bartošová a někdejší generální zástupce Českých drah Petr Kousal. Nic extra zajímavého či nového však nenabízí.

Místo Úsvitu je na scéně SPD
Pod potřebnou pětiprocentní hranicí před čtyřmi roky zůstal Úsvit přímé demokracie, který však de facto zanikl. Jeho čelní představitel Tomio Okamura založil Svobodu přímé demokracie, se kterou stoupá volebním žebříčkem. Zatímco před čtyřmi roky kandidátku Úsvitu vedla obchodní manažerka Jelena Haluzová, dnes byste její jméno u SPD hledali marně. Do čela se postavil živnostník Martin Křupka, na kandidátce ani tentokrát nechybí poslanec Radim Fiala.

Koruna Česká se spojila s Moravany
Neúspěšné Moravany letos nahradilo Moravské zemské hnutí v čele s učitelem Pavlem Janurou, oblíbenou kantorkou Evou Suchánkovou a majitelem pohřební služby Pavlem Makovým, kteří sem přeběhli z Koruny české. Ta letos kandidátku nepostavila. Nepopulární poslední místo připadlo Republikánské straně Čech, Moravy a Slezska, která nechybí ve výběru ani letos. Zatímco minule ovšem dala dohromady celou kandidátku o 35 jménech, v jejímž čele stanula Hana Kučerová, letos byste už kohokoliv z těchto lidí hledali marně. Společně s Jaunerem za outsidera prostějovských voleb nakonec kandidují pouze dvě jména.

Total Comments

 • Box
 • Konstrukta
 • Zima PV
 • Kendrion
 • Praktik
 • Hopi
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VNÍMÁTE DÍVKY, KTERÉ SI NECHÁVAJÍ PLATIT OD MUŽŮ ZA "OTROCTVÍ"?

P3_restaurace_lazne
Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Skutečně pomohli a chránili.

Policejní eskortu z Prostějova, která vezla po dálnici D1 v Praze dopadeného pachatele trestného činu spáchaného v prostějovské ubytovně, potkala nečekaná situace. Naši policisté se stali svědky nehody dvou osobních vozidel. Zastavili a vyprostili dvě zraněné osoby z převrácené škodovky. Bravo!

Sdílená kola zmizí z města.

 Vedení radnice kvůli velkému zájmu občanů prodloužilo smlouvu s provozovatelem, lidé tak budou moci oproti původnímu plánu používat sdílená kola i během listopadu a prosince. Jenže poté kola na půjčení na dva měsíce zmizí a znovu se objeví až 1. března. Stroje prý potřebují servis...

Total Comments

Osobnost týdne

ILONA CSÁKOVÁ

48 csakovaPáteční slavnostní rozsvícení vánočního stromu na náměstí T. G. Masaryka zpestřila svým nádherným vystoupením před tisícovkami Prostějovanů právě tato skvělá muzikálová zpěvačka.

Total Comments

Číslo týdne

 69 356 000

Už na zítřejším zasedání zastupitelstva se bude projednávat rozpočet Prostějova na příští rok. Jak Večerník už minulý týden zjistil, ke schválení míří rozpočet se schodkem za bezmála 70 milionů korun.

Total Comments

Výrok týdne

„CHČIJE A JE MI ZIMA. TAK SE TAK BLBĚ NEPTEJ!“

Na otázku Večerníku, jak jde život, měl bezdomovec stojící před místním nádražím zcela jasnou odpověď...

Koordinátor útvaru BESIP pro Olomoucký kraj MIROSLAV CHAROUZ se k současnému stavu na silnici vyjadřuje v exkluzivním rozhovoru na strna 14 hodně kriticky.

Total Comments