Dobré dopoledne, dnes je pátek 10.7.2020
svátek slaví Libuše a Amálie,
zítra Olga
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Současný premiér Andrej Babiš se po neúspěšných volbách před dvěma lety nechal slyšet, že Senát je zbytečný i drahý a nejraději by jej zrušil. Přidal se k němu také prezident Miloš Zeman, který si dle svých slov není jist, zda jej naše desetimilionová republika potřebuje. Stejně tak většina veřejnosti by asi v referendu hlasovala pro zrušení Senátu. Naopak odborníci upozorňují, že jedině tato instituce nás může ochránit od toho, aby jediná politická strana předělala celý systém ke svému prospěchu.

Z průzkumů veřejného mínění vyplývá, že většina obyvatel ČR považuje Senát za zbytečný a nejraději by ho zrušila. Najdou se i politologové, kteří tvrdí, že změna Ústavy ČR by nemusela představovat větší problém a po zrušení Senátu by se nestalo vůbec nic.
Tato tvrzení potvrzuje fakt, že lidé o volby do Senátu nemají příliš velký zájem. Nejedná se však o nic překvapujícího vzhledem k tomu, že prvořadé jsou volby do Poslanecké sněmovny, které mají vliv na podobu státního rozpočtu.
Pro mnoho lidí není role Senátu uchopitelná. Nicméně tato instituce představuje záruku, že jediné úspěšné volby neumožní vítězné straně předělat celý systém ke svému prospěchu. Se zrušením Senátu nesouhlasí také odborníci na ústavní právo. I oni však připouštějí, že by se v budoucnu například mohlo zrušit druhé kolo senátorské volby.
Na Slovensku Senát nemají. Vznik zákonů je tam sice rychlejší, na druhou stranu je často velmi poplatný právě vládnoucí straně. Po jejím ústupu ze slávy se v zemi našich východních sousedů zákony často opět rychle mění. Senát podobným nešvarům může zamezit. Dle odborníků se jedná o ústavní a zákonodárnou pojistku, která je důležitá zejména v dobách náchylných k autoritářským tendencím.


Total Comments

  • Makovec
  • Rock memory of
  • Elite
  • Farmářské trhy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Půjdete v tomto týdnu do Prostějova na tenis?

P3_moravian_husserle
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Uzavírka zatím bez problémů.

Už druhým týdnem je v platnosti uzavírka jedné z nejfrekventovanějších ulic v Prostějově. Zatímco dělníci už pracují na rekonstrukci povrchu vozovky na Vápenici, doprava v centru Prostějova nijak nekolabuje a řidiči v klidu využívají objízdných tras. Jen aby to tak vydrželo.

Místo basy podmínka.

Vrchní soud v Olomouci byl zcela jiného názoru než Krajský soud v Brně. Bývalý předseda mládežnického hokejového klubu LHK Jestřábi spolek Michal Tomiga uspěl u odvolacího soudu, který mu za dotační podvod ve známé kauze změnil pětiletý nepodmíněný trest na tříletou podmínku.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Jiří Vrba

Nestor pivínské zábavy se stal Největším Hanákem! Divadelník ze spolku Větřák Jiří Vrba dosáhl vítězství v prestižní anketě vyhlašované Hanáckou Kyselkou.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

100


Další „stovkařce“ v Prostějově přišel osobně poblahopřát první náměstek primátora Jiří Pospíšil. Paní Božena Zikušková oslavila kulaté narozeniny v plné svěžesti a pohodě.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„JAK MŮŽETE VYCHOVÁVAT DĚTI, KDYŽ OBA FETUJETE A KRADETE?!“

Soudce Okresního soudu v Prostějově Petr Vrtěl se v případě Ondřeje Smékala přiklonil k nejvyššímu možnému trestu, tedy dvouletému trestu domácího vězení.

Total Comments

-