Dobré dopoledne, dnes je středa 23.9.2020
svátek slaví Berta,
zítra Jaromír
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Současný premiér Andrej Babiš se po neúspěšných volbách před dvěma lety nechal slyšet, že Senát je zbytečný i drahý a nejraději by jej zrušil. Přidal se k němu také prezident Miloš Zeman, který si dle svých slov není jist, zda jej naše desetimilionová republika potřebuje. Stejně tak většina veřejnosti by asi v referendu hlasovala pro zrušení Senátu. Naopak odborníci upozorňují, že jedině tato instituce nás může ochránit od toho, aby jediná politická strana předělala celý systém ke svému prospěchu.

Z průzkumů veřejného mínění vyplývá, že většina obyvatel ČR považuje Senát za zbytečný a nejraději by ho zrušila. Najdou se i politologové, kteří tvrdí, že změna Ústavy ČR by nemusela představovat větší problém a po zrušení Senátu by se nestalo vůbec nic.
Tato tvrzení potvrzuje fakt, že lidé o volby do Senátu nemají příliš velký zájem. Nejedná se však o nic překvapujícího vzhledem k tomu, že prvořadé jsou volby do Poslanecké sněmovny, které mají vliv na podobu státního rozpočtu.
Pro mnoho lidí není role Senátu uchopitelná. Nicméně tato instituce představuje záruku, že jediné úspěšné volby neumožní vítězné straně předělat celý systém ke svému prospěchu. Se zrušením Senátu nesouhlasí také odborníci na ústavní právo. I oni však připouštějí, že by se v budoucnu například mohlo zrušit druhé kolo senátorské volby.
Na Slovensku Senát nemají. Vznik zákonů je tam sice rychlejší, na druhou stranu je často velmi poplatný právě vládnoucí straně. Po jejím ústupu ze slávy se v zemi našich východních sousedů zákony často opět rychle mění. Senát podobným nešvarům může zamezit. Dle odborníků se jedná o ústavní a zákonodárnou pojistku, která je důležitá zejména v dobách náchylných k autoritářským tendencím.


Total Comments

  • Hradišťan
  • Vinotéka Hruška
  • ČSSD
  • Interforst
  • Bellis
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak byste řešili vzrůstající pandemii koronaviru?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Smích s klasikou.

Koronavir – nekoronaavir, prostějovská veřejnost chce žít! Není proto divu, že letní promítání na nádvoří zámku mělo značnou diváckou kulisu. A co dávali? No přece klasickou českou komedii Postřižiny! A organizátoři vsadili na dobrou kartu, když se rozhodli pro film nedávno zesnulého režiséra Menzla!

 

Lidová tvořivost před volbami.
Předvolební kampaně politických stran a hnutí nabírají na intenzitě a s tím také množství různých billboardů či plakátů v ulicích města. A stejně jako před každými volbami se tyto propagační záležitosti stávají terčem vandalů. Mnoha politikům tak přibyly vousy, vlasy, dokonce mají propíchnuté oči...

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Petr JANDA

Nestárnoucí rocker řádil uplynulou sobotu večer se svým Olympicem na pláži U Vrbiček na plumlovské přehradě. Jak? Jako zamlada!

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

47 722

Město Prostějov má v tuto chvíli přesně tolik obyvatel. Jejich počet rok od roku klesá a doby, kdy jsme se chlubili více než padesátitisícovým městem, jsou dávno pryč.

33

Total Comments

Výrok týdne

„ONI POTŘEBUJÍ MASY, KTERÉ BY DĚLALY BEZ REPTÁNÍ TO, CO CHTĚJÍ. TO JSME JIM KAZILI...“

Jednadevadesátiletý Ladislav „Bor“ Šín, který byl u znovuzaložení skautů v Konici v roce 1991, takto promluvil ke komunistům.

Total Comments

-