Dobré dopoledne, dnes je čtvrtek 22.8.2019
svátek slaví Bohuslav,
zítra Sandra
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Každé dva roky se konají volby v jedné třetině volebních obvodů, takže Senát je institucí trvalou, nemůže být rozpuštěn a kontinuálně pokračuje ve své práci. Podle ústavy tvoří důležitou součást zákonodárného procesu, přestože v jeho rámci má o něco slabší pravomoci než Poslanecká sněmovna, Senátem musí procházet drtivá většina přijímaných zákonů. Důležitou výjimku v tomto ohledu tvoří zákon o státním rozpočtu a zákon o státním závěrečném účtu, jež projednává pouze Poslanecká sněmovna. Senát nemá přímý vztah k vládě, která musí mít důvěru v Poslanecké sněmovně, ale nemusí se těšit podpoře senátorů. Senátoři tak nemohou přímo interpelovat členy vlády. Jednotliví senátoři také nemohou navrhovat zákony, to může činit jen Senát jako celek. Má totiž tyto role:

... jako opravář zákonů

U „obyčejných“ zákonů platí, že je Senát musí projednat poté, co k nim stanovisko nejprve zaujala Poslanecká sněmovna. U těchto zákonů má Senát možnost návrh zamítnout nebo ho „opravit“ přijetím pozměňovacích návrhů. V obou případech se ale návrh zákona vrací do Poslanecké sněmovny, jež o něm může rozhodnout trojím způsobem. Sněmovna se pak může rozhodnout na návrh Senátu nebrat ohled a horní komoru přehlasovat. K takovému přehlasování je ovšem v Poslanecké sněmovně potřeba kvalifikovaná většina všech poslanců – tedy 101 zákonodárce (při původním projednávání zákona ve sněmovně totiž stačí ke schválení nadpoloviční většina přítomných poslanců). Anebo může dát sněmovna Senátu za pravdu a schválit jím navržené pozměňovací návrhy. Třetí variantou je pak situace, kdy sněmovna nepřijme žádné usnesení, a návrh zákona „vrácený“ Senátem tím úplně padá pod stůl, tedy končí jak Senátem navrhované změny, tak i původní návrh sněmovny. V každém případě platí, že u „obyčejných“ zákonů má Senát menší sílu než Poslanecká sněmovna a rozhodující je při schvalování zákonodárných návrhů slovo poslanců. Senátu v této oblasti proto zůstává pouze role jakéhosi opraváře či zdržovatele nově přijímaných zákonů.

... jako strážce ústavy

Jiná je situace u zvláštních zákonů, které vyjmenovává přímo ústava. U nich platí, že je musí schválit obě parlamentní komory, takže tu možnost přehlasování Senátu ze strany Poslanecké sněmovny neexistuje. Do této kategorie patří například volební zákony, zákon o vztahu mezi Poslaneckou sněmovnou a Senátem či zákon o jednacím řádu Senátu. Nejdůležitější však je, že souhlas obou komor Parlamentu je nutný při schvalování ústavních zákonů, jež mohou měnit základní pravidla fungování našeho státu zakotvená přímo v ústavě. Přesto je i tady Senát v trochu jiné pozici než sněmovna. Ke schválení ústavních zákonů totiž v horní komoře Parlamentu stačí souhlas tří pětin přítomných senátorů (hlasy nepřítomných se nepočítají), zatímco v Poslanecké sněmovně musí být pro změnu ústavy tři pětiny všech poslanců (nepřítomní tak fakticky „hlasují“ proti). V každém případě Senátu v našem ústavním systému zůstává role strážce ústavy, protože bez jeho souhlasu nelze základní zákon země změnit. Bez souhlasu Senátu nyní například nepůjde zavést obecné referendum nebo snížit počet poslanců. Senát by také musel souhlasit s návrhem na jeho zrušení.

... jako náhradník za sněmovnu

V době, kdy je Poslanecká sněmovna rozpuštěná, přebírá Senát většinu jejích pravomocí. Dokonce může v této době schvalovat provizorní zákony — tzv. zákonná opatření ve věcech, které nesnesou odkladu. Ta platí až do první schůze Poslanecké sněmovny, na níž poslanci musí zákonná opatření Senátu potvrdit.

... jako pojistka demokracie

Senátu náleží ještě několik dalších důležitých pravomocí. Vyzdvihnout je možné například fakt, že právě horní komora našeho Parlamentu má poslední slovo při jmenování členů Ústavního soudu. Ty sice navrhuje a jmenuje prezident republiky, ale nemůže žádného kandidáta do Ústavního soudu jmenovat bez schválení Senátem. Ten díky tomu může například bránit situaci, kdy by hlava státu chtěla vytvořit politicky nebo právně jednobarevný Ústavní soud nebo jmenovat nezpůsobilé kandidáty. I tato pravomoc vychází z pojetí českého Senátu jako pojistky demokracie, která je volená jiným způsobem než Poslanecká sněmovna, a proto je často jinak politicky složená. Díky tomu má být protiváhou sněmovny či hlavy státu a má být důležitou součástí systému brzd a protivah, v němž se vzájemně kontrolují jednotlivé vrcholné státní instituce.


Total Comments

  • Memoriál Otmara Malečka
  • Nezamyslice
  • Sportovní hry
  • Zámek Čechy pod Kosířem
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK JSTE V LETNÍM OBDOBÍ SPOKOJENI S RESTAURAČNÍMI SLUŽBAMI?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Zájem o Večerník.

Přestože zprvu nepřálo našim výjezdům na koupaliště počasí, poslední dvě soboty jsme se vyřádili dosyta. A k našemu velkému potěšení se návštěvníci areálů v Laškově a naposledy i ve Stražisku náramně bavili, navíc si odnesli i hodnotné ceny. Tento víkend pokračujeme v Otaslavicích, tak přijďte!

Hledané osoby.

Hned dva lidé se v uplynulém týdnu zaměrně i nezáměrně ztratili. Zatímco v Horním Štěpánově postrádají čtyřiasedmdesátiletého seniora, z olomoucké nemocnice utekla patnáctiletá Prostějovanka romského původu, která je navíc v rizikovém těhotenství. Policisté se prostě v létě nenudí...

Total Comments

Osobnost týdne

DAVID KIRNER
33 kirner
Devatenáctiletý mladík z Určic se po maturitě na reálném gymnáziu v Prostějově rozhdol vyrazit na svém kole na „vélet“. Na cestě nakonec strávil celých 58 dní a našlapal neuvěřitelných 4 664 kilometrů.

Total Comments

Číslo týdne

5
Teprve po pěti měsících obdržela obhájkyně odsouzeného Radima Žondry písemnou verzi rozsudku a okamžitě se proti němu odvolala. Jak známo, ten byl už letos v březnu usvědčen a odsouzen k osmi letům vězení...

Total Comments

Výrok týdne

„OBJEVILI SE LONI NA PODZIM. A OD TÉ DOBY JSME TU MĚLI DERATIZÁTORA TŘIKRÁT“

Prodavačka z obchodu ve Ptení, který byl v uplynulém týdnu na dva dny uzavřen, přiznala, že návštěva hlodavců už nějaký ten čas trvá...

Total Comments