Dobré dopoledne, dnes je úterý 25.6.2019
svátek slaví Ivan,
zítra Adriana
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Jeden z absolutně nejzkušenějších komunálních politiků a bývalý primátor statutárního města Prostějova je v blížících se komunálních volbách uveden na samém chvostu kandidátní listiny ČSSD. Jakmile nominaci z 35. místa na soupisce sociálních demokratů získal, uvedl pro Večerník, že žádný comeback do vrcholných funkcí na radnici nepřipravuje, vyslyšel jen žádost mateřské strany a rozhodl se ji podpořit. Těsně před volbami se Večerník prostějovského exprimátora zeptal na jeho aktuální názory.

* V jakém duchu se podle vás ponesou letošní komunální volby v Prostějově. Budou opět ve znamení značné roztříštěnosti politického spektra?
„Tuším, že letos bude situace ještě horší... (pokrčí rameny) Politická scéna je totiž velmi roztříštěná. Na jedné straně respektuji, že každý má právo na svůj názor a může vyzývat spoluobčany, aby mu pomohli volby vyhrát, na straně druhé mě skutečně velmi mrzí, když v předvolební kampani u mnohých chybí zásada, abychom se k sobě navzájem chovali slušně. A pokud něčím argumentujeme, abychom tak činili pravdivě. Toto mi bohužel u některých jedinců z různých politických uskupení chybí.“
* Proč podle vás někteří kandidáti používají v kampani demagogii a lži?
„Do hlavy nikomu nevidím... Někdy se může jednat o neznalost problematiky k danému tématu, jindy může jít i o vědomou lež ve snaze hrubě ovlivnit voliče. Nejsem tady ale proto, abych hodnotil projevy jednotlivých kandidátů do zastupitelstva. Jen říkám, že je mi někdy smutno, když je předvolební scéna hodně roztříštěná a v kampaních se užívají nepříliš férové argumenty.“
* Jak byste zhodnotil atmosféru uvnitř zastupitelstva v předešlých čtyřech letech, do které zasáhla i vaše rezignace na post primátora?
„Trošku jsem se pousmál, když jsem po své rezignaci v září 2015 slyšel z některých úst, že je to dobře a že nová paní primátorka Rašková bude zárukou toho, jak se bude situace v zastupitelstvu ubírat tím správným směrem. A že se rozbouřená hladina uklidní. Pravý opak byl však někdy pravdou! Bylo mi smutno, když byla paní primátorka mnohokrát vstřícná a žádného vděku se jí nedostalo...“
* I přes odpor opozice, která místo práce pro občany využívala spíše obstrukcí, se přece jen podařila vedení magistrátu spousta dobrých věcí. Co podle vás bylo za poslední čtyři roky stěžejní?
„Důležité bylo, že radniční koalice, byť na ni mohly být různé názory, fungovala velice dobře celé čtyři roky. I třeba s určitými menšími problémy. A nezpochybnitelným faktem také bylo, že koalice se držela programového prohlášení rady města. Musím říct, že u mnohých projednávaných bodů byla situace v zastupitelstvu hodně vyhrocená. Naopak u řady věcí zase zastupitelstvo hlasovalo téměř jednomyslně napříč politickým spektrem. A to se během těch čtyř let se projednávala hodně výbušná témata...“
* Dlouhé roky jste byl strážcem městské pokladny. V jakém stavu ponechává současné vedení magistrátu veřejné finance?
„Jsem rád, že i nové vedení města pokračovalo v tom absolutně dobrém hospodaření, za které prostějovský magistrát získal nespočet ocenění od státních orgánů či ministerstev, a navíc má už Prostějov dlouhá léta jeden z nejlepších ratingů v celé zemi. Na konci tohoto volebního období tedy městská pokladna není vůbec prázdná a nové zastupitelstvo bude mít k dispozici dostatek finančních prostředků k tomu, aby mohlo pokračovat ve výborném hospodaření.“
* V uplynulém volebním období jste byl jako zastupitel pověřený vedením městské policie. Jak jsou na tom prostějovští strážníci?
„Městská policie se nachází v dobrém stavu. (úsměv) Je ale potřeba vnímat i některé problémy. Jedním z nich je mnohdy svízel sestavit vůbec jednotlivé hlídky z důvodu s přihlédnutím k nemocnosti. Navíc čtyři městští strážníci jsou členy armádních aktivních záloh, takže při výkonu služby často chybí. Budu tedy pro příští období navrhovat, pokud bude někdo ochoten naslouchat, aby zastupitelstvo v dalším volebním období začalo velice vážně diskutovat o navýšení početního stavu Městské policie Prostějov. Bylo by potřeba posílit o dva strážníky běžnou hlídkovou službu a zároveň posílit dobře osvědčenou okrskovou službu. Rovněž budu navrhovat nákup dalších dvou městských kamer, které jsou potřeba umístit v rizikových lokalitách, ve kterých často dochází k protiprávním činnostem. A co víc, je nutno navýšit všem strážníkům rizikový příplatek k běžné mzdě, osobně budu navrhovat částku až jeden tisíc pět set korun měsíčně. Dosavadní rizikové příplatky prostějovským strážníkům jsou z celostátního měřítka na nejnižší úrovni a my naopak po nich požadujeme stále kvalitnější práci.“
* V letošním sociologickém průzkumu vyjádřilo 83 procent Prostějovanů spokojenost se životem v tomto městě. Myslíte, že tato drtivá většina spokojených přijde tento týden k volbám?
„Zcela určitě ne! Dosavadní zkušenosti hovoří o tom, že z těch spokojených voličů přijde k volbám zhruba jen čtvrtina, maximálně třetina. Je to škoda, protože kde jinde projevit onu spokojenost se životem v Prostějově než právě v komunálních volbách. Proto bych všechn občany požádal, aby využili svého právo a o víkendu šli volit.“

Total Comments

 • Rock of Memory
 • BIG BEN
 • Jelen
 • Domovní správa Prostějov
 • Prostějov Cup 2019
 • Interforst
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_bigben

Anketa - hlavní

Na kterou z letních akcí se těšíte nejvíce?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Pokračování tradice.

Na kvalitní vystoupení z Argentiny navázali parašutisté Armádního sportovního oddílu Dukla Prostějov reprezentující Českou republiku při úvodním závodě Světového poháru 2019 na přesnost přistání. Konal se v Chorvatsku a Hanáci přivezli z Balkánu jedno zlato i bronz!

Měsíc potop neskončil.

Jestli si někdo myslel, že záplavy na Němčicku z předminulého týdne byly těmi posledními, co prostějovský region postihly, zmýlil se. Minulý týden vtrhla velká voda po krátké průtrži mračen i do Čech pod Kosířem a Stařechovic. Kanály nestíhaly pobrat veškerou vodu, ta pak vyplavila tři desítky rodinných domů.

Total Comments

Osobnost týdne

Pavel CALLTA
25 callta
V rámci programu Prostějovského léta vystoupil uplynulý čtvrtek na náměstí T. G. Masaryka zpěvák, kterého obdivuje především mladá generace. Není tedy divu, že mezi stovkami diváků koncertu byly především náctileté fanynky.

Total Comments

Číslo týdne

42 437 704

Přesně tuto sumu peněz muselo v roce 2018 zaplatit statutární město Prostějov za odvoz a likvidaci komunálního odpadu. Občané však prostřednictvím poplatků uhradili pouhou polovinu uvedených nákladů. Odborníci tvrdí, že je to málo!

Total Comments

Výrok týdne

„KDYŽ NĚKDO UMÍRÁ,
NESMÍ ANI NA CHVILIČKU
POCIŤOVAT, ŽE JE ODEPSANÝ!“

Odborný garant paliativní péče prostějovské nemocnice Miroslav Kala takto hovořil při slavnostním otevření nového oddělení.

Total Comments