Dobré dopoledne, dnes je čtvrtek 9.7.2020
svátek slaví Drahoslava,
zítra Libuše a Amálie
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Po vyhlášení konečných výsledků komunálních voleb v Prostějově v sobotu 6. října v nočních hodinách možná jen ti největší optimisté věřili, že nová funkční koalice na prostějovské radnici vznikne tak rychle. A přesto se tak stalo. Po šesti dnech se vítěz voleb hnutí ANO v čele s lídrem a budoucím primátorem Prostějova Františkem Jurou dohodl na koaliční spolupráci s hnutím PéVéčko, ODS a nezávislými osobnostmi města Prostějova a s ČSSD. „Jednání bylo rychlé a korektní,“ shodují se lídři všech koaličních uskupení František Jura, Jiří Pospíšil, Milada Sokolová a Alena Rašková.

Večerník odhadl možné složení nové koalice už po ukončení komunálních voleb. A ve svém odhadu se nespletl. I když to lídři všech čtyř politických uskupení nechtěli dávat ihned najevo. „My kromě komunistů a SPD budeme jednat se všemi, nepředbíhejte tedy,“ krotila Večerník ve volebním štábu ODS už v sobotu 6. října večer Milada Sokolová. „Ve volbách jsme propadli, takže nyní musíme čekat na telefon, jestli nám vůbec vítěz voleb zavolá,“ řekla Večerníku přibližně ve stejnou chvíli Alena Rašková (ČSSD). Podobně střízlivý ve svém postupu při vyjednávání o koalici byl také budoucí primátor. „Hnutí ANO 2011 bude v prvním kole jednat se všemi subjekty, které se do zastupitelstva dostaly,“ nechal se slyšet po vítězství ve volbách František Jura. Pouze jediný člen nově vytvořené koalice Večerníku už předminulou sobotu v noci přiznal, že se radniční koalice rýsuje. „Právě jsem přijel z jednání s představiteli hnutí ANO 2011. Diskuse s vítězem voleb byla rychlá a úspěšná,“ prohlásil těsně po půlnoci Jiří Pospíšil z PéVéčka, který nyní bude zastávat funkci prvního náměstka.
Věci se pohnuly ke konečnému rozuzlení až během uplynulého týdne. Jen s malým zádrhelem. Vyjednávací týmy ANO, PéVéčka, ODS a ČSSD měly poprvé zasednout společně za jednací stůl v pondělí odpoledne. „Ne, schůzka byla odložena na úterý,“ informoval Večerník bez dalšího vysvětlení Jiří Pospíšil. Proč z tohoto setkání sešlo, jsme se nedozvěděli dodnes. „Kromě jediného dne jsme jednali každý jiný den. Jednou jsme si udělali volno,“ snažil se tuto záležitost zlehčit František Jura.
Přestože se uprostřed týdne vložil do koaliční hry lídr hnutí Na rovinu! Aleš Matyášek s tím, že sliboval hory doly všem, kteří by byli ochotni spolupracovat s tímto uskupením na úrovni radniční koalice, v tu dobu bylo již víceméně rozhodnuto. Potvrzené informace o dohodě ANO, PéVéčka, ODS a nezávislých osobností města Prostějova a ČSSD začaly přicházet během pátku. „Je to hotové, nová koalice bude čtyřčlenná. Dva politické subjekty jsou z řady bývalých koaličních partnerů, další dva včetně nás z hnutí ANO 2011 jsme nováčky ve vedení města. Politika je umění možného a zástupci celé nové čtyřkoalice jsme se dohodli na všech názorech, které budeme chtít prosazovat při vedení města. V některých případech jsme samozřejmě museli zvolit kompromisy,“ prohlásil František Jura (ANO).
Nová radniční čtyřkoalice tak dá dohromady dvacet mandátů. A koalice to mohla být ještě silnější, protože podle informací Večerníku byla ve hře i KDU-ČSL! „To je pravda, ale nakonec jsme od této možnosti ustoupili,“ odpověděl na dotaz Večerníku budoucí primátor Prostějova.
Nové vedení statutárního města Prostějova, které vzešlo z komunálních voleb, uspořádá dnes, tedy v pondělí 15. října tiskovou konferenci. A poté je v úterý 30. října na pořadu ustavující jednání Zastupitelstva statutárního města Prostějova, na kterém se budou volit primátor, jeho náměstci a také členové rady města.

Vše o volbách najdete v tištěném vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku, které vyšlo v pondělí 15. října

42 komun rada42 komun rada2


Total Comments

  • Rock memory of
  • Elite
  • Vestour
  • KSČM
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Půjdete v tomto týdnu do Prostějova na tenis?

P3_moravian_husserle
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Dražší, ale ekologičtější.

Vedení prostějovského magistrátu se rozhodlo při ničení plevele v různých lokalitách města upřednostnit spaření zeleně technologií téměř vařící vody nebo páry. Upozaděny jsou tak chemické přípravky, především tolik kritizovaný Roundup. Má to ale jeden háček, ekologické ničení plevele bude mnohem dražší.

Vydržel jen rok.

Když byl 1. června loňského roku po vítězství ve výběrovém řízení jmenován po Janu Páleníkovi ředitelem Národního domu v Prostějově, měl s tímto zařízením velkolepé plány. Jiří Hloch však ve funkci vydržel jen něco málo přes jeden rok. Minulý týden byl městem odvolán z několika důvodů.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Vladimír Franz

Hudební skladatel, výtvarník a vysokoškolský profesor nadchl v kostele Povýšení svatého Kříže varhanním koncertem. Prostějované si pak ve Zlaté bráně mohli prohlédnout také jeho výstavu obrazů.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

61


Přesně tolik dní bude uzavřena jedna z nejfrekventovanějších komunikací v Prostějově. Už tuto středu bude zahájena rekonstrukce povrchu vozovky na Vápenici, která potrvá až do konce prázdnin.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„ŽENY MAJÍ ŠITÍ V GENECH! ŠKODA ŽE SE MU VÍCE NEVĚNUJÍ...“

Jana Komárková navrhuje pro Ptenské dětské divadlo nádherné kostýmy a v exkluzivním rozhovoru pro Večerník (čtěte na straně 10) vyzývá své pohlaví k větší aktivitě s jehlou a nití.

Total Comments

-