Dobré dopoledne, dnes je pondělí 17.6.2019
svátek slaví Adolf,
zítra Milan
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Po vyhlášení konečných výsledků komunálních voleb v Prostějově v sobotu 6. října v nočních hodinách možná jen ti největší optimisté věřili, že nová funkční koalice na prostějovské radnici vznikne tak rychle. A přesto se tak stalo. Po šesti dnech se vítěz voleb hnutí ANO v čele s lídrem a budoucím primátorem Prostějova Františkem Jurou dohodl na koaliční spolupráci s hnutím PéVéčko, ODS a nezávislými osobnostmi města Prostějova a s ČSSD. „Jednání bylo rychlé a korektní,“ shodují se lídři všech koaličních uskupení František Jura, Jiří Pospíšil, Milada Sokolová a Alena Rašková.

Večerník odhadl možné složení nové koalice už po ukončení komunálních voleb. A ve svém odhadu se nespletl. I když to lídři všech čtyř politických uskupení nechtěli dávat ihned najevo. „My kromě komunistů a SPD budeme jednat se všemi, nepředbíhejte tedy,“ krotila Večerník ve volebním štábu ODS už v sobotu 6. října večer Milada Sokolová. „Ve volbách jsme propadli, takže nyní musíme čekat na telefon, jestli nám vůbec vítěz voleb zavolá,“ řekla Večerníku přibližně ve stejnou chvíli Alena Rašková (ČSSD). Podobně střízlivý ve svém postupu při vyjednávání o koalici byl také budoucí primátor. „Hnutí ANO 2011 bude v prvním kole jednat se všemi subjekty, které se do zastupitelstva dostaly,“ nechal se slyšet po vítězství ve volbách František Jura. Pouze jediný člen nově vytvořené koalice Večerníku už předminulou sobotu v noci přiznal, že se radniční koalice rýsuje. „Právě jsem přijel z jednání s představiteli hnutí ANO 2011. Diskuse s vítězem voleb byla rychlá a úspěšná,“ prohlásil těsně po půlnoci Jiří Pospíšil z PéVéčka, který nyní bude zastávat funkci prvního náměstka.
Věci se pohnuly ke konečnému rozuzlení až během uplynulého týdne. Jen s malým zádrhelem. Vyjednávací týmy ANO, PéVéčka, ODS a ČSSD měly poprvé zasednout společně za jednací stůl v pondělí odpoledne. „Ne, schůzka byla odložena na úterý,“ informoval Večerník bez dalšího vysvětlení Jiří Pospíšil. Proč z tohoto setkání sešlo, jsme se nedozvěděli dodnes. „Kromě jediného dne jsme jednali každý jiný den. Jednou jsme si udělali volno,“ snažil se tuto záležitost zlehčit František Jura.
Přestože se uprostřed týdne vložil do koaliční hry lídr hnutí Na rovinu! Aleš Matyášek s tím, že sliboval hory doly všem, kteří by byli ochotni spolupracovat s tímto uskupením na úrovni radniční koalice, v tu dobu bylo již víceméně rozhodnuto. Potvrzené informace o dohodě ANO, PéVéčka, ODS a nezávislých osobností města Prostějova a ČSSD začaly přicházet během pátku. „Je to hotové, nová koalice bude čtyřčlenná. Dva politické subjekty jsou z řady bývalých koaličních partnerů, další dva včetně nás z hnutí ANO 2011 jsme nováčky ve vedení města. Politika je umění možného a zástupci celé nové čtyřkoalice jsme se dohodli na všech názorech, které budeme chtít prosazovat při vedení města. V některých případech jsme samozřejmě museli zvolit kompromisy,“ prohlásil František Jura (ANO).
Nová radniční čtyřkoalice tak dá dohromady dvacet mandátů. A koalice to mohla být ještě silnější, protože podle informací Večerníku byla ve hře i KDU-ČSL! „To je pravda, ale nakonec jsme od této možnosti ustoupili,“ odpověděl na dotaz Večerníku budoucí primátor Prostějova.
Nové vedení statutárního města Prostějova, které vzešlo z komunálních voleb, uspořádá dnes, tedy v pondělí 15. října tiskovou konferenci. A poté je v úterý 30. října na pořadu ustavující jednání Zastupitelstva statutárního města Prostějova, na kterém se budou volit primátor, jeho náměstci a také členové rady města.

Vše o volbách najdete v tištěném vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku, které vyšlo v pondělí 15. října

42 komun rada42 komun rada2


Total Comments

 • Familiada
 • BIG BEN
 • Jelen
 • Domovní správa Prostějov
 • Prostějov Cup 2019
 • Interforst
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_bigben

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V KAVÁRNĚ COCTAIL CAFÉ?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Konečně konstruktivní jednání.

Úterní zasedání Zastupitelstva statutárního města Prostějov trvalo tentokrát jediný den a bylo ukončeno těsně po osmnácté hodině. V jeho průběhu se sice několikrát zadrhlo, protože opoziční zastupitelé opět v některých případech porušili jednací řád, ale tentokrát bylo docela plynulé.

Fatální selhání řidiče.

Jako obecné ohrožení vyšetřují kriminalisté dopravní nehodu, při které v úterý odpoledne narazil u Litovle autobus plný dětí do odstaveného kamionu. V něm cestovali desetiletí fotbalisté 1.SK Prostějov. Výsledek? Tři těžce zranění dospělí a čtrnáct lehce zraněných malých fotbalistů.

Total Comments

Osobnost týdne

ANTONÍN PANENKA
24 panenka
Legendární český fotbalista a autor nezapomenutelného „dloubáku“ při penaltovém rozstřelu ve finále Mistrovství Evropy v Bělehradě v roce 1976 byl hlavní hvězdou letošního Hořava Cupu v Kostelci na Hané a Prostějově.

Total Comments

Číslo týdne

2,0

Neskutečné. Podíl nezaměstnaných v Prostějově dosáhl historického minima rovných dvou procent. A je otázkou času, kdy se počet lidí bez práce dostane v regionu ještě pod tuto magickou hranici.

Total Comments

Výrok týdne

„BYL BY TO SICE IDEÁLNÍ STAV, ALE TAKY POLITICKÁ SMRT!“

První náměstek primátora Jiří Pospíšil takto zareagoval na radu finančních odborníků, že by město mohlo zvýšit daň z nemovitostí i poplatky za odpad

Total Comments