Dobré odpoledne, dnes je pondělí 27.5.2019
svátek slaví Valdemar,
zítra Vilém
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Již téměř 30 roků máme v naší republice svobodné volby. Kromě nejstarších občanů tento „téměř“ dokonalý nástroj zastupitelské demokracie nezažila, a to včetně současných vládních a komunálních politiků, velká většina současných voličů. Musím se přiznat, že i já patřím ke generaci, která volila svobodně až po roce 1989.

Po prvních volbách jsem si myslel, že vůle občanů bude vždy po volbách bezvýhradně naplněna. Postupem času jsem začal zjišťovat, že ne vždy musí být svobodná vůle občanů naplněna dle jejich přání, neboť náš volební systém umožňuje zejména v komunální politice prakticky jakékoliv vyjednávání koalice, a to bez dosažení vítězství ve volbách, mnohdy dokonce i s malým počtem volebních hlasů. Poslední příklady z různých měst naší republiky tento fakt jasně potvrzují a věřím, že velká většina naší veřejnosti je tímto nechutným divadlem řádně znechucena.
Z tohoto pohledu jsou na tom parlamentní volby poněkud lépe, neboť prvním jednáním o sestavení vlády pověřuje prezident republiky vždy vítěze voleb a ze zákona má na tento krok vždy dva pokusy. V komunální politice vítěze voleb nepověřuje nikdo a je to možná chyba. Po volbách si strany a uskupení, které se dle mandátů dostaly do místních zastupitelstev, sednou a začnou společně a někdy i pokoutně za dveřmi vyjednávat o konečné podobě koalice. Tak se klidně může stát, a mnohdy je to skutečně pravda, že strana nebo uskupení, jež volilo např. třicet procent občanů, což ve velkém městě mohou být desetitisíce voličů, spláče nad konečným verdiktem domluvené nebo lépe řečeno zpachtované koalice.
Politologové a politici se mnohdy zamýšlejí nad slabou volební účastí občanů, padají různé návrhy, mimo jiné dokonce udělat povinnou účast ve volbách. Vysvětlení stále slábnoucí účasti je nasnadě. Jak dlouho trvalo vítěznému hnutí ANO 2011 sestavit vládu, a to i po drtivém vítězství v parlamentních volbách. Jakým způsobem se dohadovaly koalice v Brně, Olomouci a dalších městech, a to i přes naprosto výrazná vítězství hnutí ANO 2011 v komunálních volbách. Proto se příliš nedivím stále sílícím hlasům spoluobčanů, že „na další volby mě již nikdo nedostane“. Takové řeči se mi osobně příliš nelíbí, ale na druhé straně se vůbec nedivím. Je nutné, aby se vrcholné orgány vážně zamyslely nad změnami ve volebním řádu, klidně v tomto směru i nad změnou v ústavě. Jen tak dokážeme dát demokracii v posledních létech částečně pošramocenou důvěru.
Richard Beneš

Total Comments

 • KSČM
 • Box
 • Interforst
 • Prostějov Cup 2019
 • Hořava
 • Basic
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Byli jste o víkendu volit do Evropského parlamentu? A koho?

P3_hanaci
Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Noc kostelů táhla.

Fenomenální akce přitáhla stovky zájemců o prohlídky kostelů po celém Česku, Prostějovsko nevyjímaje. Svatostánky otevřely své útroby při dalším ročníku Noci kostelů a návštěvníci se tak mohli dostat i do prostor, kam se běžný smrtelník jen tak nedostane. A potěšitelným faktem bylo i to, že možnosti využili i nevěřící.

Zmlácený sudí.

Prostějovský fotbalový rozhodčí Petr Antoníček byl po finálovém utkání MOL Cupu napaden fanoušky poraženého Baníku Ostrava, kteří mu jako videorozhodčímu vyčítali schválení pokutového kopu ve prospěch pražské Slavie, načež jeden z nich jej udeřil pěstí a povalil na zem. Většímu násilí zabránila až hlídka Městské policie v Olomouci...

Total Comments

Osobnost týdne

Jiří Drahoš
21 drahos
Prostějov uplynulou středu navštívil senátor a v minulosti i kandidát na prezidenta České republiky Jiří Drahoš. Zavítal na radnici i do muzea, stihl i besedu se studenty. A Večerníku poskytl exkluzivní rozhovor, na který se můžete těšit ještě do prázdnin.

Total Comments

Číslo týdne

1

A hop do přehrady! Nejlepším možným výsledkem skončilo první měření vody v plumlovské nádrži, kde je na začátek sezóny kvalitní voda bez sinic a jiných nepříjemností. Přehrada stejně jako Poděbrady u Olomouce dostala jedničku.

Total Comments

Výrok týdne

„Každej furt kecá o suchu a já jsem mokrej jako myš!“

Jeden z promočených bezdomovců před místním nádražím takto hudroval v lijáku, který během minulé středy zkrápěl nejen město Prostějov

Total Comments