Dobrý podvečer, dnes je úterý 17.9.2019
svátek slaví Naděžda,
zítra Kryštof
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Již téměř 30 roků máme v naší republice svobodné volby. Kromě nejstarších občanů tento „téměř“ dokonalý nástroj zastupitelské demokracie nezažila, a to včetně současných vládních a komunálních politiků, velká většina současných voličů. Musím se přiznat, že i já patřím ke generaci, která volila svobodně až po roce 1989.

Po prvních volbách jsem si myslel, že vůle občanů bude vždy po volbách bezvýhradně naplněna. Postupem času jsem začal zjišťovat, že ne vždy musí být svobodná vůle občanů naplněna dle jejich přání, neboť náš volební systém umožňuje zejména v komunální politice prakticky jakékoliv vyjednávání koalice, a to bez dosažení vítězství ve volbách, mnohdy dokonce i s malým počtem volebních hlasů. Poslední příklady z různých měst naší republiky tento fakt jasně potvrzují a věřím, že velká většina naší veřejnosti je tímto nechutným divadlem řádně znechucena.
Z tohoto pohledu jsou na tom parlamentní volby poněkud lépe, neboť prvním jednáním o sestavení vlády pověřuje prezident republiky vždy vítěze voleb a ze zákona má na tento krok vždy dva pokusy. V komunální politice vítěze voleb nepověřuje nikdo a je to možná chyba. Po volbách si strany a uskupení, které se dle mandátů dostaly do místních zastupitelstev, sednou a začnou společně a někdy i pokoutně za dveřmi vyjednávat o konečné podobě koalice. Tak se klidně může stát, a mnohdy je to skutečně pravda, že strana nebo uskupení, jež volilo např. třicet procent občanů, což ve velkém městě mohou být desetitisíce voličů, spláče nad konečným verdiktem domluvené nebo lépe řečeno zpachtované koalice.
Politologové a politici se mnohdy zamýšlejí nad slabou volební účastí občanů, padají různé návrhy, mimo jiné dokonce udělat povinnou účast ve volbách. Vysvětlení stále slábnoucí účasti je nasnadě. Jak dlouho trvalo vítěznému hnutí ANO 2011 sestavit vládu, a to i po drtivém vítězství v parlamentních volbách. Jakým způsobem se dohadovaly koalice v Brně, Olomouci a dalších městech, a to i přes naprosto výrazná vítězství hnutí ANO 2011 v komunálních volbách. Proto se příliš nedivím stále sílícím hlasům spoluobčanů, že „na další volby mě již nikdo nedostane“. Takové řeči se mi osobně příliš nelíbí, ale na druhé straně se vůbec nedivím. Je nutné, aby se vrcholné orgány vážně zamyslely nad změnami ve volebním řádu, klidně v tomto směru i nad změnou v ústavě. Jen tak dokážeme dát demokracii v posledních létech částečně pošramocenou důvěru.
Richard Beneš

Total Comments

 • Bazárek
 • Bladenights
 • Šumnica
 • O pohár primátora
 • Basket
 • Floria Dušičky
 • Dny evropského dědictví
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE BĚHEM LÉTA LÍBÍ V PROSTĚJOVSKÝCH RESTAURACÍCH?

P3_aplaus
Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Sláva se povedla.

Jen velice příznivé ohlasy sbíral po páteční akci u příležitosti 115. výročí založení prostějovského fotbalového klubu předseda současnéh 1.SK František Jura. Povedl se jak zápas legend, na který zavítaly více jak tři tisícovky příznivců, tak i slavnostní galavečer. A přijel i Karel Brückner s Ivo Viktorem!

Mizivý zájem.

 Hodně málo návštěvníků zavítalo v letošní letní sezóně do prostějovského aquaparku, ale také na vrahovické koupaliště. Ve vedení Domovní správy, která areály provozuje, tak panuje nespokojenost. Ostatně, není se co divit, když jde o druhý nejhorší ročník za čtrnáct let jexistence nových „Koupelek“...

Total Comments

Osobnost týdne

KATEŘINA DRÁBKOVÁ
36 drabkova
Rodačka z Určic během prázdnin ušla pěšky od hranic z Mexika přes Kalifornii, Oregon a Washington až do kanadského Vancouveru ohromných 1920 mil za 104 dní! Tomu se říká cestovatelská vášeň.

Total Comments

Číslo týdne

4000
Burza volného času má v Prostějově dlouholetou tradici. Akce se koná každoročně od roku 2004 a pravidelně ji navštíví spousta lidí. I letos tomu nebylo jinak. Na prezentaci kroužků a aktivit se přišlo podívat přes čtyři tisíce lidí.

Burza volného času má v Prostějově dlouholetou tradici. Akce se koná každoročně od roku 2004 a pravidelně ji navštíví spousta lidí. I letos tomu nebylo jinak. Na prezentaci kroužků a aktivit se přišlo podívat přes čtyři tisíce lidí.

Total Comments

Výrok týdne

„TO SI NEUMÍM PŘEDSTAVIT. ZUBY BY JÍ VYPADLY...“
Žena z Horního Štěpánova takto u prostějovského soudu odmítala tvrzení, že by její maminka pokousala manžela, neboť má zubní násadu.

Total Comments