Dobré ráno, dnes je pondělí 22.7.2019
svátek slaví Magdaléna,
zítra Libor
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Již téměř 30 roků máme v naší republice svobodné volby. Kromě nejstarších občanů tento „téměř“ dokonalý nástroj zastupitelské demokracie nezažila, a to včetně současných vládních a komunálních politiků, velká většina současných voličů. Musím se přiznat, že i já patřím ke generaci, která volila svobodně až po roce 1989.

Po prvních volbách jsem si myslel, že vůle občanů bude vždy po volbách bezvýhradně naplněna. Postupem času jsem začal zjišťovat, že ne vždy musí být svobodná vůle občanů naplněna dle jejich přání, neboť náš volební systém umožňuje zejména v komunální politice prakticky jakékoliv vyjednávání koalice, a to bez dosažení vítězství ve volbách, mnohdy dokonce i s malým počtem volebních hlasů. Poslední příklady z různých měst naší republiky tento fakt jasně potvrzují a věřím, že velká většina naší veřejnosti je tímto nechutným divadlem řádně znechucena.
Z tohoto pohledu jsou na tom parlamentní volby poněkud lépe, neboť prvním jednáním o sestavení vlády pověřuje prezident republiky vždy vítěze voleb a ze zákona má na tento krok vždy dva pokusy. V komunální politice vítěze voleb nepověřuje nikdo a je to možná chyba. Po volbách si strany a uskupení, které se dle mandátů dostaly do místních zastupitelstev, sednou a začnou společně a někdy i pokoutně za dveřmi vyjednávat o konečné podobě koalice. Tak se klidně může stát, a mnohdy je to skutečně pravda, že strana nebo uskupení, jež volilo např. třicet procent občanů, což ve velkém městě mohou být desetitisíce voličů, spláče nad konečným verdiktem domluvené nebo lépe řečeno zpachtované koalice.
Politologové a politici se mnohdy zamýšlejí nad slabou volební účastí občanů, padají různé návrhy, mimo jiné dokonce udělat povinnou účast ve volbách. Vysvětlení stále slábnoucí účasti je nasnadě. Jak dlouho trvalo vítěznému hnutí ANO 2011 sestavit vládu, a to i po drtivém vítězství v parlamentních volbách. Jakým způsobem se dohadovaly koalice v Brně, Olomouci a dalších městech, a to i přes naprosto výrazná vítězství hnutí ANO 2011 v komunálních volbách. Proto se příliš nedivím stále sílícím hlasům spoluobčanů, že „na další volby mě již nikdo nedostane“. Takové řeči se mi osobně příliš nelíbí, ale na druhé straně se vůbec nedivím. Je nutné, aby se vrcholné orgány vážně zamyslely nad změnami ve volebním řádu, klidně v tomto směru i nad změnou v ústavě. Jen tak dokážeme dát demokracii v posledních létech částečně pošramocenou důvěru.
Richard Beneš

Total Comments

  • Makovec
  • Zlatá Brána
  • Václavková
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se vám líbí v kavárně FACE TO FACE CAFE-BAR

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Bavily se tisícovky lidí.

Uplynulý víkend přinesl dvě naprosto velkolepé akce v prostějovského regionu. Keltská noc v plumlovském kempu Žralok i tradiční Josefkol v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem přilákaly tisíce lidí k návštěvám. Nejen organizátoři tak mohli být spokojeni, vyšlo dokonce i počasí.

Krást je tak jednoduché?

Policisté řeší aktuálně případ, nad kterým zůstává rozum stát. Zatím neznámý drzoun se vloupal do chaty u Mostkovic a vůbec mu nevadilo, že uvnitř spalo hned několik osob! Ty se bohužel neprobudily, takže zloděj si zcela nerušeně pobral věci za 30 tisíc korun, včetně inhalátoru pro astmatiky…

Total Comments

Osobnost týdne

MIRAI
29 mirai
Jednu z největších „pecek“ připravili organizátoři Prostějovského léta minulý čtvrtek, kdy večer na náměstí T. G. Masaryka vystoupila kapela Mirai. O tom, že mezi stovkami fanoušků byla nejvíce zastoupena nejmladší generace, snad není třeba hovořit...

Total Comments

Číslo týdne

4 486
Prostějované se během prvního pololetí tohoto roku výrazně pohoršili ve svém chování. Letos od ledna do konce června řešili strážníci městské policie celkem 4 486 přestupků, což je o 718 případů více než za stejné období roku 2018.

Total Comments

Výrok týdne

„Lidé se nestyděli plakat, také já jsem uronila slzu!

Náměstkyně primátora Milada Sokolová takto v exkluzivním rozhovoru pro Večerník komentovala atmosféru na náměstí při promítání filmu Bohemian Rhapsody.

Total Comments