Možná si to nechceme připustit, ale je to tak. Ne každému osud umožní prožít dlouhý život a vidět vyrůstat své potomky. Nejhorší je, když člověk náhle opustí své malé děti a spoustu rozdělané práce. Právě to se stalo v případě Martina Černého z Ludéřova, který náhle zemřel ve 46 letech.

V takovém případě je každá pomoc dobrá. O ni se nyní snaží členové SDH Ludéřov, jehož byl Černý 25 let členem. Ti na pomoc rodině založili transparentní bankovní účet. Na něj okamžitě přispělo velké množství lidí mimo jiné i z Konicka. Nelze se divit, Martin byl i díky obětavé práci u hasičů velmi dobře znám po celém regionu. I díky tomu se na kontě na konci uplynulého týdne sešla částka přes 670 tisíc korun. Proč se to všechno vůbec stalo?

Dlouholetý člen sboru dobrovolných hasičů Ludéřov a zastupitel Drahanovic Martin Černý nečekaně zemřel ve středu 18. října ve věku 46 let. Všichni z toho byli v šoku...

„Vždy se na svět díval s humorem, nikdy neváhal člověku podat pomocnou ruku. Po dobu dlouhých pětadvaceti let byl členem SDH Ludéřov a zásahové jednotky. Účastnil se mnoha výjezdů k požárům, povodním a dalším událostem, za což byl v roce 2019 oceněn titulem Čestný strojník. Ve volném čase rád pomáhal organizovat akce pořádané sborem i obcí a významnou měrou se tak podílel na kulturním vyžití. Pro své výjimečné pracovní dovednosti si vysloužil pověst velmi šikovného mechanika, který dokázal opravit téměř cokoli,“ charakterizoval svého kamaráda Pavel Navrátil, starosta SDH Ludéřov.

Splnění snu se nedožil

Martin Černý po sobě zanechal dvě šikovné děti, milující manželku, truchlící rodinu a kamarády. A nejen to.  Před třemi lety si s manželkou začal plnit jeden velký sen. Vzali si hypotéku, koupili dům a vlastními silami ho opravovali. „Šlo jim to pěkně od ruky a velmi se těšili na okamžik, až budou mít konečně vše hotové. Společně zde chtěli zestárnout a těšit se z toho, jak jejich děti rostou a dospívají. Člověk však míní, život mění a krutá rána osudu zapříčinila, že tohoto okamžiku se již společně nedočkají.,“ nastínil Navrátil důvod, proč se sbor nyní snaží rodině aktivně pomoci. „Bohužel splátkový kalendář je neúprosný a nemá pochopení pro lidské osudy. Proto nyní cítíme povinnost pomoci Martinově rodině stejně tak, jako on nikdy neodmítl pomoci komukoliv, kdo to potřeboval,“ vysvětil Navrátil důvod, proč sbor založil transparentní bankovní účet číslo: 2201884657/2010 a vyhlásil veřejnou sbírku pod záštitou Olomouckého kraje.

Peníze půjdou na pokrytí splátek

Sám SDH Ludéřov na něj přispěl hned jako první částkou 50 000 korun, přidali se však i ostatní včetně velkého množství lidí z Konicka, kde Martina a jeho rodinu velmi dobře znali.

Vybrané peníze půjdou přímo Martinově rodině jako pomoc na pokrytí splátek za zakoupený dům a další nezbytné výdaje. Cílem hasičů je také postupně pomoci opravit zbývající části domu tak, aby v něm mohla Martinova rodina důstojně bydlet. A tím dokončit práci, kterou jejich člen započal. „Budeme velice rádi za finanční dary v jakékoliv výši. Vždyť pomoc druhým je ta nejušlechtilejší věc na světě a Martin se jí řídil celý svůj krátký život!“ uzavřel Pavel Navrátil. (mls)