Výborně rozjetá sezóna volejbalistek VK Prostějov utrpěla tvrdý direkt. Dlouhou sérii lednových vítězství přerušily v nejméně vhodnou chvíli dvě prohry na závěrečném turnaji Final Four Českého poháru žen 2019/20, které mladý a dosud kvalitně fungující tým poslaly na poslední čtvrtý post mezi elitním kvartetem. A hlavně propadák v duelu o bronz byl dokonalým k.o.

NEZVLÁDNUTÉ SEMIFINÁLE S OLYMPEM
Semifinálový duel mezi Hanačkami a Pražankami neměl favorita, šance na postup byly před vzájemným střetem otevřené. Tím větší zklamání prožíval celý tábor vékáčka v sobotním večeru, který z převážné části i v konečném součtu patřil jednoznačně protivnicím.
Mladý kolektiv z Moravy sice začal zdatněji obě úvodní sady (11:7, respektive 8:6), ale pak se dopouštěl mnoha hrubek včetně zbytečných a tím otevřel zlepšujícímu se PVK cestu k obratu vývoje (14:16, respektive 11:14). Jen třetí část se podařilo zvládnout kvalitně celou, naopak čtvrté dějství už opanoval suverénním způsobem výběr metropole ČR. A zrodil se výsledek 18:25, 19:25, 25:20, 17:25.
„Do zápasu jsme dobře vstoupili, ale bohužel toho nedokázali využít. V prvních dvou setech jsme pokaždé ztratili slibné vedení vlastními chybami i nedorazy v mezihře, čímž samozřejmě nechci snižovat dobrý výkon soupeře. Kromě třetího setu, který jsme odehráli na vysoké úrovni víceméně celý, byl Olymp lepší než my. A zvítězil po zásluze,“ uznal kouč VK Lubomír Petráš.
Smutek se sice snažil nedávat příliš najevo, ale přesto byl znát. „V tomhle důležitém utkání jsme nepředvedli takový výkon, jaký byl potřeba k úspěchu. Zaostávali jsme ve všech herních činnostech – sice ne výrazně, ale přece jen. A největší rozdíl panoval jak v útoku, tak v obraně, kde Olymp zvedl v poli mnoho těžkých balónů. Což rozhodovalo,“ všiml si Petráš.
Místo lítosti nad promarněnou možností dovést i nadmíru mladou partu do pohárového finále se snažil dívat spíš dopředu. „Určitě jsme měli šanci na postup, bylo to padesát na padesát. Proto nás tahle porážka samozřejmě moc mrzí, je to velká škoda. Na zklamání však musíme rychle zapomenout a zítra proti Liberci zabojovat o bronz,“ nabádal slovenský lodivod.

VÝBUCH V BOJI O BRONZ PROTI DUKLE
Bitvu zklamaných semifinalistek Prostějovanky absolutně neukočírovaly. Přitom znova vedly, nástup do nedělně odpoledního utkání sliboval vybřednutí z podprůměru předchozího dne. Místo toho však nastala ještě větší krize. Severočešky otočily zahajovací díl z 9:5 na 10:13, posléze dominovaly 17:25. Ve druhé sadě usoužené Haná girls totálně zdevastovaly 8:25, teprve během třetího setu od hrozivého stavu 3:11 se evidentně tápající skvadra částečně zvedla. Ovšem zastavit suprově šlapající Duklu se již nepodařilo, po rezultátu 20:25 bylo dokonáno.
„Připadalo mi, že jsou holky unavené systémem, který hrajeme, a snad i svým životem. Oba zápasy pohárového víkendu ukázaly současnou realitu v našem týmu, na což musíme reagovat. Nechat děvčata víc odpočinout, změnit něco v tréninkovém procesu, posbírat veškeré síly, snažit se celkově vyladit směrem k extraligovému play-off. Tohle Final Four byla taková facka a varování, abychom stejně nedopadli v závěru letošního ročníku,“ konstatoval Luboš Petráš.
Proč jeho ansámbl ve dvou brněnských dnech tak propadl? „Herní příčiny jsou jasné. Měli jsme velké problémy na přihrávce a následně i v dalších činnostech, pod tlakem dobře hrajících protivníků jsme kupili chyby, postupně se trápili víc a víc. Obecně šlo o součet mnoha různých důvodů od interních přes možnou únavu, která na holky padla, neboť to celou sezónu táhnou v menším počtu stěžejních hráček, až po chybějící zkušenosti mladého kolektivu. Zatímco soupeři disponují řadou ostřílených opor a navíc se ještě posílili, my si musíme vystačit s tím, co je. Taková je skutečnost, nezbývá než momentální smutek překonat a s horší situací se poprat,“ pokrčil Petráš rameny.

FINAL FOUR ČP ŽEN 2019/20 V BRNĚ
Výsledek prvního semifinále: UP Olomouc – Dukla Liberec 3:0 (23, 16, 17).
Výsledek finále: UP Olomouc – Olymp Praha 3:2 (-25, -17, 15, 20, 7).