Kdo by jej neznal… Postava více než dostatečně znalá regionálního dění se pohybuje prakticky ve všech sférách veřejného života. Třiapadesátiletý Martin Mokroš (na snímku) je ředitelem Střední zdravotnické školy v Prostějově, současně je aktivním politikem se zaměřením především na sport a školství či zdravé město, je také pravidelným přispěvatelem publicistiky i zajímavostí na stránky PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku a nedávno se stal šťastným otcem. „Poslední rok je pro mne ve znamenání velké změny, kdy jsem se po svatbě plně ponořil do rodinného života,“ přiznává hrdě muž, který po studiích na Univerzitě Palackého již v roce 1992 nastoupil na prostějovskou „zdravku“, kde působí dodnes. Tedy rovných třicet let. „Můj vyučovací předmět historie je zároveň i mým koníčkem,“ přidává velký milovník plastikové modelářství, ledního hokeje a rockové hudby.

* Jaké to je stát se otcem kapku na stará kolena?

„No říkal jsem si, že už mi dochází témata pro mé rubriky ve Večerníku, a tak bylo třeba zažít něco nového. (smích) Ale teď vážně. Láska kvete v každém věku, a i já jsem potkal ženu, se kterou se mi chtělo žít a mít potomka. A tak se narodila Ludmilka, moc krásná holčička, která mi dnes a denně dělá radost, i když se moc nevyspím.“

* Starost o potomka ovšem asi znamená ztrátu času na koníčky.

„Tak samozřejmě koníčky šly stranou už před delším časem, protože manželství by mělo být o tom věnovat se tomu druhému. Mám výhodu, že oba s manželkou máme rádi rockovou hudbu, a i když ona trochu tvrdší žánr, u kapely Queen se ale vždy sejdeme. (úsměv) Hokej mohu sledovat i nadále, takže po nocích fandím ‚svým‘ Edmonton Oilers v NHL, což je teď ještě snazší, protože v noci díky potomkovi stejně nespíme ani jeden. (smích) Trochu se bojím o svůj koníček plastikové modelářství, protože až začne miminko růst, asi přijde pár modelů k úrazu nebo je asi budu muset velmi dobře zabezpečit...“

* Pojďme k práci, jak to žije u vás na „zdravce“?

„Já myslím, že dobře, v poslední době jsme se rozjeli ještě víc. Díky kreativitě kolegyň jsme více šlápli do výzdoby a PR školy, makáme na více jak sto procent a je dobře, že nás v tom podporují i naši žáci, kteří pomůžou a sami přichází s novými nápady. I díky nim jsme rozjeli třeba nové aktivity ‚Zdravka se otužuje‘ a ‚Zdravka šlape 10 000 kroků‘ a další. Když se podíváte do naší výroční zprávy, není to žádná přehršel nudných statistik a čísel, ale popis života na škole rodinného typu, kde se všichni snažíme táhnout za jeden provaz. Samozřejmě velkou zkouškou bylo období koronavirové pandemie, kdy zdravotnické školy a jejich žáci stáli v první linii a zažívali neuvěřitelné příběhy. Všichni si hrábli až na dno, nechyběly ani slzy z vyčerpání, ale zachráněné životy byly sladkou odměnou. S potěšením jsme pak přijali ocenění od tehdejšího ministra zdravotnictví, ale také našeho primátora, který osobně každému studentovi věnoval děkovný pamětní list.

* Horší časy v tomto směru už jsou snad za námi, co nyní?

„Teď už jsme v běžném provozu, ale snažíme se ze sebe dostat to nejlepší a vychovat další střední zdravotnický personál, kterého je stále zoufalý nedostatek. A já jsem rád, že náš zřizovatel Olomoucký kraj si to uvědomuje, což jsme mohli vyslechnout i na posledním Scholarisu ve Společenském domě z úst radního Jakubce a šéfa krajského školského odboru Gajdůška. Věřím, že společně zaplníme prázdná místa v nemocnicích a tím jim nejvíce pomůžeme. Samozřejmě že pokud by se objevila nějaká nová hrozba, jsme připraveni opět pomáhat v první linii. Můžete se na nás spolehnout!“

* Údajně také sám studujete?

„Tak studovat se má v každém věku. (úsměv) Navíc u ředitelů a vedoucích pracovníků se to tak nějak skoro očekává. A tak i já už druhým rokem studuji v Olomouci MBA, konkrétně obor, který se zaměřuje na proces digitalizace v různých oborech lidské činnosti a vedení lidských zdrojů. Tříbím si mozek a dozvídám se spoustu nového, což v dnešní době vůbec není špatné.“

* Jste také politicky činný...

„Ano. Ve své době jsem se přidal k hnutí PéVéčko, a to především díky bývalé ředitelce naší školy Ivaně Hemerkové. Říkal jsem si, že jde o partu lidí, která to s městem myslí dobře. A dnes po letech vidím, že jsem se nemýlil a že je dobře, že nalézáme i v jiných politických subjektech lidi, kteří to s Prostějovem myslí vážně a jsou schopni vytvářet koalice. Nemám nic ani proti dělné opozici, kterou teď naštěstí máme také. Bohužel tady stále máme partičku žvanilů a rýpalů, kteří chtějí za každou cenu městu škodit, a to i na úřadech, ministerstvech v podobě udávání a prudění proti slušným lidem. Smutné je, že tyto existence část našich obyvatel stále volí. Na druhé straně máme ve městě osobnosti, které sice nesedí v zastupitelstvu, ale dokážou naše město proslavit třeba na poli sportu, kultury, řemesla a dalších oborů lidské činnosti. Naštěstí slušných lidí je i díky těmto osobnostem většina. A komu se tu nelíbí, má cestu jinam přece volnou, ne? Na druhou stranu vidím, že město stárne a potřebujeme příliv mladé krve, což se podaří například výstavbou nových bytů a zázemí, na čemž naštěstí radniční koalice také pracuje. I já sám znám podnikatele, kteří ve městě byty opravují a připravují pro mladé.“

* Co byste na závěr rád vzkázal našim čtenářům?

„Pomalu se blíží čas adventní a vánoční, takže vzkázat mohu jen klid a mír, vánoční pohodu, ať se lidé nezblázní z předvánočního šílenství. Hlavně ať spoléhají na vlastní rozum, nemají klapky na očích, nevěří všemu, co se na ně hrne ze všech stran, a pamatují na to, že oni jsou ta síla, která je základem kvalitního státu, který se pak může rozvíjet. Buďme společně silní a jednotní a pak to dokážeme!“

 

MARTIN MOKROŠ

* narodil se 12. srpna 1969 v Prostějově

* ředitel Střední zdravotnické školy Prostějov

* člen politického hnutí PéVéčko, za které kandidoval do prostějovského zastupitelstva

* aktivně pracoval jako člen městské komise sociální a zdravotní, v čemž hodlá pokračovat

* působí také v agendě Zdravého města Prostějov 21

* vystudoval základní školu J. W. Choráze (dnešní RG a ZŠ Otto Wichterleho), v letech 1984 až 1987 pokračoval ve studiu na Gymnáziu Jiřího Wolkera, které také zdárně dokončil, aby následně pokračoval na vysoké škole Univerzity Palackého v Olomouci, konkrétně to bvyla Filozofická fakulta obor dějepis-ruština-latina (1987–1992)

* od roku 1992 nastoupil na Střední zdravotnickou školu (SZŠ) Prostějov jako učitel, v rce 2019 se stal již zmíněným ředitelem školy

* člen Kontrolního výboru Zastupitelstva statutárního města Prostějov

* od října 2020 je předsedou dozorčí rady Lesy města Prostějova, s.r.o.

* od ledna 2022 členem dozorčí rady Spolek středního školství Olomouckého kraje

* ženatý, 1 dítě (nedávno narozená dcera Ludmila)

* mezi jeho největší zájmy patří lední hokej, plastikové modelářství a rocková hudba, když nejoblíbenější kapelou je Queen

zajímavost: už druhým rokem studuje v Olomouci MBA, konkrétně obor, který se zaměřuje na proces digitalizace v různých oborech lidské činnosti a vedení lidských zdrojů