Dnes je neděle 20.4.2025, svátek slaví Marcela
Malá jarní zamyšlení a vzpomínání
ilustrační foto

Je jaro, což je bezesporu již neoddiskutovatelný fakt. Zima již má prostě smůlu, a tak stojí za to se nad tím jarním časem trochu zamyslet. Ano, zrovna čas je první téma, jelikož opětně zažíváme přechod na letní čas. Já osobně věřím, že se to děje naposled, protože EU se snad konečně rozhoupala k zásadnímu počinu a toto posouvání času bude zrušeno. Změna času už opravdu ničemu dobrému nepřispívá, naopak pouze ničí spánkový režim a tím i celkově zdraví a nářky jedinců, že když bude letní čas zrušen, budou moci o hodinu méně vyřvávat v letních restauracích, tak to je opravdu irelevantní. Neposouvejme už nikdy časem.

Jarní čas znamená i výměnu pneumatik na letní a obecně zvýšení provozu, jelikož se do provozu vydají i ti, kteří se v zimě bojí. V Prostějově je již možno zaznamenat zvýšený výskyt automobilistů, motorkářů, cyklistů a koloběžkářů. A poznatky? Máme tady nový trend, kdy se nepoužívají blinkry, takže každý si jede jak v Itálii, a ještě si vytrubuje klaksonem. Cyklisti a nově koloběžkáři, tak to je stará bolest našeho města, ukázat rukou, kam jedu, sesednout z kola před přechodem, používat cyklostezku a neohrožovat na chodnících, tak to tady zažíváme dnes a denně. Drzost těchto jedinců je čím dál větší a zřejmě všichni čekáme na nějaký závažný exces, kdy dojde ke střetu cyklisty s autem nebo chodcem. Pak toho budou plné noviny a budeme se ptát, co se s tím dá dělat, kdo je za to zodpovědný a kde máme orgány pro kontrolu a represi.

Další vzpomínky jsou staré již 5 let. Co se tehdy stalo? No někteří možná tuší, ano covid-19. Dne 1. března 2020 byly potvrzeny první tři případy covidu-19 na území ČR. V počátcích se jednalo o nakažené osoby, které pobývaly v severní Itálii, později již převažovala tzv. komunitní nákaza, tj. nakažení od lidí, kteří v zahraničí nepobývali. Počáteční prudký procentní nárůst počtu infikovaných (v desítkách procent oproti předchozímu dni) se v poslední březnové dekádě zmírnil na nárůsty nižší než 20 % ve srovnání s předchozím dnem. Od 1. do 31. března 2020 bylo potvrzeno celkem 3 257 případů covidu-19. Dne 16. března hygienici rozhodli o uzavření obcí Litovel, Uničov a Červenka kvůli vysokému počtu nakažených. Lidé nemohli z ani do obcí cestovat a v obcích platil zákaz vycházení. První tři zotavení z nákazy byla potvrzena 16. března 2020, do konce měsíce se jejich počet zvýšil na 25. První nakažený zemřel 22. března, do 31. března zemřelo 31 nakažených (u starších osob se často se jednalo o souběh více chorob, ne vždy bylo jasné, zda příčinou úmrtí byl covid-19). Počet úmrtí výrazně stoupl mezi 27. a 31. březnem (z 9 na 31). Počet osob testovaných na covid-19 během března zásadně vzrostl, z počátečních zhruba 200–400 denně na více než 5 000 denně na konci měsíce. Během března bylo celkem testováno více než 50 000 osob. A nejpodstatnější opatření? Od 2. března byla postupně přijímána a zpřísňována opatření k omezení rizik přeshraničního pohybu osob (pozastaveny lety z a do Jižní Koreje a severní Itálie, namátkové kontroly na hranicích, karanténa pro osoby přijíždějící z rizikových oblastí, konání Světového poháru v biatlonu bez diváků). Dne 9. března na Ministerstvu vnitra prezentoval ředitel pojišťovny Pavel Řehák svůj jednoduchý exponenciální model šíření epidemie. Od 11. března byly všechny základní, střední, vyšší odborné a vysoké školy v České republice uzavřeny do odvolání. Dne 12. března od 14 hodin byl v ČR vyhlášen na dobu 30 dnů nouzový stav. Jím byla vyhlášena řada mimořádných opatření, zejména omezení volného pohybu. Od 14. března byl zakázán provoz restaurací a obchodů (s výjimkami). Opatření mělo původně platit 10 dní, od 16. března byly, až na výjimky, uzavřeny státní hranice. Ochranná opatření panovala během krajských voleb v říjnu 2020. Dne 19. března byla vyhlášena povinnost si mimo bydliště zakrývat ústa a nos rouškou, šátkem či jinou pokrývkou.