O minulém víkendu rozhodly Spojené státy americké o svém novém prezidentovi. Stal se jím Joe Biden, který porazil stávající hlavu „států“ Donalda Trumpa. Získal rekordní počet 74 milionů hlasů. V neděli se postavil před americký lid a dlouze pronášel svůj první projev z postu prezidenta Spojených států amerických.

Co se týče Joe Bidena, pro většinu světa kromě USA byl velkou neznámou. Jenže voliči především z velkých měst věděli, komu hodit hlas. Poslední dobou se ptám sám sebe, jestli je vhodnější mít za prezidenta expresivního miliardáře, nebo solidního politika? Myslím, že volba pro velmoc, jakou USA bezesporu představují, byla jasná. Na další čtyři roky se celý svět může dívat na politika, který ví, o čem mluví a neprotiřečí si.

Nemám nic proti Donaldu J. Trumpovi, USA se mu dařilo vést poměrně dobře. Získal si respekt většiny země. Nicméně v průběhu jeho úřadu se situace v zámořské velmoci začala vymykat kontrole. Neustálé násilnosti, vraždy černochů policisty a do toho tvrdá Trumpova rétorika soudící bez důkazů. A to zřejmě Američané nechtějí. Vždyť je to po dlouhých letech první prezident, který nedokázal svůj stávající post obhájit!

Kde je nyní slavná Trumpova zeď na hranicích mezi USA a Mexikem? Jeho vizionářské plány byly často tak nadnesené, že by na většině nich snad ekonomika Spojených států zkrachovala. Už tak jeho rozhodnutí, co se týče obchodního embarga na Čínu či odstoupení od jaderné smlouvy s Ruskem, byla destruktivní. Spojené státy ztrácely ve světě respekt. Donald Trump chtěl hrát vysokou hru, jenže na ni neměl. V podstatě dokázal velice dobře mluvit. Uskutečnit čin mu trvalo, ba dokonce to ani nedokázal.

Můžeme se jen nechat překvapit, co celému světu Joe Biden dokáže. „Chci Ameriku sjednotit, ne rozdělit. Pro mě není důležité, jestli jsou jednotlivé státy republikánské, či demokratické. Vyzývám i voliče váženého Donalda Trumpa, abychom se spojili,“ zněla jeho slova při vítězném projevu. Trump se na druhé straně barikády ohání tím, že volby byly ovlivněné. Bez jakýchkoli důkazů křičí do větru. Již jsem se zmínil, že se chová jako dítě, kterému někdo ukradl hračku. Miliardářský exprezident svolal dokonce schůzi všech svých právníků (pozn. v Pensylvánii mezi sex-shopem a krematoriem), aby mu pomohli zvrátit výsledek voleb v jeho prospěch. Jenže volby už jsou jednou rozhodnuty. A já jsem přesvědčen, že mu žádní federálové z FBI nepomohou. I když by si to jistě tak moc přál.