Předvánoční období je zde a s ním i zvýšená aktivita zlodějů při nakupování. Prostějovští policisté například řešili tři případy, ve kterých si zatím neznámí pachatelé vybrali za cíl starší ženy. Ty navíc byly naprosto neobezřetné a na tom, že byly okradeny, mají rovněž svůj nemalý podíl. Pokud se policistům podaří všechny tři poberty vypátrat a lapit, každému z nich hrozí v době vyhlášeného nouzového stavu až osmiletý kriminál!

 

„Za předminulý týden prostějovští policisté přijali oznámení tří seniorek o odcizení věcí při nakupování v supermarketech. Všechny tři případy měly velmi podobný scénář. Poškozenými byly ženy ve věku od šestašedesáti do sedmašedesáti let a příležitost zlodějům daly samy svou neopatrností. Ve všech případech tak přišly o věci uložené bez dohledu v nákupním vozíku,“ potvrdil případy František Kořínek, tiskový mluvčí Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje pro Územní odbor Prostějov.

Vzápětí všechny tři případy podrobně popsal. „V pondělí devátého listopadu kolem šestnácté hodiny nakupující v supermarketu v Plumlovské ulici přišla o peněženku, kterou měla uloženou ve vozíku v kabelce. S peněženkou přišla i o osobní doklady a finanční hotovost přesahující dvanáct tisíc korun. Ve středu jedenáctého listopadu před šestnáctou hodinou v prodejně nedaleko centra města žena přišla o igelitovou tašku s peněženkou s osobními doklady, dvěma platebními kartami a finanční hotovostí 2 900 korun. Výše způsobené škody v tomto případě byla vyčíslena na bezmála čtyři tisíce korun. Třetí žena nakupující v pátek třináctého listopadu dopoledne v Olomoucké ulici postrádá o kabelku s peněženkou, osobními doklady, platební kartou, mobilním telefonem a finanční hotovostí. Způsobenou škodu vyčíslila na bezmála osm tisíc korun,“ prozradil Kořínek s tím, že policisté ve věcech zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze zločinů krádeže a přečinů neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. A vzhledem ke spáchání těchto činů v době vyhlášeného nouzového stavu hrozí pachatelům v případě zjištění až osmiletý trest za mřížemi.

Policie ČR upozorňuje, že především senioři si mají v těchto předvánočních dnech lépe hlídat své věci. „Ubránit se takovému okradení je velice snadné. Stačí se držet jediné rady, a to být obezřetný, své věci si hlídat a nikam je neodkládat. Pravděpodobnost okradení se tím dramaticky sníží, přesto však nelze zcela vyloučit, že se stanete obětí zloděje. Ani v takovém případě však nemusí být způsobená škoda nijak vysoká. Již roky se na různých preventivních besedách snažím lidem vštěpovat, aby u sebe nenosili zbytečně vysokou hotovost a cenné věci, které nutně nepotřebují. Peníze patří do banky a v dnešní době platebních karet a on-line nákupů by člověk u sebe měl nosit hotovost jen v nezbytně nutné výši pro úhradu běžných provozních výdajů. Položme si otázku – opravdu potřebuje mít člověk na nákupech v peněžence dvanáct tisíc korun? Zřejmě ne,“ apeluje na veřejnost policejní mluvčí.

----------------------