K dokonalému propojení historie a umění došlo ve středu 23. dubna v prostějovském Husově sboru v Demelově ulici. Konala se tu totiž slavnostní vernisáž výstavy Bojovali na všech frontách pojednávající o osudech více jak tří desítek prostějovských Židů, kteří se se zbraní v ruce zapojili do boje proti nacistům. Následoval koncert klezmerové hudby pro dvě violoncella v podání Dominiky Weiss Hoškové a jejího tatínka Jiřího.
Aktuální výstava umístěná v prostorách Husova sboru, který v minulosti býval právě židovskou synagogou, připomíná osudy prostějovských Židů za II. světové války. Objevila se zde u příležitosti 80. výročí konce dosud největšího vojenského konfliktu v dějinách lidstva. Na prostějovské spoluobčany židovského původu výstava tentokrát nenahlíží pouze jako na pasivní oběti nacistického běsnění, ale zaměřuje se hlavně na ty, kteří se přímo zapojili do bojů proti zrůdnému režimu ať už v řadách britské armády, nebo československé vojenské jednotky na východní frontě. Několik panelů postupně připomíná pohnuté osudy alespoň některých z více jak tří desítek statečných bojovníků.
Po zahájení výstavy následoval koncert Dominiky Weiss Hoškové a jejího tatínka Jiřího Hoška, kteří zahráli židovskou hudbu a klezmer pro dvě violoncella. Jednotlivá hudební vystoupení se prolínala se čtením knižních ukázek. Z deníkových záznamů z let 1938 až 1945 své babičky Helgy je přečetla sama Dominika Weiss Hošková. „Moje nyní pětadevadesátiletá maminka jako dítě přežila koncentrační tábor a podala o tom svědectví v této knize,“ přiblížil Jiří Hošek.
Otec s dcerou se do Prostějova vrátili po zhruba šesti letech, co naposledy koncertovali v přednáškovém sále Národního domu. „Oba nyní zahráli skladby plné stesku, které se hodily právě k výročí konce války. Rádi bychom v pořádání podobných hudebních akcí pokračovali i v příštích letech,“ přislíbila Jana Gáborová ze spolku Hanácký Jeruzalém, který akci pořádal ve spolupráci s Církví československou husitskou a za finanční podpory města Prostějova.
R