V poslední době roste zájem odborné i laické veřejnosti o tradiční lidový oděv, zejména o tematiku šátků. Organizace Muzeum a galerie v Prostějově představuje novou publikaci Tradiční úprava hlavy. Úvazy tištěných šátků na Hané a navazující výstavu, která je k vidění od 18. dubna 2025 do 4. ledna 2026.
Výstava nabízí jedinečný pohled na tradiční ženské pokrývky hlavy a velké tištěné šátky prostřednictvím sbírkových předmětů a dobových fotografií starých úvazů. Návštěvníci mohou zhlédnout také čtrnáct videí dokumentujících tradiční úvazy hanáckého regionu, které zpracovávají postupy dochované od 19. století až po současnost.
„Většina dnes působících vazaček pracuje pro místní folklórní soubory a své zkušenosti čerpá od předchůdkyň z 20. století. Některé úvazy, jako například úvaz na cépke, na půlku či na zajíca, si uchovaly kontinuitu již od 19. století. Ostatní úvazy byly během 20. století přizpůsobeny místním podmínkám a vkusu, přičemž se u nich často vyvinula nová, geograficky specifická pojmenování,“ přibližuje kurátorka výstavy Veronika Hrbáčková, zároveň i ředitelka muzea.
Publikace navazuje na předchozí literární pramen z roku 1941, kdy Jan Rudolf Bečák popsal oděvní tematiku Hané v knize Lidové umění na Hané. Autorky publikace Veronika Hrbáčková a Lucie Svobodová se snažily doplnit více než osmdesátiletou mezeru o nové teoretické i praktické poznatky.
„V průběhu 19. století začaly průmyslově vyráběné šátky nahrazovat podomácku zhotovované pokrývky hlavy. Šátky se staly symbolem proměny lidového oděvu a jejich výroba a distribuce zanikly do druhé světové války. Ve druhé polovině 20. století však vznikaly snahy o jejich znovuobnovení za pomoci moderních technologií, avšak výsledky nedosahovaly původní kvality,“ doplňuje Lucie Svobodová.
Vernisáž výstavy se konala 17. dubna za přítomnosti členů národopisného souboru Cholinka.