Dnes je čtvrtek 8.5.2025, svátek slaví Statní svátek
O komentované prohlídky archeologického naleziště byl velký zájem
Foto Krystýna Bohatová

Již půl roku, s výjimkou zimních měsíců, probíhá archeologický výzkum v prostoru mezi ulicemi Kostelní, Uprkova a Koželuhova (v bývalých židovských uličkách) v Prostějově. Nyní se s jeho výsledky mohla seznámit také veřejnost, a to prostřednictvím komentovaných prohlídek v sobotu dopoledne 26. dubna 2025. Zájem byl obrovský. Prvních padesát zájemců tak mohlo poznat zákulisí archeologického výzkumu, různé nálezy a zároveň i historii prostějovského židovského ghetta.

 

Zasvěcenými průvodci byli archeolog prostějovského pracoviště Ústavu archeologické památkové péče Brno Pavel Fojtík a člen spolku Hanácký Jeruzalém, znalec židovské historie, badatel a pamětník židovských uliček Jan Lázna. Uvedený průzkum probíhá v lokalitě, kde se nacházely domy č. 29 (Kostelní 10/ Uprkova 10), č. 30 (Uprkova 8) a č. 31 (Uprkova 6/ Koželuhova 1).

Jan Lázna představil nástin od příchodu Židů do města v roce 1454 a vývoj ghetta až do asanace domů v sedmdesátých letech minulého století. Od 18. století se počet židovských domů výrazně neměnil, vznikaly zde jen přístavby a nástavby v rámci jejich parcel. Lázna také doprovodil výklad dobovými fotografiemi a modelem lokality.

Pavel Fojtík zasvětil přítomné do tajů kulturní antropologie. „Byly zde dvorky a na nich se odehrával veškerý život. Nacházely se zde jímky pocházející z 16. a 17. století označované jako jámy hovnivé. Jímky fungovaly i padesát let, potom byly vyváženy. Sloužily i jako jednoduché toalety a na odpad, takže v nich byly nalezeny různé předměty denní potřeby, například sklenice, kosti kůzlat, skořápky vajíček, vlasy,“ uvedl Fojtík. Zájemci také mohli vidět ukázky některých nalezených předmětů. Byl mezi nimi skleněný pohár ze 16. století, pražský groš, keramické panenky ze 14. století a zbytky kachlových kamen z 19. století s reliéfy. Mnohé prvky z nálezů by také mohly být zakomponovány do chystané úpravy náměstí.

Podle první náměstkyně primátora Milady Sokolové budou další prohlídky připraveny i v květnu. Budou zřejmě více věnovány i středověkým archeologickým nálezům. Počítá se výhledově i s výstavkou nálezů například ve Špalíčku.