Pamětní síň Petra Bezruče v Kostelci na Hané na Prostějovsku se připravuje na novou sezónu. Takzvaný Červený domek, který nese stálou expozici s názvem Básník slezského lidu Petr Bezruč (1867–1958) se veřejnosti opět otevřel uplynulý pátek 14. května.

Budova opláštěná červenými cihlami prošla celkovou proměnou a po dvou letech oprav se veřejnosti opět otevřela loni v květnu. Ve dvou přízemních místnostech domu návštěvníci najdou panely s texty o životě a díle básníka, ale také pokoj v takové podobě, jak jej Petr Bezruč obýval. Nechybí ani dokumenty s básníkovými osobními věcmi. Na travnaté ploše u domu je altánek, kde Bezruč rád trávil volné chvíle a přistavěla se i pergola, kde si mohou návštěvníci odpočinout.

„První návštěvnická sezóna v novém dopadla i přes nepříznivou epidemiologickou situaci velmi dobře. Před vládním uzavřením navštívilo Červený domek několik stovek turistů,“ uvedl Filip Gregor, historik Muzea a galerie v Prostějově, které pamětní síň spravuje. Věří však, že letošní sezóna bude mnohem úspěšnější. „Děkujeme našim příznivcům a návštěvníkům za zajímavé přírůstky s tématikou Petra Bezruče, které přijímáme i nadále a těšíme se na vaši návštěvu. Třeba 15. září, kdy se bude konat další z už tradičních Posezení u Bezruče,“ dodal historik.

Provoz Červeného domku bude pouze sezónní, v květnu a červnu, září a říjnu bude mít otevřeno v pátek od 14.00 do 18.00. V sobotu a neděli od 10.00 do 13.00 a od 14.00 do 18.00. V červenci a srpnu bude otevřeno od úterý do neděle od 10.00 do 13.00 a od 14.00 do 18.00. Plné vstupné je 20 Kč, snížené 10 Kč. Případní zájemci o výklad mimo uvedenou dobu, se musí předem objednat na emailové adrese: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..