Půst pro knihomoly. Tedy alespoň pro ty, kteří nemají to štěstí a nedisponují vlastními knihovničkami. I to znamenala koronavirová opatření. Jak knihovny, tak knihkupectví musely totiž zavřít. Jednou z mála šancí, jak se tedy ke knížkám dostat, byly velké hypermarkety s omezeným sortimentem nebo půjčka od známých. To ale už neplatí. Část knihoven totiž pomalu otevírá a například v Kostelci na Hané již dokonce s nástupem prvních dětí do školy ji otevřeli.

 

„Přišly hlavně seniorky pro společenské romány a romány pro ženy. Navštívila nás ale taky maturantka, která byla podle svých slov ráda, že může konečně pro povinnou četbu,“ vyjádřila se knihovnice z Kostelce na Hané Zuzana Valášková. Kostelecká knihovna, která je přímo v budově školy, přivítala první čtenáře už ve středu – tedy v den, kdy se část školáků začala vracet do lavic. „Zájem ale zatím nebyl moc velký. Spíš čekám, až se informace více rozkřikne,“ poznamenala Valášková.

V Prostějově pak jsou přípravy na otevření v plném proudu. Ovšem knihovna nepojede zdaleka ve svém obvyklém režimu, čítárna i veřejný internet lidem zůstanou zapovězeny, ne tak ale knížky. „Budeme otevírat od pondělka třiadvacátého listopadu, a na řadu přijde naše stylové okénko. Vydáme pouze objednané knížky, lidé si je mohou rezervovat telefonicky nebo e-mailem. Hezky jsme to popsali na našich internetových stránkách. Systém bude stejný jako na jaře,“ vzkazuje Aleš Procházka, ředitel Městské knihovny v Prostějově.

V Mořicích, jejichž knihovna byla před dvěma lety oceněna 3. místem v soutěži Knihovna jinak, zase volí trochu jinou formu služeb čtenářům. „Budeme otevírat, co nejdříve to půjde. I v současné době jsme se ale snažili zájemcům knížky poskytovat. Já nebo knihovnice jsme zařizovali roznášku,“ prozradil Tomáš Pavelka, starosta Mořic, který byl sám v minulosti knihovníkem a stále se v této práci angažuje. Přesné datum otevření knihovny sídlící v místním zámku ale zatím neprozradil.