Složitou sezónou si ve všech kategoriích prošli basketbalisté BCM Orli Prostějov. Stejně jako ostatní kluby potřebovali svoji práci restartovat po covidových lapáliích, kvůli kterým některé ročníky nehrály rok a půl mistrovská utkání. Řada nadějných hráčů dokonce v pauze se sportem skončila, další se museli postupně dostávat do bývalé formy. Vzhledem ke všem překážkám Orli náročné období ustáli. „Snadné to nebylo. Bylo zapotřebí všechny procesy znovu nakopnout. S vědomím, že úspěchy budou přicházet pomalu. Snad už je toto období za námi a příští sezóna bude už úplně normální,“ přeje si Michal Műller (na snímku), předseda spolku BCM Orli Prostějov.

* Vraťme se ještě do covidové doby. Máte spočítáno, kolik mladých basketbalistů se po pandemii nevrátilo do svých týmů?

„Ztráty počítaly všechny sporty a kluby v celé republice. Ta přestávka byla opravdu dlouhá, řada hráčů si našla jinou zábavu. U nás to bylo v každém týmu trošku jinak. Všechny odchody se nedají přičíst pouze covidu. I v předchozích letech bylo patrné, že kolem patnáctého roku věku kluci odcházejí. Kvůli přechodu na střední školu nebo jiným prioritám. Ale je fakt, že jsme pocítili, že je úbytek větší. Ale zvládli jsme to. V každé kategorii jsme tým dali dohromady, žádnou soutěž klub nemusel opustit kvůli tomu, že se ročník rozpadl.“

* Takže pyramida od benjamínků po juniory a prvoligový výběr mužů zůstala kompletně zachovaná?

„Přesně tak. Naši nejmladší basketbalisté absolvovali své zápasy v rámci středomoravských soutěží. Týmy do čtrnácti a patnácti let nastupovaly do utkání žákovské ligy, kadeti a junioři hráli extraligu muži druhou nejvyšší domácí soutěž. Výsledky sice nebyly úplně optimální, ale v této sezóně bylo nejdůležitější celý tréninkový proces zase rozjet, což se podařilo. To je pro nás dobrá zpráva.“

* Sám říkáte, že tato sezóna nebyla prioritně o titulech a výhrách. Kterému týmu se přesto dařilo nejvíce?

„Výsledky v jednotlivých kategoriích se nedají příliš srovnávat, protože týmy hrají soutěže na rozdílné úrovni. Přesto máme velkou radost z výsledků mladších žáků U11. Vyhráli svoji středomoravskou soutěž a z prvního místa postoupili do Národního finále pro šestnáct nejlepších klubů z České republiky, odkud si odvezli konečné deváté místop. Pro kluky je to skvělé povzbuzení do další práce a pro trenéry odměna za celoroční práci.

* Kterým výběrům se naopak nedařilo podle představ?

„Z těch žákovských týmů to byli kluci do 12 let. Vždy je nějaký ročník, který má horší výsledky. Třeba i kvůli tomu, že někteří hráči vypomáhají sousedním ročníkům. Letos to u nás potkalo dvanáctky. Hodně svízelným obdobím si prošli kadeti a junioři. Ti se v extralize nakonec docela v pohodě zachránili, kadety čekaly poslední zápasy v nadstavbě a nyní bojují v baráži o udržení. Rozhodující souboje je čekají příští víkend v Písku. Věřím, že soutěž uhájí, děláme pro to maximum.“

* Jak hodnotíte výsledky Orlů v první lize, v níž tým hrál v nadstavbě pouze ve skupině o 13. až 20. místo?

„Přiznávám, že jsme měli větší ambice. Cílem byla účast v prostřední skupině, možná i boj o postup do play-off. K postupu mezi týmy, které si to rozdaly o 7. až 12. místo, nám chybělo jediné vítězství. Bylo to o kousek. Tým celou sezónu řešil problémy s velkým počtem zraněných, přesto nás konečné umístění mrzí. Rozhodující zápasy jsme nezvládli. Byly tam i porážky o jeden bod, všechno mohlo dopadnout lépe. Ale to nikoho nezajímá. Tento ročník se prostě nepovedl a potřebujeme dát dohromady takový tým, aby se to v příští sezóně neopakovalo.“

* Potěšily vás alespoň některé individuální výkony?

„Opravdu velký progres jsme viděli u Jakuba Rytíře. Táhl tým v juniorské extralize k záchraně soutěže, k tomu zvládl velkou porci minut v první lize mužů. Bylo vidět, jak roste jeho výkon i sebevědomí. Udělal velký krok do velkého basketbalu, určitě se může ještě lepšit, není na svém maximu. To samé platí u Erika Klepače. Ten byl lídrem našeho áčka a současně stihl zápasy Olomoucka v Kooperativa NBL. Myslím, že si zasloužil ještě větší prostor na palubovce, ale to může přijít hned v další sezóně.“

* Po přesunutí Kooperativa NBL do Olomouce zůstala v Prostějově první liga mužů. Jak je tato soutěž důležitá z pohledu celé organizace Orlů?

„Mužská soutěž na odpovídající úrovni je důležitá pro každý klub, platí to pochopitelně také u nás. O to víc jsme Sportovním centrem mládeže, vychováváme mladé hráče. Z tohoto pohledu potřebujeme mít kvalitní ligu dospělých. Už proto, aby kluci v dorosteneckém a juniorském věku měli motivaci se dostat ještě více nahoru. Potřebují mít cíl, kam se můžou dostat. První liga je dostatečně kvalitní, bývalé juniory může připravit na případný vstup do Kooperativa NBL. Bez kvalitní seniorské soutěže by největší naděje odcházely jinam už kolem patnácti let, což by byla škoda. Svoji práci totiž děláme dobře. V Kooperativa NBL je celá řada hráčů, kteří prošli prostějovským mládežnickým programem. Někteří už dokonce nakoukli do reprezentace. To je naše vizitka.“

* V basketbalovém zákulisí se v posledních týdnech spekulovalo o tom, že Prostějov přijde o licenci na druhou nejvyšší soutěž. Dostala se k vám tato informace?

„Jako ke každému, kdo se v basketbale pohybuje... Předně bych rád vysvětlil, jak je to s naší licencí. Je vázaná na Sportovní centrum mládeže, což znamená, že nemůžeme postoupit do Kooperativa NBL, ale když bychom spadli, o licenci přijdeme. To se nestalo, takže nám zůstává.“

* Ta spekulace počítala s tím, že vám bude administrativně odebraná…

„Nevím, jaký byl základ této úvahy. Nabízí se varianta v souvislosti s plánovanou Basketbalovou akademií, ve které by se rozvíjeli nejlepší hráči mezi sedmnácti a devatenácti lety a hráli by první ligu. Potřebovali by přiřadit místo v soutěži, k tomu by mohla přispět nějaká licence stávajících týmů, které v soutěži startují. Nikomu ale licence odebrána nebyla a sám přesně nevím, v jaké fázi příprav zamýšlená akademie je.“

* Takže fanoušci basketbalu v Prostějově se můžou opět těšit na prvoligové zápasy?

„Nic se nemění. Licenci na soutěž máme, budeme stavět tým na příští prvoligový ročník a plánovat přípravu. Jednu změnu oproti poslední sezóně bych si ale přece jen přál. Abychom se v tabulce posunuli nahoru. Na to budeme při sestavování kádru myslet.“

 

MICHAL MŰLLER

* narodil se 13. července 1966 v Prostějově

* předseda spolku BCM Orli Prostějov

* ředitel Gymnázia Jiřího Wolkera, kde působí již sedmadvacet let

* absolvent přírodovědecké fakulty Univerzita Palackého obor učitelství matematika-fyzika, státnice složil v roce 1990

* bývalý basketbalista Prostějova pochází ze sportovní rodiny, otec byl krajským přeborníkem v atletice, byl u začátků házené v Kostelci a také basketbalovým trenérem, maminka hrála házenou za Zoru Olomouc a národní ligu za Agrostroj

* ženatý, manželka Kateřina, otec dvou synů

* největšími koníčky je sport a rodina, i s manželkou se potkal při sportu ve známé prostějovské posilovně REMI

* v posledních letech našel zalíbení v cyklistice, každý rok vyjíždí s kolem na dovolenou do Krkonoš nebo na jižní Moravu

zajímavost: mladší syn Matyáš hraje basketbal za BCM Orli Prostějov, věkem patří stále do kategorie U 19, přesto v minulé sezoně nastoupil i do zápasů první ligy mužů