Starší grupa žáků se letos představila v základní skupině Olomoucké regionálníligy, kde jim podle představ nevyšel vstup do soutěže a následné dohánění celků před sebou už na postup směrem do horní poloviny a k postupu do lepší skupiny nestačilo. Ve druhé části se tak aktéři museli spokojit s boji o umístění, kde ukázali, že neměli příliš velkou konkurenci a jednoznačně ji ovládli. Z loňskou sezónou ale převládá spíše spokojenost a jejich kouč Filip Smejkal (na snímku) je hlavně rád, že kluci na sobě poctivě pracují, což by mohlo do budoucna přinést ovoce.

* Když bychom se prvně podívali na základní část Olomoucké regionální ligy, jaká byla z vašeho pohledu?

„Rozhodl už začátek ročníku, který z naší strany nebyl ideální. Kluci se trochu hledali a měli tam ze začátku zbytečný respekt. Pak jsme to ve druhé polovině základní části honili, kdy už to začalo vypadat daleko lépe herně i výsledkově, ale už to nestačilo na postup do lepší skupiny, což nás mrzelo. Protože jsme na to měli, ale zbytečně jsme si to slabším začátkem pokazili.“

* Druhou polovinu ročníku jste strávili ve skupině o umístění, kde to byly po většinou jednoznačné zápasy. Panuje spokojenost, jak jste ji zvládli?

„Jak to říct… Byly tam zápasy pořád dokola a nebylo to úplně ideální, aby ze sebe kluci dostali maximum. Určitě měli v hlavách, že když v prvním kole zvítězíte 24:0, tak do druhého jdete těžko připravení stejně. My jsme se je samozřejmě snažili motivovat, ale vím, že je to těžké, když jezdíte pořád na stejná místa a vyhráváte velkým rozdílem.“

* Není tam ale třeba trochu kontraproduktivní, že ve skupině jste měli řadu zápasů, které zřejmě příliš nepomohly ani vám, ani soupeřům?

„Rozhodně to ideální nebylo, když už je takto po sezóně, tak se nám stalo, že jsme některé hráče museli soupeři půjčit, aby se utkání odehrálo. A to jsou všechno faktory, které demotivují hráče. Za mě to nebylo úplně šťastné rozdělení, ale zase jsme se o tu lepší skupinu připravili sami.“

* Po dvou letech se ale znovu odehrála kompletní porce zápasů. Jak moc důležitý je tento faktor pro další vývoj?

„Za mě nebyly ani zase tak důležité zápasy, ale především, že jsme mohli trénovat a pracovat na sobě po celý ročník, protože zápasy už jsou pak jen tou třešničkou. Zápasy nebyly optimální, jak jsme si už řekli, ale pro mě bylo hlavní, že kluci ročníku 2007 a 2008 fungovali opravdu neuvěřitelně už několikátou sezónu v řadě. Mají v sobě nastavenou pracovitost a to, že nám to letos nic nerozbilo, bylo ohromným plusem. Z tohoto pohledu musíme hovořit pozitivně, protože rok předtím byl opravdu neuvěřitelně katastrofický.“

* Našel byste třeba něco, v čem vidíte za loňskou sezónu největší progres?

„Tam se těžko hodnotí nějaký progres, protože předchozí dva ročníky se nedohrály. U kategorie starších žáků je to navíc těžké hodnotit, protože během těchto dvou let kluci hodně zesílili a zmužněli. Takže už se mění i třeba bruslení, střelba, určitá hra do těla. Určitě ukázali všichni kluci progres, ale konkretizovat bych to nechtěl. Řekl bych, že kompletně ve všem.“

* Do příštího ročníku nastane u žáků změna, kdy přijde na řadu samostatná soutěž devátých tříd. Je to správný krok podle vás? A bude Prostějov v pohodě, co se týče počtu hráčů?

„Je to o úhlu pohledu. Pro větší a střední kluby to bude dobré, protože soutěž bude kvalitnější. Pro menší kluby to ale může být smrtící. Na druhou stranu my jsme za to asi rádi a řadíme se k těm, kteří by tuto soutěž chtěli přihlásit. Za sebe očekávám, že to budou lepší zápasy a bude to pro nás plus. Samozřejmě tam nepůjdeme jako nějaký favorit, ale věřím, že taky nebudeme za úplné otloukánky a kluky tyto zápasy budou postupně posouvat směrem nahoru. Vidím to pozitivně, ale chápu, že kluby, které to neposkládají, budou muset hrát za dorost, kde budou i o tři roky starší kluci, což může být problém. Vše závisí také na spolupráci v klubech, která se u nás moc nenosí. Snad se to brzy změní, protože jen tak se budeme posouvat všichni správným směrem.“

Třetí ohlédnutí za sezonou v podání mládežnického hokejového klubu SK 1913 Prostějov najdete v tištěném vydání, které vyšlo v pondělí 16. května