Velké ambice, velká očekávání. A zprvu také jejich naplnění. Na jaře ovšem rozčarování a smutek. Fotbalisté 1.SK Prostějov obsadili nakonec až 11. příčku tabulky FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY, přičemž ještě tři víkendy před koncem soutěže se museli dokonce strachovat o zachování příslušnosti ve druhé nejvyšší soutěži. Přestože závěrečnou derniéru eskáčko zvládlo, jistá pachuť po nevydařené druhé polovině soutěžního ročníku 2021/2022 zůstává. Podle toho také vypadalo tradiční posezónní interview s předsedou 1.SK Prostějov. František Jura (na snímku) si v leckterých záležitostech nebral servítky, napřímo popsal to, co se povedlo i co nestálo za nic. Zároveň už také nastínil, jak by měla vypadat další sezóna. A z čeho všeho se klub, potažmo tým, bude muset poučit. Řeč samozřejmě přišla i na návrat staronového kouče Pavla Šustra.

* Jak zní vaše hodnocení celé sezóny 2021/2022?

„Nemůžeme být spokojeni. Předsezónní cíle jsme jednoznačně nesplnili. Samozřejmě podzimní část můžeme hodnotit velmi slušně, ale jaro to celé pokazilo. Těch důvodů je samozřejmě víc a ty jsou v tuto chvíli cílem naší interní analýzy.“

* Jarní část F:NL se opravdu nepovedla, na tom se shodnou všichni. Ale podařilo se splnit některý z předsezónních cílů?

„Jedním z našich dlouhodobých cílů je získávat hráče někdy i z nižších soutěží, dát jim u nás šanci hrát profesionální fotbal, posunout je fotbalově a případně jim umožnit hrát první ligu. To se částečně podařilo, ale jsou s tím právě spojená ta ale...“

* Proč bylo jaro tak mizerné, kdybyste neměli nahráno, už jste zpátky v MSFL!?

„Jak už jsem zmiňoval, těch aspektů je víc. Pokud bych to chtěl zjednodušit, tak řeknu tři věci: nedoplnili jsme optimálně kádr, to co se týká kvality i kvantity, spousta zraněných hráčů a netrefili jsme klíčové posty.“

* Vidíte nějaký zlomový okamžik v uplynulé sezóně, resp. přímo v podzimní části?

„Těch bylo několik. Po devátém kole odešel celý realizační tým trenérů do Teplic, v zimě jsme uvolnili klíčové hráče do ligy, samozřejmě mezitím došlo na příchod nových trenérů, bylo toho fakt dost.“

* Byl odchod trenéra Jarošíka s dalšími členy realizačního týmu opravdu takovým zásahem, že se to projevilo na výsledcích?

„To si úplně nemyslím, byť je pravdou, že tým si už sedal, hráči si zvykli na trenérův styl a rukopis a najednou přišla změna. Pro nikoho to úplně jednoduché není, to je prostě fakt. Ostatně noví trenéři podzim dohráli velmi dobře jak výsledkově, tak i herní projev byl velmi dobrý.“

* Co udělala trenérská dvojice Šmejkal – Šmarda špatně?

„Já si fakt nemyslím, že by něco bylo z jejich strany zásadně špatně. Jen se zkrátka sešlo několik negativních věcí v jednu dobu a nechytli jsme začátek jara. Pak už se vezete.“

* Jaká byla reakce odcházejícího dua?

„Když končíte angažmá před uplynutím smlouvy, vždycky to budí nějaké emoce. Trenéři jsou ale profesionálové, a to prostě někdy k tomuto řemeslu bohužel patří. Já jsem jim za jejich práci poděkoval. Věřím, že až se zase někdy potkáme, budeme schopni spolu normálně pokecat a žádná nevraživost mezi námi nebude.“

* Jak hodnotíte přínos zimních posil, tedy Píchala, Höniga, Amobiho a Zukala?

„David Píchal měl opět smůlu na zranění. Odehrál po návratu asi dva a půl zápasu na začátku jara, pak v podstatě nastoupil zase až na poslední zápasy sezóny. V závěrečném utkání dal dvě branky. To je pořád stejné, pokud bude v pořádku, bude pro nás přínos, góly dávat umí. Můžeme mu jen držet palce, ať je zdravý. Michal Hönig ze začátku moc nehrál, ale jak dostal šanci, tak za mě podával vcelku slušné výkony. Například doma s Duklou ukázal, že může být velmi platným hráčem. Zukal střídal dobré a špatné výkony. Za mě to bylo málo, a proto taky u nás končí. Amobi přišel na poslední chvíli a úplně nezapadl do kolektivu. Dal jednu branku, a to zrovna vyrovnávající proti Vyškovu. Příští sezónu už u nás hrát nebude.“

* Jak moc se dle vás projevilo, že tým dlouho postrádal typického útočníka?

„Asi se to projevilo, byť Bartolomeu nehrál vepředu vůbec špatně. Ale není to typický hroťák. V určitých herních situacích nám prostě takový hráč chyběl. To je fakt.“

* Jak jste viděl celou FORTUNA:NÁRODNÍ LIGU? Postupují ti nejlepší a padají ti nejslabší?

„Myslím, že nakonec to tak asi je. Zbrojovka jde nahoru zaslouženě. Vlašim skončila druhá, vybojovala si to. Na třetím místě jsem osobně čekal Líšeň. Myslím, že byla fotbalovější než Opava. Ta ale zase na jaře měla velkou sérii, tak si to zaslouží. Viktorka Žižkov padá asi zaslouženě, byť hráčský kádr určitě nebyl nejhorší. To, že druhým sestupujícím je Ústí, to jsem nečekal. Tipoval jsem tam Chrudim, ale ta měla také výborné jaro, takže si to zachránila sama.“

* Kdo vás z týmů nejvíce překvapil a kdo naopak zklamal?

„Určitě jsem čekal víc od Dukly Praha. Myslel jsem, že se minimálně o baráž bude rvát až do konce. Rozhodně jsem jí věřil víc než Opavě. Překvapil mě Varnsdorf, myslel jsem, že takové výkony nebude schopen předvádět celou sezónu. Hráli velmi dobře a nebýt několika smolných porážek, hráli nakonec o barážové příčky. To, že půjde tabulkou dolů Sparta Praha B, jsem trošku čekal. No a největší zklamání jara jsme bohužel byli my...“

* Ani v závěru sezóny, kdy už Prostějovu o nic moc nešlo, nenastoupili dorostenci. Proč?

„To bylo zcela v kompetenci trenérů. Částečně je chápu, protože jistotu záchrany jsme měli až tři kola před koncem, ale na druhou stranu máte pravdu, že těch minut měli dorostenci nasbírat víc, minimálně v těch posledních třech kolech. Trenéři samozřejmě – a nejen oni – nechtěli nakonec skončit třeba na čtrnáctém místě. Odvaha tam dát mladý kluky prostě nebyla.“

* A roste eskáčku nějaký výraznější talent?

„Talentů máme v našem klubu více. Společně s trenéry a našimi manažery rozvíjíme všechny hráče, ale za zmínku určitě stojí hráči Ondřej Mikeš, Adam Klimeš, Michal Procházka z U19, ale také mladší kolegové Marek Smékal z U16 a Štěpán Saulich z U14 i další hráči.“

* S výsledky a herním progresem u mládežnických týmů jste byl spokojen?

„Určitě jsme spokojeni s tím, jak se nám oproti podzimu daří v týmech U19 a U18. Ti aktuálně lepší hrají v kategorii staršího dorostu, která i přes horší výsledkový start do jarní části sezóny zvládla posledních sedm zápasů bez porážky a ve velkém předstihu se zachránila. V kategorii U18 zase hrají kluci, kteří nemají takovou výkonnost na to, aby sbírali více minut v nejstarší kategorii, nebo hráči, kteří by neměli tak výraznou roli. Ale chceme, aby si na tuto roli v týmu zvykli, tudíž nastupují sice v nižší kategorii, ale tým na nich stojí. Díky tomu věříme, že příští rok na nich bude stát i tým U19.“

* Která z kategorií si zaslouží největší pochvalu a kde naopak převládlo rozčarování?

„Velmi příjemně nás překvapila kategorie U15, která do posledního zápasu bojovala o účast v lepší skupině nejvyšší soutěže. Samozřejmě nemůžeme zapomenout ani na tým U16 a U17, kde hráči společně s trenéry udělali velký pokrok a na jejich zápasy je radost se dívat, i když tomu občas chybí lepší výsledek. Rozčarování u žádného ročníku nezavládlo, ale určitě jsme doufali v lepší herní projev týmu U12. Ale všechny naše kategorie zaslouží pochvalu a to, aby si diváci našli cestu do našeho areálu na Olympijské ulici a viděli naše týmy při tréninku či při zápase.“

* Co finanční stránka klubu, diváci se vrátili do hlediště, vrátili se i sponzoři na portfolium?

„Začnu s diváky. Ty dva roky covidu nás všechny poznamenaly. Byla to bezprecedentní situace. Když jsme se všichni trochu nadechli a lidi byli natěšení, tak se nám herně ne úplně dařilo. Místo abychom diváky ještě víc přitáhli do hlediště, tak jsme je jen naštvali. S fanouškem je to neustálý boj. A já tomu rozumím. Chce stoprocentní nasazení a taky chce úspěch, to je samozřejmě v pořádku. Naše výkony nebyly všechny špatné, ale chyběla tomu nadstavba, nesbírali jsme body. Já věřím, že od nové sezóny se znovu vrátí do hlediště a my jim budeme dělat radost. Co se týká sponzorů, tam je situace ještě složitější. Pořád se nám nedaří najít generální partner, což je v tuto dobu nemalý problém. O to víc si vážíme všech, byť i menších podporovatelů našeho klubu. Co se týká privátních sponzorů, našimi největšími partnery jsou firma Laser Technology a akciová společnost Nový Zeleneč. Samozřejmě bez podpory statutárního města Prostějova a také Olomouckého kraje bychom v této době vůbec nemohli existovat.“

* Jak tedy 1.SK Prostějov finančně v uplynulém ročníku dopadl? Trápí vás nějaké závazky?

„Finančně tento ročník dopadne v podstatě jako každý jiný. To znamená, že nikomu dlužit nebudeme, ale bojujeme o holé přežití. Bonusy za přestupy hráčů do ligy totiž chodí ve splátkách a některá plnění ještě nezačala. Takže na žádné vyskakování to opravdu není. Největším problémem pak je to, jak se ke sportu obecně staví náš stát. Do dnešního dne nemáme peníze v programu ‚můj klub‘ a také nám ještě nepřišly dotace na sportovní střediska mládeže a sportovní centrum. Jsou to peníze primárně na chod mládeže a ty na konci května ještě nepřišly! To je naprostá katastrofa... Všichni snad víme, co sport obecně přináší pro společnost. Od sportu pro všechny přes sport výkonnostní až k tomu vrcholovému. Od sportování pro děti až po dospělé. Celková státní alokace na sport přes Národní sportovní agenturu v celkové výši 4,5 milionu korun je naprostým výsměchem pro všechny trenéry, funkcionáře, dobrovolníky, rodiče a celkově pro celou společnost. Nejenže nemáme peníze na budování infrastruktury, ale my už nebudeme mít prostředky ani na činnost. Vůbec si neumím představit, co ty děti budou dělat ve svém volném čase, až budou nuceny skončit s organizovaným sportováním. K tomuto bohužel spějeme. Jsem přesvědčen, že to jednou celá společnost tvrdě zaplatí. Rozumím tomu, že zrovna procházíme těžkým obdobím. Dva roky covidu, teď nesmyslný válečný konflikt… a já slyším ze všech stran, že jsou důležitější věci než peníze na sport. Ale to je strašný omyl. Sport musí být stejnou prioritou jako věci sociální, zdravotnictví a podobně. Vždyť tyto oblasti všechny sport zásadně ovlivňuje. V tuto chvíli, v momentě, kdy se stát staví ke sportu macešsky, vzrůstá úloha samospráv a krajů. Chápu, že všichni primátoři a hejtmani musí mít na paměti všechny oblasti veřejného života. A je to jejich povinnost. Jen všechny prosím, aby z těchto priorit nevyčleňovali sport. Všem, kteří tak postupují, s rozumem a spravedlivě ke všem oblastem lidského života tleskám a vážím si jich, protože to nedělají pro sebe a svoje záliby, ale pro budoucnost našich dětí a ve prospěch celé společnosti.“

* Který z posledních odchodů nejvíce napomohl tomu, že ekonomická stránka není nejhorší?

„Tak byly to samozřejmě odchody těch posledních hráčů do ligy, tedy Žáka a Muchy. No a samozřejmě Davida Juráska.“

* Příběh Davida Juráska vám vyšel ukázkově. Z brněnské Zbrojovky takřka zadarmo, a nakonec prodej do Mladé Boleslavi a provize z dalšího přestupu do Slavie. Můžete popsat takto výhodnou transakci a dá se opakovat?

„Pokud by se to opakovalo, a já věřím, že tomu tak bude, tak jde opravdu o takzvaný majstrštyk. Samozřejmě tak úplně jednoduché to není, šlo o dobrý cit a přehled o hráčích z našeho regionu, které jsme v našem sportovním vedení klubu uměli vyhodnotit. Velkou úlohu sehrál také Pavel Šustr, který trenérsky ´Jurase´ znal a uměl s ním pracovat. Jednání s Mladou Boleslaví, která jsem vedl, byla velmi korektní. Následný přestup Davida do Slavie, to je prostě neuvěřitelný fotbalový příběh. Musím říct, že David to měl v hlavě od začátku srovnané a věděl, čeho chce dosáhnout. To, že to bude v tak rekordním čase, jsem ale opravdu nečekal.“

* Pojďme do současnosti. S trenérským vedením jste nebyli spokojeni, o čemž svědčí, že se na Hanou vrací kouč Pavel Šustr. Proč?

„Já budu pořád opakovat, že trenéři tady neodvedli úplně špatnou práci. Myslím to vážně. Prostě si to všechno ne úplně sedlo. Někdy to tak prostě je. Těch věcí bylo víc, a nakonec jsme se ve vedení shodli, že chceme udělat změnu. Pro mě osobně byl Pavel Šustr první volbou.“

* Co si od nástupu staronového kouče slibujete?

„V podstatě to, co tady odvedl za práci při svém prvním angažmá. Umí pracovat s mladými hráči, ale v zásadě dokázal posunout všechny hráče v kádru blízko jejich maximu.“

* Byli jste v kontaktu po celou dobu? A u koho a kdy se zrodil nápad přivést úspěšného lodivoda zpět?

„V kontaktu naše sportovní vedení s Pavlem bylo vcelku pravidelně. Věděli jsme již nějakou dobu, že v Senici jsou problémy. Ve finále do úvahy přicházela dvě jména. Nakonec jsme se rozhodli pro Pavla Šustra. Jak jsem již říkal, pro mě byl favoritem.“

* Můžete už prozradit podrobnosti spolupráce, na jak dlouhou dobu bude znít smlouva, je v ní znovu klauzule o odchodu do vyšší soutěže?

„Smlouvu v tuto chvíli ladíme, předběžná dohoda je na dva roky. Nějaká klauzule o odchodu do první ligy tam určitě bude, ale jsme s Pavlem domluvení, že chceme dlouhodobější projekt a obě strany chtějí být úspěšné v Prostějově, což byl pro mě zásadní okamžik našeho jednání.“

* Kdo bude tvořit jeho realizační tým?

„Pavlovi budou dělat asistenty Karel Kroupa a Matěj Vybíhal. Věřím, že zůstane trenér brankářů Dušan Melichárek, který v těchto dnech ladí nastavení svých kompetencí s hlavním trenérem. Karel Kroupa se tedy posouvá do trochu jiné role, ale sportovním manažerem zůstane nadále. Propojení kabiny s vedením klubu vnímám jako zásadní moment.“

* Co budete chtít změnit do dalšího ročníku v kádru?

„Už jsme o tom mluvili. Kádr potřebujeme rozšířit a samozřejmě nejlépe do každé řady přivést kvalitu. Pracujeme na tom opravdu intenzivně, protože chceme být v příští sezóně úspěšní.“

* Se kterými hráči počítáte, kteří mají platnou smlouvu do příští sezóny?

„Zatím mají smlouvu podepsanou i na příští ročník tito hráči: Koudelka, Machynek, Zapletal, Píchal, Bartolomeu, Kušej, Omale a Stříž.“

* A u koho je naopak jisté, že své místo v šatně opustí?

„Určitě kabinu někteří hráči opustí. Jisté to je u Amobiho, Zukala, Víta Nemravy, který se vrací do mateřského Slovácka, a Petra Jiráčka. Končí také Aleš Schuster náš dlouholetý hráč. Ale ne kvůli výkonnosti, ve svých jedenačtyřiceti letech patřil k nejlepším hráčům, leč bohužel ze zdravotních důvodů se rozhodl pověsit kopačky na hřebík. U dalších probíhají jednání, úvahy o konci kariéry má také Honza Schafartzik. Nabídku z ligy má Vasil Kušej, ten u nás má ale stále platnou smlouvu. Nabídku má také Kuba Urbanec. Tomu smlouva u nás skončila, ale zájem o něj máme. Nevíme, jak se rozhodne Kuba Kopřiva, Uvidíme, jak dopadne Michal Hönig, který se vrací do mateřské Mladé Boleslavi. Těch jednání je celá řada, takže uvidíme.“

* Kdy mohou fanoušci očekávat oznámení první posily?

„Sportovní vedení našeho klubu společně s trenéry již intenzivně pracuje na podobě nového kádru. Budeme vás průběžně informovat. (usměje se) Domnívám se, že první jména budou známa na konci tohoto měsíce. Věřím, že poskládáme konkurenceschopný tým a budeme znovu bojovat o přední příčky ve FNL, bude to náš jasný cíl.“

* Je v úvaze spolupráce s některým třetiligovým týmem?

„S kluby ze třetí ligy máme spolupráci nastavenou myslím velmi dobře. Rýsuje se ovšem jiná možnost, a to úzká spolupráce s Baníkem Ostrava. Ten si náš klub vybral k možné spolupráci z důvodu stabilního zázemí, dlouhodobě dobré prezentace ve druhé fotbalové lize. Velmi dobře probíhá také spolupráce s brněnskou Zbrojovkou. Jsme dobrou adresou nejen pro hráče a trenéry, ale také pro majitele ligových klubů. Určitě je to pro nás dobré vysvědčení.“

* Jakou částkou bude zhruba disponovat rozpočet klubu? A jak se suma liší od uplynulé sezóny?

„Rozpočet se snažíme držet na přibližně stejné úrovni. Samozřejmě se tam promítnou brutálně zvýšené ceny za energie, ale tím pádem musíme ušetřit někde jinde. Není to opravdu jednoduché. Rozpočet se blíží ke dvacet milionům korun a zásadně nikde tolik prostředků nejsme schopni sehnat. Děkujeme tímto všem našim sponzorům, bez nich bychom nemohli existovat.“

* Jak vypadá situace se stadionem v areálu SCM Za Místním nádražím?

„V tuto chvíli je před dokončením projekt celé rekonstrukce. Víte, já už minimálně dvacet let tvrdím, že zásadní je mít vybudovanou infrastrukturu, a to jak pro mládež, tak pro dospělé. Bez toho se nemůžete sportovně dál rozvíjet a posunovat. Fotbal má v Prostějově neuvěřitelnou historii a spoustu i mezinárodních úspěchů. Hrála u nás plejáda vynikajících hráčů, pozdějších reprezentantů. Jsme klub s obrovskou tradicí. Fotbal je fenomén, a i v našem městě si zaslouží mít odpovídající stánek. Podívejte se na podobně velká města v České republice. Teplice, Jihlava, Opava, Karviná, Jablonec nebo Mladá Boleslav, ale i daleko menší Uherské Hradiště. Všude dokázali vybudovat odpovídající zázemí ve svých městech pro nejpopulárnější sport na světě. Zároveň tvrdím, že to musí mít hlavu i patu. Musí to odpovídat současným možnostem města a nesmí to být zásadně na úkor jiných potřeb. Proto se k tomu stavím velmi zodpovědně vůči naším občanům. Musíme umět sdružit finanční prostředky státu, kraje a města. Měl by to být fotbalový stánek, který nebude megalomanský, ale bude sportovně i finančně odpovídat potřebám města i klubu. V současné době čekáme, zda Národní sportovní agentura vypíše dotační programy na investiční akce. V jaké výši a za jakých podmínek. Až potom budeme řešit případnou žádost města do tohoto dotačního programu. Počítáme s projektem rozloženým minimálně do dvou let, možná i víc tak, aby to nezatížilo rozpočet města natolik, že by se nemohlo investovat v jiných oblastech. To bych já sám nikdy nedopustil!“

* A co středisko mládeže v Olympijské ulici, už se blíží jeho výstavba ke konci?

„Středisko mládeže v Olympijské ulici bude brzo naše chlouba. Ještě není vše úplně hotové. Ale věřím, že než začne letošní sezóna, bude vše nachystané. Velice rád bych chtěl všechny příznivce mládežnického fotbalu pozvat do tohoto krásného areálu. Budeme mít k dispozici zbrusu nové travnaté hřiště, nedávno novou umělou trávu poslední generace a také stávající travnaté hřiště. Budeme ještě budovat nové zázemí pro diváky v rámci občerstvení. Vybudovali jsme nová oplocení, parkoviště. Já bych touto cestou velmi rád poděkoval všem, kteří se na tomto projektu podíleli. V první řadě Statutárnímu městu Prostějov, Olomouckému kraji a také MŠMT.“

 

Druhou část exkluzivního rozhovoru najdete v tištěném vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku, které vychází v pondělí 30. května