Fotbalová sezóna Prostějova je minulostí. Eskáčko skončilo na 11. místě FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY, tedy mnohem níže, než si před sezónou 2021/2022 i na jejím začátku vedení klubu představovalo. Už před posledním hvizdem tak bylo jasné, že trenérský tandem Šmejkal – Šmarda u týmu nevydrží. Před novým ročníkem se však mění nejen realizační tým. A tak zatímco v prvním dílu našeho exkluzivního rozhovoru s předsedou 1.SK jsme spíše bilancovali, tentokrát se podíváme hlavně dopředu. František Jura (na snímku) okomentoval nejen jeho blízkou budoucnost, ale prozradil i plány ve střednědobém horizontu. A vyjádřil se také k možné spolupráci s některým ligovým klubem. Řeč ale přišla i na peníze, které rovněž v profesionálním sportu hrají významnou roli.

* Zatímco minule probrali události, které už nejdou změnit, nyní pojďme do současnosti. S trenérským vedením Daniel Šmejkal – Michal Šmarda jste tedy nebyli spokojeni, o čemž svědčí, že se na Hanou vrací kouč Pavel Šustr. Proč?

„Já budu pořád opakovat, že trenéři tady neodvedli úplně špatnou práci.  Myslím to vážně. Prostě si to všechno ne úplně sedlo. Někdy to tak prostě je. Těch věcí bylo víc, a nakonec jsme se ve vedení shodli, že chceme udělat změnu. Pro mě osobně byl Pavel Šustr první volbou.“

* Co si od nástupu staronového kouče slibujete?

„V podstatě to, co tady odvedl za práci při svém prvním angažmá. Umí pracovat s mladými hráči, ale v zásadě dokázal posunout všechny hráče v kádru blízko jejich maximu.“

* Byli jste v kontaktu po celou dobu? A u koho a kdy se zrodil nápad přivést úspěšného lodivoda zpět?

„V kontaktu naše sportovní vedení s Pavlem bylo vcelku pravidelně. Věděli jsme již nějakou dobu, že v Senici jsou problémy. Ve finále do úvahy přicházela dvě jména. Nakonec jsme se rozhodli pro Pavla Šustra. Jak jsem již říkal, pro mě byl favoritem.“

* Můžete už prozradit podrobnosti spolupráce, na jak dlouhou dobu bude znít smlouva, je v ní znovu klauzule o odchodu do vyšší soutěže?

„Smlouvu v tuto chvíli ladíme, předběžná dohoda je na dva roky. Nějaká klauzule o odchodu do první ligy tam určitě bude, ale jsme s Pavlem domluvení, že chceme dlouhodobější projekt a obě strany chtějí být úspěšné v Prostějově, což byl pro mě zásadní okamžik našeho jednání.“

* Kdo bude tvořit jeho realizační tým?

„Hlavnímu trenérovi Šustrovi budou dělat asistenty Karel Kroupa a Matěj Vybíhal. Věřím, že zůstane trenér brankářů Dušan Melichárek, který v těchto dnech ladí nastavení svých kompetencí s hlavním trenérem. Karel Kroupa se tedy posouvá do trochu jiné role, ale sportovním manažerem zůstane nadále. Propojení kabiny s vedením klubu vnímám jako zásadní moment.“

* Co budete chtít změnit do dalšího ročníku v kádru?

„Už jsme o tom mluvili. Kádr potřebujeme rozšířit a samozřejmě nejlépe do každé řady přivést kvalitu. Pracujeme na tom opravdu intenzivně, protože chceme být v příští sezóně úspěšní.“

* Se kterými hráči počítáte, kteří mají platnou smlouvu do příští sezóny?

„Zatím mají smlouvu podepsanou i na příští ročník tito hráči: Koudelka, Machynek, Zapletal, Píchal, Bartolomeu, Kušej, Omale a Stříž.“

* A u koho je naopak jisté, že své místo v šatně opustí?

„Určitě kabinu někteří hráči opustí. Jisté to je u Amobiho, Zukala, Víta Nemravy, který se vrací do mateřského Slovácka, a Petra Jiráčka. Končí také Aleš Schuster náš dlouholetý hráč. Ale ne kvůli výkonnosti, ve svých jedenačtyřiceti letech patřil k nejlepším hráčům, leč bohužel ze zdravotních důvodů se rozhodl pověsit kopačky na hřebík. U dalších probíhají jednání, úvahy o konci kariéry má také Honza Schafartzik. Nabídku z ligy má Vasil Kušej, ten u nás má ale stále platnou smlouvu. Nabídku má také Kuba Urbanec. Tomu smlouva u nás skončila, ale zájem o něj máme. Nevíme, jak se rozhodne Kuba Kopřiva, Uvidíme, jak dopadne Michal Hönig, který se vrací do mateřské Mladé Boleslavi. Těch jednání je celá řada, takže uvidíme.“

* Kdy mohou fanoušci očekávat oznámení první posily?

„Sportovní vedení našeho klubu společně s trenéry již intenzivně pracuje na podobě nového kádru. Budeme vás průběžně informovat. (usměje se) Domnívám se, že první jména budou známa na konci tohoto měsíce. Věřím, že poskládáme konkurenceschopný tým a budeme znovu bojovat o přední příčky ve FNL, bude to náš jasný cíl.“

* Je v úvaze spolupráce s některým třetiligovým týmem?

„S kluby ze třetí ligy máme spolupráci nastavenou myslím velmi dobře. Rýsuje se ovšem jiná možnost, a to úzká spolupráce s Baníkem Ostrava. Ten si náš klub vybral k možné spolupráci z důvodu stabilního zázemí, dlouhodobě dobré prezentace ve druhé fotbalové lize. Velmi dobře probíhá také spolupráce s brněnskou Zbrojovkou. Jsme dobrou adresou nejen pro hráče a trenéry, ale také pro majitele ligových klubů. Určitě je to pro nás dobré vysvědčení.“

* Jakou částkou bude zhruba disponovat rozpočet klubu? A jak se suma liší od uplynulé sezóny?

„Rozpočet se snažíme držet na přibližně stejné úrovni. Samozřejmě se tam promítnou brutálně zvýšené ceny za energie, ale tím pádem musíme ušetřit někde jinde. Není to opravdu jednoduché. Rozpočet se blíží ke dvacet milionům korun a zásadně nikde tolik prostředků nejsme schopni sehnat. Děkujeme tímto všem našim sponzorům, bez nich bychom nemohli existovat.“

* Jak vypadá situace se stadionem v areálu SCM Za Místním nádražím?

„V tuto chvíli je před dokončením projekt celé rekonstrukce. Víte, já už minimálně dvacet let tvrdím, že zásadní je mít vybudovanou infrastrukturu, a to jak pro mládež, tak pro dospělé. Bez toho se nemůžete sportovně dál rozvíjet a posunovat. Fotbal má v Prostějově neuvěřitelnou historii a spoustu i mezinárodních úspěchů. Hrála u nás plejáda vynikajících hráčů, pozdějších reprezentantů. Jsme klub s obrovskou tradicí. Fotbal je fenomén, a i v našem městě si zaslouží mít odpovídající stánek. Podívejte se na podobně velká města v České republice. Teplice, Jihlava, Opava, Karviná, Jablonec nebo Mladá Boleslav, ale i daleko menší Uherské Hradiště. Všude dokázali vybudovat odpovídající zázemí ve svých městech pro nejpopulárnější sport na světě. Zároveň tvrdím, že to musí mít hlavu i patu. Musí to odpovídat současným možnostem města a nesmí to být zásadně na úkor jiných potřeb. Proto se k tomu stavím velmi zodpovědně vůči naším občanům. Musíme umět sdružit finanční prostředky státu, kraje a města. Měl by to být fotbalový stánek, který nebude megalomanský, ale bude sportovně i finančně odpovídat potřebám města i klubu. V současné době čekáme, zda Národní sportovní agentura vypíše dotační programy na investiční akce. V jaké výši a za jakých podmínek. Až potom budeme řešit případnou žádost města do tohoto dotačního programu. Počítáme s projektem rozloženým minimálně do dvou let, možná i víc tak, aby to nezatížilo rozpočet města natolik, že by se nemohlo investovat v jiných oblastech. To bych já sám nikdy nedopustil!“

* A co středisko mládeže v Olympijské ulici, už se blíží jeho výstavba ke konci?

„Středisko mládeže v Olympijské ulici bude brzo naše chlouba. Ještě není vše úplně hotové. Ale věřím, že než začne letošní sezóna, bude vše nachystané. Velice rád bych chtěl všechny příznivce mládežnického fotbalu pozvat do tohoto krásného areálu. Budeme mít k dispozici zbrusu nové travnaté hřiště, nedávno novou umělou trávu poslední generace a také stávající travnaté hřiště. Budeme ještě budovat nové zázemí pro diváky v rámci občerstvení. Vybudovali jsme nová oplocení, parkoviště. Já bych touto cestou velmi rád poděkoval všem, kteří se na tomto projektu podíleli. V první řadě Statutárnímu městu Prostějov, Olomouckému kraji a také MŠMT.“