Dostatek odpadkových košů, vyčištěné komunikace, dešťové vpusti volné tak, aby bez problémů pojaly přívalový déšť a mnoho dalšího pro čistotu města. Cíl, který má dlouhodobě jak vedení města, tak odbor magistrátu, který se touto problematikou zabývá, tedy odbor správy a údržby majetku města. O čistotě a úklidu města si Večerník aktuálně popovídal s prvním náměstkem primátora Prostějova Jiřím Pospíšilem (na snímku), který prozradil, žeza čistotu města se v loňském roce vynaložilo skoro osmnáct milionů korun.

* Co všechno se dělá pro čistotu Prostějova?

„Od dubna do listopadu probíhá dvakrát týdně blokové čištění města. Při něm se provádí ruční a strojní čištění, splachování ulic, kontrola a čištění dešťových vpustí. Ve dnech, kdy není blokové čištění, uklízí pracovníci ručního čištění další přidělené lokality. Zametací vozy vyjíždějí na komunikace v majetku města i kraje podle daných harmonogramů. Stranou nezůstávají ani městské kašny, zastávky a čekárny MHD, provádí se likvidace plevele, a to chemicky i horkou vodou. Dále jde o čištění a opravy městského mobiliáře, kropení a splachování komunikací a další úklidy, které město požaduje. Například po nejrůznějších akcích na náměstí. Je potřeba dodat, že za úklid a čištění města se vloni vynaložilo 17,8 milionu korun.“

* Do oblasti péče o čistotu města spadá také správa a provozování veřejných toalet a mobilních WC. Jak je na tom město v tomto ohledu? 

„Ještě donedávna byly tyto činnosti v gesci střediska čištění FCC Prostějov, od letoška zajišťuje jejich správu úklidová firma Prachovka. Musím zmínit, že i tady se snažíme zlepšovat kvalitu ke spokojenosti občanů. Prodloužili jsme provozní dobu veřejných toalet v Kolářových sadech. Původně běžela od osmi do dvaceti hodin v měsících květen až říjen, dodatkem smlouvy byla ale tato prodloužená provozní doba spuštěna již v březnu, tedy o dva měsíce dříve.“

* Bere magistrát při zajišťování čistoty také ohled na připomínky či návrhy občanů?

„Odbor správy a údržby majetku města také spolupracuje s Městskou policií Prostějov i Policií České republiky, s občany a osadními výbory. Řeší jejich požadavky a připomínky. Lidé se na pracovníky odboru mohou obracet také prostřednictvím aplikace na webu města ‚Požadavky občanů‘, kde se mohou nejen dotazovat na vše ohledně pořádku v Prostějově, ale také sami upozorňovat na lokality, kde došlo ke krátkodobému znečištění. Taková místa pak pracovníci odboru ihned nahlašují k vyčištění. Za tuto spolupráci všem občanům děkujeme.“

* Vyskytují se stále lidé, kteří čistotě města vůbec neprospívají?

„Na pořádek si bohužel všichni nepotrpí, pro některé je devastace prostředí nejspíše koníčkem... Boj proti těmto elementům již dávno vyhlásili pracovníci zmíněného odboru a také smluvní pracovníci firmy FCC Prostějov, která se v Prostějově o úklid stará.“