V minulých dvou týdnech začal další ročník FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY, v něž má zdejší region jediného zástupce, tým 1.SK Prostějov. O dojmech z přípravy, hodnocení prvních zápasů a celkové atmosféře Večerník na počátku nové sezóny pohovořil s předsedou 1. SK Prostějov Františkem Jurou (na snímku).

Ten má na starosti nejen eskáčko, ale nově se také dostal do vedení Ligové fotbalové asociace (LFA). Zajímalo nás tak, zda-li už se mezi bafuňářskou špičkou zabydlel.

* Začneme netradičně zcela mimo prostějovský fotbal. V červnu jste se stal místopředsedou Ligové fotbalové asociace řídící dvě nejvyšší soutěže. Už jste měl možnost se s kolegy seznámit?

„Já samozřejmě všechny členy vedení LFA dlouhá léta znám. Skupina fotbalových funkcionářů a zástupců prvoligových a druholigových klubů není nekonečná. Potkáváme se dlouhodobě a formálně i neformálně řešíme fotbal už řadu let.“

* Tak co je nového?

„Od mého zvolení do vedení Ligové fotbalové asociace se už stihl sejít výbor, na kterém jsme řešili marketingová práva pro příští období. Nijak se netajím ambicí rovnoměrnějšího rozdělení příjmů, které z těchto práv plynou. Proto jsem rád, že budu mít možnost u celé věci být a podílet se na celkovém rozhodování. Konkrétně v tomto případě směřujeme k vypsání transparentního tendru, který považuji za vhodný začátek celého procesu. A nijak jsem se nevzdal myšlenky, že na konci celého rozhodování by mohlo být více peněz například i pro druholigové kluby. Financování fotbalu je v České republice stejně problematické jako jakéhokoliv jiného sportu. Pro stát to rozhodně není priorita. Proto se musíme snažit pomoci si jinak a najít nové zdroje peněz pro naši práci, především samozřejmě pro výchovu mládeže.“

* Berete svou účast v Ligovém výboru LFA jako prestižní?

„Samozřejmě ano, ale nikoliv pro mě jako osobu. Je to výborná známka především pro 1. SK Prostějov. Beru to jako potvrzení, že vedení našeho klubu dělá svou práci dobře. Tím se samozřejmě nijak nezříkám nových impulsů pro naši práci a těším se, že díky mému angažmá v LFA nějaké získáme. Kdo chce růst, musí se pořád učit.“

* A teď pár slov k startu nového ligového ročníku. Bylo těžké získat znovu trenéra Pavla Šustra?

„Jeho návrat jsem od určitého okamžiku považoval za nejlepší řešení. Rád věci řeším napřímo a bez vytáček a Pavel to ví. Takže když jsem mu řekl, že ho chci zpátky, mohl to brát jako jasný impuls. Náš klub určitě nebyl jediným, kdo se mu ozval. Ale my jsme známí férovým jednáním, podaná ruka je u nás zákon. Myslím, že to hrálo ve prospěch Prostějova a pomohlo nám to rychle se dohodnout. Budu moc rád, když u nás vydrží podstatně déle než minule, kdy jej zlákala prvoligová nabídka ze Slovenska.“

* Jaké jsou jeho úkoly?

„Moje ambice v každém ročníku jsou dost podobné. Hrát do pátého místa v tabulce a třeba i pomýšlet na baráž. Předloni se nám to podařilo, loňská sezona nám ale moc nevyšla. Takže to je samozřejmě jedno důležité kritérium. Ale Pavel Šustr toho musí zvládnout mnohem víc. Jeho úkolem je především zapracovat do kádru nové mladé hráče. Koupili jsme jich před startem ligy celkem deset a chceme s nimi dlouhodobě pracovat. Pavel to umí velmi dobře, na jeho schopnosti posouvat individuální kvality hráčů hodně sázíme. Máme navíc dobrou mládežnickou základnu a dlouhodobě počítáme s postupným zapojováním svých vlastních odchovanců.“

* Je pravda, že ze svalnatého trenéra s rozhodným hlasem a viditelně srovnanými myšlenkami jde respekt…

„To rozhodně ano, k tomu ještě patří jeho výborné fotbalové znalosti. Jeho tréninky jsou vyhlášené, z každého hráče dostane maximum. A samozřejmě umí být i náročný na všechny kolem, netýká se to jenom hráčů. S trochou nadsázky se nebojím říct, že Pavel Šustr by donutil běhat i vás a celou vaši redakci.“ (smích)

* No, máte pravdu, že smích by nás asi brzy přešel. Tak vážněji, jak se díváte na jeho dosavadní výsledky v novém ročníku?

„Začnu přípravou, která nám dala hodně naděje. Ukázalo se, že máme dva srovnatelně kvalitní brankaře a víceméně každý post na hřišti je zdvojený. Ale pořád platí, že ani přípravné zápasy se sebelepšími soupeři vám neřeknou tolik, jako samotná liga. Proto jsme se moc těšili na první ostrá utkání, ve kterých už půjde o body. V prvním kole jsme vyhráli nad béčkem Slavie, dokonce na jeho hřišti. První poločas byl hodně vyrovnaný, ve druhém jsme tahali za kratší konec. Přesto jsme nakonec vybojovali cenné tři body. Velmi dobrý výkon podali například Volodymyr Krynskyi v bráně, ale také Vasil Kušej a Jakub Elbel. Na tribuně výkony sledovali manažeři a trenéři mládežnických národních celků. Z jejich reakcí soudím, že o naše hráče bude brzy opět zájem. Méně spokojený mohu být s domácím výkonem proti Třinci z uplynulého víkendu. Uhráli jsme sice bod, ale druhý poločas nám opět příliš nevyšel. Je jasné, že nás čeká ještě spousta práce. Trenéři mají nad čím přemýšlet a celý tým se musí do příštích utkání zvednout. Především na domácím hřišti bychom chtěli dlouhodobě předvádět ty nejlepší výkony, protože naši fanoušci si to zaslouží.“

TZ