Před rokem Petra Cetkovská (na snímku) na mistrovství světa tenisových družstev do 14 let utěšovala své hráčky, kterým jen těsně unikl postup do finále.

Nakonec český výběr vybojoval cenný bronz. Po dvanácti měsících se už radoval z celkového triumfu, když dokázal potvrdit nevděčnou roli favoritek. Opět u toho byla bývalá skvělá tenistka, která se ve světovém žebříčku WTA vyšplhala až na pětadvacátou příčku. Ke zlatu hráčkám pomohla na důvěrně známých kurtech, kde prostějovská rodačka odmalička trénovala a kde její otec prakticky celý život pracuje jako vyplétač raket.

* Jak s odstupem několika týdnů hodnotíte výkony českých hráček na ostře sledovaném mistrovství?

„Pro náš tým to byl skvělý šampionát. Do Prostějova holky dorazily už jako mistryně Evropy družstev, byly v pozici velkých favoritek. Taková úloha není nikdy snadná, zvlášť když hrajete doma. Ale s tímto tlakem se dokázaly vyrovnat a turnajem prošly výborně. Jsem velice ráda, že jsem mohla být u toho. Roli kapitánky jsem si užívala, atmosféra v týmu mě pohltila.“ (úsměv)

* Před rokem jste získaly bronz, letos je to zlato. Dají se poslední dva šampionáty porovnat?

„To je v této kategorii hodně těžké, protože téměř pokaždé dorazí úplně nové týmy. Každý ročník je jiný. Třeba loni náš výběr nepatřil mezi favority a chtěl soupeře zaskočit. Letos jsme patřily mezi hlavní kandidátky na titul. Stejné je vždy nadšení všech hráček a jejich touha předvést co nejlepší tenis.“

* Sama jste před lety prostějovské mistrovstvíhrála. Pomohla vám tato zkušenost v pozici kapitánky?

„Díky této zkušenosti vím, jak se holky cítí. Může na ně dolehnout domácí prostředí, známí jsou v hledišti. Děvčata jsou hodně mladá, je pro ně těžké vyrovnat se s takovým tlakem. Sama jsem to zažila, proto bylo lehké si s týmem o tom všem promluvit. Vzájemně jsme se podporovaly, složitější okamžiky se nám díky tomu podařilo zvládnout.“

 

* Vyroste ze současných čtrnáctiletých nadějí hráčka světového formátu?

„Moc bych to všem přála, ale zatím jsou na začátku cesty. Je před nimi obrovský kus práce. Čeká je náročný přechod ze žákovské do juniorské kategorie a následně mezi ženy. Vesměs jde o šikovné holky, které jsou pracovité a odhodlané tenisu hodně obětovat. Bez toho to prostě nejde. Teď potřebují vydržet a mít i potřebné štěstí. Budu jim fandit, aby se dostaly co nejdál.“

* Český ženský tenis je dlouhodobě na světovém výsluní. Stále vychovává nové a nové skvělé hráčky. Z tohoto pohledu jsme úspěšnější než mnohem větší země s tenisovou tradicí. Jak je to možné?

„Máme dobrý systém výchovy. K tomu neuvěřitelně obětavé rodiče, kteří věnují svůj čas dětem. Jejich koníčku podřizují všechno ostatní. Jezdí po turnajích, absolvují tréninky. Bez toho by to nešlo. Holky pak mají před sebou celou řadu vzorů. Chtějí napodobit starší české hráčky. Vidí, že je možné uspět i ve světové konkurenci. Těch důvodů je víc, užívejme si, že se daří vychovávat stále nové skvělé tenistky. Není to samozřejmost.“

* Co dělá tenisová kapitánka, když nedělá tenisovou kapitánku?

(smích) „Dělá interiérový design. Navrhuji a projektuji interiéry, velice mě to baví. Vždy jsem se v časopisech dívala na fotografie bytů, vymýšlela, co bych změnila. Udělala jsem si školu a zkusila to. Je to skvělá práce.“

* Není tento obor hodně odlišný od tenisu, který řadu let naplňoval váš život?

„Z mého pohledu má tenis i design hodně společného. V obou případech jde o jistý druh umění. Dalším pojítkem je kreativita. Na kurtu musíte na všechny situace reagovat, návrhářství je podobné. Třeba při debatách s investorem. (úsměv) Současná práce je opravdu hodně kreativní, což mě baví. Nesnáším nudu a ta při vymýšlení různých variant a kombinací rozhodně nehrozí.“

* Navrhujete celé byty nebo spíš doplňujete už hotové interiéry?

„To záleží na investorovi. Obojí je možné. Někdo si přeje jen nějaké vylepšení, dělám ale také kompletní design. Od úpravy povrchů po zařízení. To jsou vždy ty největší výzvy. I v tom je moje dnešní práce stejná jako tenis. Výzvy jsem měla vždycky ráda.“

* Cítíte, že výsledek vaší práce se stane součástí životů zadavatelů zakázky?

„To je další věc, která má s tenisem hodně společného. Musíte být kreativní, ale současně také zodpovědný, protože svými návrhy lidem zasahujete do života. Vymýšlíte, v čem budou žít, a pochopitelně si přejete, aby s výsledkem byli všichni spokojeni. Někdy je to docela velký adrenalin.“

* Stalo se vám, že investor trval na nějaké představě, s níž jste úplně nesouhlasila. Že třeba chtěl oranžový strop?

(pousměje se) „I k takovým situacím dochází. Investor má pochopitelně velké slovo, protože všechno platí. Někdy vedeme dlouhé debaty. Často pomůžou ke skvělému konečnému výsledku. Je to hodně o argumentech. Snažím se vysvětlovat, co se k sobě hodí, jaké jsou ideální materiály nebo barvy. No, a když na tom oranžovém stropu bude trvat, snažím se to vyvážit a zjemnit v jiné části interiéru.“

* Tenisovou kariéru jste ukončila před sedmi lety. Jak na ni vzpomínáte? Není vám líto, že ji ovlivnila řada zranění?

„To víte, že si vzpomenu, je to teprve pár let. (úsměv) Hlavně jsem vděčná, že jsem vůbec takový život ochutnala. Tenisový život je krásný, i když je v něm hodně cestování. Ty hodiny v letadle a taxících se nedají spočítat. Střídání hotelů také není nic příjemného. Celkově to ale byly příjemné roky.“

* Neuvažujete o tom, že byste se do toho kolotoče vrátila třeba jako trenérka?

„Aktuálně to není na pořadu dne. Jak se ale říká, nikdy neříkej nikdy. Trenérská práce na plný úvazek je těžká práce. Znamenalo by to návrat k náročnému cestování, je to přece jen kočovný život. Zatím se na to necítím, muselo by se jednat o trošku časově odlišnou nabídku.“

* Jakou? Povídejte…

„Umím si představit, že bych na chvíli pomohla jako takový rádce. Na pár týdnů v roce. Dodala nový impuls a jiskru. V tenisovém světě to už není úplně neobvyklé. Hráčka si na pár týdnů zkusí něco trošku jiného, znovu se nakopne do práce a pak se vrátí ke spolupráci se svým hlavním trenérem. To by asi bylo možné.“

* V minulosti jste spolukomentovala prostějovský challenger nebo Wimbledon. Nelákala by vás taková práce?

„To mě bavilo. Zrovna nedávno jsem se k tomu vrátila na O2 TV Sport při finále ženského turnaje. Bylo to fajn, třeba podobné nabídky přijdou. Víte, ať budu dělat cokoli, tenis bude mít v mém životě vždy své místo. Ať už jako kapitánka, nebo komentátorka, nebo v úplně jiné pozici. Ale s tenisem budu spojená vždycky.“

 

PETRA CETKOVSKÁ

 

* narodila se 8. února 1985 v Prostějově

* bývalá profesionální tenistka, členka týmu TK Agrofert Prostějov

* je kapitánkou národního dívčího výběru ČR do 14 let

* po skončení hráčské kariéry se věnuje interiérovému designu, spolukomentuje tenisové přenosy v televizi

* na světovém okruhu se pohybovala šestnáct let

* nejvýše na žebříčku WTA Tour vystoupala v červnu 2012, kdy byla na 25. místě a ve čtyřhře pak v červnu 2011 na 91. místě

* je vítězkou 2 turnajů WTA Tour ve čtyřhře (Praha 2007, Fes 2012), v singlu hrála jedno finále (New Haven 2011)

* z nižší kategorie turnajů ITF má 23 titulů ve dvouhře a 25 triumfů v deblu

* na grandslamech postoupila nejdál dvakrát do osmifinále (French Open 2008, Wimbledon 2011), v juniorské kategorii dvakrát ovládla grandslamovou čtyřhru (Australian Open 2001, French Open 2001)

* v roce 2002 onemocněla infekční mononukleózou a další komplikace rozvíjející se kariéry nastaly, když si přivodila zlomeninu nohy během finále čtyřhry na juniorce Australian Open

* během kariéry ji vůbec limitovala zranění, potíže s kotníkem, únavová zlomenina kosti na chodidle či operace kyčle, kvůli čemuž ani neuskutečnila druhý návrat na dvorce v roce 2018

* posledním turnajem se tak stala pražská událost ITF s dotací 75 tisíc dolarů v červenci 2016, kde na úvod podlehla Rebecce Petersonové* na prize-money vydělala během profesionáoní kariéry přes dva miliony amerických dolarů

* v klubových soutěžích nastupovala za TK Agrofert Prostějov, Českou republiku reprezentovala ve Fed Cupu, na Letních olympijských hrách 2012 v Londýně

* je svobodná, v minulosti byl jejím partnerem například známý kyperský tenista Marcos Baghdatis, během kariéry dlouho žila ve Francii

zajímavost: je absolventkou SOŠPO v Prostějově, později vystudovala interiérový design