Ve vítězství v komunálních volbách věřil, ale že to bude o takový „parník“, to rozhodně ne. Lídr hnutí ANO 2011 a vlastně staronový primátor Prostějova František Jura (na snímku) se Večerníku v exkluzivním rozhovoru těsně po vyhlášení výsledků voleb svěřil se současnými pocity, ale i nejbližšími plány v práci pro město. Jeho úkolem nyní bude sestavit funkční radniční koalici a on sám předestřel, že se nabízí obnovení spolupráce s ODS a PéVéčkem. Přesto bude jednat i s dalšímu politickými subjekty, které se do nového zastupitelstva města dostaly. A jak myslíte, že s největší pravděpodobností staronový primátor trávil čas v sobotu předtím, než odjel na volební štáb sledovat průběžné výsledky voleb? Sekal trávu a nosil dřevo!

 

* Sledoval jste průběžné výsledky voleb s kamennou tváří nebo jste prožíval při tom nějaké emoce?
„Já neumím mít kamennou tvář, všechno prožívám. (úsměv) Byl jsem takový jako hráč fotbalu, jako trenér i jako předseda sportovního klubu. Jsem soutěživý typ a na tom se za celý život nic nezměnilo. Ke spoustě věcí už samozřejmě umím přistupovat s nadhledem, ale zrovna tohle není ta situace. Doma jsme měli jasně rozdělené role. Manželka byla nervózní v pátek, kdy se otevřely volební místnosti, já jsem neměl stání v sobotu po jejich uzavření. Takže jsem šel po obědě sekat trávu a nosit dřevo, protože fyzická práce mě umí přivést na jiné myšlenky a člověk má dobrý pocit, když je za ním vidět kus práce.“
* Už po sečtení hlasů z prvního okrsku v Prostějově vylétlo ANO 2011 do nebývalého trháku. Jaké jste z toho měl pocity, věřil jste, že to takto vydrží?
„Od začátku jsem věřil, že vyhrajeme. Kdybych tomu nevěřil, tak do voleb zřejmě vůbec nejdu! Ale jistý si v takových situacích samozřejmě nemůže být nikdo. Když se proto začaly objevovat první průběžné výsledky, byl jsem za ně moc rád, ale ještě dlouhé desítky minut jsem se myšlenkami držel při zemi, protože šlo o průběžný stav daný sčítáním v několika
málo okrscích. Nicméně když jsme měli zhruba po dvou třetinách stále přes třicet procent, už jsem si byl poměrně jistý, že výsledek bude skvělý. Těsně před koncem jsme dokonce překonali hranici třiatřiceti procent, to už bylo téměř neuvěřitelné. Nakonec jsme skončili s
výsledkem přesahujícím třicet dva procent. Kdyby mi to někdo řekl ještě v sobotu ve dvě hodiny odpoledne, považoval bych to téměř za nedosažitelnou metu.“ (smích)
* Nakonec jste skutečně komunální volby dotáhli do drtivého vítězného konce. Věřil jste před volbami, že ostatní konkurenty takto převálcujete?
„Jak už jsem řekl, ve vítězství jsem opravdu věřil, ale ten konečný součet je skvělý. Jak dopadnou kolegové z jiných stran, jsem si netroufal tipovat. Po celou dobu kampaně jsme se v ANO 2011 soustředili na naši práci, náš program a naše voliče.“

* Hnutí ANO 2011 získalo 14 mandátů v novém zastupitelstvu. To je tuším rekord pro jediný politický subjekt v novodobé historii komunální politiky. Jste si toho vědom?
„Je to samozřejmě velký úspěch, ale také velký závazek. Nejde tady o rekordy, jde o práci pro naše občany. Kandidátku jsme sestavovali opravdu zodpovědně, takže nemám pochybnosti, že všichni noví zastupitelé svoji roli zvládnou. A nejen oni. Máme řadu dalších odborníků, kteří budou pracovat ve výborech zastupitelstva a komisích rady. Jsme připraveni udělat pro naše město v příštích čtyřech letech maximum.“
* Upřímně, co se vám honilo hlavou po sečtení všech hlasů?
„Byla to samozřejmě velká radost, ale ihned začala další práce. Můj telefon byl v permanentním nasazení. Spousta lidí mi gratulovala a ihned se také rozběhly kontakty s našimi potenciálními koaličními partnery. Že bych si mohl třeba na půl hodiny sednout a vychutnat vítězství, to opravdu ne. (úsměv) Na to bude ještě čas. Hned jsme se pustili do práce, protože silný mandát od našich voličů si to žádá a já ani moji kolegové neumíme pracovat jinak než naplno.“
* Jak je podle vás možné, že hnutí ANO 2011 získalo takovou přízeň voličů v Prostějově? „Snažili jsme se čtyři roky odvádět maximum práce. Musím za to poděkovat, protože jak náměstek Jiří Rozehnal, tak další kolegové v radě a zastupitelstvu pracovali opravdu minimálně na sto procent. Také spousta dalších lidí kolem nás. Sestavili jsme ambiciózní, ale zcela realistický volební program a přivedli na kandidátku skvělé prostějovské osobnosti.
Možná nás tentokrát nebylo tolik vidět přímo v ulicích, ale například závěr kampaně s Andrejem Babišem v Kolářových sadech byl skvělou akcí, na kterou jsme měli spoustu pozitivních ohlasů. A to nejen od našich členů a příznivců, ale i od řady dalších lidí, kteří se jí zúčastnili.“
* Měl jste v sobotu večer čas oslavit volební vítězství?
„Už jsem trochu naznačil, že oslavy jsme museli odložit, protože okamžitě po sečtení posledního okrsku a stanovení počtu mandátů začala první jednání o možném budoucím uspořádání koalice.“

* Můžete tedy alespoň naznačit, s kým byste si novou radniční koalici představoval? Nabízí se obnovení spolupráce s ODS a PéVéčkem…
„Pokud jde o počty mandátů, máte pravdu, tento model se nabízí. Ale nejde jen o pouhé počty. Přesvědčili jsme se, že spolu umíme pracovat ve prospěch našich občanů. Přes všechna složitá jednání, která jsme v uplynulých čtyřech letech vedli, a párkrát jsme se také docela vážně přeli, považuji oba tyto partnery za solidní. Nemám pochybnosti, že pokud bychom se dohodli na pokračování spolupráce, vedení města bude opět akceschopné. Nám jde v tuto chvíli především o plnění našeho volebního programu, který dostal tak velkou podporu našich občanů. Proto se musíme na celou věc dívat i touto optikou a bavit se i s dalšími možnými partnery o programových věcech. Nejde jen o rozdělení křesel v radě, jde o budoucnost Prostějova.“
* Co říkáte na to, že v novém zastupitelstvu bude zastoupeno pouze šest politických subjektů, což je o čtyři méně, než tomu bylo nyní?
„Především musím poděkovat všem zastupitelům za jejich práci. Většina z nich pracuje pro naše město ve svém volném čase a na úkor svých rodin a koníčků. Pokud jde o snížení počtu kandidátek, které uspěly ve volbách, beru to, jak to je, a respektuji vůli našich voličů. Určitě mi je líto, že se někteří kolegové ve volbách do zastupitelstva nedostali, například ČSSD, se kterými byla spolupráce vždy velmi konstruktivní. Budu jim držet palce v jejich civilním životě.“

* Jaký názor máte na celkem nízkou volební účast?
Mimo jiné to beru jako důkaz určité spokojenosti našich občanů. Lidé, kteří nemají vážné výhrady k vedení města, mají menší důvod jít k volbám než ti nespokojení. Hůře se zkrátka mobilizují. Je to škoda, ale můžeme to brát jako jeden z našich dalších úkolů, tedy snažit se zapojit do rozhodování o dění ve městě co nejvíce našich obyvatel. Chceme jim ještě
více dávat najevo, že na jejich názoru a na jejich hlasu opravdu záleží.“
* Několik vašich konkurentů tvrdí, že letošní komunální volby byly jakousi formou protestu proti současné české vládě. Co vy na to?
„Že na dění ve větších městech má vliv i celostátní politika, je jistě pravda. Ale platí to jen do určité míry. Kdybychom si v Prostějově vše poctivě neodpracovali, byl by náš výsledek mnohem horší. Na druhé straně věřím, že i současná vláda bude vítězství ANO 2011 v řadě měst vnímat jako vzkaz, že je potřeba být vnímavější k potřebám všech našich občanů
a pracovat s plným nasazením.“
* Nyní vás čeká hodně práce při jednání o radniční koalici. Jak myslíte, že tato jednání budou dlouho trvat a budou složitá?

 „Jednání jistě nebudou jednoduchá, protože do značné míry stanoví základní rámec dění ve městě pro příští čtyři roky. Náš postoj je jasný, my chceme rozvíjet Prostějov jako město pro všechny generace. Bezpečné město s kvalitním školstvím, dostatkem volnočasových aktivit, zajímavou nabídkou bydlení, novými pracovními příležitostmi i důstojnou péčí o naše seniory a občany se zdravotním postižením. Je před námi také energetická krize se všemi dopady na ty nejohroženější a my chceme stát na jejich straně. Partneři, kteří do toho všeho budou chtít jít s námi, jsou samozřejmě v koalici vítáni, a budeme hledat to nejlepší řešení pro naše město. Délka jednání v tomto případě není tím nejdůležitějším kritériem, tím je jednoznačně správné nastavení budoucího rozvoje.“

 

FRANTIŠEK JURA

* narodil se 25. ledna 1969 v Ostravě

* je ženatý a má pět dětí – Jakuba, Stanislava, Martina, Adama a Hanku

* základní školu absolvoval v Bedihošti, poté vystudoval Střední zemědělskou a technickou školu ve Vyškově

* vystudoval Fakultu tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci a také absolvoval obor andragogiky na Pedagogické fakultě Univerzity Komenského v Praze

* v letech 1992 až 2000 pracoval jako strážník u Městské policie v Prostějově

* do roku 2010 působil v Justiční stráži u Okresního soudu v Prostějově a ve Vězeňské službě ve Vazební věznici v Olomouci

* od roku 2011 působí jako generální manažer a poté předseda 1.SK Prostějov

* v roce 2014 se stal zastupitelem Prostějova za hnutí ANO

* 8. listopadu 2016 byl jmenován náměstkem hejtmana Olomouckého kraje

* 6. října 2018 jako lídr hnutí ANO zvítězil v komunálních volbách v Prostějově a 30. října se stal primátorem statutárního města Prostějova

* mezi jeho záliby patří práce na chatě a rocková hudba